Dinsfsdasr 25 Januarij 1881. m 2004. FEUILLETON. 4) DE OEVERROOS. Uitgever A. H. VAN CLEEFP te Amersfoort Dit bltd Terachijnt Jloandag en Donderdagavond. AbonnemenUpriji per 8 maanden f\—Franco per poat ƒ1.18. Prijs der Adeertentiên1 9 regela 80 CU. elke regel meer 10 Cti; legale, offleie'le en onteigen. Ad». per regel 16 cta. BecUmee per regel 25 cta. Afzonderlijke nummert 10 cta. Bureau MUURH UIZEN hoek KortegrachtWijk B 60. Politieke llevite De laatste bijzonderheden uit Zuid-Afrika betreffen een gevecht lusschen kolonel Carrington en de Hasutos. De kolonel schijnt leelijk in hel nuauw gezeten te hebben en zijne stelling alleen le hebben kunnen behouden door zijnen man schappen te gelasten van 't paard le stijgen en voel het gevecht voort le zeilen. In Portugal wordt eene beweging ten gunste der Hoeren op touw gezetwat meer te be- teckenen heelt dan men welligi zou denken daar Porlugals bezittingen in Z.-Afrika aan den Transvaal grenzen en bij eene manilestalie ten gunste der Hoeren de Üelagoa-baai waarschijn lijk wel gedurende den worstelstrijd voor de Kngelsclien gesloten blijll en dus een aanval in den rug der Hoeren onmogelijk wordt gemaakt. De toestand in Ierland blijft steeds uitbreiding van magl vereischen. Nog heelt de onderkoning in een proclamatie verklaard dat het graafschap Clare en drie districten van het graafschap bligo in een toestand van beroering verkeeren zoodal een versterking van de pulilicmagl aldaar noodig is. Kindelijk zij nog gemeld dat sir Ch. Dilke cordnal in het Lagerhuis een zeer belangiijke verklaring heelt afgelegd in zake de Grieksche quaeslie. ilij zeide nl. dat de Engelsche rege ring, na den "28 Julij 1880 waargenomen te hebben dal de, overige mogendhedenhoewel Griekenlands mobilisatie niet billijkend, haar protest «laarlegen hadden teruggetrokken, den 29 Jtilij aan Griekenland heelt doen welen dat zij de mobilisatie wel is waar ontijdig achtte, maar niettemin niet langer bare meening aan Griekenland wilde opdringen. De laatste circulaire der Poriehoudende voorstel tot bet beleggen van oen gezantencon- ferentie te Konstanlinopelheeft bij hel Weener kabinet een gunsligen indruk gemaakt. Alleen reeds bel leil dal Turkije op nieuw zijn geschil met Griekenland tot een punt van discussie wil maken, bewijst reeds dat de Pui te geneigd is mot hare concession ineer le geven dan in hare nota van .'I October is aangeboden anders toch waren ondei handelingen noodeloos. De mogend heden zullen alvorens op die laatste circulaire te antwoorden, afwachten tot dal over het arbi trage-voorstel definitief beslist zijaan het niet bijeenkomen van arbiters valt echter niet meer te twijfelen. Allerlei. Wederom is c-en upenhuis ditmaal in den zoolugischen tuin te Hannover mei zijn be- NOVELLE Ken paar jaren verliepen weder onder deze omstandigheden en Margarelba bad nu den leeftijd van ruim eenentwintig jaren bereik. Hel tijdstip naderde, waarop Jörun zyn schuld moest terugbetalen. Op een' schoon, n lenteavond riep Thorslen zijne zoon Lol zich «Paulsprak bij, «gij zijl reeds drieëntwintig jaren. Ik heb naar eene vrouw voor u uil gezien. Mijn vriend Hjerregaard lioelï eene dochter, ik heb met hein gesproken en gij moei er morgen heengaan. Ilij woont drie mijlen van hier. Gij kunt hij hem blijven en zijne dochter Ellen dagelijks zien. Zij is een vlijtig en hupsrh meisje en zij krijgt eene mooie bruidschat van haren vader«lus doe uw best om haar te bevallen. Wal overkomt u, Paul! Ik geloof bijna «lat mijn voorstel u deed schrikken komt 'i u niet goed voor? Gij bezoekt Hjerre gaard ziel zijne dochter le bekomen die u reeds is toegezegd binnen een a twee jaar viert gij bruiloft en brengt eene wakkere buis vrouw te buis. Gij zijt mijn jongste kind en woners verbrand. Zondag morgen ongeveer 3 uur brak «le brand uil. De vlammen verlichtten in den donkeren nacht de besneeuwde hoornen en sloegen na eenigen tijd boog daarboven uil. Eer den bewoners, wier gekerm op verren alsland le hooi en was hulp kon gebragt wor den waren zij allen gestikt. Hel is daarom zulk een groot verlieswijl de omgekomen apenla- milie geheel geacclimateerd was, en de jaarlijk- sclie sterile door aanlokking gedekt kon worden. In den nacht van 31 Dec. werd in het district Sharaja-Hussa een medisch student, Jelissew door wolven verscheurd. Het is in dit district bet derde geval van dien aard. Hij had goed gewapend des nachts bel landgoed van zijnen vriend Wasseljew verlaten om op de wolven jacht te gaan. Wasseljew bad zijn vriend nog gesmeekt vooral niet alieen op weg te gaan. Zijn lust in de jagl bad echter de overhand ge kregen. De ongelukkige schijnt zich dapper ver dedigd te hebben maar moest toch eindelijk voor de bloedgierige beesten onderdoen. De Figaro deelt de volgende staaltjes van vorstelijke mildheid uit de «oude doos" mede Lodewijk XVIII, die der spilzieke gravin du Cayla groote genegenheid toedroeg, wist daarvan geen beter bewijs le geven dan door telken jare «Ie le korten aan te vullen zoo zond hij haar een bijbel, geïllustreerd met talrijke gravinnen op elke waarvan in plaats van een blaadje vloei een bankbiljet van 1UUU bancs was gelegd. Een andermaal «leed de koning baar een zakje met suikeramandelen toekomenelk in een dergelijk bankbiljet gewikkeld. Een derde geschenk voor dezeltde schoone bestond uiteen gou«Jen Iriseer- ij zcr en een pakje papillotten in den vorm van bankbriefjes. Franjois I vereerde aan de gravin de Chate aubriand juweelen met naamcijfers zinspreuken en zinnebeeldige voorstellingen. Toen de Mo narch later de onwellevendheid had die kost baarheden terug te vragendeed de trolsche dame ze smelten en zond den koning het in baren vervormde goud met liet volgend schrij ven «Ziehier het goud en de edelgesteenten; wal de zinspreuken betrellzij blijven mij te dierbaar dan dat andere oogen ze zouden mogen lezen." Het eerste geschenk van Lodewijk XIV aan mejuffïouw de la Vallière was t-en nouden bra celelversierd met een antieke camee omringd van groole diamanten. Dal kleinood had de vorst voor zich aan de koningin Anna van Oos tenrijk gevraagd aun wie hel toebehoorde. Men zuil mijne hoeve bekomen, l'we broeders en zusters zijn allen bezorgd en wonen ver van bier. Ik wil u bij mij houden en mijne rust nemenzoodra gij Hjerregaards Ellen als schoon dochter tol mij voert." Paul had zijn vader verschrikt aangehoord en stond sprakeloos voor hem. «Ha," riep de oude, «wel knaap, hoestaai gij daar zoodat is wel iels nieuws. Heeft men ooit gezien dal een flinke knaap, alsgij, bang isals bij eene knappe vrouw met eene goede bruidschat kan bekomen Paul bad inlussihen tijd om zijne indrukken meester le wordenen daar hij niet gelooide dat zijn vader hein tegen zijn zin zou dwingen zoo was bij kalm geworden en antwoordde onverschrokken: «Vader Ik heb nog volstrekt niet aan trouwen gedacht. Als gij het echter zoo vurig wenschl zoo zal ik er mij inschikken maarniet Hjerregaards dochterik ken haar welzij is hupsrh en braaf, dal is waar; maar als ik eene vrouw neemzoo moet zij eeno zijndie ik vurig bemin, waarmede ik gelukkig kan zijn; vader! gij zuil mij begrijpen, eene die ik mij zelf zal kiezen en niet om haren bruidschat begrijpt, welke gewaarwordingen de koningin moesten bezielentoen zij hel door haar aan baar gemaal afgestane juweel later aan den arm van een hofdame zag prijken. Eindelijk schonk Napoleon III aan eene schoone dame die in een labieau-vivantgecostumeerd als Cleopatra zijn opmerkzaamheid had getrok ken een mandje met rijpe vijgenuil Provence, waaronder zich een diamanten adder verborg; dit kostbare en schitterend nagebooisle dier dat zich verscheiden malen om den arm van het «levende standbeeld" kon wikkelen, was af komstig uit Golconda. Te Leiden kon uil loffelijke bezorgdheid dat het nieuwe stoomgemaal onveilige plekken in het ijs kon hebben gemaaktgeen vergunning worden gegeven tot staanplaatsen mei kraampjes en dergelijke. De schaatsenrijders enz. waren in groot getal opgekomen Stoelen waren er echter in overvloed of schoon ook daarvoor eene vergunning geweigerd was. De arme stakkertsdie gewoonlijk bij 't kleinste vorstje hun huisraad al \ast opeen wagen pakken om er het eerst bij te zijn hadden hei er echter maar op gewaagd, hopende dat de poliiie wel een oogje zou dicht knijpen. Hierbij rekenden zij echter buiten den waard of liever buiten de kra< lit der gewoonte, want naauwelijks weerklonk het: «Leg ereis aan!" of daar kwamen de om hunne voortvarendheid bekende Leidsche dienders aan om proces-verbaal op te maken. Veel gal bet echter nietdaar de stoelenverhuurdeis zich rustig lieten bekeuren, lol twee, driemaal toe, met de gewone vlugheid van berekening, dal volkje eigen, overwegende dal ze door rustig le blijven en de ongenade der dienders te trotseerennu broo«J voor vrouw en kind konden verdienen en later op den koop to« nog een paar dagen vrij logies en vrij kost konden verkrijgen. Een diye sneeuwbal. Aan het Oude-Kerks- plein te Amsterdam, vermaakte een heer zich met sneeuwballen gooijen. Met een sneeuwbal wierp hij zijn gouden vingerring wegdien hij niet heelt kunnen terug vinden Te Marcinelle heelt een vre- selijk ongeluk plaats gehad. Een werkman wilde een doos dynamiet, die nat geworden was, aan liet vuur droogentoen eensklaps een vei schrikkelijke ontploffing plaats had. De vader en twee doch ters werden afgrijselijk verminkt en gedood twee andere kinderen werden zoo zeer gekwetst dal men voor hun leven vieest. De twee laatslen neem. «Zijl gij gek?" riep Thorslen. «Heelt men ooil zulken onzin meer gehoord Bjerregaards dochter, gij erkent 't zeil is hupsch en goed! Waarom zult gij haar dan niet vurig kunnen beminnenevengoed als eene andere bleekt hier misschien iels achter? Kom er dan rond voor uit «JaVader" antwoordde Paulnog steeds argeloos; «gewis steekt er iets achter en dat gij hel moogt welen. Waarom zou ik hel ook voor u verzwijgen Ik heb reeds een goed I braai meisje gevonden dal ik zoo innig lief I heb en is als mijne toekomstige trouw zijn moeten van wie ik overtuigd ben dat zij mij gelukkig maken, voor u eene lieve dochter zijn zal. Moet ik dus trouwen, dan zal 't met haar zijn." «Dus zelf gekozen en ik wist daarvan niets riep de oude tooinig uit; «en sedert wanneer hebt gij die lieve schoondochter gevonden?" «Vader! «lat is reeds langen lijd," antwoordde Paul «sedert ik hij den predikant kwain. toen ik pas veertien jaren was en ik heb sedert dien tijd geen mooier en heter meisje lecren kennen." «Zoo, en wie is zij dan?" vroeg Thorslen. «Het is Margarelba, de dochter van den oudenbraven visscher Jöranmijne ocver- roos was Paul's antwoord «De dochter van visscher Jöran f' riep Thor-

Amersfoortsche Courant | 1881 | | pagina 1