Y r ij d a g21 Mei 1880. m 2851 FE UIL LETON. FATALITEIT Uitgever: VAN CLEEFF te Amersfoort. Bureau: Muurhuizen hoek Kortegraoht. K e ii ii i g e i n t;. De BURGEMEESTER van AMERSFOORT. Ge/.ien arl. 21 der wet van 4 December 1872 (Staatsblad No. 134) Brengt ter kennis van de ingezetenendat in de laalstverloopen week geen sterfgeval aan MAZELEN in deze gemeente is voorgekomen. Amersfoort, den 18. Mei 1880. De Burgemeester voornoemd, VAN PERSIJN. Spaarbaii k. Het Bestuur zal zijne eerstvolgende zitting houden op MAANDAG 24 MEI e. k. ten Raadliuize te Amen/oortdes namiddags van 12 lot 1 ure. A. J. BOSSecretarie. Politieke Revue. In den Franschen ministerraad heeft Lepère aan Freycinet zijn voornemen medegedeeld als minister af te treden. Hij heeft dit in een kabinetsraad herhaald, die op het Elysée ge houden werd onder voorzitterschap vanGrévy. Officieel en schriftelijk heeft hij zijn ontslag nog niet gevraagd maar men gelooftdat hij niet op zijn besluit zal terugkomen. De Kamer heeft onder presidium van Gambelta de discussie over de wet op het regt van ver- eeniging voortgezet. Alle ministers waren tegen woordig. Girault, de rapporteur, ging de ge schiedenis na der kwestie. Na hem voerden nog Cazot en Goblet hel woord. Eindelijk stelde Cazot voor, dat inen over arU 9zou stemmen zooals het door de regering voorgesteld was. liet eerste gedeelte van het artikel, betrekking hebbende op de commissarissen van politie werd met 263 tegen 203 stemmen en daarna ook hel tweede gedeelte aangenomen Daarop nam de Kamer ook het amendement van Maigne aan, hetwelk de derde paragraaf uitmaakten waartegen de regering zich had verklaard. Ten slotte werd de wet in haar geheel aan genomen. De geheele regterzijde stemde tegen. De uiterste linkerzijde en de Ünion républicaine onthielden zich van de stemming. De vereeniging «liet regt der vrouwen" hield Zaterdagavond jl. in BatignollesParijseen vergaderinggepresideerd door burgeres Louise Michel. Burgeres Lembé was de eerste spreek ster; zij behandelde «de eritriek der pers" en OF EEN SPEL VAN HET TOEVAL. Zoodra het vlot los wasschommelde het op de golven. Nu zorgde de koene stuurman eerst regt voor zijn toekomstig lot. Hij beproefde uit den breeden stroom te geraken en dichter bij den oever te komen. De invallende nacht belette hem echter zijn koers juist te kiezen en toen hij dacht ondiep water te hebben gevonden en met zijn roeiriem grond zocht te peilen, duurde het niet lang, of hij dreef weder in een snellen stroom. Reeds begon hij aan het welslagen zijner pogingen te wanhopen toen hij door den stroom in de nabijheid van struiken gedreven werd. Hij greep een tak en het ge lukte hem zich daaraan vast te houden. Nu trok hij zich van tak tot tak verder, steeds naar grond zoekendtotdat hij in een volkome rus tige streek was gekomen. Bij een boomwaar tegen hij stiet, hield hij stand, ook nam hij rust en bond zijn vaartuig daaraan vastom aldus het aanbreken van den dag aftewachten. Gedu rende al dien tijd had hij de zorg voor zijne meesteres niet uit het oog verlorenmaar wat moest hij nu doen Er was geen middel om haar te verwarmen en reeds kwam de treurige gedachte in hem op, dat hij slechts een lijk redde. Nadat hij een uur in angstige spanning had doorgebracht, brak de dageraad aan. Pierre ont waarde in de verte, tnsschen het groen der moerbeziën, hier en daar eenvoudige huizen. viel hevig twee of drie bladen aandie zich onderscheiden door een vijandige houding tegen het zwakke geslacht Burger Menisy leverde daarna een schels van de werkzaamheden der vrouw en vervolgens voerde Hubertinc Auclert het woord. Aan het slot van hare rede eischte zij voor de vrouwen het regt aan de ophanden zijnde kiezersvergaderingen deel te nemen en de «candidaten te onderzoeken Turkije vertoont weer eens een kleine ver andering van tooneel. Minister Ghazi Osman heeft zijn ontslag aangebodenhij ziet waar schijnlijk geen kans meer, om langer het Departement van Oorlog te besturenzonder de noodige fondsen om zijne leveranciers en de soldalen te betalen. De sultan schijnt echter bijzonder met zijne leiding ingenomen te zijn althans hij nam het ontslag tot op dit oogenblik niet aan. Dat is in tegenstelling met de vroegere han delswijze van den Sultan. Er was een tijddat men de namen van de opvolgers in den regel reeds kende voor men iets van eene crisis bad gehoord. Vermoedelijk begint de rij van minis ters die de kunst verstondenom telkens met nog niet beloofde hervormingen voor den dag te komenwat te dunnenzoodat er geen hoop meer beslaat, dat de ligtgeloovige mo gendheden zich door een nieuwen naam opnieuw zand in de oogen zullen laten slrooijen. In den laatsten tijd schijnen de mogendheden dan ook werkelijk ernsl met de zaken te willen makenvan verschillende zijden komen betui gingen van ingenomenheidmet de slappen die Engeland heeft gedaan en zelfs Oostenrijk dat tol nog toe in gebreke was geblevenheeft zich bij de andere mogendheden aangesloten. De betrekkingen tusschen Rumenië en Bulga rije reeds geruimen tijd gespannen zijn naar uil Weenen wordt gemeldthans geheel verbro ken. Van beide zijden heeft men de vertegen woordigers teruggeroepenzoodal men zoo goed als op voet van oorlog met elkander staat. De onmiddellijke aanleiding tot dezen toestand is de lasterlijke beschuldiging van Bulgarijedat Rumenië in het geheim de ontevredenheid en den opstand in hel eerstgenoemde land zou hebben ondersteund. De Oostenrijksche volksvertegenwoordigers gaan naar huis, niet vervuld met den Pinkster geest. 1 Met frisschen moed bezield, maakte hij zijn plomp vlot los en roeide verder. Zoo kwam hij aan een dorp, 'twelk door zijne inwoners verlaten scheen. Slechts hier en daar zagen ongelukkigen uit de dakvensters naar builen, of waren op het dak geklommenom naar redding uiltezien. Pierre stuurde zijn vlot naar een der huizen dat een beter aanzicht had en hooger gelegen waslandde aan en bracht de barones nog steeds in bewusleloozen toestand, gelukkig in veiligheid. Pierre vond niemand in nel huis als eene oude vrouwdie niet weinig verwonderd was over het onverwacht bezoek en niet wist hoe zij hare verbazing zou uiten toen Pierre haar mededeelde wat hij ondervon den had. De oude vrouw had het huis niet willen verlatentoen haar schoonzoon een dag te voren met de geheele familie op een schuitje redding hadden gezocht. Zij verliet zich op haar ouden zwarten katerdie in geen geval het huis wilde verlatenmaar weder uit de schuit wist te ontsnappen en eindelijk op hel dak vluchtteom te voorkomen dat men hem toch medevoerde. Zij beriep zich op de wijsheid van haren katerdiezooals zij dachtniet zoo dom zou zijn om in huis te blijven, als hij daarin gevaar vermoedde. Pierre gaf de barones aan nare verzorging over en de oude vrouw deed alle mogelijke moeite vooral toen zij hoorde dat deze eene schatrijke dainè was om hare le vensgeesten weder oplewekken, Zij legde Adrienne in het U"'J had achtergelaten, wieseh voorhoofd met brandewijn bleven niet zonder de gewenishte uitwerking. Bijna ieder veria at Weenen met bitterheid in 'thart. Volgens gewoonte scheidden de leden der verschillende politieke fraction 'van elkander na eerst, elke groep afzonderlijk, te hebben gedineerd leder dessert werd pikant gemaakt door schimpredenen op andere fractiën. Kan het Duitsche volk op den duur de milie taire lasten dragen Vijf jaren geleden was dö helft van Duilschland reeds te arm om de direcla belastingen te kunnen dragen en sedert kdie tijd is de toestand niet beter gewordea Prins Frederik maakt natuurlijk zeldzaam ge bruik van zijn paleis te Berlijndoch zijne kinderende Prins von Wied en gade stappen er ook af als zij in Berlijn komenzoomede zijn neef en nichtde groothertog van Saxen-Weimar en gemalinonze prinses Sophia. Het gedeelte dat die families dan bewonenis zeer confor- tabel ingerigL Ik vroeg, of er ook nog her inneringen waren aan onzen voormaiigen koning Willem 1die in dit paleisna drie en een halfjarige rustontsliep, liet deed mij goed nog dal herinnerd te hebbenwant nu loonde men mij den eenvoudigen leuningstoelwaarin hij gestorven wasen ter herdenking van welk feil een koperen plaatje aan de onderzijde van den stoel is bevestigdmet een daarop toepasselijk inschrift lk plaatste mij in dien stoel. Zoo had ik ook in den stoel gezetenwaarin te Tilburg zijn zoon Willem II was gestorvenwelk een verschil van toestandenwaarin beide bij ons zoo geliefde vorsten ontsliepen. Hel was juist den 24 Augusluk, dal ik dit paleis bezocht; op dien stoel zittende verhaalde ik dal aan mijne beide vrouwelijke cicerones. Ik kon haar echter niet mededeelen wat ik daarbij gevoelde ik sloot eenige oogenblikken mijne oogen en ik dacht aan mijne jeugd terug, toen ik in Gel derland op 24 Aug. des avonds een teerton zag branden op het dorpspleinter eere van vader Willem's verjaardagdat geschiedde toen op elk dorp en in de steden nog veel meer. Was er populairder vorst dan vader Willem Wekelijks ontving hij ieder, die hem spreken wilde en ware Belgie nimmer met ons vcreenigd geweestdan had Engeland ons niet kunnen verraden. Willem I had zijn regeringsprogramma kunnen voltooien en hij was niet als vergelen De lichamelijke warmte keerde terug en zij begon hevig te transpireeren. lniusschen had Pierre zijne natte kleederen met die, welke de vluchtelingen hadden achtergelaten verwis seld. Door spijs en drank verkwikt, was hij buiten zich zeiven van vreugdetoen de oude vrouw hem mededeelde dal de barones begon te her stellen. Ongeduldig wachtte hij het oogenblik aldat hij haar kon zien en sprekenoin zich van de waarheid daarvan te overtuigen. Daarna oplewekken. ie in het bë'ddat de familie wieseh M if de slupen en indewijn i1 hare pogingen de gewendthle uilwerking. keek hij voor liidverdrij! uit het venster en bemerkte toen dal er een schuitje op heihuis afkwam. Dadelijk liep hij naar de deurdie op de bovenste verdieping v.m het huis was en diende om het koren bij den invoer intelaten. De schuil was slechts met drie personen bezet namelijk een geestelijke en twee mannen inet riemendie naar hunne kleeding te oordeelep visschers schenen te zijn. Op Pierre's geroep wendden zij zich naar het huisde geestelijke heer gebood zijne geleiders naar den trap te roeien en de in noodverkeerende personen in de schuit opteneiuenindien dit zonder gevaar kon geschieden. Adrienne had de koorts. De zorgzame oude vrouw kwam er tegen op, om haar in dezen ziekelijken toestand te noodzaken oplestaan toen Pierre, met een van vreugde siralenden blik, den geestelijke in de kamer bragt en er op aandrong dat men zou afvaren. Ook de geestelijke meende, dat bet in dit geval raad zamer zou zijn met het vervoeren der zieke te wachten; hü hoopte dan. aangezien het water aanmerkelijk aan het vallen wasAvignon weder te bereiken en wilde van daar genees kundige hulp aanbrengen. Toen de barones het

Amersfoortsche Courant | 1880 | | pagina 1