vilden te Antwerpen ter markt en daar zij wat laat waren gunden zij zich geen tijd om kaartjes te nemenmaar liepen haastig op den in be- weging zijnden trein toe. L)e dochter zette haar mandie in een openslaande» goederenwagen neer en wilde loon zeil''instijgen. Zij struikelde echter n vielde moeder wilde haar grijpendoch verloor eveneens 't evenwigten beiden geraakten nu onder de wielen. Van de dochter vond men slechts een jammerlijk verminkt lijk terug; de moeder verkeert in zorgwekkende omstandig heden en heelt beide boenen en een arm verloren. Sedert eenige dagen neemt de werking van den Vesuvius in hevigheid toeen is dc lava langs den noordooslelijken kant van den krater begonnen te stroomen. liet getal bezoekers groeit met den dag aan. In den nacht werd een reiziger, die wat te digt bij den krater genaderd was, door een regen van asch en sieencn verrast. In zijn vlugt viel hij op een hoop metaalklompen en bezeerde zich zoozeer dat men hein naar het gasthuis heelt moeten overbrengen. Bij een hevig onweder te Krauhath, bij Leoben is onlangs de bliksem door het dak en den muur der pastorie in een oude klok en van daar in den grond geslagen, met het gevolg, dat de klokdie sedert twee jaren stil stond tn door geen horologiemaker in orde gebragt kon worden, thans weer zoo goed loopt als ooit te voren. Bij de Fransche armee is een werktuig inge voeld om de haren te knippen van de pas aangenomen recrutcnreservisten en de man schappen van het territoriale leger. Het haarsnij den van al deze lieden duurt zóólang, dat de mobilisatie van een regiment daarmede een paar uur vertraagd kan worden. Met behulp van het werktuig geschiedt het in enkele minuten. De manschappen gaan de eene zijde de machine in als Simson of als Absalonen zij komen er aan de andere zijde uit als Karei de Kale of als Jules Grévy. Miss Helena Gladstone heeft onlangs hare examens gedaan en keert thans naar Neronham College terugwaar zij op school lag om er de function van secretaresse en onder-directrice uit te oefenen. De dochter van den Kngelsehen premier onderwijzeres op eene kostschoolDit ii zal een geweldige sensatie onder de jonge meisjes makenterwijl zij het beroep van onder wijzeres zeker in eere zal doen stijgen. Het is niet kwaad dat de dochters der rijken en der kooplieden weten dat zij zeer goed zonder haar waardigheid te verkorten kunnen doen wat de dochter van den eersten minister deeds In Duitschland is vastgesteld dat trouwringen niet wegens schulden van den drager in beslag genomen mogen worden. Woensdagavond kocht een dame in een thee winkel te Haarlem een boeveelheid thee en vergat bij het heengaan een behoorlijk geëm- balleerd pak mede te nemen. Tot zijn schrik bemerkte daarop de winkelierdat het met dat p*k niet rigtig was en dat het een bloederige zelfstandigheid moest bevatten. Terstond werd politie gewaarschuwddie een naauw- keurige inspectie hield en lot de conclusie kwam, Mlrie haar dadelijk in de rede; «hij meent het in ernstvraag 't hem maar Niet waar Tonide heer wil mij met zich naar de stad nemen «Zeker, wil hij dat," zeide deze bevestigend «hij neemt haar bepaald mede lief moedertje, en gij moet hem haar medegeven!" De directeurdie deze woorden had gehoord stond opging naar de moeder toe en zeide «ja, vrouwtje; indien gij 't toeslaat, dan neem ik uw dochtertje met mij en er moet en zal eene zangeres van haar wordenwaaraan niet slechts gijrnaar ook 't gansche land vreugde zal beleven." Waar denkt gij aanmijnheer de kapel meester antwoordde de moeder, «mijn kind js een eenvoudig dorpsmeisje, is niet geschikt voor de stad en nog minder voor 't tooneel ik zou 't zwaar te verantwoorden hebben, in dien ik zoo i»ts toestond." De directeur, zag de spreekster ernstig aan. «Mejui rouw," zeide hij met nadruk, «ik weet wal gij zeggen will. Maar bestaal er slechts zonde aan 't tooneel en gelooft gij niet dat men overal en ten allen tijde de deugd getrouw kan blijvenals men maar wil .Mijne vrouw dochter cn ik zijn alle aan 't tooneelmaar ik zou wel eens iemand willen zien die ook slechts de minste aanmerking op ons zou kunnen maken. Wie zijn God getrouw blijft, dien kunnen al dat in het pak een Maas met bloed was ver borgen, terwijl later bleek, dat de dame verzot was op bloedworst en wekelijks te Haarlem een Maas met bloed kwam halenom tehuL die lekkernij gereed te maken. Voor een der kermistenten in de nabijheid van Amsterdam prijkt een uithangbord met het opschrift«Vijf minuten in de Hel!" Erg uitlokkend klinkt dat opschrift zeker nietdu ondernemer schijnt echter zijn volkje te kennen hij maakt althans goede zaken de Amsterdam mers stonden van oudsher bekend als nogal nieuwsgierig. Voor het Hol te Leeuwarden stond leregt F. D.oud 33 jarendienstmeidwonende te Harenbeschuldigd van den 4 Mei j.l.na een levend en voor voortleven vatbaar kind op het privaat gezetenter wereld gebragt te hebben dit kind opzettelijk te hebben doen vallen, te laten liggen en te doen slikken. Besch. stond onder de geboden en zou den 8 Mei trouwenhaar aanslaande man was met hare zwangerschap bekend en daarmede inge nomen het huisje waar zij zouden wonen was in gereedheid gebragt. De verdediger mr. G. C. Paehlig, adv. te Sneekkan ook geen enkele reden vinden welke besch. tot het plegen van een misdrijf zoude hebben geleid cn meent daaromdat hier niet te denken valt aan kindermoord maar aan een ongelukwaarvoor besch. niet aansprakelijk iszoodat hij aandringt op hare vrijspraak. Uitspraak Donderdag e. k. Kennisgeving. De BURGEMEESTER van AMERSFOORT. Gezien art. 21 der wet van 4 December 1872 (Staatsblad No. 134), Brengt ter kennis van de ingezetenendat in de laatstverloopen week geene aangifte is gedaan van lijders aan ROODVONK, en geen sterfgeval aan die ziekte alhier is voorgekomen. Amersfoort, den 20. September 1880. De Burgemeester voornoemd, VAN PERSIJN. AMERSFOORT, 20 September 1880. De vergadering van den Raad der gemeente Amersfoort van heden Maandag, den 20. Sep tember 1880gepresideerd door den Heer Bur- raeester Mr. F. II. van Persijn, is bijgewoond door 12 leden afwezig waren met kennisgeving de heer Meihorst en verder de heeren Herschel en Visser. De notulen der vorige vergadering worden gelezen en goedgekeurd. Aan de orde van behandeling is een voorstel betrekkelijk den Leusderweg. Daarin geven Burg. en Welh., onder overlegging van de gevoerde correspondentie aan den gemeenteraad te ken nen, dat zij na een onderhoud inetZ.Exc. den Commissaris des Koningszicii gewend hebben tot Gedeputeerde Statenmet bereidverklaring den Baad voortestellen zoodra mogelijk den weg te herstellen, en voorts de billijkheid heb ben betoogd dat daarna de gehcele weg erkend worde als provinciale weg enzonder lol tus- schen Amersfoort en Oud-Leusden, in onderhoud kome bij de provincie. Naar aanleiding van eene daarop ontvangen afwijzende beschikking doen Burg. en Welh. het voorstel hen te machtigen de theaters der wereld den schat van een zuiver geweten niet ontrooven en die dat ontrouw is zal dezen schat verliezen ook in de eenzaamste hut «Dat is wel waar, mijnheer de directeur," viel fe moeder hem in de rede, «maar toch heb ik dikwijls gehoorddat juist daar dc gelegenheid en de verleiding hand aan hand gaan cn reeds 't tooneclwczen heeft zoo iets overdrevens in zich dal 't niet te verwonderen valt, als de jongelieden buiten regel en orde geraken." «Gij hebt zeker in menig opzicht gelijk," stemde dc directeur in «doch hier is het geheel iets anders. Uwe dochter zal gccne tooneelspecl- stcr in den gewonen zin van 't woord worden maar eene kunstenares en dat is slechts mogelijk bij iemand die buitengewone begaafdheden bezit. Waar deze bestaandaar kan wel eene dwaling plaats vindendoch een bepaalde afdwaling niet, Indien dit laatste is voorgekomen zoo is zulks Loth niet tijdens mijn leven geschied en kan ik mij bij al mijne rijke ervaringen dit toch niet herinneren. De ware kunst is gelijk een genius dieuit den hemel ontsproten slechts de bevoorrechtedoor de voorzienigheid uit gekozen mcnschcn vergezelt Uwe dochter is zulk een wezen; zij heeft den goeden God be koord en hij ontstak in haar het vuur der schoonheid en poésie." Wordt vervuhjd. den weg zoodra mogelijk in behoorlijken toestand te brengen, dc daarop vallende kosten te vinden uit de gein.-begrooting ovor188U, cn omtrent do verdere regeling dezer zaak nadere voor stellen van Burg. en Wetli. iiitowacliicn. De Voorzitter zegt dat van do administratieve inagt goon ander dan hol bekende resultaat is te verwachtendoch geeft als zijne personeclc opinie te kennen dal een gunstige uitslag van den civielen regter zou verkregen worden. Aan gezien evenwel door de Regering geen proces wordt verlangd en de gemeente Amersfoort op den legger voorkomt als onderhoudspligtigc zoo kunnen Burg. en Weth., met het oog op art. 125 der gemeentewet, niet anders lian- delon dan hun voorstel inhoudt. Na deze toelichting wordt het door Burg. en Weth. gedaan voorstel met algemeene stemmen aangenomen. Eene voordracht door Burg. cn Weth. in overleg met den hoofdonderwijzer en den dislricts-schoolopziener opgemaakt, ter benoe ming van een hulponderwijzer aan de openbare schooi voor gewoon en meer uitgebreid lager onderwijs, waarop zijn geplaatst de heeren A. Fasol te MedeinblikF. .1. Wiesendorp te Kampen eu J. F. Bulderdijk te Amerongen. Uitgebragt worden 10 stemmen op Fasol cn op BolderJijk 2 stemmen, zoodat de eerste is benoemd. Ingekomen zijn Een schrijven van den directeur van het ka binet des Konings dd. 7 Sept., zieh kwijlende van dc hem gedane opdracht Zijner Majesteils harleiijken dank te betuigen voor de bij adres van den 2 dier ni3and door hel gemeentebestuur beloonde deelneming ter gelegenheid van dc gelukkige bevalling van 11. M. de Koningin. Voor informatie. Koninklijk besluit van 23 Aug. 1880, n3. 3 waarbij machtiging is verleend tot onderhand- sehe verpachting der bank van leening voor den duur van het jaar 1881. Als voren. Goedkeuring van Gedep. Staten 1. op 's raads besluit zich in rechten te verweren tegen eene door de Ned. Cenlraal-Spoorwcginaatschappij ingestelde vordering van f 1895,38 voor kosten der verbetering van het Stationspleinen 2. op het raadsbesluit tot onderhandschen verkoop van 't gebouw het Sl. Agatha-klooster aan het kerkbestuur dei-parochie van den 11. Franciscus Xaverius voor f6000. Als voren. Verzoek van den heer F. J. Sehweinsbcrg om hem aantestelien tot stads-muzickondenvij- zer, op eene bezoldiging in evenredigheid van de daaraan le besteden lesurenvoor het geven van zangonderwijs aan de hoogste klasse der lagere scholen en de school voor uitgebreid lager onderwijs. Verzonden naar de afdee- lingen om er op te letten bij het onderzoek van de gemeente-begrooling. Ingaande 1 November e. k. zijn overgeplaatst de officier van gezondheid 1c klasse II. F. A. Giesbers van het garnizuen te Amersfoort bij dat te Utrechten de officier van gezondheid 1e klasse H. J. Wilson van het garnizoen te 's Bosch bij dat te Amersfoort. Blijkens nevensst. adv. heeft aanst. Vrijdag middag te 12 uren eene alg. vergadering der Afdeeling Amersfoort van het Utr. Genootschap voor Landbouw en Kruidkunde plaatswaarin het plan tol viering van het 25jaiig aldeelings- besiaan wordt behandeld cn waarvoor op eene talrijke opkomst der leden mag worden ge hoopt. Donderdag jl. werd in de Bestuursvergadering van het Heemraadschap van den Bunsrhotor Veen- en Veldendijk den lieer W. Stol hij het herdenken zijner 25jarige vervulling der be trekking van bode bij dit Heemraadschap een gosi h.-nk Ier hand gesteld en aanst. Vrijdag 24 Sept. zal hel 25 jaren zijn dal hij als bode hij het Gemeentebestuur van Amersfoort werk zaam is, terwijl hij later als concierge van het raadhuis werd aangesteld. Door den Heer Pastoor 11. T. Verhoef, den 24. Aug. jl. te Oudewater overleden, is aan het CiOlIegic der Oud-Bisschoppelijke Clerezie te Amersfoort vermaakt een legaat van tienduizend gulden (vrij van successicrogt)ter Opleiding van geestelijken. Woensdag is hij Zwollekcrspcl in het water gevonden het lijk eenor jonge dochter, die, te Zwolle dienstbaar, ter zake eenor ongeoor loofde zamenkoinstdien dag op hot bureau van politie moest verschijnen. Zooals gezegd wordtis die jonge dochter nabij dc plaats waar haar lijk werd gevonden een paar uren te voren gezien in tegenwoordigheid van den

Amersfoortsche Courant | 1880 | | pagina 2