heeft eene lijkschouwing bevolen. Men denkt dat Penninck, die nog al dikwijls dronken wasdoor de duisternis misleidin den put gevallen is. In de Chineesche steden ziet men verscheidene vormen van weldadigheiddie ons wel vreemd schijnenmaar van een practischen zin getuigen. Zoo worden er des zomers soms vazen met koude thee aan de deuren der rijken gezet opdat de arme zwerver kan drinken en zich verfrisschen en des winters wordt de thee vervangen door heele kerriesoep. In de warme maanden worden er waaijers uitgedeeld. De honderdste verjaardag van de Derby wedrennen werd bij prachtig weder gevierd. Duizenden waren opgegaan om het schouwspel aan te ziendat eens door lord Palmerston met de Olympische spelen der Grieken is verge leken maar dat volgens sir Wilfrid Lawson eene verzameling van spitsboevenspelers paardenkoopers en woestelingen is. Voor de groote wereld hebben de Derby- rennen reeds alle bekoorlijkheid verloren, de elegante Londensche dames b. v. hebben de wedrennen van Ascot in bescherming genomen. Dit neemt niet weg dat de prins en de prinses van Wales de hertog van Cambridge en andere hooge personen ditmaal tegenwoordig waren. De prijs won een paard van den hertog van Westminster. Voor de strafkamer van het landgerigt te Dusseldorf is thans een zeer groot proces aan hangig. Het betreft een groot aantal in de iaren 1875—78 gepleegde diefstallen van ijzer. Nadat 2 jaren zijn noodig geweest voor het geregtelijk onderzoekzullen de beschuldigden 24 in getal thans voor die feiten voor den regter verschijnen, enkelen zijn beschuldigd van helery de meesten echter van diefstal Bijna alle beschuldigden hebben een zeer treurig verleden achter zich, velen zijn reeds vroeger wegens diefstal ge straft, en enkelen staan zelfs als gevaarlijke boosdoeners bekend. Het aantal getuigen charge bedraagt 74 De behandeling dezer zaak zal minstens 2 a 3 weken duren. Uit een particulier schrijven van eene dame te Maagdenburg aan een harer bloedverwanten verneemt de Westf. ZeiLdat dezer dagen aldaar het volgende heeft plaats gehadEen zevenjarig meisje liep des namiddags op het kerkhof bloempjes te plukken. De doodgraver zag het, greep het kind en stopte het tot straf in bet doodenhuisjewaar zich juist vier lijken bevonden. De man ging naar huis en hetgeen hij gedaan had ging hem door het hoofd. Eerst den volgenden morgentoen hij weder op het kerkhof kwam dacht hij aan het kind. Een schrikkelijk schouwspel vertoonde zich voor zijn oogentoen hij net huisje bin nentrad. De arme kleine lag in een hoekmet de handjes krampachtig zaamgeknepen en wijd open gesperde oogen dood. Het kind was van schrik gestorven. De politie heefl den dood graver in hechtenis genomenook om hem te beschermen legen de woede van het volkdat hem wilde verscheuren. In het ziekenhuis te Antwerpen werd onlangs Ik lette eenige malen op hemover het blad heen, en telkens vond ik dal zijne grijze katten- oogen onafgewend op mijn gelaat staarden. Daarbij speelde er om de hoeken van zijn oog en mond een ondeugend lachje,' dat er uitzag alsof hij groote lust had den spot met mii te drijven. Ik had gewildhij zou maar in de helft der volgende week zijn binnengekomen. Hij kon ziendat ik kwaad werd want ik trok een gezicht zoo kwaad als maar mogelijk was. Maar hoe zuurder ik keek, des te meer behagen scheen hij in mij te vinder, en glim- 1 ach tie hij voordurend. Zijn gezicht kwam my zeer verdacht voorik moest het reeds elders hebben gezien. Ten laatstetoen hij geen blik meer van mij afwenddewerd ik de zaak moede. Ik besloot lompheid, met gelijke lompheid te bestrijden, wierp het nieuwsblad op zijdezette mij in postuur en keek hem even zoo strak in het gezichtmaar met de uitdrukking eener getergde kat Ik verwachtte natuurlijk dat hij daardoor in verlegenheid zou geraken en zou vertrekken maarlieve hemelneenintegendeelhij begon nu te lachen. Hij stoud dadelijk op, ging recht voor mij slaan en vroeg mij zoetsappig: «Pardon, is uw naam niet August Beutller Ik sloeg eerst de beenen en vervolgens de armen over elkanderzag hem zoo doordringend als een nieuwe kurketrekker aan en antwoordde zoo bijtend als spaansche peper «Dat komt wel goed overeenmijnheer I". een persoon opgenomen met hevige brandwon den dis hij te danken had aan zijne dierbare wederhelft Terwijl hij rustig te bed lag te slapen, had die Megaera hem kokend water over het gelaat gegoten. Zy werd in bewaring genomen om zich te verantwoorden over dit blijk van «warme" genegenheid. Een werkman te Lyon aan het théatre Belle cour moest een electrischen draad verplaatsen. De ongelukkige verzuimde de caoutchouc-hand- schoenen aan te trekken hoewel de draad met eene zware batterij in verbinding stond. Bij de eerste aanraking viel nu de jonge man als door den bliksem getroffen neder en alle pogingen om hem in het leven terug te roepenbleven vruchteloos. Een tweegevecht is te Pesth voorgevallen tusschcn graaf Stefan Karolyi en graal Zichy Ferrarisvroeger onder-secretaris van Staal Van op tien passen afstand werd den laalsten door een kogel de borst doorboord aan de zijde en de tegenovergestelde arm gekwetst. Graaf Zichy werd het vorig jaar door de pers be schuldigd deelgenomen te hebben aan zekere zaken en onderhandelingen, die een gentleman niet voegdenmoest zijn ambt verlaten en werd uit het nationaal Casino gebannenhoofd zakelijk toen op het drijven van Karolyi. Graaf Zichy poogde zich van allen blaam te zuiveren in een vlugschriftdoch het gelukte hem niet zich in veler oog te rehabiliteeren. Onder deze was Karolyi. De geneesheeren gaven weinig hoop op zijn herstel Hel geval maakt groote sensatie. Vrijdag jl is hij overleden. Twee schoone jonge meisjes wandelden voor eenige dagen 's avonds in Madridtoen een jongman plotseling op haar toetrad en de oudste der twee met een dolt eene zware wonde toe bracht. De jongste vlugtte, doch werd door den man achterhaald en eveneens gewond. Daarna haalde deze een revolver te voorschijn en schoot zich door de borstzoodat hij zielto gend neerviel. Alle drie verkeeren in ernstig levensgevaar. De reden van deze wandaad was ijverzucht van den mandie eene liefdesbetrek king met het oudste raeisie had gehad, welke door haar was verbroken. De man was bovendien nog getrouwd. In Malang blijkt de oorzaak van het daar heer- schend gebrek niet hongersnood de luiheid en verkwisting van den inlander te wezendie schuiftsnoeptdobbeltmaar niet werktzijn rijst te velde staande vooraf reeds voor spotprijzen aan de Chineezen ver koopt en later geen geld heeft om f10 voor een pikol te betalen. De gendarmerie van Ronsse heeft naar de ge vangenis van Oudenaarde een persoon gebragt, die in den vorigen avond twee revolverschoten had gelost op een dame. Deze was met haar man uitgegaanen bemerkte een persoon die op het voetpad lag. Haar man naderde en raadde den slaper aan naar huis te keeren, daar het 'snachts te koud was, om buiten te slapen. Tot antwoord haalde de kerel een revolver van onder zijne kleéren, en loste twee schoten. De dame viel op den grond; de twee kogels «Uit Haideleben afkomstig?" ondervroeg hij verder. Nu werd ik echter kwaad (evenals een op den staart gelrapten dog) en antwoordde terwijl ik mijne handen zoo diep mogelijk in mijn broekzakken stak en daarin een paar vuisten maakte«Ja mijnheeruit Haideleben. Mag ik nu ook wetenwat U dat alles aangaat «Ho, hoMaak U maar niet zoo driftig, ongeluksvink l" riep hij lachend; «kent gy dan den geluksknol niet meer?" En daarop pakte hij mij zoo ferm aandat mij de tranen langs gelaat, hals en verder corpus stroomden. «OngeluksvinkGeluksknolBij deze woorden vielen mij de schellen van de oogen en de herinnering aan de vrolyle tijden der jeugd kwam mij voor de geest. Dat waren wel de spotnamendie de geliefde vriend mijner kindschheid en ik in onze geboorteplaats had den gedragen, hij den zijnen, daar alles hem voor den wind gingik den mijnendaar alles mij tegen liep. Plotseling was alle gramschap en drift geweken en reikte ik hem vreugdevol de hand. Eindelijk een weinig tot bedaren gekomen, riep ik den juist voorbiikomenden kellner en bestelde hem «een flesch Johannisberger met twee glazen «Dadelijk, mijnheerriej» deze, vlood weg en twee minuten later kwam de Johannisberger. Toen klonken wij vroolijk de glazen met hel parelende vocht. (Wordi verwijd.) hadden haar in den onderbuik getroffen. De wonden zijn gevaarlijk. De moordenaar werd onmiddellijk aangehouden. Hij is een oud ver oordeelde. KenuisgeYing» De BURGEMEESTER van AMERSFOORT, Gezien art. 21 der wet van 4 December 1872 (Staatsblad No. 134), Brengt ter kennis van de ingezetenendat in de laalstverloopen week geen sterfgeval aan MAZELEN in deze gemeente is voorgekomen. Amersfoort, den 31. Mei 1880. De Burgemeester voornoemd, VAN PERSIJN. AMERSFOORT, 31 Mei 1880. Z. M. heefl goedgekeurd het aan Mr. J. H. M. baron Mollerus van Wcslkerke, burgemeester van de gemeeten Baarn en Eemnesop zijn verzoekverleend eervol ontslag als secretaris dier gemeenten. Ter vergadering op Zaturdagavond jl der Kiesvercemging Amersfoort zijn voor dc vacante plaats in de Prov. Staten van Utrecht de heeren W. A. Croockewit, wethouder, Mr. F. H. van Persijn, burgemeester, te Amersfoort, en Jhr. J. Martini van Geffenburgemeester van Soest op het candidalengros gesteld waaruil met de meeste stemmen tot candidaal werd gekozen de heer Croockewit, doch is toen den leden te kennen gegevendat hij voor de candidatuur bedanktewaarnamet de meeste stemmen tot candidaal werd gekozen de heer Mr. F. H. van Persyn, die de candidatuur heeft aange nomen. De Kiesvereeniging «Vooruitgang" te Amers foort heeft tot candidaal gesteld de heer Mr. F. H. van Persijndie de candidatuur aannam. Te Soest en environs is tot candidaal gesteld de heer Jhr. J. Martini van Geffen, burgemeester van Soest Door het Kiescollegie hij de Hervormde ge meente te Amersfoort zijn Vrijdag jl verkozen tot ouderlingen de heeren J. BorstP. Met- horst Sr.J. Zandijk Sr. en J. J. Kleberaf tredende leden van den kerkeraad tot diakenen de heeren J. C, van Eijbergenaftr. lid van den kerkeraaden in plaats van den heer G. Boshuizen, die mede aan de beurt van aftreding was, doch had verzocht voor eene herbenoeming buiten aanmerking te mogen blijven, de heer J. H. Boks, lid van het Kiescoliegie. Ter aanvulling van ons berigt in 't vorig nummerwordt ons medegedeeld dat bij het blusschen van de vlam op den deel in de Teut- straat zich voornamelijk heefl onderscheiden de rijknecht W. van Daai. De Nederlandsche Centraal-Spoorweg-Maat- schappij zalnaar wij vernemen beproeven haar personenverkeer te ontwikkelen door ver mindering van het lokaal tarief. Zij wil name lijk reizigers langs hare lijn op Zondag heen en terug vervoeren, tegen de vracht van een enkele reis. Voor zoover wij ons kunnen her inneren is dit nog door geen enkele Maatschappij geschied. Wel kan men op sommige spoorwegen gezelschapsbiljetten bekomentegen betaling van enkele vracht, voor heen en terug, maar dan moet hel gezelschap uit 20 of 12 personen bestaan. Wij wenschen der Directie succès met deze poging en noodigen onze stadgenooten zoomede de ingezetenen van andere plaatsen uit een ruimschoots gebruik van de aangeboden gelegenheid te maken en alzoo te bewijzen, dat zij deze betoonde liberaliteit op prijs stellen Uit 's Gravenhage wordt gemeld Wanneer de kamer zal bijeenkomen Niet in 't begin van Juniigelijk aan de Arnh. Ct. ge schreven werd als mogelijk. Nu jamogelijk zou 't zijnal is men in 't gebouw der kamer thans ook druk aan den «schoonmaak" en aan 'tmetselen en timmeren, onder anderen ook met hel doel om aan de hofhouding van de koningin der aarde een beter locaal te ver schaffen, overtuigd dat de verslaggevers der dagbladen al te lang op onvoldoende wijze waren «gehuisvesl" Maar waarschijnlijk is 'tniet dat de kamer nog voor 21 of 2*2 Junij zal worden bijeengeroepen. En als de kamer dan komt, is het meer dan waarschijnlijk dat alleen de schoolwetvoordragtmisschien ook de rentewet, gewijzigd, mogelijk ook wel de kanalenwet, maar zeker niet het strafwetboek zal worden behandeld. Toch zal helbij den terugkeer der kamerdenkelijk in staat van wij zen zijn en kan men een voorstel te gemoel zirnj

Amersfoortsche Courant | 1880 | | pagina 2