Te Huur ink, stevige Werkmeiden EEN NETTE BURGERWONING, cersi nu «cm u;igcu zich üujrs genoog gcvociac zijn togl te herhalen. Allerlei. Te Youngstown (Ohio) heeft een ballon-captif den 31 Julij j.L zijn boeijen verbroken en is weggevlogen. In het schuitjedat onder aan den reuzenballon hing, bevonden zich juist een paar buitenluiman cn vrouwdie gekomen waren om het wonder te zien. Een groolc men- schcnmenigte was tegenwoordig toen de touwen braken en een angstkreet klonk uil aller mond. In razende vaart sloeg de ballon in de hoogte en eerst toen de beide ongelukkigen in den gondel de aarde meer en meer zagen weg drijven, bemerkten zij hun verschrikkelijken toestandmen kon dit uit hunne levendige ge baren duidelijk bespeuren. Hoog boven in de lucht zette de ballon koers naar het Noordoosten werd al kleiner en kleiner en verdween eindelijk geheel. Alhoewel onmiddellijk in alle rigtingen werd getelegrafeerdheeft men tot nu toe geen bcrigt van den ballon ontvangen, noch ■van de ongelukkigenaan wie de behandeling "van den ballon geheel onbekend was. In Petersburg is het grootste kruithuis van den Staat in de lucht gesprongen. Eenige nog onbekende personen hebben er een brandend voorwerp in weten te wcrncn. Meer dan 180 werklieden werden gedoodvan velen vond men de verminkte ledematen op grooten afstand terug. De schade bedraagt 2 milliocn guldens. Menescloude jonkman die onlangs te Party's een vierjarig meisje op de afschuwelijkste wijze mishandelde en vermoordde, is maandag jl. ceguillotineerd. De dag van uitvoering van het doodvonnis was geheim gehouden en betrekke lijk slechts weinige personen woonden de tc- regtstelling dus bij. Dezer dagen werd in Teplilz aan het postkan toor een briefkaart ontvangen, waarop geen naain van den geadresseerde stond. De afzender had in plaats daarvan een zoo goed gelijkend portret van den persoon, voor wien de kaart bestemd wasgeteekenddat deze zonder moeite besteld kon worden. Over dr. Tanner schrijft een correspondent «lljj schijnt een even sterk eter als vaster te .zijn. Dagelijks verslindt hij een hoeveelheid spijs en drank die voor drie of vier man voldoende zou zijn. De honger-virtuoos neemt even snel weer toe in gewigt, als hij tijdens zijn vasten dagen afnam. Verleden Zondag is te Boxtel in arrest geno men de conducteur der Staatsspoorwegen De G., verdacht van diefstal van sigarendfie door deze Maatschappij vervoerd waren. Men merkte op, dat de bedoelde persoon dezelfde soort van sigaren rookte als die welke vermist waren terwijl hij zich niet verantwoorden kon, hoe hij daaraan gekomen was. Zondagnamiddag tegen 3J ure, is op het Fünen te" Amsterdam een verschrikkelijke brand uitgebroken dienaar algemeen gezegd wordt ontstaan is doordien kinderen in de Blanken- straat, perceel 67, met lucifers speelden. In dat perceel is de brand begonnen, die in een zeer korten tijd 6 huizen met 12 woningen ge heel vernieldebenevens 6 groote timmermans- loodsen van veel nieuw en algelimmerd hout werk en veel gereedschap voorzien, en waar- ook zij reeds op school geleerd. Indien de vreem deling liederen schreizoo zong hij die toch in geen gevalwant de geluidendie hij deed boorenkwamen haar volstrekt niet muziekaal voor. Zij lette verder niet op hem en toen hij allengs volkomen stil werd cn steeds ijverig schreef, zoodat hij blad na blad vulde, vergat zij geheel en al dat hij er was cn begon na een poosje te zingenaanvankelijk zacht en slechts neuriënddaarna helderder en luider en ten laatste zong zij uit volle borst een volksliedzooals dat enkel in Zuid-Duitschland Beieren, Boven-Oostenrijk en Tyrol kan ge schieden. De vreemde heer had reeds bij de eerste luide klanken het hoofd opgeheven en verwon derd de kleine zangster vol belangstelling be schouwd. Toen zij evenwel te midden van 't volkslied een triller liet klinkenzoo zuiver cn gekuischt, dat deze een geoefend musicus welgevallig moest zijnkon hij niet langer blijven zitten en trad op 'l meisje toe. Wordl vervolgd. Denuip van arte stoom- en 4 nanaspuucn, benevens do Jan v. d. Ileyde, raogt net dei- brandweer gelukken, den brand tegen 7 ure meester te zijn. De metselaar Treffersdie zich in de krullen te slapen had gelegd en niet kon ontkomen, heeft bij deze ramp het leven ver loren. AMERSFOORT, 9 September 1880. Het laatste bulletin isH. M. de Koningin en de jongeboren Prinses zijn wel en dientenge volge zal geen nader bulletin worden uitgegeven. De nieuw geboren Koningsdochter, die bij de aangifte voor den burgerlijken stand vier voornamen ontvingzal in 't familieleven Prinses Paulina genoemd worden. Bij kon. besl. van 8 ScpL zijnmet ingang van 1 Nov. 1880 benoemd tot inspecteur van het lager onderwijs, in de 1e inspectie Jhr. Mr. J. B. A. J. M. Verheijenin de 2e insp. de Heer A. Moensin de 3e insp. Dr. J. J. Krecnen lot schoolopziener in hel district Utrechtde Heer A. J. Nijland. Na de op Maandagden 6den September ge houden examens aan de H. Burgerschool te Amersfoort, werden nog toegelaten: tot de klasse H. Vierdag en 11. H. Sandbergtot de 3dc klasse 11. VV. P. de Ileus en D. A. Boissevin; tot de 2de klasse C. E. de EerensH. K. Haase W. J. de Heus en E Smiten tot de lBl° klasse C. BredéeP. Elias en A. Pies. Dingsdag werd de nieuwe cursus geopend met 70 leerlingenwaarvan 63 het volledig onderwijs en 7 verschillende lessen volgen. Een pleiziertrein naar 's Gravenhage der Holl. IJz. Spoorw. Maatsch. zal, volgens nevensst. adv., aansL Woensdag 15 Sept. loopen van Zutphen, Apeldoorn, Barneveld, Amersfoort, Buarn en Hilversum tot zeer matige prijzen heen en terug voor Ie, 2e, en 3e klasse en zeker zullen vele bewoners dier plaatsen en environs alsdan in de hofstad en in Scheveningen eenen vollen dag aangenaam willen doorbrengen want het vertrekuur uit den Haag is te 7 u. 45 min. 's avonds ente Amsterdam niet be hoevende overtestappenis men op geschikten tijd in zijne woonplaats teruggekeerd. In October wordt het kasteeldat tot de heerlijkheid Wadenoyen" behoortpubliek tot slooping verkocht. Omstreeks 1845 werd Mr. S. van Walchren te Amersfoort daarvan eige naar en eenige jaren geleden is het door den Heer Martinus Ilymans te Rotterdam gekocht. De beide laatste eigenaars lieten het onbewoond. In hel hoofdkiesdistrict Rotterdam hebben Dingsdag jl. bij de herstemming 2103 van de 3551 kiezers gestemd. Aan de eerste stemming hadden slechts 1907 kiezers deelgenomen. Ge kozen is de heer Mr. 0. van Rees met 1098 stemmen De heer M. L. van Deventer had 985 stemmen. Sedert 24 Augustus hebben zich onder de kampeerende troepen in de legerplaats bij Mil- lingen geen nieuwe gevallen van roodvonk voorgedaande zoogenaamde epidemie kan dus als geweken worden beschouwd. De Siècle berigt, dat de apothekers mede- dceling eener verordening van den prefect van politie hebben ontvangenwaarbij hun formeel verboden wordt om vernielende stoften of ver giften te verkoopen builen voorschrift van een geneesheeralzoo ook geen vitriool. Naar men zegt, zullen er, in plaats met pistool of degen duels worden gehouden met vitriool Een jeugdige fruitverkoopstcrzekere Josóp- hine te Marseilleheeft haar verleiderden heer Emile Gvitriool in het aangezigt geworpen, waarna zij zich zelf bij de politie heeft aangegeven. Met een geoefenden luchtschipper als de heer Godard begint de luchtvaart hoe lang zoo meer haar gevaarlijk karakter te verliezen. Dinsdag avond te 11 uur is hij andermaal, nu in ge zelschap van de heeren mr. van Walree en Jloyaards van Amsterdamen den heer Hoog- winkelvan Rotterdam en Crommelin uit den tuin van het Paleis voor Volksvlijt opgestegen. Volgens een telegram van den heer Kovaards hadden de reizigersnu het weer zoo helder was en geen zware mist hel gezigt naar de aarde benam, een prachtig gezigt op Amsterdam, een uur in ae zuivere üoveniuctii verkeerd te hebbente 's Grnvcland weder op de aarde neêrgelatenvanwaar men Woensdagochtend in Amsterdam was teruggekeerd. De beide minnen voor het verwacht wordende Spaanschc koningskind zullen uniform gaan dragen. Zij worden op gala-dagen gekleed in rood fluweel met goudon franje, op gewone dagen in blauw fluweel inel zilveren knoopen. De oudste is 23de andere 22 jaren oudzij hebben hare kamers in hel paleis te Madrid reeds betrokken. Alzoo voor éën kind .twee minnendie in fluweelzilver en goud worden gecostumeerd dit is waarlijk een berigt, waarop een bedui dende rul in de Spaansche effecten moet volgen. Burgerlijke Stand van Amersfoort. GEBOREN: 4 Sopt. Julie Marie, d. van Pieter Joseph Arpeau en Gcertruida Horn. Marinus z. van Philip Arnoldus Mannë en Adriana Mus man. Jacob, z. van Marinus Vernooijs en Cornelia Jacoba Knoppers. 5 Sept. Gerritje d. van Hendrik Darten en Elisabeth Winterswijk. 6 Sept. Jacoba Johanna Elisabeth, d. vanTheo- dorus Hendrikus de Greef en Maria Antonia Frederika Lou. ONDERTROUWD9 Sept. Franciscus Tuithof en Amolda Jansen. GEHUWD: 8 Sept. Marinus GerardusJohan- nissen en Hendrika van de Meent. Petrus Buis en Maria Snijders. 9 SepL Jan Koeke- bakker en Evertje van Itlersum. OVERLEDEN 1 Sept. Hendrik Johan Bernard Lensing7 m. 2 Sept. Antonius lleij1 ra. Johannes Cornelius Egidius Gaemers, 34 j. echtg. van Maria Kamerbeek. Gerritje Panne- koek 5 m. 4 Sept. Jannetje Buis2 j. Dirk Paulus Leendert Taats, 51 j. ongeh. Franciscus Frederik Zeeman7 m. 5 SepL Marianne Josephine de Konün6 d. 6 Sopt. Richardus van der Veen3 m. Dirk van Eijken, 3 m. 7 Sept. Alida Francisca van Nus, 20 m. 8 SepL Johanna Hendrika van Bemmel, 4 j. 9 SepL Everarda van Eijke- lenburg3 j. Gerril Hulst7 d. ADVERTENTIE N. Getrouwd J. D. CAMERLING HELMOLT, 2° Luit1. 2® Reg1. Hussaren en E. J. B. J. A. VAN LIEROP. 's Hertogerbosch 6 September 1880. Eenige en algemeene kennisgeving. Getrouwd J. KOEKEBAKKER en E. VAN 1TTERSUM die dank zeggen voor betoonde belangstelling. Amersfoort, 9 September 1880. Mevrouw Douairière VAN WINTER betuigtook namens hare kinderenharen hartelijken dank voor de vele bewijzen van deelnemingzoo ook hier als van elders onder vonden bij het overlijden van haren geliefden echtgenoot Jhr. PIETER JAN VAN WINTER. Amersfoort, 6 September 1880. Bij vonnis der Arrondissemcnts-Recht- bank te Utrecht van 8 September 1880, is Vrouwe CATHAR1NA OCTAVIA YSSEL DE SCHEPPERechtgenoote van den Heer GOVERT JAN Baron VAN IIARDENBROEK VAN AMMER- STOLzelve zonder beroep wonende te Amers foort op eigen verzoekwegens zwakheid van geestvermogens gesteld onder Curatele. De Officier van Justitie bij voornoemde Rechtbank, VAN GEÜNS. Utrecht, 9 ScpL 1880. op fatsoenlijken stand, voor f125.'sjaars. Te bevragen bij VAN ZWOL, rar. Timmer man in de Vijver. C. J. VAN HOUTEN en w»* ijr> ZOON te Weesp vragen terstond tegen goed loon, eenige van de Prot. Godsd. om in hunne fabriek werkzaam te zijn;

Amersfoortsche Courant | 1880 | | pagina 2