de vrienden gevlogen en wal zij genoodzaakt weder een dienst te zoeken. De politie van den diefstal verwittigdontmoette haar dezer dagen en bespaarde haar de moeite om eene betrekking te zoeken. Zaturdag werd melding gemaakt vap .een} ernsligen brand te Buffalodie thans blyk't verscheidene qaensc henlevens gekost te hebbcm Binnen twintig minuten stond een gebouw ge heel in vlam en viel wéldra ineenmeer aan dertig personen onder hel puin begravende. Nog heeft men' de ljjkeq niet te voorschijn kunnen halen. Dertien personen sprongen uit de bovenste verdieping», n naar benedenwaar xy dobd ol zwaar gekwetst neervielen. Omtrent de oorzaak van dit ongeval is nog niets bekend. Zaturdag jl. bedroeg het gelal uit den mijnput to Pen-y-Graeg opgehaalde lyken 85zoodat nog altijd 16 slagtoffers le verwijderen bleven. De vr-'eselyke ramp heeft eens te meer hel voorstel op den voorgrond gebragtom voor Zuid-Wallis een pernamenl fonds van onderstand in hel leven te roepenen ditmaal met succès. Pe markies van Bute heeft gedurende 5 jaren eene jaarlijksche bijdrage beloofd van 200 p. st Het gereglshof te Angouléme heeft Robert, die in Maart jl. een wijnkooper heeft vermoord ter dood veroordeeld. Te Barkenfeld (Oldenburg) waren drie kinde ren *an een ingezetene aldaar pp 13 December 1830 getrouwd en hadden deze drie echtparen op 13 December jl. hel genoegenin het oudelijk huis. hun gouden echlfeesl te vieren. Drie beschonken zoulsmokkelaars hebben zondagnacht jL le Tilburg onderling gevochten waarvan een hunner door 6 messteken zoodanig werd verwonddal hij overleed terwijl een andere den arm is opengesneden. De dader is gearresteerd. Zondag jl. werd weder te Parijs eene socia listische vergadering gehouden Blanqui presi deerde en Louise Michel raasde er nog meer dan gewoonlijk. Toen eindelijk hel publiek op hel punt stond van le vertrekken trad een nieu weling zekere Pierron np de tribunedieonder meer heftigheden verklaardedal alle gedeco reerden schurken waren. Het publiek vond dat despreker lever ging. Een nog jong man beklom daarop de tribune. In zijn knoopsgat bespeurde inen een naauw merkbaar rood lintje. Uw naam hoorde men van alle kanten. Ik heet kolonel Ledeuil. Burgershebt gij bij geval wel eens hooren spreken van de verdediging van Chaleaudun Niemand kiktemen zou een speld hebben kunnen hooren vallen. De voormalige kolonel ging voort Wij waren daar met 750 Parysche vrijwilli gers150 Nationale gardes van Chaleaudum had dén zich bij ons gevoegd de Pruisen waren 6 a 7000 man sterkzij hadden 36 kanonnen. Van 's middags 12 uur lot 10 uren 's avonds hielden wij hen bezig le midden van brandende huizon die rondom ons instortten. Wij vochten onder het zingen van de Marseillaise. Een boer waar* thans prins Alfred woont." Bij dit ant woord zagen Salesius en de kapelmeester elkan der veelbeduidend ;«aa «Zijt gij zeker dat deze geheime gang en trap door niemand worden betreden T' «Deze zijn slechts aan enkele beproefde die naren bekend waaronder ik ben." «Zijn er nog meer zoodanige uit- en ingangenT' «Ja;" waarop de vorstin zeide: «wijs ons de verborgen plaatsen." De hofmeester ging nuin dezelfde kamer -waar allen zich bevondenop zeker punt af drukte op een bijna onmerkbare knop en eene verborgen deur opende zichdie naar eene zijkamer voerde. Verbaasd volgden hem de aanwezigenaldaar drukte hij weder op een knop en zoo ging het kamer na kamer totdat sij in den corridor kwainen. «Hoe kon voor mij echter zoodanig geheim verzwegen blijven vroeg de vorstin toen allen weder in haar salon terug walreiL «Men wilde bij u geen vrees verwekken en uw zalige echtgenoot verbood mij uitdrukkelijk u in hel geheim intewijden." «ZonJeriinge vouraglighcid hernam de vor stin. «Veel angst zou mij zijn bespaard! Ik zal echter zorgen dat niemand deze gangen weder kan betreden." «Zelfs de witte vrouw nietvoegde de kapel meester sarcastisch daaraan toe. De vorstin liet den hofmeester vertrekken. .Salesius en de kapelmeester verlieten haar om ti.mi- hunne woningen te gaan. Dc vorstin begaf zirh toen met verlicht hart ter ruste Wordl wrwAjd. uit den omtrek wees hen den weg wij moesten de plaats verlaten, in de grootste orde trokken wij af, na met hel kruitdat wij mede konden nemen onze zakken gevuld le hebben. Meent gij nu dat de decoratie die op onze borst prijkt, door schurken wordt gedragen Een daverend applaus begroette die toespraak. Men schreeuwde bravo! De redenaar, werd bij het verlaten der tribune letterlijk door dc bur gers die hem de hand wilden drukkenbe schermd en Pierron vroeg hem excuus. Gedurende eenlgen tijd komen er in de llolland- sche dagbladen advertenliën voordie ten doel hebben liet publiek te waarschuwen tegen zekere teerèapsulcs, die, vervaardigd met bedorven lijm, zijnde een onzuiver bestanddeeleen moeielijke spijsvertering veroorzaken en zelfs aanleiding geven tot maagpijnen. Wij welen niet ol er dergelijke capsules gemaakt worden, maar wy kunnen verzekeren, dat de Teer capsulcs van Guyot waarvan de flacon voorzien is van een etiquet met de handleckening in drie kleuren, vervaardigd zijn met fijne, gezuiverde gelatine dezelfde die bij dé kookkunst gebruikt wordt tot het vervaardigen van de door de ken ners zoo geliefkoosde doorschijnende geleien. Wij herinneren er aan, dal de Teercapsules van Guyot de eenige zijn waarvan de invoering in Rusland door de gezondheidscommissie te SL Pe tersburg is toegestaan. AMERSFOORT, 28 December 1880. In No. 2878 van 2 November jl. was het ons een zeer groot genoegen !e vermelden het 40jarig beslaan der «Loterij ten behoeve der Proteslantsche 8rmen" te Amersfoort en dat deze Vereeniging het voorregl geniet nog met onbezweken toewijding daarbij werkzaam te zien eene der Oprichtsters Mejufvr. A. M. M. de Louter die daaraan gedurende dit uitgestrekt tijdvak met innige liefde hare beste gaven pleng de met evenzeer inenschlievende medewerking van vroegere en tegenwoordige Dames Mede- directrices. Thans is het ons weder hoogst aangenaam aller attentie te mogen vestigen op nevensst. adv., waarin o. a. de dit jaar verkregen belang rijke opbrengst der loterij is vei meid. Hel is de 25' maal dat wij in de December maand de jaarlijksche adverientiën plaatsen omtrent tentoonstelling en opbrengstaoor ge achte Dames Directrices ons opgedragen en waarvan de eerste te vinden is in No. 371 van 16 December 1856. Met dankbaarheid jegens het Opperwezendal ons dit zilveren jubilé dier plaatsing deed beleven vermelden wij dit in dezen bescheiden vorm waarbij wij nog de merkwaardigheid voegen, dat het ifijarig jong maatje door wien deze eerste adv. destijds werd gezet, ook thans nog bij ons werkzaam en sedert geruiinen tijd lot meesler-zcller op geklommen is. Gisteren vierde Cornells Stuart zijn gouden iubilé (vermeld in ons vorig No.) als tamboer bij de Amersf. schutterij. De Heeren Jhr. G. K. van den Santheuvelmajoor-kommandanten E. L. Visser, kapitein der dd. schutterijboden hem, namens het corps schutlerijofficieren met hunne felicitatièn een fraai bewerkten fauteuil aanterwijl later de andere oflïciercn hem kwamen feliciteeren. liet kader schutterij-onder officieren en korporaals bood hem een zilveren cilinder horologie bij hunne gelukwenschen aan. De binnenvader en moedei van het Herv. diaconie oude mannen- en vrouwenhuisalwaar hij ge huisvest is, gaven heui een horologieketting ten Beschenke, terwijl nog vele andere Dames en eeren hem geschenken presenteerden. Gisterenavond werd in hel geslicht zijn gouden iubilé feestelijk herdachten wordt den kleinen flinken tamboer hartelijk loegewenschtdat hy nog minstens 25 jaren duchtig aan hel hoofd der schutterij den trommelslag uitvoertom in 1905 zijn 75jarig lamboersjubilé le mogen vierca Op de gisteren le Harderwijk voor het eerst op Woensdag gehouden weekmarkt (in plaats vroeger op Zalurdagen in 't vervolg op Woens dagen) waren circa 80 stuks vee aangevoerd De premie voor het grootst getal te koopen stuks vee is toegewezen aan den mr. vleesch- houwer H. M. van Beek te Amersfoort, die 7 stuks kocht, waarvan een koop bestond uit zes stuksalles vet veeaangevoerd uil de stallen van den Heer Mr. D. van Meurs burge meester van Harderwijk en afkomstig van zijne goederen, gelegen le Hulshorst. De door de Tweede Kamer behandelde be- groolingen zijn aangenomen waaronder die van Binnenl. Zaken met 15 legen 15 stemmen, en die van Oorlog inel 52 tegen 27 stemmen. Wordt laatstgcmelde begrooting ook door dc Eerste Kamer aangenomen, dan verkrijgt Amers foort een garnizoen van 2 jtluijwp^qnan, in verschillende wapens. j Naar wij vernemenhebben, zich in de zaak van W. M. de Jongh niol-onbelangrijku incidenten voorgedaan.J, T liet le incident zou zijn het vinden vaneen ongebruikt gebleven brief, gedggte^lwad «Am sterdam. 16 Oct.," onderleekendSpiegel" (de schrijfster zegt echter zelve dal, du haar ware nuaut niet is)waarin dezè o. a. verklaart te zijn het meisje dal zich indertijd vervoegd» bij den heen Ubbenszicli le hebben onttrokken aan inedepligtigheid van de wandaad van 2j Sept., waartoe men haar wilde overhalen, eH dat de nu beschuldigde niet de eigenlijke dader der misdaad zou zijn. Het 2e incidentdat dc J. verrast bij het hein vertonen van den bewusten brief, verklaringen zou hebben afgelegd in overeenstemming met den inhoud van dien brief; maar al spoedig daarna geweigerd heeft nadere inligtingen te verstrekken. Op smeekbeden van zijn zuster en moeder moet hij geantwoord hebbenniet te kunnen sprekenen daarbijin afwijking van zijn vroegere bonding van de vreeselijkste ontroering hebben blijk gegevenzoomede van een grooten inwendigen strijd en zwaar lijden. v. Z.-II. en 's Gr.) Naar de Nijm. Nieuwsb. verneemtis de korporaaldie zichzooals in ons vorig nuunucr werd vermeldzoo zwaar verwonddenog altijd in leven. Zijn toestand is in de laatste, dagen niet ongunstiger geworden. Waarschijnlijk heeft hij een der longen geraakt. Voorts is gemeld, dat de vrouw, welke hij, óp haar eigen dringend aanhoudengedood heeft eene Pooische van afkomst was, die ook in den Haag een lijd lang verblijf heeft gehouden. Te Eesterga ziin de besmette voorwerpen (bed met toebehooren) van een overleden typhuslijdervolgens de wet verbrand. Burgerlijke Stnnd van Amersfoort. GEBOREN: 16 Dec. Adrianus Hermanns, z. van Adrianus Hermanns Ouwens en Marin Sophia Mathilda Israël. Helena d. van Leon van Gelder en Sellie de Jong. 17 Dec. Dirkje, d. van Jan de Valk en Leentje Lentink. Erneslus Cornelis Jacobusz. van Anionics HiiImtIus Kuijper en Sophia Gitmans. 19 Der, Petrus Johannes z. van Izak van Kalleveen en Jaroba van Doorn. 21 Dec. Louwinus, z. van Lou- winus Maas en Geertruida Butselaar. Maria Gerarda, d. van Hendrik Jan Snijders en Anna Gesine Hermine Schepers. 22 Dec. Grietje, d. van Jacob Manuel Hilversum en Vrouwtje Wijnslok. ONDERTROUWD 23 Dec. Gerril Smèink en Maria van den Twecl. GEHUWD: 23 Dec. Johannes Theodorua Sle- kelenburg en Anlhonia Alberta Le Kever. OVERLEDEN: 16 Dec. Johannes llermanus Wolfswinkel, 3 j. 17 Dec. Eva Gerarda Meyer, 2 j. 18 Dec. Trijntje Boshuijsen, 78 j.echtg. van Petrus Jacobus van Rasta. Margaretha Palland65 j. wed. van Johannes Hustin. Jannigje Boerhaven, 15 d. 19 Dec. Jacobus Hendrjku8 Aarts Ij. 20 Dec. Cornelis Antho- nius van Pullen 29 j.. echtg. van Antje Blieken- daal. 21 Dec. Johannes Diederik Schermer 73 j. echtg. van Hennanna llendrika Winkels. ADVERTENTIE N. Getrouwd ALBERT DE KOE en ELISABETH ELZENGA. Leeuwarden, 22 Dec. 1880. Getrouwd D. K LA A SEN Inspecteur van Politie le Purmerende en J. II. KEKKilOFF van Haarlem. Haarlem, 23 December 1880. Die levens hunnen dank beluigen voor de blijken van belangstellingbij hun huwelijk ondervonden. Tot diepe droefheid van mijmijne kijideren en behuwdkinderen overleed heden zacht en kalmmijn geliefde Echtgenootde Heer JOHANNES, DIEDERIK SCHERMERin den ouderdom van 73 jaren. Amersfoort, 21 December 1880. II. II. WINKELS. wed. J. D. SCHERMER.

Amersfoortsche Courant | 1880 | | pagina 2