eens wegen en de waagmeesteres heeft dan na tuurlijk een goeden dag. Ook dit jaar was dit hei geval. Hij woog verleden jaar hij zijn ver trek naar de badplaats 12*2 kilogram en thans kan hij nog even 119 halen; hij is dus iets light' geworden, doch blyft overigens nog een zeer gewigtig man. Ken der voornaamste oorzaken van den plotse- lingen deed van miss Neilssonde Engelsche tooneelspeelsterdie dezer dagen in het Bois de Boulogne overleedmoet het gebruiken van een kop verkoelde melk zijn geweest. In ver* schillende mei kernen in het bosch kan men melk bekomen die in ijskelders wordt bewaard en nog kort geleden moeten eveneens twee dames door het drinken van die koude melk toen zy verhit van het loopen warenonder gelijke omstandigheden als miss Neilsson over leden zijn. Een botanicus, die reeds vergeefsche moeite had aangewend ter verdrijving van insecten (voornamelijk wandluizen) in zijn vertrekken, heeft toevalligerwijze een uitstekend verdelgings- middel dezer dieren ontdekt. Il|j had eenige exemplaren van het zoogen. peperkruid (Saturica) in een zijner kamers laten liggenen toen hij na eenige dagen terugkwam, vond hij duizenden wandluizen bijna alle gedood op de bladeren en stengels. Toen dezer dagen een jongen, die bij een koopman te Dortmund in de leer was's mor gens, vroeg den winkel zijns meesters kwam ope nen ontdekte hij onmiddellijk dat er gestolen was. Onderweg was hem een man tegengekomen, die zich blijkbaar haastig uit de voeten gemaakt had. «Dat moet de dief geweest zijn!" dacht de knaap ftuks haalde hij zijn vélocipéde voor dan dag en in de nabijheid van Dorstfeld achter haalde hij den man die op zijne aanwijzing in hechtenis werd genomen. De dief bekende alles en gaf het gestolcne terug; de kloeke knaap kon zeker wel de voldoening smaken, dat hij de eerste isdie op een vélocipéde een dief heeft vervolgd. De alom bekende schrijver en criticus Sa/cey knoop'e. zonder zijn omgang met de voornaamste actrices in Parijs af te brekenintieme betrek kingen aan met zekere gravin Bdiezeer jaloersch argwaan kreegdat haar minnaar naar bedroog. Zij verschool zich in de nabijheid van Sarcey's woning op een oogenbliktoen zij de zekerheid meende te hebbendat hij bezoek had en toen 3areev eenige oogenhlikkcn later zijne bezoekster zelf de deur uitliet, stortte zij te voorschijn en wierp hem den in houd van een fleschje met vitriool in het gelaat. De dame is in hechtenis genomenhaar min naar is voor zijn geheele leven misvormd cn verminkt. Bij een lederhandelaar te Bremenverhuurder van kamersmeldden zich een heer en dame aandie over het huren van kamers kwamen spreken en zeer beleefd werden uitgenoodigd kinnen te komen. Na eenigen tijd over huurprijs enz. gepraat te hebbenwierp zich de nieuwe huurder eensklaps op den lederhandelaar en drukte hem stevig den hals toeterwijl de dame hem chloroform onder den neus hield en den sleutelbos uit zijn zak haalde. Yan de ver- arme familie VValdner waren geweest Nadat de Heer Waldheim zich overal in en buiten de stad bij onpartijdigewelwillende tnenschendie Waldnor en zijne vrouw goed kendenomtrent het ongelukkige echtpaar had geïnformeerdging hij naar hunne woning om de arme vrouw en kinderen een bezoek te brengen. Wafdnei 's vrouw had juist het middagmaal voor de kinderen gereed gemaakt. De tafel was eenvoudig maar zindelijk gedekt en bezet met soepaardappelen en brood. De kleinen zatan daaromheen en alen ondanks al hun ongeluk met grooten eetlust. De moeder was met haar zuigeling liefderijkdoch weenend bezig. On bemerkt was de Heer Waldheim binnengetreden en aandachtig getuige van dit interessante fami lietafereel. De vrouw schrikte toen zij hem zag en de Lindere.i sloegen hem nieuwsgierig gadezonder zi' li echter daardoor van bun ijverig verzwelgen der aardappelen te laten afhouden. Hij blikte laclr*nd op de lieve kinderendoch g vroerd en verlegen op de moeder, die hem een stoel aanbood. Hij plaatste zich aan tafelzag rpnd vond alles hoewel armoedig rein en net sprak vroolijk met de kinderen en vroeg daarna zeer deelnemend aan de vrouwof hij en zijne echtgenoot iets voor L*ar en gezin konden doem Tranen blonken in hare oogon en hevig ont roerd zeide zij. «Geel mij mijnen echtgenoot, dooving, door de chloroform teweeggehragt i die eenige uren aanhieldmaakten de brutale dieven gebruik om kasten cn kisten te plunde ren waarop zij met een aanmerkelijke geldsom in papier bedaard hel huis verlieten. De politie heeft gelukkig reeds den volgcRden dag zich van hen meester kunnen maken. Voor eenige dagen slapte de heer Otto llaus- ncrvolksvertegenwoordiger van Ualliciü aan een der Zwitserche spoorwegstations uit een coupé. In zijn linkerhand droeg hij een koffer in de andere een pakje. Toen hij zich onder de menigte mengdetrad iemand op hem toe en ontroofde hein onbeschaamd zijne portefeuille waarin zich eenc aanzienlijke waarde bevond. Haastig zette Hausner zijn koffer neder om den dief te achterhalenwat hem echter niet ge lukte. Toen hjj terugkwam was ook zijn koffer verdwenendaarmede waren een paar andere dieven op den loop gegaan. In den «Stoüberger Anzeiger" is eenc politie verordening afgekondigd inhoudende dat het voortaan in het geheele graafschap aan alle verliefden (ook zij die niet verliefd zijn'?) ten strengste is verbodenelkander op straalop wandelwegenof andere openbare plaatsen te kussen of te omhelzen, celfs bij de minste liefkozing moet de politie onmiddellijk over gaan tot gevangenneming. Mme. du Tilly, die ineen vlaag van jaloersch- heid een naaisterde maitres van haar man door het werpen van vitriool in 't gelaatdeer lijk verminkte is door den jury Vrijgesproken. De heer Laehaud was haar verdediger. In de crimineele zitting van hel geregtshof te Leeuwarden stonden de 5 kolonisten teregt die den 21. April 11. uit het gesticht te Veen- huizen ontvlugtdoor 3 rijksveldwachters ach tervolgd en ingehaald zijndeden rijksveld wachter Koolhof zoo deerlijk hebben verwond dat deze in 28 dsgen zijn gewonen dienst niet heelt kunnen verrigten. Tusschen vlugtenden cn vervolgers, die eerst op 11 uur afstands van het gesticht bij elkaar warenvooral omdat Koolhof den moed had door het oversteken van een land hun den pas aftesnijden heefteen gewelddadigja moorddadig gevecht plaats ge had. Twee der beschuldigden, D. J. VV'ielinga oud 28 jaren en geboren te Franeker, en P. Diks, oud 25 jaren erkenden voor het bofdat het hun doel was geweest om Koolhof te dooden. De eerste besch.YVielingazeidedat wal die getuige verklaarde leugen was, 't was jam mer dat die kerel daar stond, 'lis een groote smeerlapwaarop de president hem aan maande zich bedaard te houdenzullende hij anders uil de zaal verwijderd worden. De vierde besch. Dikszeidedat de twee veldwachters hun hadden gesoebat om hun niets te doen als hij in hun plaats geweest was, zou hij er dadelijk in gehakt hebben en het speet hem dat hij Koolhof niet gedood had. Alleen de 5e besch. F. J. v. d. Berg29 jaren oud beweerde dat hij geen deel genomen had aan het vechten. De Adv. Gea rat. G. A. Visscher requireerdc dat allen zouden worden veroordeeld tot tucht huisstraf, de 1e voor 10 jaren, de 2e voor C jarende 3e voor 7 jarende 4e voor 8 jaren en de 5e voor 7 jaren. Uitspraak morgen, Dingsdag. de kinderen hun vader terug en ik zal u op mijne knieën alles vergeven wal gij ons hebt gedaan." «Indien dit maar in mijne macht stond zeide de oude heer zeer bewogen. «Gij weet wat is voorgevallen en welke zware beschul diging op uwen echtgenoot rust. Ik zou gaarne met geldof wat het zij helpen maar het gerecht I" «Gij gelooft dus aan de schuld van mijnen echtgenoot T' «Helaas, zooveel getuigt tegen hem," zeide de Heer Waldheim aarzelend. «Maar moest ik oordeelennaar hetgeen ik omtrent uwen echt genoot en u begrijpdan zou ik er nu op zweerendat hij onschuldig is «Duizendmaal dankt" riep zij uit, hein de hand drukkende. «Uwe woorden zijn balsem voor mijn arm hart. Blijf aan zijn onschuld ge- looven. Zoo waar God leeft, mijn echtgenoot is onschuldig aan de misdaad waarvan een slecht mensch hem belicht" «Ik vertrouw uwe woorden ten volleant woordde de Heer Waldheimterwijl tranen langs zijne wangen biggelden. «Blijf rustig, denk aan uwe kinderendie u nial kunnen missen enzoo gij het thans kuntverhaal mij dan de gansche toedracht der zaak." Wordt ver voljd. R n it i a a; e i n ej. De BURGEMEESTER van AMERSFOORT, Gezien art. 21 der wel van 4 December 1872 (Staatsblad No. 1 .'54) Brengt ter kennis van de ingezetenen dat in de laatstverioopen week aangifte is gedaan van vior lijders aan ROODVONK, en twee sterf gevallen aan die ziekte alhier zijn voorgekomen. Amerslóorl, don 23. Augustus 1880. De Burgemeester voornoemd, VAN PERSIJN. AMERSFOORT, 23 Augustus 1880. Overmorgen Woensdag 25 Augustus, heeft te Amersfoort bü gelegenheid van dun 29atcn verjaardag van Z. K II. den Prins van Oranje, parade plaats van de dd. Schutterij en hel Regi ment Rijdende Artillerie. Vrijdag jl. gaf Z.Exc. de Commissaris des Koningsin de prov. Utrecht, baron de Vos van Steenwijk, vergezeld van den lieer Griffier der Staten Mr. IJ. J. H. de Koekte elf uren per rijtuig te Amersfoort aangekomen op het Raad huis audiëntie aan een aantal burgerlijke en militaire autoriteiten commission enz. Daarna maakten zij gebruik van een déjeuneraangebo den door Heeren Burg. en We tik bezochten, in geleide van den Heer Burgemeesterde archief kamer hel museum hel Progymnasiumde lloogere Burgerschool enz. en vertrokken tegen 5 uren 's namiddags naar Utrecht. In Amicitia te Amersfoort werd gisteren onder voorzitterschap van Mr. A. W">. Jacobson van 's Hage de jaarlijksche algern. vergadering van de Maatschappij «Tot Nut der Israëlieten in Nederland" gehouden. Bij mende van den Secretarisden Heer M. L van Ameringen van Amsterdamwerd het jaarverslag uitgebragt; daaruit bleek dal de toestand der Maatschappij nagenoeg stationair is gebleven; dat overal in den lande, waar Afdeelingen zijn gevestigdmet kracht onder wijs op elk gebied wordt bevorderd en dat het alleen aan te weinig geldelijk vermogen fe wijten is, dat van tijd tot tijd enkele aanvragen tot ondersteuning moeten worden afgewezen. De rekening en verantwoording, door eenc commissie uit de Amersfoortsche afdceling na gezien werd op haar voorstel goedgekeurd en vastgesteld. Uitvoerige discussies hadden plaats ten aanzien van de vraagop welke wijze de geldelijke toestand van «het Schoolfonds" zou kunnen worden verbeterddoor verschillende leden werden daartoe middelen voorgesteldwelke bij het Hoofdbestuur in overweging zijn geno men en waaruit een ol meer in den loop van dit jaar zullen worden beproefd. Tot leden van het Hoofdbestuur werden her benoemd de Heeren Dr. Tcixcira de Mallos en M. L. van Ameringen te Amsterdamcn is in laats van wijlen Mr. M. van Lier, gekozen ;r. H. Schaap te Groningennadat de Heer E. L. Visser te Amersfoort had verzocht diens benoeming als zoodanig inlelrekkenop grond dat het in bet belang der Maatschappij isdat ook in hel Noorden des lands een lid van het Hoofdbestuur aanwezig zij. De westelijke beek bij Amersfoort, over wier schoonhouden stukken voorkomen in No. 2851 van 30 Julij jl. wordt thans schoongemaakt. Sedert Zaturdag jL bevinden zich voor de IIoll. JJz. Spoorwcgmaatsch. aan 't station te Amersfoort 2 nieuwe, zeer hoogo en Iraaije 3e kl. wagons Amerikaansch modelvervaar digd door de Maschinenbau Aclicngesellscliaft te Nürnbcrg. In plaats als bij andere wagens de vele portieren aan beide zijdenbevinden zich geen portieren aan de zijden der voor melde wagons, maar wel een portier in 'tmid den van e'k der beide lengte-einden cn is dan ook de doorloop van binnen in 't midden der volle lengteterwijl door aldaar nedergclatcn kleppen de treinbeambten ten allen tijde van den cenen in den anderen wagon kunnen treden. De verlichting geschiedt door gas. In elke wagon is plaats voor 60 reizigers. Er zijn ook wagons met een voor- en een achtnrplaatsvak ten dienste van alleen reizende vrouwenzoodal daarin 20 plaatsen voor deze en 40 plaatsen voor andere reizigers en reizigsters beschikbaar zijn. Voor het Geregtshof te Amsterdam is tgregt gestaan de 17jarige Anna v. K. uil Amersfoort oudste van de 5 kinderen die van jongs af hare ouders veel verdriet berokkendetelkens hare jongere zusjes mishandelde bij onstuimig weder zeer gejaagd was cn vreemde sprongen maaktedoch daarover geraadpleegde genees- heeren vonden evenwel in hare verstandelijke vermogens niets onvolkomens. Zij benadeelde

Amersfoortsche Courant | 1880 | | pagina 2