TWEEDE BLAD. M -K7<i- »aTM, Dingsdag- 26 |§Bg October 1880. msroBB coiui Uitgever. A. H. VAN CLEEFF te Amerstoort Bureau: Muurhuizen hoek Kortegracht, Wijk B No. 60. AMERSFOORT, 25 October 1880. Ingevolge achterst, adv. worden de minver mogende oud-strijders, geregligdcn tot «het Metalen Kruis" uitgenoodigd zich aanlemelden tot het bijwonen van het vijftigjarig herinneringsfeest aan het vertrek uit Amerstoort der compagnie mobile Amersf. Schutterij op 30 October 1830 naar de Belgische grenzen. Wegens de Kerraisweck zal de feestviering hoogstwaarschijnlijk aanst. Maandagavond 1 November plaats hebben. In de godsdienstoefening der hervormde ge meente van Amersfoort is gisteren melding ge maakt van eene voor de armen ingezamelde gift van f 100. Ingevolge advertentie in het 1 e blad zal aansL Donderdagavond eene groote vocale eninstrumen- tale soiree in Amicitia te Amersfoort worden ge geven door de Internationale Variété's Troupe onder directie van den Heer Fried. Pickanezer waarvoor een zeer gevarieerd en uitgebreid pro gramma wordt georganiseerd. Onder dit Concert gezelschap bevinden zich een vijftal voortreffelijke en charmante Fransche, Engelsche en Duitsche zangeressen en danseressen in diverse genres alsmede uitmuntende komieke en andere artisten, die in RotterdamUtrecht en elders met groot succès optradentrouwens de Heer Pickaneser die vroeger reeds eenmaal te Amersfoort met uitbundigen bijval zoodanige soirée gaf, heeft eene welgevestigde reputatie als organisateur, direc teur en producent. Men mag er derhalve gerust op vertrouwen dal te Amersfoort nog nimmer eene zoodanige attractieve en amusante soirée is gegeven, als die, welk aanst. Donderdagavond plaats heeft. De lijst van inteekening daarvoor wordt Woensdagavond 27 October gesloten. De uitslag der gisteren gehouden periodieke verkiezing van drie leden voor den Kerkeraad der Ned. Israël, gem. te Amersfoort was, dat van de drie aftredende leden de Heeren B. E. Her schel L. A. Schaap en Jacques Visserde beide eerstverraelde Heeren met bijna algemcene stem men werden herkozen, terwijl de Heer Jacques Visser in de herstemming kwam, die reglementair op 7 November zal geschieden. In hel groot cirque Dassiewaarvan wij reeds in ons vorig nummer melding maakten worden bij iedere avondvoorstelling een 16-tal nummers en eene aantrekkelijke ballet panto mime geproduceerddie steeds de voldoening der aanwezigen in het binnen- en buitenland hebben verworven. De rugwaartsche reuzensprong, in culbute, van 6 hooge op elkander geplaatste tafels hedenavond door den heer Friedrich ten uit voer gebragtwas verbazingwekkend en ont lokte de bewondering der aanschouwers. Het «grand Théalre de Tableaux vivanls et de Metamorphoses" is in alle hoofd- en andere steden de groote attractie voor het publiek geweest. Zooals door de pers werd vermeldwas de ruime tent van den Heer Directeur Alber avond na avond eivol en meest tijds moesten enlréekaarten in menigte worden geweigerd. Vooral de rijke afwisseling van de programma's der voorstellingen werd geroemd. Wegens volslagen plaatsgebrek moeten wij eene meer uitgebreide vermelding van dit aantrek kelijk Theater tol een volgend nummer uitstellen. Op de Amenifoort»clio Kermi. betin.lt iich volgen. voor do oonlo .mal do jongo Somnambule dncbler van I - - Nulion», dio ook voor-tellingen gaven voor wijlen EU «n K. It Prin. Alexander. .ooul.getU.gd wont door Hirer Mujcntoito Seoretan. den lieer von Wackherliu Album door on* gc.iou ou dut aan 'l theater tor lurage ig vele getuigeniuien van voorname personen behelst, door hnnne ondarteekeningen bekrachtigd. Zooals in de .dvertentie wordt vermeld i» het than. 35 jaren dat de lieer Willem Dekker, de Amersfoorische Kermi. met zijne pof- fertjeskrarm bezoektvoorwaar langdurig en overtuigend bewij. dat hij continued den .maak iljner talrijke begunstigers van allerlei leeftijd wist te .treelcn tot onderlinge tevredenheid welke hem ongetwijfeld ateed» ui deelachtig blijven. Men meldt uit 's Gravenhage Ik verneem dat de acte van beschuldiging tegen de Jongh gereed is en de zaak spoedig men zegt reeds in de volgende week voor de raadkamer van het gereglshof zal komen. De verwijzing van den beschuldigde naar de openbare teregtzilting kan nog in de eerste week van November worden te gemoet gezien en de openbare tereglslelling eenige weken later. In elk geval riet vóór 25 November, daar tot dien datum andere op de rol zijn gebragt. 't Is mogelijk dat de zaak op Vrijdag 26 Novem ber dient, maar waarschijnlijker dat ze eerst op Donderdag 2 December op de rol komt. De groote spoed dien men aanvankelijk maakte uit vrees dat de Jongh die aan een hartkwaal lijdtniet lang meer zou levenkon men in de laatste weken laten varenwijl de beklaagde zich in beteren toestand bevindt en door geregel de voeding en kalmte een overijlde teregl slelling geheel overbodig maakt. De Londensche Globe deelt mededat het onlangs bij een geregtelijk onderzoek, in de Engelsche stad Burnsley gehouden, gebleken isdat mannen in onze eeuw aldaar nog soms hunne vrouwen verkoopen. Het kwam uit, dat een man voor negen stuivers de vrouw van een ander gekocht en zijne eigene vrouw voor een halven kroon (f1,50j verkocht had. Hij ver toonde een document door drie getuigen ge- teekend en van een quitantiezegel voorzien waarbij de vroegere echtgenoot plegtig ver klaarde, dat hij zijne vrouw verkocht en haar niet weder lastig zou vallen. Tijdens eene zitting van het geregtshof te Keulen, trad dezer dagen een heer de zaal binnen, die onmiddellijk door den knorrigen president toegesnaauwd werd met de woorden «Wil je de deur wel eens achter je dicht doen De zoo vriendelijke verwelkomde was niemand minder dan de minister van justitie! De bediende van de Westf. Volks Ztg. had de abonnementsgelden ontvangen en wilde met een lederen geldtaschongeveer 600 M. bevat tende juist het bureau binnentredentoen hij onverhoeds van achter werd aangevallen door een onbekend persoon. Deze trachtte hem de geldtasch te ontroovendoch daarin niet kun nende slagen, bragt hij hem twee messteken toe en nam toen de vlugt. Men heeft den misdadiger niet kunnen grijpen. De werking van den Vesuvius neemt allengs toe. AmerikaanschEene jonge Amerikaansche damedie door haar minnaar in den steek ge laten was, kreeg een aanbod van 200 dollars als vergoeding voor de teleurstelling. «Wat!" riep zij verontwaardigd uit «twee honderd dollars voor al mijn verloren hoop, voor een geschokt gemoed een verwoest leven, een bloedend hart Tweehonderd dollarsDenkt ge dat zoo iets met geld goed te maken is Geel driehonderd dan zal ik het er verder bij laten In een mijn bij fiochum heeft een gasont- plofllng plaats gehad waarbij vier bergwerkers gedood en drie verwond werden. De oorzaak van liet ongeval wordt aan nalatigheid toege schreven. Een Eugelschman bezocht den heer Rougé, wisselagentrue Rivoli te Parijsmet een Engelsch bankbillet om dit in Fransch goudgeld te wisselen. Hij telde hem het bedrag m goud stukken voor. Toen de Engelschman ze wilde opnemenschoof hij er enkelen met zijn mouw naar den kant van den kassierzoodat ze op den grond vielen. De kassier bukte om ze op te rapen. De Engelschman raaakie van dat oogen- blik gebruik om zijr.e hand uit te steken en uit eene portefeuille een lias bankbilletten te nementer waarde van fr. 80,000. Voor dat de kassier van zijne verbazing bekomen washad de dief zich uit de voeten gemaakt. In West-Indië vermaakt men zich tegenwoordig met wedrennen met geiten. De jockeys loopen achter de dravende dieren mede en hebben alle moeite om ze in de regte rigting te houden. Dr. Brewervoorzitter der officieele Londen sche gezondheidscommissiemaakte daarin Vrijdag bekend, dat in het gebied der hoofd stad het mond- en klaauwzeer is uitgebroken en dat de oorsprong moet gezocht worden in sommige koeijen uit Holland aangevoerd. Hij vreesde eene ernstige epizootie dien ten gevolge. F— Op T.le aanvragen om geregeld ook te Amerafoort te worden ge raadpleegd en consult te geven 100 heeft de Heer Son holtnndart. des Koning», besloten om geregeld 3 dagen per week en wel dea Woensdags, Donderdag en Vrijdags van 10—2 oren gratis consult te geven over alle mond- en tandiiekten. Men verheugt sich dat onie oude en bekende tandarts alsdan kan wordea geraadpleegd. Hij heeft zijn kabinet bij Mej. de wed. A. W. Leinweber. Zijn methode van kunsttanden zonder hoeken an veeren i. onverbeterlijk zeer net en schoon Veel behoeft niet daarover te worden gezegd daar de Heer Son algemeen wegen, zijne knnde bekend is. Politieke Bevue. Generaal de Gissey heeft aan den minister van oorlog weder een brief geschreven waarin hij aankondigt dat hij zijne aanklagers geregte- lijk zal vei volgen. Geen einde komt er aan de quaestie-Dul- cignomenschen die er anders behagen in scheppen dergelijke quaeslies tot in de fijnste deelen na te pluizen zag men met een geeuw van verveling de buitenlandsche bladen ncer- smiitenomdat hun altijd weer diezelfde naam in het oog springt. De overgaaf is beloofd plegtig beloofd zelfs, maar dagenlang wacht men nu reeds weer op de vervulling dier be lofte. Thans meldt men weer dat de mogend heden opnieuw drang zullen aanwenden als de overgaaf Vrijdag niet heeft plaats gehad, 't Zal er ook een drang naar wezen, de medicijn meesters zijn tegenover den armen zieke zoo bar niet. Riza pacha heeft al de hoofden der Alba- neesehe liga bij zich ontboden en hun de onver biddelijke noodzakelijkheid van den afstand eens onder hel oog gebragtde hoofden hoorden hem aandachtig toe en zij gingen voor het meerendeel zonder te antwoorden heen. Die welke een antwoord gaven verzekerden Jat zij nimmer hunne toestemming zouden geven. Niettemin blijft Riza pacna bij zijne verzeke ring dat de overgaaf op vreedzame wijze zou geschieden De Porie heeft aan Riza-pacha bepaalde beve len gegeven die geschikt zijn om de moeijelijk- heden weg te nemendoor Montenegro opge worpen met betrekking tot de overeenkomst voor den afstand van Dulcigno. Naar men ver zekert zullen zes Oltomsmsche hataillons de orde handhaven tot dat de Montenegrijnen de stad zullen binnen rukken gelijktijdig met haie ontruiming door de Turken. De weerbarstige in woners zullen gebragt worden aan boord van drie Turksehe oorlogsschepen die met dit doel voor Dulcigno hun anker hebben laten vallen.

Amersfoortsche Courant | 1880 | | pagina 1