«lacht." Dat het zoo was lag niet aan de leer aars alleenmaar ook aan de oudersdie hun kinderen in een bepaalden tijd wilden volstoppen. Langer studietijd en minder vakken achtte Fuwcett gewenscht. De «Tentoonstelling" is een kind dezer eeuw. Elke eeuw heeft iets. Elke groole stad moet er tusschenbeide eene hebbende kleine ja zelfs de dorpen doen ook mee. Men heeft en had ze van .allerlei aard en omvang, en begint zelfs verlegen te raken om een onderwerp. Als het zoo druk gaatis 't ook moeijelijk steeds wal nieuws te hebben of te bedenken. De vindingrijke nieuwe wereld beeft alreeds hare exposities gehad van kleine kindertjes (Baby-Shows)waarbij de moedertjes natuurlijk de prijzen kregenen te eer welligt als zij zelve er knap uitzagen. Nu heeft Londen weder eene tentoonstelling in het Crystal Palaceen wel onder 't hooge patronaat van den lord mayor burgemeester en de lady mayoress burgeraeesterin welke laatste ligt het meerdere regt heeft op het be- schermvrouwschap boven haren heer gemaal als door ervaring meer au fait, want de expo sitie is van aardappelenPrijzen zijn natuurlijk toegekendzoowel voor den meest monstrueusen knol in omvang, waarmede een heel regiment de menage kan makenals voor de ook meest smakelijke knolletjes naar het oordeel der zaak kundige lady mayoressdie ze zeker met eene speciale jury door de meest ervaren keuken- vorstin zal doen koken en dan proeven. Bij den herbergier Meijers in het Pruisische dorp Millen op de llollandsche grens is een kalf geboren met 2 koppendat zich welvarend bevindt. Zoodra de eene kop gedaan heeft met drinkenbegint de andere daarmede. Honderden nieuwsgierigen gaan dit wonderdier bezigtigen. Volgens de Figaro heeft een vreeselijk drama Slaats gehad op de Garonne. Het schipdat de iensl doet tusschen Lascene en Bordeauxis door een grooten springvloed omgekanteld en aanstonds gezonkea Men denkt dat er 38 per sonen aan boord waren. 15 hebben zich kunnen redden en werden opgenomen door een vaartuig der maatschappij de Hirondellesdat tegen den stroom opvoer. De Univers berigtdal reeds 8 lijken zijn opgehaald. Uit Rinsumageest schrijft men van eergis teren. Maandag II. per as terugkeerende van de Berguraerkermis met een paar ooms, waren twee broedersjongentjes van 11 12 en 7 A 8 jaarde eersten die de herberg binnenstapten geen hall uur van eigen haard verwijderd. En pas zijn de kereltjes in de gelagka mer. of daar commandeert de oudste: «kaste lein geef mij een roemertje jenever met suiker en hij (op zijn broertje wijzende) moet wat anijs hebbenwaarop de pijpen worden uitgeklopt op nieuw gestoptaangestoken gedamptge proefd en parmantig het woord gevoerd over t slechte weer, den handel enz., als hoorde men oude mannetjes redeneeren. Toevallig was de hospes zelf niet bij honk toen «de heeren" drank vroegenhij had hun niet getapt maar een minder nadenkende bediende deed heL «Maar de ooms dan?" Ochzij anders dood bedaardevroede man nen waren er misschien wel mede ingenomen dal hunne «vrolijke" neefjes zich zoo goed wisten te reddenin plaats van er kwaad in te zienalthans zij zaten met hen onder meer gezelschap te pleisteren en te proevea Is er één algemeen gebrek in ae opvoeding van onzen lijd althans in onze landpalen het is eene slapheid (om maar niet te zeggen vol slagen gemis) der huislijke luchl Onze ervaring Nog een langen en hartelijken kus vervolgens ine naar binnea Marie reikte Toni de handspreken kon zii niet. «Leef gelukkig, mijn hartelijk bemind meisjeWees niet zoo bedroefdik kom wel- cens bij uGod zegene uHier hebt gij iets lot aandenken van Toni Marie dankte hein innig, kuste hare broertjes en zusjes en ging naar het rijtuig. Met krach- tigen arm vatte Toni haar aan en tilde haar daaria Daarna zeide de moeder nog tot den directeur: «mijn kind geef ik u thans over, en van u zal ik 't ook weder terugeischen De directeur antwoordde plechtig: «Walde eene ruensch voor den anderen kan doenzal voor uw kind geschieden. God is mijn getuige dat ik haar lol vader wil zijn en eene moeder zal Marie ook wei vinden God zal met ons zijn!" Een sprong in hel rijtuig, het zwaaien met dc zweep en voorwaarts ging het. Het slof woei op en weldra verdween het rijtuig met zijne dierbare vracht uil 't gezicht der achter geblevenen, Wvrtll vervolgd. in dezen gedurende een 40tal jarendoet het ons gemakkelijk vallen zulks met vele bewijzen te .stavenerger nog en ergerlijker dan boven genoemd exempel. In de den 23stcn gehouden crimineele zitting van het hof te Leeuwardenwerd het arrest uitgesproken tegen F. D.oud 33 jaren, dienst meid, wonende te Haren, die daarbij werd vrijgesproken van kindermoord, doch schuldig verklaard aan onwilligcn manslag door onvoor- zigtigheid en achteloosheidmet veroordeeling deswege tol 6 maanden eenzame opsluiting cn f25 boete. Men schrijft uit Arnhem aan de Reporter 92 jl. Gepasseerden Maandagvoormiddag had er eene aanranding op de eerbaarheid met geweldpleging, en wel in een dcnnenboschje tusschen Oosterbeclc en Mariëndaalgelegen aan den Utrechtschcn straatwegplaats. De daders, twee nog jeugdige personen, C. Gerritsen en J. van den Bergbeide wonende te Oosterbeekhadden een vrouwspersoon van slechte reputatie, bijgenaamd «de Ruiter te paardeigenlijk Dientje Dirksen wed. Hendriks geheeteneerst met jenever dronken gemaakt waarna zij beide achtereenvolgens in het open baar de menschonteerendsle gruweldaden met haar pleegden en ze naderhand mishandelden. De jonker van Brakel v. d. Dooreweertmet zijn boschwachterdie op een afstand kwamen aanrijden, waren ooggetuigen van dit gruwel stuk. Toen eerstgenoemde in allerijl aan de be voegde autoriteit er kennis van wilde geven moest hij eerst den gemeenteveldwachter uil den herberg gaan halen, die zich daar onder drinkgelag bevond. Van het een en ander is procesverbaal opgemaakten de beide boos doeners zijn door de rijks-politie gevankelijk naar het huis van arrest overgebragt en ter dispositie van den officier van justitie gesteld. Dat muisje zal een staartje hebbendaar deze zaak wel ten crimineele zal dienen. De Gruweldaad te 's Gravenhage. In de Nassaulaan te 's Gravenhage woont de heer F. Boogaard!een Indisch heer van groot fortuin geacht om zijn onberispelijk verleden bemind om zijne uitnemende hoedanigheden en een man die, menschelijkerwijze gesproken, geen vijanden heeftdaarenboven een gelukkig echtgenoot van eene beminnelijke vrouween liefhebbend vader in den ruimsten zin des woords. Zij leven op rijken voet en zij waren tol donderdag zoo gelukkig als men zich wen- schen kan. Tot donderdag, toen zij hun 13jarig zoontjeeen aanvallige en veelbelovende knaap door de snoodheid van een onmenschelijk wezen verloren. Donderdagmiddag omstreeks 3 uur vervoegde zich een als heer gekleed persoon aan het instituut van den onderwijzer Bouscholte, op de Koninginnegracht te 's Gravenhagedie uit naam der ouders, naar hij zeide, het 13jarig zoontje van den heer Boogaardt kwam af halen. Niels kwaads vermoedendeging de knaap met hem mede en beiden stapten in een gereed staand rijtuig, waarmee zij wegreden. De ouders vernamen dit, toen zij, ongerust geworden, doordien het kind niet te 5 urentot welken tijd hij op school moest blijventhuis kwam bij den onderwijzer informeerden. De onrust klom tot angsttoen de heer Boogaardt tegen halfzeven per post een uilvoerigen brief ontvingwaarin vermeld stond, dal de schrijver zijn zoon ge roofd had en dat hel kind alleen tegen een los- Srijs aan de ouders zou worden teruggegeven. e schrijver zou zorgen, dal Vrijdag, op een bepaalde plaats en uureen koerier op post zou staan om de f 75,000 welke hij eischtevan eene vrouwelijke dienstbode in ontvangst te nemen. Of zijn lasthebber zou worden aangehouden deed niets ter zakedaar deze toch geen inlich tingen kon verschaffen. Verder behelsde de brandbrief de bedreiging dat aan het kind van nu af alle voedsel onthouden en dat het in een kelder opgesloten zou worden. Werd het geld verstrekt, dan zou het kind Zaturdag in de ouder lijke woninc terug zijn. Mogt de schrijver be speuren, dat de justitie in de zaak gemengd wasdan zou dc vader slechts het lijk van zijn kind terugvinden. Uet plan was rijpelijk door dacht en de schrijver zou voor niets terugdeinzen. IK? politie werd met het gebeurde in kennis gesteld en deed wijd en zijd nasporingen. De koetsier werd uitgevischt, die den onbekende aan het Rijnspoorwegstation had opgenomen hij gaf opden man met een knaap tot het einde van de laan van Meerdervoorl te hebben gereden. Bij het uilstijgen maakte de moorde naar den kleinen Marius opmerkzaam op het hijgen van hel paard met ae woorden«Kijk het paard eens jagen en zweelenof we ook gereden hebben." Hij betaalde den koetsier met (2 en sloeg daarna met den knaap den weg in naar het duinin dc rigting van Zorg vliet. Verschillende personen hebben hen beiden daar nog legen het vallen van den avond ontmoet. Den geheelen nacht was de politie in de weer een onldekkingslogt werd in de duinen onder nomen doch geen spoor werd ontdekt. Den volgenden morgen ging men op nieuw op on derzoek uil en vele burgers sloten zich daarbii vrijwillig aan. Tegen 12 uren eindelijk vond men hel kind doch helaas slechts als een lijk. Een rijksveldwachter ontdekte liet in de duinen, in de nabijheid van den weg, die om Zorgvliet looptverborgen tusschei. struikgewas met vastgebonden handen en voeten en hel hoofd rustende op de schoollaschde pet was over *1 gelaat gelrokken. Al hebben nu helaas de nasporingen der politie hel ongelukkige kind niet kunnen red den 't is te hopendat zij het den moordenaar onmogelijk zullen maken te ontsnappen. Zeker is hetdat men met een sluwen en behendigen misdadiger te doen heeft. Om zijnen vervolgers liet spoor bijster te maken schijnt hij door in braak uil een woninggelegen onder Loosdui nen, ontvreemd te hebben een paar hooge laarzeneen blauwe kiel en een blauwen borst rok. Op zijne aanhouding is een prijs van f2000 gesteld. De onderwijzer verklaarde dat dc knaap ge zegd had den persoon die hem afhaalde te kennen. Heden begrafenis op Eikenduinen. De lijkschouwing toonde 7 dolksteken. Er bestonden vermoedens dal Henri Poulviquet, voormalige huisknecht van den Heer B. niet vreemd is aan den gruwclijken moord en is hij door dc politie te Amsterdam aldaar opge spoord om door de justitie te worden gehoord. Ook twee personen zijn als verdacht of mede- pligtig, te Antwerpen gearresteerd. Een hunner is logementsbediende te 's llagedie Woensdag plotseling zijne dienst heeft verlaten. Een barbier te 's llage heeft aan de justitie verklaard dal hij Woensdagavond iemandwiens kleeding gelijkenis met die des gcsignaleerden daders heeftdoor hem is geschoren en deze, zeer op gewonden, zonder zich het aangezigt te was- schen ijlings vertrokondanks eene hevige regenbui. Kennisgeving. De BURGEMEESTER van AMERSFOORT. Gezien art. 21 der wet van 4 December 1872 (Staatsblad No. 134) Brengt ler.kennis van de ingezetenendat in de laatstvêrloopen week aangifte is gedaan van vier lijders aan ROODVONK, en een sterfgeval aan die ziekte alhier is voorgekomen. Amersfoort, den 27. September 1880. De Burgemeester voornoemd, W. A. CROOCKEWIT Weth. AMERSFOORT, 27 September 1880. Ter Vrijdag jl talrijk bezochte vergadering der Amersfoortsche Afdeeling van het Utr. Ge nootschap van Landb. en Krmdk. ismet enkele wijzigingenaangenomen het plan van bel Af- declmgsbestuur om in Augustus 1881 gedu rende drie dagen (Woensdag, Donderdag en Vrijdag) het 25-jarig bestaan der afdeeling te vieren door hel houden van ringrijderijbloe men- en veetentoonstelling, opgeluisterd door concerten, enz. enz. Ter gelegenheid van ziin 25-jarig jubilé als gemceniebode werden Vrijdag j.L den heer YV. Stol ten geschenke aangeboden door heeren Burgemeester, Wethouders en Secretaris van Amersfoort twee sierlijke met zilver gemon teerde karaffen met idem sigarenbekcr cn door de gezamenlijke ambtenaren ter gemeen te-se crc- taiie eene fraaije pendule. Dr. J. G. van EijkenInspecteur der gymnasia zal als afgevaardigde derNederL Regering, hij het afnemen van eindexamens aan gymnasia in Pruisen, in den loop van deze cn volgende maand tegenwoordig zijn. De Heer W. J. G. Aaldcrs, predikant te Maartensdijk, (cl. Amersfoort), is beroepen te Delfshaven. De Heer J. Riemens, predikant tc Driebergen is beroepen te Middelburg. Het Nieuw s van den dag publiceert dal, indien zijn beriglcn juist zijn de rijdende artillerie zou komen te vervallen. Dit is niet eens nieuws van den 'dag, zelfs geen nieuws van den vorigen dag, zooals 'l N. v. d. D. telkens behelstmaar jaar lijks in den «Slaalsbegroolingslijd" werden be- riglen omtrent de opheffing van voormeld corps verspreidzuudat meu thans gerust kan zeggen

Amersfoortsche Courant | 1880 | | pagina 2