k VMI liS tegenwoordig le zijn. Hel Bestuur, W. F. N. VAN ROOTSELAARVoori. A. M. KOLLEWIJNNz.Penningra. A. A. J. VAN UOSSUM, SecrcL Wegens voortdurend plaatsgebrek moest tol heden worden uitgesteld het bovenst, stuk welks inhoud de nlgomeene attentie verdient evenzeer als veler medewerking lol uitbreiding «n bloei van dit Museum zeer gewenseht is waardoor het in toenemende male een sieraad •voor Amersfoort kan worden. AMERSFOORT, 1 November 1880. 1 M. beeftop zijn verzoekeervol ontslag verleend aan den lieer D. C. J. Hannsenals hoogbeemr. van den Lekdijk-fiodamsprov. •Utrecht. Van geachte zijde ontvingen wij het volgende ter plaatsing 1840. 1880. Onder innigen dank aan den hemelschcn Vader wordt aan onze stadgenoten medegedeeld, dat de «Loterij ten behoeve der Protestansche armen" haar 40jarig beslaan mag gedenken. De Vereeniging heelt het voorrecht nog eene der oprichtsters, Mej. A. M. de Louter, in haar midden werkzaam le zien. Zy zelve verlangt zeker geen openlijke hulde; maar veel, zeer veel heelt zij tol den bloei der Inlichting bij gedragen en daaraan gedurende 40 jaren hare beste geven met liefde en toewijding ten otfer gebracht. Moge zij nog lang tot zegen der armen werk zaam zijn Moge zy zich met de andere Dames Directrices kunnen verheugen in den blyvenden bloei der Vereeniging I Evenals in andere stedenalwaar het gouden gedenkleest van hel uittrekken der mobile schut terijen in 1830 dezer dagen plaats vond, mede door het uitsteken der vlaggenzalnaar wij vernemenook te Amersfoort morgenDingsdag 2 Novemberworden gevlagdofschoon de eigenlijke feestviering ter herinnering van Let uittrekken der Amersf. mobile schutterij eerst des avonds te hallzevei. aanvangtzooals in ons vorig nummer is vermeldwaarbij wy thans nog kunnen voegen, dat bij fakkellicht de militaire marsch door 74 Metalenkruisgereg- tigden geschiedtwelke aan de feestviering deelnemen en dezen optogt vormen voorafge gaan door het Muziekcorps der Rijd. Artillerie. De weg wordt genomen van af het huis van den oud le luiL G. Hubeis Dz.van het Havik langs 't ZandSingelKamperbinnenpoort Langeslraat, Varkensmarkt, Slijkstraat, om als dan de feestelijk ingerigte zaal in «de Arend" binnen letreden. Hel is zeer merkwaardig dat tot medeviering van dit 50jarig militair herinneringsfeest zich juist 50 minvermogende oudstrijders hebben aangemelddie allen te Amersfoort wonen evenals de 24 leden der Amersf. Afd. van Hel Metalen Kruis." Onder voormelde 74 Me- talenkruisgeregtigden zijn alle wapens en zelfs de marine van 1830 vertegenwoordigd, als: infanterie, kavalerierijdende-veld- en ves tingartillerie zoomede een matroos van de vloot op de Schelde voor Antwerpen. Tussrhen halfvijf en vijf uren Zalurdagochtend 't venster en gaf zich den schijn in een boek verdiept te zijn. Haar kamenier trad binnen en diende Signora Grassini aan, welke de eer verzocht hare opwachting le mogen maken. Een slow lachje gleed over 't gelaal der gravin en zij beval het meisje, om de zangeres naar den salon te geleiden. Met een gekunstelde hartelijkheid en de meeste beleefdheid trad de gravin in den oudcrwetschcn opgesieiden salon de zangeres tegemoet en gaf in de liefste bewoordingen haar genoegen over hel onverwachte bezoek te kennen. Signora Grassini Jietuigdc daarvoor haren dank en nam plaats en, na ecnige gewisselde beleefdheden, zeide zijin inc ite hare vcrlegendheid overwin nende «Gij zult wel verwonderd zijngenadige gravindat ik u onverwacht een bezoek breng en bemoeilijk. Echter een zaak van groot ge wicht welke mij hierheen l-.idfslrekke ter mijner verontschuldiging. Niet waar, gy zult mij deze sloornis niet misduiden De gravin antwoordde, terwijl ccn scherpe blik uit hare liallgeslolcne oogen op de spreek ster viel«Sloornis Dit woord ken ik tegenover u niet. Wel ben ik verrast, maar levens zeer verheugd over de eer van uw bezoek. Spreek openhartig lol mijwant gij weethoe ik 'i uiet u meen Wordt vervolgd. ontstond brand in de sigarendroogerij der heeren Gebroeders Deenik alhierdie weldra oversloeg naar de sigarenbergplaalsenenz. welke ook geheel uitgebrand zijnzoomede een groot ge deelte van het door den heerC. Deenik cn zijn gezin bewoonde huis. Tegen halfzeven was men den brand die lel woedde meester geworden. Heeren BurgemeesterWeihoudersBrandweer Hoofd- en verdere officieren der schutterij en van 't garnizoen, alsmede de schutterijwaren spoedig ter plaatse tegenwoordig. Verzekerd zijn tegen brandschade liet voormelde woon huis c. a. hij de Onderl. Ovorijsselsche Rrandw. Maatschappij te Zwollede inboedel bij de Muutsch. van den heer Yketna le Amsterdam, de sigaren en de tabak op Aiuslerd. bcurspolis. Nadat reeds de eerste vijf kermisdagen en avonden te Amersfoort liet «Groot Theater Tableaux Vivants en Metamorphosesdat in werkelijkheid eene groole ruimte beval, door het publiek steeds eivol was bezet, stroomden ook nog op den laalstcn kermisavond talrijke scharen van toeschouwers daarheen en was het theater weder op alle rangen geheel gevuld. Under de uitgebreide variatie van hetgeen, volgens het uitgestrekte en welgekozen pro grammawerd geproduceerd, valt het uiterst moeijelijk bepaalde keuzen tot speciale vermel ding te doen want met den hoogslbcschanfden en talent vollen Directeur den heer Al her, wedijverden de charmante en gracieuse jonge dames en verdere uitstekende en voortreffelijke artisten om ook op dien laatsten avond huenc bekwaamheden in de diverse attractieve genres ten toon te spreidenzoodal zij ook nu weder een volkomen succes erlangdenblijkbaar uit het telkens herhaald applaus van hel publiek. Voor den eminenten Directeur en zijne ver dienstelijke artisten van beide seksen, zal liet een aangenaam souvenir zijn, dat zij zich in een dankbaar en voldaan publiek mogtcn ver heugen, hetwelk hen zeker opeene of andere opvolgende kermis zeer gaarne zal terugzien. Men meldt uit 's Gravenhage «De burgemeester, hoofd der gemeente politie, vroeg 11700 voor 't aanstellen van iwee detectives bij de politie. Hij deed dat op grond dat de ondervinding de wenschelijkhcid daarvan geleerd had hij deed het vooral op den aandrang van den officier van justitie. Maai de president der regtbank tevens raadslid achtte dat een overbodige luxegeen zaak van de gemeente, een toegeven aan een paniek van het oogenblik een nutteloos geldverspillen enz. Welk een licht werpt ik vraag net u in gemoedc zulk een bestrijding van de aan vragen der uitvoerende juslilie-magl door de regtsprekende magistratuur op het oubliek Indien het niet zoo treurig ware voor het reg- lerlijk prestige, dan ware 'tbijna komisch! Eens in het jaar, den 18 October kunnen de armen van Würtzburg (Beijeren) eens regt naar genoegen eten cn het leven genieten. Dan slaan er op het kasteel lange tafels voor hen gedekt, met voor ieder hunner een hord een glas wijn en een stuk brood. Lepelsorken en messen moeten zij zelf medebrengen. Onlangs namen 300 armen deel aan dit maal. Zij kregen een krachtige soep met een groot stuk rundvlecsch. Onder het eten werden de gasten vervrolijkt door opwekkende militaire muziek. Die jaarlijksche maaltijd is ingesteld door koning Lodewijk I, ter herinnering aan den slag bij Leipzig. De beroemde kunst rijdster van het circus- Rcnz, Fraulein Elise Petzold, is van Teplitz geboortig. Een daar verschijnend blad deelt omtrent deze dame de volgende biografische bijzonderheden mede: «De vader van Fraulein Petzold was zeepzieder te Teplitz en ging voor een grappenmaker door. Op een reis voor zaken, kwam de familie Petzold ook te Dresden waar Renz voorstellingen gaf Het toeval wilde dal mevrouw Petzold kennis had aan Fraulein Adeline Loisetde tante van Vorst Reuszen aan het circus verbonden. Dit bleef niet zonder invloed on de kleine Elisedie toer. reeds be- fiaald verklaarde kunstrijdster te willen worden, taar men het kind dit denkbeeld niet meer uit hel hoofd kon pratenbesloten hare ouders haar naar het Urselinenklooslcr te Kassei le brengenzij zou daar echter maar een jaar ver toeven want papa Petzold voelde al te zeer hel gem:s van zijn geliefd kind en kon het niet van zich verkrijgen, haar, na afloop van den novice-lijd non te laten wordenen haalde haar weder naar huis. Ja hij deed nog meer hij stond zelfs toe dat zijne dochter bij een beroemden stalmeester le Dessauden heet Steinbrecht, onderwijs in het rijden namen zag haar eindelijk met zeker welgevallen naar liaiberstadt reizenom met den ouden Loiset een engagement le sluiten. Langen tijd reed Elise slechts in onderge schikte partijen medezonder lot een ineer bevoorregte positie te geraken tot eindelijk de overste vort Schmeltow, een der stoutste rijders van dien tijd op haar talent opmerkzaam was geworden. Hij schreef aan Ren/, over Eliseen had het genoegen, dat laatstgenoemde haar kort daarop een uiterst voordeelig engagement kon aanbieden. Na céh hevigen storm werd op de westkust van Ierland een leusachligc polyp of Octopus gevonden. Rondom den mond stonden acht armen elk zoo dik als een mans arm en vijftien voel lang; aan de onderzijde van eiken arm twee rijen zuignappen zoo groot als een lialven gulden. De hoornachtige bekgevormd als een pape- gnaisnavelwas zoo groot als twee vuisten. De kop, een voel breed en drie voet langprijkte met een paar ronde oogen van een ball voet middellijn. Het dier woog vier centenaars. marktprijzen tk amersfoort. AMERSFOORT Vrijdag 29 Oct. 1880. Tarwe f 10,a f 11,75. Rogge f8,f»0 A f9,25. Boekweit 10,80 u 17.80. Boter f 1,50 4 f 1,05 per kilo. Eijeren 7 cent per stuk. Aardappelen f 2.50 a 13. Verkooping vau Vaste Goederen. Notarisde lieer Mr. J. DE L 0 U T E R. Donderdagavond 28 October 1880. By SCHIMMEL aan den Hain te Hoogland. 1. Een huis met tuin aan het Bloemendal I I200 2. Twee huizen en verdere getimmerten, tuinen en bouwl., a. d. Hamschen sir. 1720 3. Twee woningen onder één dak en schuurtjebenevens tuinente Hoogl. 700 f3020 ADVERTENTIE N. Heden vieren onze geliefde Pleegouders de lieer J. J. V E R V A R K en Mejufvrouw C. M 0 M H E R G hun 25-jarig Huwelijks feest. Dat zij nog lang in gezondheid en vrede mogen leven en ons hun liefde en zorgen wijden, is de wensch van alle Kinderen van het Burgerweeshuis. Amersfoort 3 November 1880. Ondertrouwd H. J. VLUG en J. E. J. CNOPIUS. Arnhem, 28 Oct. 1880. Bevallen van eene DOCHTERde IloogVVelgehoren Vrouwe Baronesse VAN BOETZELAER—Hevdweiller. Barmen 27 October 1880. Voorspoedig bevallen van een ZOON C. VAN LEEBKalken. Amersfoort, 31 October 1880. Ecnige algemeene kennisgeving. Heden overleedtijdig voorzien van de II.II. Sacramenten der Stervenden, de Zeer Eerw. lieer HENRICUS TEN BIUNK, bijna 30 jaren pastoor te Hamers veld in den ouderdom van ruim 71 jaren. Amersfoort, 30 October 1880. TB. TEN BRINK Exc. Ondergeteekende brengt, inede namens zijne Echtgenoot en kinderen zijnen hartelijken dank aan allendie in zoo ruime mate hulp en bijstand beloonden bij den brand ten zijnent in don ochtend van Zalurdag jl. Amersfoort, 1 November 1880. C. DEENIK. Ondergeteekende betuigt zijnen dank voor de talrijke opkomst en den bijvaltijdens de kermis ondervonden en verzoekt dat men er bij volgende kermissen op zal lellendal zijn theater, niet het Theater van MULLENS, maar het Theater van ALBKR is. ALBEHDirecteur. GomoubileerdTE HÜÜRop het beste gedeelte van de L a n g e s t r a a t. Te bevra gen Wijk F 50.

Amersfoortsche Courant | 1880 | | pagina 2