28 V r ij d a g Mei 1880. m 2853. UitgeverA. H. VAN CLEEFFte Amersfoort. Bureau: Muurhuizen hoek Eortegraoht In het volgend nummer zal een nieuw feuilleton aanvangengetiteld «De Schoolmeestersdochter." Hulp batik te Amersfoort, Tot het geven van gelden Ier leen zal eene Commissie uit het bestuur op MAANDAG, den 31. MEI aanstaande 's namiddags van kolf twee tot half drie zitting houden in een der localen van het Raadhuis, alwaar de belanghebbenden zich kunnen aanmelden. Inlichtingen zijn te bekomen bij de ondergetekenden, en bij de verdere leden van het bestuur, de heeren B. E. Her echel, W. A. Croockewil, M. van Beek en ihr. Mr. H. J. L. van Saste van Ystelt. Mr. J. VAN DER LEEUW, President. J. APELDOORNPenningmeester. J. C. LE1NWEBER, Secretaris. Politieke Kevue. De vrees voor ongeregeldheden te Parijs werd weggenomen door de bekendmaking van de leiders der ontworpen beweging dat zij van de manifestatie hadden algezien. Ter herinnering van de gebeurtenissen van 23 Mei 1871 en als hulde aan de coimnunemannendie toen de eerste rollen vervulden wilde de radicale partij 23 Mei 1880 met een rood vaandel een oplogt door de stad houden. De regering echter was inel strenge waarschuwingen en bedreigingen opgetreden en de aanleiding tol rustverstoring bleef achterwege. Door de commissiewelke de manifestatie had georganiseerd en ongaarne den schijn wilde op zich laden, als bukte zij voor het gezag der overheidwerd verklaard dat zij niet gedaan zou wordenomdat de radicalen aan de Regering niet een wapen in de hand willen geven. Desniettemin had de Regering geene voor- zoi gmaatregen verzuimdde troepen waren in de kazernen gereed om uil te rukkenbij de prefectuur van politie was het geheele dienst personeel aanwezig, alle politieposten waren versterktdoch op de place de la Bastille en in de voorstad St.-Antoine waren alleen sergents de villeen niet de republiekeinsche garde geposteerden alles was vermedenwat tot twist met de nieuwsgierigen en leegloopers zou kunnen leiden. Eenige groepente zamen onge veer 000 personen lellendehebben op de place de la Bastille gedefileerden zich vervolgens naar het kerkhof Pcre-Lachaise begevenalwaar zij kransen hechtten op den muur, waartegen communards werden gefusilleerd. Eenige lieden die weigerden te voldoen aan hel verzoek der politie-agenten «niet staan te blijven," werden m verzekerde bewaring gebragt. Een ernstig incident is niet voorgevallen, niettegenstaande eene groote massa menschenmeerendeels nieuwsgierigenop de been wasde rust liet in de geheele stad niets te wenschen over. De Fransche kamer van afgevaardigden heeft de behandeling van de tariefwet voortgezetdoch nog niet ten einde gebragt, en de hervatting der discussie uitgesteld tot heden. Vande120Ó artikelenwelke het ontwerp leltzijn pas 380 afgedaan. De regten op garens, geweven stoffen en katoen zijn aangenomenovereen komstig de voordrag! der regeringin overleg met de commissie. Men meldt uit Rome dat de Pauselijke Curie niet instemt met de wijze waarop de Pruisische Regering een einde aan den culluurkamp wenscht tc maken. Kardinaal Jacohini zou reeds last gekregen hebben om de Pruisische Regering mede te doelendat de Paus het facultieve systeemdoor haar voorgeslagen niet goed keurt en derhalve de concessie terug nceint, die hij gemaakt heeftom de pricsterbenoe- roingon aan de goedkeuring der Regering te onderwerpen. In het Engclsche Lagerhuis deelde Minister Gladstone maandag mede dat de heer Goschen hevel had gekregen om een onderzoek in te alellen naar de wreedhedendie de Mohamme danen te Aidos hadden begaan en de bestraf fing der schuldigen te verzoeken. Verder werd medegedeeld dat de wet op den invoer van vee na afloop van den bepaalden termijn niet op nieuw van kracht zou verklaard worden. Niettemin zouden de maatregelen tot wering der besmettelijke ziekte niet worden verminderd. Omtrent den toestand in Afghanistan verze kerde lord llartinglon, dat de Regeering voor nemens was de troepen zoo spoedig mogelijk terug te doen keeren. De gezondheidstoestand van het leger en de verwikkelingen waarin men zich nog bevond maakten dit echter voor 'toogenhlik nog niet mogelijk. Hoe ernstig die verwikkelingen warenkon nog niet met zeker heid worden gezegd. Het voorioopig verslag der Tweede Kamer is verschenen over de suppletoire begrooting tot invoering van de schoolwet. Het blijkt daaruitdat de meerderheid zonder daarvan hare stern over het ontwerp afhanke lijk te maken bij de Regering er op aandrong zoo spoedig mogelijk het koninklijk besluit tot invoering van de schoolwet uittelokkenopdat daardoor de noodige zekerheid voor de gemeente besturen verkregen worde. Waaromzoo werd gevraagdhandelt de regering zoo aarzelend en polsend wanneer niet de vrees haar bezielt, dat werkelijk de Vertegenwoordiging, als de Koning de gesanctioneerde wet invoert, het daartoe noodige geld zal weigeren of wel wan neer het haar niet te doen is om een nieuwe sanctie van de wet van 1878 door de Vertegen woordiging uit te lokken maar daarmede dan ook tot herhaalde ontwikkeling van de bezwaren tegen de schoolwet aanleiding zou geven 1 Terwijl de tegenstanders der schoolwet den termijn van 1 Nov. voor de invoering van de schoolwet volstrekt ongemotiveerd achtten en aan alle bezwaren onderhevig, die de Min. wil ondervangen hebben ook enkele leden der meerderheid gedeeld in het bezwaar tegen noo- delooze uitkecring van de 30 pCt. aan de ge meenten gedurende nog 2 maanden dezes jaars. Allerlei. Lord Norton opende verl week een nieuwe koflie-herberg te Leamington en deed bij die gelegenheid opmerkendat de koffie-herbergen die in alle deelen van het land werden opge- rigtracer beschouwd moeten worden als een geneesmiddel voor hen, die verslaafd zijn aan het misbruik van bedwelmende drankendan als aansporing tot onthouding van de goede ga ven Godsdie bestemd zijn om met male en dankbaarheid gebruikt te worden. Het gebeurde eenige jaren geledenaldus verhaalde hij toen hij candidaot was voor het parlementdat men hem een honderdtal stemmen aanbood op voor waarde dat hij zich voorlaan totaal van ster ken drank zou onthouden. Zijn antwoord luidde, dat hij" met het hoofd zeer ingespannen moest werkendat het gebruik van een glas sherry hem daarbij uitmuntend bekwam en dat hij niet inzagwaarom hij dat nuttige gebruik zou na laten ter wille van hendie zich bepaald dron ken moeten drinken. De matige raensch behoeft zich z. i. niet op te offeren voor den dronkaard. Graaf de Schramm die thans 91 jaren telt was op 23-jarigen leeftijd brigadegeneraal. Zijn ridderkruis van het Legioen van Eer dateert van 1800. Hij vocht mede in alle veldslagen van Europa zoo als de soldaten van het eerste Keizerrijk dit vermochten. Slechts eens is hij gekwetst, in 1807, te Heilsberg, waar de Russen overwinnaar waren. Hij was in 1850 en 1851 minister; van 18521870 had hij zitting in den SenaaL Generaal Schramm draagt zijn jarenlast van bijna een eeuw blykbaar met gemak en levenslust De Yereeniging tot bescherming van dieren te Leipzigheelt deze maand in het lokaal der Veeartsenijschool eene tentoonstelling gehouden van voorwerpen en toestellen, tot het aflee- ren van ondeugden bij paarden en andere dieren zonder ben te kwellenalsmede van do zoo danige die geschikt zijnoio de dieren werke lijk te beschermendoor hen den arbeid te verligten en gemakkelijk te maken. De toelichting wera door den directeur der Veeartsenijschool Prof. dr. Zürn, gegeven. Dat katten soms gevaarlijke dieren zijn is dezer dagen te Altona gebleken. Daar vond men een halfjarig kindie dood in zijn wieg, waaruil de groote huiskat sprong. Het dier had het wichtje de keel afgebeten. Een jaar geleden moet dezelfde kal een tienjarig meisje in den slaap hebben aangevallen. De Amst. Ct. zegt: Is tegenstand aan bevelen van de overheid laakbaar en strafbaarmen moet van den an deren kant erkennen dat aan een zeer talrijke klasse van ingezetenen die geen ander bedrijf hebben of kennen dan verkoopen op den open bare straat, plotseling de gelegenheid is ont nomen hunne nering uitteoefenenen de vraag rijst of er dringende reden zijn, welke bet noodzakelijk maken die lieden van de plek waar zij gewoon zijn zich te bewegen en waar de koopers gewoon zijn hen le vinden te ver wijderen zoolang nog niet gereed is de markt plaats, welke bij besluit van den gemeenteraad reeds eenige jaren geledenvoor ben bestemd werdnl. de te dempen Lepro/engrachl. De ongeregeldheden op de Joden-Breeslraat hebben zich gelukkig niet herhaald en de op gewondenheid der weérbarsligcn is aanmerkelijk bedaard waartoe niet weinig heeft bijgedragen de lofwaarde tusschenkornst van den opperrab bijn dr. J. H. Dunner. Deze liet de menigte tol rust en kalmte aanmanenen in onder scheidene bijeenkomsten werd haar van zijnent wege het laakbare en strafbare van verzet tegen het openbaar gezag onder het oog gebragt. Het geestelijk opperhoofd achtte zelfs een onder houd met hel hoofd der gemeentepolitie noodig en op zijn verzoek werd jl. Zaterdag tusschcn den Burgemeester en den opperrabbijn het voor gevallene besproken. De burgemeester verklaarde datbinnen de perken der verordeninggelet zal worden op de belangen der 400 A 500 ge zinnen wier beslaan door het verplaatsen van de uilstallingen gevaar loopt. De op de Joden- Breeslraat uitkomende zijstraten waren Maandag jl. op de gewone wijze door kramers en venters Dezet, die jl. Vrijdag ook van daar verdreven werdenzonder dat daartoe door de autoriteiten last was gegeven. Personendie wegens verzet en rebellie in hechtenis waren genomenzijn, nadat proces-verbaal legen hen was opgemaakt huiswaarts gezonden. In de Duitsche provinciebladen leest men dagelijks dat een aantal gezinnen zich voor de reis naar Amerika gereed maken en meer malen ziet men spoortreinen met emigranten gevulddie zingen en juichen alsof zij zich naar een groot feest begeven. Groote grond bezitters trachtten vruchteloos de lieden terug te houdendie tot hiertoe hun land bewerkten. In Seksen heeft men een zeer opmerkelijk voorbeeld gehadhoe algemeen de zucht voor landverhuizing veld wint. Een grondbezitter had eene geldelqke tegemoetkoming gegeven aan eenige arme weversdie hun dagelijksch brood niet konden verdienen en daarom hun land wilden verlaten. Nauwelijks was dit be kend gewordenof 3U00 andere werklieden meldden zich bij hem ajn en smeekten hem om de reis mede le mogen makendaar zij in den groolsten nood leefden. Er is peen wer king zonder oorzaak en men onderzoekt daarom ijverigwaaraan het toe le schrijven is dat de trek der landverhuizing de Duitscliei-s wederom bevangen heelt. Daaromtrent bestaan natuurlijk verschillende ineeningen en de tegenstanders van het iniiitairisme stellen op den voorgrond dat de driejarige diensttijd in hel leger de jon gelieden uil land drijiL In den ouden tijd stonden, walde hulpmid delen van 't toilet betreftde Romeinsche vrou- 1 wen van den high-life bij de Pprijsche dames

Amersfoortsche Courant | 1880 | | pagina 1