LADES ONEEEWIJS. DIENSTDOES. de goede trouw van het puhlick. Ontzaglijke verliezen zijn geleden en toch spannen de v»r- liezers alle krachten in oin hunne eigenlijk eens wettige verbintenissen gestand te doen. Op de honderd zal men menigeen vindenA,a buiten staal is te betalen niet één op de 10.~~ echter, die zijne verpligling oin te betalen ontkent, en dat wel olschoon de meeste orders aan den «ageot de change" mondeling plegen gegeven te worden. In Lancashire heeft iemand in dronkenschap eene vrouw doodgeschopt. De jury heelt hem tot ergenis van vele bladen, niet aan «moord,' maar slechts aan «doodslag" schuldig verklaard. In Californië bevindt zich een eigenaardige spoorwegnamelijk een die op de toppen der boomen is aangelegd in het graafschap Sonora niet ver van den Stillen Oceaan. De spoorvyeg ligt over een bergengtewaarin reusachtige boomen groeijen. Men heelt de boomen op gelijke hoogte afgezaagd en daarop de dwars liggers en rails geplaatst. Daarop rijden zells de zwaarst geladen wagens zonder dat men de minste doorbuiging waarneemt. Het drukste spoorwegverkeer is zeker op New-Yorker Highrailway. Gedurende de voor middaguren vertrekken er 44 treinen in hel uur. Dus om de een en een derde minuut. Dit ont- zeggelijk drukke verkeer geschiedt met zulke voorzorgsmaatregelen, dat er tot dusverre nooit een ongeluk op die lijn plaats had. Van uitnemend ingelichte zijde vernemen wij In een onzer grooie aan eene rivier gelegen koopsleden is op klaarlichten dag het volgende voor ieder, die oogen heelt, te zien. De boeren uit dat gedeelte des lieven vader lands, wal aan de andere zijde der rivier ge legen iskomen met zekere hoeveelheid echte o| (em een germanisme te gebruiken) natuur boter in die grooie koopstad. Maar ze brengen niet genoeg meê voor hun klanten. Geen nood. Ze brengen ook ledige potjes ineé. En ze gaan daarmee (d. i. met ledige potjes) naar iemand, die in commissie kunstboter verkooptze koopen daarvanvullen er openlijkde ledige potjesrijden wegom hun klanlen te voorzien van kunstboter, die deze voor echte slikkenen betalen. Sedert eenige maanden woonden te Hamburg op de Hollandsrhe Brook 23 een zoogenaamd koopman, Arthur Stedeborg, uit Memeleneen tuinman Andreas Lotze. uit Oost-Pruisen. Beiden maakten groote verleringen en plaaistenzooals later gebleken is, in Pruisische en Oostenrijksche dagbladen advertentifnwaarin jonge meisjes als gouvernanteshuishoudsters en winkel dochters voor Londen tegen hoog salaris en naar omstandighedenmet vergoeding van reis kosten, werden gevraagd. Reflecteerenden moes ten hare adressen en phoiograflën aan een advertentie-bureau te Dei lijn zenden. Uit alle oorden van Duitschland en voornamelijk uit Saksenmeldden zich jonge meisjes aan die volgens keuze uit de ingezonden phoiograflën naar Londen werden geëxpedieerd. Daar kwamen zij echter tol de ervaringdal de haar in uilzigt gfstelde betrekkingen niet anders bedoelden dan haar tol een onzeddijken levenswandel te verleidenslechts zeer weinigen gelukte het zich aan de verleiding der medepligiigen van hel bovengenoemd Hamburger advertentieslelsel te onttrekken. Eindelijk kwam de Pruisische justitie erachter, dat de advertenties van Stede- berg en Lotze uilgingenwaarop beiden door de Hamburger poliiie werden gearresteerd. Bij een huiszoeking in de woning der gearresteerden vond men ongeveer I 20 dames-photografjën en bijna even zoovele brieven. De stad Aken is aan een groot gevaar ont snapt. Onder een teerketel wa» brand ontstaan die zich gemakkelijk aan een reservoir kon mede- declen, waarin zich Ivvce duizend kubieke meter gas bevond, en wanneer deze ontplof', had, zouden de gevolgen niet te overzien zijn ge weest. Gelukkig ontdekte de diiecieur der la- briek spoedig het gevaar en aan zijn legen- woordigheid van geest had men te danken dat de stad voor een ernstig onheil bewaard bleef. Hoe de brandweer te Chicago slaaptwordt aldus beschreven: «De brandweermannen liggen met wollen ondcrkleederen aan in bedden boven de bergplaats van de spuiien en wagens. Dezelfde toestel die het alarmsein geefttrekt den slapenden de dekens van het lijf en wekt hende mannen snellenmet hun bovenklee- deren over den arm naar eenige uiken in den vloer cn glijden langs daar aangebrachte slan gen naar beneden een hunner opent de deuicn en de wagens rijden wegnaar de plaats van den brand. Want onderliissclien zijn de opge luigd slaande paaiden naar de disselbooiuen gesprongen waar zij door een paar handgre pen van de wachlhebbenden aangespannen worden. «De mannen trekken onderweg hun boven- kleederen aan. Een der wachlhebbenden heelt terstond na het aanspannen der paarden liet vuur in de stoomspuit aangemaakten door gaans hebben de uitstekend ingerigte spuiten reeds stoom als zij op de plaats van den brand aankomen." Te Boppard vierde den 12 dezer maand de heer J. J. Thomas zijn 80en verjaardag. Deze nog steeds zeer krasse oude heer was in 1810 met sir Hudson Lowe den nieuwen gouverneur van St.-Helena als ambtenaar naar dit algelegen eiland gegaanwaar hij meer dan een jaar bleet. Zijn vrienden en kennissen heeft hij dik wijls van zijn ei'varingen op St.-llelena verleid en voornamelijk hoe hijvolstrekt het gewigt der zaak niet vermoedende een aan generaal Berlrand geadresseerd pakket met dépêches dal hem door een Fransehen generaal was ter hand gesteld, in weerwil van de strengste bewaking, geheel onbevangen aan zijn adres bezorgdebij welke gelegenheid hij ook keizer Napoleon gezien en gesproken heelL De heer Thomas is van plan zijn Mémoires uil te geven. Een oud gediendekapitein Kadascidie deel nam aan al de veldtochten van Napoleon Idie ook behoorde tot het geleide van den grooien Keizertoen deze naar Ei ha verbannen werd is in den ouderdom van 102 jaren overleden. Erickson hoeft een toestel uilgevonden, waarbij de gewone torpedo's kinderspel zijn. Hij noemt zijn werktuig dan ook De Vernieler. De boot heelt een snelheid van 17 mijlen in het uur en voert een kanon datzooals uit de genomen proeven gebleken is, 50 maal inliet uur, dus weinig minder dan elke minuutzijn verwoestende lading kan uitwerpen. Door deze twee eigenschappensnelheid van bewoging en lossing, is De Vernieler bijzonder tot kust verdediging geschikt. Door batterijen gedekt of nietzal hij onverschrokken aanvallencn is zijn lading verscholeneven gezwind builen bereik van alle vervolging zijn. Hoewel deze winter bijzonder zacht is en er uit verschillende deden van Europa lenteachtige berigten komenzoo is hij toch niet ecnig in haar soort en zijn er voorgangersdie hem oveilreik-n. Zoo was b. v. in 1172 de winter zoo zacht dat de hoornen vol bladeren stonden. In hel jaar 12X9 had men in het geheel geen winter, terwijl in 1421 de hoornen in Maait en de wijngaarden in April bloeiden, de kersen waren toen in de laatstgenoemde maand en de druiven in Mei rijp. In 158;l kon men in Januarij in de tuinen tal van bloemen vindenterwijl de winters in de jaren 1000, 1000, 161:1 en 1017 zi< h evcneen> door zachtheid kenmerkten. In 1059 zag enen ijs noch sneeuw en in 1792 vond men het in Duitschland niet eens noodig een kagchel te zeiten. In 1800, het jaar van de grooie oversirooming der Seine w as de winter eveneens buitengewoon zacht. In vaderlijken lust en trots zong Tollens «Griekenland had zeven wijzen zeven kinderen hebben wijMaar er is altijd meester boven meester. In Perthshire (Schotland) woont een mandie heelt kinderen 7 x .1, dal 's éénen twintig, hij twee vrouwen. De kleinste helll waren flinke stoere jongens de grootste doch ters allemaal lieve mooije meisjesdaarvan heelt Perth nog al den roem. Men herinnert zich Walter Scott's roman: The lair maid of Perth. Nooit heeft hij een kind door den dood verloren, \elen er van zijn nu gelukkig ge trouwd en hebben hem ook alwéér tol groot vader gemaaktals te hegrijpen isover een vrij groot aantalen zij gaan daar trouw meë voort. Aarisvader Jacob trok met zeventig van zijn geslacht naar Egypte bij zijn zoon Jozef; maar aartsvader Jack (Jacob) Haleigh, als hij nog eenige jaartjes in leven mag blijven kan er ook wel driemaal zeventig om zich heen zien. Een onbegrijpelijk geval heeft plaats gehad in de gemeente Andouille in Frankrijk. Zes leden eener familie, een vader, een moeder en vier kinderen werden op den/elfden dag krankzinnig. De doctoren hebben de oorzaak nog niet kun nen op-poren doch het waarschijnlijkste is, dal men mei een vergiftiging te doen heeft. De buien schrijven het toe aan hel gebruiken van geneesmiddelen, die zij van een kwakzalver eenige dagen le voren gekocht hadden. liet geheele gezin is naar het krankzinnigen gesticht le Mayenne overgebragt. De agitatie, veroorzaakt door den moord van den Antwerpschen advocaat Bei nays, in de rue de la Loi te Brussel, duurt nog steeds voort. Men verdiept zich in de beweegredenen van de misdaad en bepaalt zich alleen lot den naam van den persoon Vaughan, den moordenaar. Wie is Vaughan 1 Dit is het eerste raadsel dal opgelost moet worden. Te Brussel geloolt uien in vele kringen niet aan den Engelschnian Vaughan. Men denkt dat het een Belg is die den moord heelt bedreven cn de justitie op een dwaalspoor leidt. Er zijn evenwel talrijke aanwijzingendie doen veron derstellen dat de naam Vaughan geen valsche naam is. In 1877 woonde volgens de Indépen- dance zekere Vaughan le Brussel3place de l'Université. Dit was een avonturier. Hij gaf een brochure uit, getiteld: «1'arl de faire for tune eens capilaux." De Voss. Ztg. vermeldt een interessant geval dal op do kliniek van professor Langenbeck te Berlijn is voorgekomen. Iemand die eene operatie had ondergaan, heelt 14 weken in hel water moeten liggenwaarna hij volkomen ge nezen was. Waarschijnlijk zullen de permanente baden in de nieuwere geneeskunde een gioote rol spelen, want de wei king er van is zeer af doende. Deze behandeling is echter wel wal kostbaar, wan. d'j temperatuur van hel water moet steeds op denzclidcn warmtegraad gehou den worden. Uit Barcelona brengt een telegram tijding omtrent hel lol van liet Engelsdie parlemcnis-lid Powell en van den halion waarmede hij is op gestegen. Ongelukkigerwijs is hel een doods- berigt. Het lijk van Powell inel de overblijfselen van den ballon zouden namelijk le Predosa een plaatsje in Spanjedoor een dagblad-col porteur gevonden zijn. Verkooping van Vaste Goederen Dingsdag 24 Januarij 18X2 in A m i«- i li a" te Amersfoort. Notaris: de lieer C. VAN W 1 E K I N G E N te Woudenberg. 1. Ileercnhuizinge met tuin aan de Langestraal niet uitgang in de Miiurhuizen le Amersfoort 2. Ileerenhuizinge met tuin aan de Langestraal met uitgang aan de Appelmarkt 3. De Boerenhofstede «Klein Kolf schoten mei bouwlanden enz. 4. Een perceel Bouwland «hel Ko- nijnennestad Vlasakkerweg 5. idein «de Vicarie" aan den Vlas akkerweg 0. De Boerenhofsl. «liet Zwaantje" met Bouw- en Weilanden enz. I aan den Liendertschen weg .1 7. Twee stukken Bouwland enz.1 «de llavcreng" te Hoogland .1 8. De Boerenhui.-!. «De Dclschuur" met bouw- en weilanden enz. 9. Drie perc. Bouwland en hout gewas le Hoogland over den Spoorweg 10. Twee kampen Wei-en Hooiland enz. in Duits 11. Twee dito gelegen als voren 12. Een dito a/d. Zevenhuizerwcg 13. Een vierde portie in een Malcn- hoef op hel Hoogland opgeh. idem idem idem idem /•1142a Opgeh. idem f 3010. 1210. 156407" ADVERTENT I E N. Aan eene der gemeente-scholen ie Amers foort wordt gevraagd een ONDERWIJZER op jaarwedde van f 600. Sollicitanten behooren hun verzoekschrift op zegel mot de gevorderde bewijsstukkenvóór den 10. Februari 1882 vrachtvrij aan Burge meester en Wethouders inlediencn. Mevrouw IIAHTING vraagt legen Mei een BEKWAME DIENSTBODE van de P. (1. als M E I D - A L I. E E N zich aan le melden hij Mevrouw VAN SCIIOUVVENBUBG in de Muur- huizen A. 284. Gedrukt Lij A. 11. VANCLEEFF te Amersfoort.

Amersfoortsche Courant | 1881 | | pagina 2