Y r ij d a g 4 J u n ij 1880. jfcg 2855. FEUILLETON. UitgeverA. H. VAN CLEEFFte Amersfoort. Bureau: Muurhuizen hoek Kortegracht. een gewelf van graniet ter dikte van twee meter gemaaktmaar eenige stcenen zijn reeds geborsten en dreigen dus op nieuw met in storting. Men klaagt over de vraatzucht der Califor- nische zalmen op de Berlijnsche visscherij-len- toonstellingdie zich daar zoo te goed doen dat hunne corpulentie werkelijk zorgwekkend begint te worden. Drukfouten zijn zeer onaangenaamen toch zoo ligt mogelijk. Een nieuw en sterk bewijs daarvan isdat in het met zooveel zorg en nauwgezetheid behandelde jaarverslag der ge meente Arasterdam over 1879, bladz. 149 staat regel 7 van onderen«gebrekkig was geslaagd." Hier moet gelezen worden: «gelukkig was ge slaagd." Juist het tegenovergestelde, en toch ligt het maar aan een paar letters van een toe gevoegd woord. Met de vervolging der Mormonen in de Ver- eenigde Staten van Noord-Araerika schijnt het nog zoom vaart niet te nementen minste de Mormoonsche zendelingen gaan steeds voort met het maken van proselieten. Heden worden er via Rotterdam 60 personenmannen en vrou wen, meest Zwitsers, naar Amerika vervoerd door de firma Prins en Zwanenburgdie al len het plan hebben zich bij de Mormonen aan te sluiten. De secle der Mormonen telt volgens de laatste opgaaf nu reeds ruim 125UOO aanhangerswaar van er ruim 13000 in Europa vertoeven. De anderen wonen in Amerika. In het vorige jaar werden 1500 nieuwe leden gedoopt600 oude daarentegen verbannen, terwijl de seite zich verheugen mogt in 2461 geboorien1230 jon gens en 1231 meisjes. In den laatsten tijd hebben zich in Noord- brabanl sporadische gevallen van pokziekte voorgedaan. Te Rosendaal deed zich het eerste Teval van Bokken voor op den 31 Maarttot en met 22 ici bedroeg het getal aangetasten 12van welke 4 overleden Te Woensdrecht kwamen in de eerste maanden des jaars 9 gevallen voorwaarvan 3 met doo- delijken afloop. Te Alfen en Riel kwamen in de maand April 5 gevallen voor, in twee huisge werd gevolgd, en alle herinneringen onzer jeugd stegen met de paarlen van den wijn in ons op. Eindelijk schudden wij ons hartelijk de hand tot afscheid doch vertrokken nietzonder dat mijn vriend mij dringend uilnoodigde hem te bezoeken. «Morgen!" zeide ik, «als het weder ten minste zoo verandertdat ik droog in uw huis kan komen." Met deze finale verwijderden wij ons lachend en ik weet niet of het door den Johannisberger of door den wedergevonden vriend werd ver oorzaakt; maar de wereld hoe morsig die ook nog wasscheen mij toch geheel anders en veel genoegehjker dan te voren. Toen had ik haarniettegenstaande haar ongewasschen voorkomenwel kunnen omarmen. II. Ik had zoo als gezegdmijn vriend Guslaaf Reinhold zoo heet de tegenwoordige professor sedert achttien jaren niet gezien en evenmin iets van hem vernomen. Hij was mijevenals ik hemgeheel ontgaandaar wij beiden te Haideleben geboren bijna van gelijken leef tijd hij was slechts twee jaren ouder dan ik buurkinderen zynzoo waren wij als trouwe vrienden opgegroeid en hadden lief en leed met elkander gedeeld. Ik namelijk deelde met hem mijn leed en hij met mij zijn geluk. Hel was waarlijk fabelachtig hoe zijn geluKsster hem reeds van zijne vroegste jeugd tegenblonk het ging hem alles als van zelf naar wensch, zonder dat hy er do minste moeite voor'be hoefde te doen en zelfs als hij in zijnen over moed opzettelijk iets verkeerds aanving, dan Wegens de verkiezing op Dingsdag 8 Junij, verschijnt het volgend nummer vroeger dan gewoonlijk. Inzendingenadvertentien enz. worden tijdig mogelijk verzocht. K o ii ti i s e v i ii De BURGEMEESTER en WETHOUDERS van AMERSFOORT, Gezien art. 8 der wet van den 2. Juni 1875 (Staatsblad n<>. 95) Brengen ter kennis van het publiekdat door hen aan JOHANNES HER.MANUS VAN DEN BROERen zijne rechtverkrijgenden vergunning is verleend om eene Steenhouwerij opte- richien in het perceel, alhier gelegen buiten de Slijkpoortwijk In°. 89». bij het ka daster bekend onder Sectie R, n°. 1061. Amersfoort, den 31. Mei 1880- Burgemcester en Weihouders voornoemd De Burgemeester, De Secretaris, VAN PERS1JN. W. L. SC11ELTUS. Politieke Hevue. Nog bijna vier weken moeten verloopen en hel tijdstip is daar om in Frankrijk aan de Maart-decreten uitvoering te geven. De regering heeft hij herhaling verklaard niet er van te zullen afwijken en zal ze stipt doen nakomen. Inmiddels wordt het verzet daartegen georgani seerd. Te Lyon werd een vergadering gehouden van vijfhonderd gewezen kweekelingen van niet- erkendc congregatiën; zij beraadslaagden over de middelen om aan de regeringsmaatregelen wederstand te bieden. Wat de vele adressen tegen die decreten betreft, welke bij den Senaat zijn ingekomen, de commissie ad hoe adviseert er op over te gaan tot de orde van den dag, omdat zij onwettig zijn. «Burgers, die den 23sten Mei in hechtenis genomen werdenterwijl zij naar Père la Chaise gingenwaar het laatste bloedbad van Mei 1871 plaats had hebbenin aanmerking nemen de dal het regt isdeze door poliliebrulaliteiten gestoorde gewelensdaad weder op te nemen esloten, aanstaanden Zondag nogmaals naar Père la Chaise te gaan.v Met deze woorden kondigden eenige personen Zaturdag in een Fransch dagblad van radicale kleurde Citoyen hun voornemen aan om Zondag jl. te beproeven wat den vorigen Zondag verijdeld was geworden 3) DE DOCHTER VAN DEN SCHOOLMEESTER. 1. Eindelijk nadat wij elkander veel heen en weder hadden gevraagd: «Gij zijl toch verschrik kelijk veranderd. Laat ons eens zien ja het zal zoowat achttien jaren geleden zijn. Ik zou U waarlijk niet meer herkend hebben «In achttien jaren verandert iemand soms wel driemaalantwoordde hij«en ik zou U waarschijnlijk evenmin herkend hebben als ik te voren van uwe herhaalde ongelukken geen getuige was geweest. Toen ging er echter een licht voor mij op. Zooveel ongeluk tegelijk kon slechts één mensch op aarde overkomen en dat moest mijn lieve ongeluksvink zijn. Daarom haastte ik mijom mij te overtuigenof mijn vermoeden gegrond was. En zieik heb mij niet vergist. Maar hoe, waar en waarvan leert gij eigenlijkoude vriend «Hoe ik leef?" hernam ik, «nu daarvan hebt gy reeds een staaltje gezienik eet nu hel brood droog, opdat liet niet op den gebolcrden kant kan vallen. Ik heb altijd nog mijn ver- wenschtoud ongeluk. Waar ik leef? Op mijn landgoed Bniunlilz'twelk ik reeds lang heb gekocht en de opbrengst van mijn landbouw bedrijf is meer dan toereikendom in mijn levensonderhoud te voorzien. Ik heb daar een voortreffelijke veestapel. Mijne ossen en schapen brullen en blaten dat het een lust is. En gij «Ik ben hier een goed aangesteld professor gewordentevens gezeten burger en de dak door het krachtige optreden der politie, en dezedie niet altijd zoo'n behoorlijke waar schuwing onLvangt, bleef niet in gebreke om op nieuw de noodige maatregelen te nemen. Gelijktijdig bevatte een ander blad van die zelfde rigting een schrijven van Rochefort aan den politieprefeotwaarin hij mededeelt, dat zijn zoondie den 23 Mei twee sabelhouwen heeft gekregengewond weder in Genève aan gekomen is. Men heeft mijn zoon willen laten vermoordenvoegt hij er bij en hij eindigt met de bedreigingdal hij den polilieprefect de wonden zijns zoons in oorvijgen terugbe talen zal. De heer Andrieux heeft dus nog iets te wachtenerg angstig behoeft hij zich ech ter niet te maken, daar de Rochefort sedert lang getoond heeft te behooren tot een soert van menschenwaarvan inen gewoonlijk zegt Wel blaffers, maar geen bijters. Bovendien overdrijft Rochefort de zaken. Jongeheer Rochefort heeft wel een klap met het plat van een sabel gekregenmaar de agent die hem deze kastijding toediendekende hem niet en had dus 4 allerminst plan of last om speciaai den zoon van Rochefort te «vermoor den." Het jonge mensch had zich wat te veel op den voorgrond gedrongen en wilde een paar gearresteerden helpen bevrijden. Het Pruisische Huis van afgevaardigden heeft het debat over de toepassing der Meiwetten voortgezet enna een debat van bijna 7 uren besloten het ontwerp te verzenden naar cene commissie van 21 leden. Virchow, Stablewski, ReichcnspergerLim burg Styrum en Stocker hebben het ontwerp verdedigdterwijl het door vele anderen be streden werd. De houding der Regering is eene zeer gematigdeolschoon zij den grondslag van het ontwerp niet aangeraakt wenscht te zien zal zij amendementen toestaanook zal zij een eventueele verwerping van de maatregelendie zij vraagt, niet als een échec beschouwenom reden dat haar hoofdbedoeling is bewijs te geven van haar goeden wil. Allerlei. In den Gothardtunnel is men toch nog lang niet alle zwarigheden te boven. Gedurig valt het metselwerk in en zware steenen en aard klompen komen naar beneden. Nu heeft men gootdie uw hoofd besproeidewas een aan hangsel van mijn huis." «Prachtige aankoop, dien gij aan uw huis met de dakgoot hebten de Slaat aan U heeft gemaakL Gij moet waarlijk nog geheel en al de oude geluksknol zijnwant anders zou het inderdaad onbegrijpelijk blijkenhoe zulk een aartsdemagoog en republikein als gij een pro fessoraat kon raaglig worden." «Tempi passati," zeide mijn vriend de schou ders ophalende, «met de demagogie en het republicanisme is het glad uit, sedert ik de republiek en de republikeinen van nabij gezien en nu het despotismus in andere vormen ge vonden heb." «Gij zijl alzoo een renegaat," bromde ik, «gij laat den wind naar alle kanten waaien ter wille van den lieven vrede. In Haideleben en later aan de universiteit voerdet gij eene andere taal." «Mijne overtuiging is nog dezelfde," zeide hij«maar eene tienjarige ondervinding heeft mij de les verstrektdat men de wereld niet op eens kan omkeeren. Ik was lang op reis en nadat ik teruggekomen en gelukkig echtgenoot geworden wasdacht ik niet meer aan de dema gogie maar nam mijne benoeming tot professor aan, om in dezen kring met al mijn krachten het noodige tot veredeling van het menschdoiu aontewenden." Maar wa«Fom hier hetgansche gesprek her haald, hetwelk enne! voor ons beiden belang inboezemde en andere lieden slechts zou ver velen. Genoeg is hotdal de eerste llcsch Johannisberger door eene tweede en derde

Amersfoortsche Courant | 1880 | | pagina 1