is nog omtrent verscheidene schepen zonder bengt Te Parijs is een inschrijving voor dc achtergebleven betrekkingen der zeelieden ge opend waarop reeds voor ongeveer drie dui zend francs geleekend is. Volgens den Liberal de la Vendée zijn by de ramp te Sables d'Olonne door den storm verongelukt11 sloepen met 51 menschenlevens27 echtgenooleii zijn we duwen en 47 kinderen weezen geworden De mannen waren allen in de kracht des levens en uitstekende zeelieden. De oudste was slechts 4? of 48 jaren oud. Wij Europeanen zijn gewoonlijk zeer gevoelig voor slagenslompen enz. op het hoofd. Andere menschenrassen kunnen aan hel hoofd meer verdragen de hardste schedels evenwel hebben de bewoners van Maiokku. Reeds in hunne jeugd is hel een geliefkoosd spel onder henmei groole kracht de schedels tegen elkander te sloolenwaarvan zij weinig of geen letsel be komen. In den oorlog komt hun deze eigen aardige ongevoeligheid zeer goed te sladedaar zij de hardste slagen en houwen op hel hoofd kunnen verdragen. Het honderd-en-zooveelste vliegtoestel is thans in Petersburg uitgevonden door zekeren pro fessor Juvenalief, die er heel wal wonderen van vertelt. Door eigen spierkracht zal men de machine in beweging brengen en dan in alle rigtingen kunnen vliegen. Hoeveel armen en beenen weder met deze machine gebroken zullen worden is nog even onbekend als 't juiste aan tal vliegtoestellen die reeds uilgevonden werden en altijd onfeilbaar heetten, om toch eenige maan den later voor oud-roest verkocht te worden. In No. 2906 der Araersf Cl van 1 Febr. was 'l volgende gc-plaatsl Bot concert 'in den Heer Scbveiniberg t*b eert. «eek Woeneda# ten roordeele der waienooodiijdeaden heeft met ■eer dan 140.40 opgebracht Aan het concert vaa geen auldoende publiciteit gegeven en dit vu niet de eenige hoofdfout andera had het «el meer opgeleverd e*> ichi Amas/ooitruL Daarin staat dus niet dat hel concert weinig opbragt en daarin werd niemand en niets ge kwetst. Er was dus geen aanleiding mij daarover aantevallen. Toch is dit geschied en reeds meer malen heeft de Heer A. M. Slothouwer zich willen laten gebruiken tot het pubiiceeren van soins zeer hatelijke aanvallen op mij. Ik liet deze dan voorbijglijden in de meening dat hij laatstelijk openlijk door mij verzocht geworden zich daarvan te onthouden eindelijk wijzer zou worden ook omdat hij andere gansch niet- mooije dingenin courantenzaken omtrent mij verrigten bij diverse hoofd- en verdere ambte naren enz. hier en elders bekendop zijn ge weten had geladen. In die meening vergiste ik mijwant verl. week heeft hij zich weder willen leenen omin betrekking tol bovenst, schrijven van den «echt Araersloorterhel volgende te pubiiceeren «Indien dc Heer van Cleeff milddadig en onbaatzuchtig isindien hijwat men mij heelt verzekerd niet iemand isdie bij alles in de eerste plaats op het lieve geld tietzou hij voorzeker evenals de Heer Slothouwer de advertentie wel gratis heb ben gepJaalsL" Omtrent deze insinuatie en aanval zij opge merkt dal mij geene adv. voor het concert is gezonden of gebragt, zoodal er dan ook geen mogelijkheid was deze te plaatsen. Dat door mij ofschoon beladen met zware bedrijfskosten c. a. voor liefdadige zaken reeds ruim 24 jaren veel gratis of gemodereerd werd geplaatst en gedaan is bij velen onder alle standen genoegzaam bekend zoodal ik mij deswegens niet behoef te verdedigen. Zeer bet ongeluk mijne hut beell getroffenvolgt evenals hei spreekwoord zegthel een hel ander op. Jk heb dagelijks met meer zorg ea nood te lampen «Ach Oude klaag maar niet," zeide Thor- slen"«dal helpt toch niet! la dat uwe dochter Ken aardig meisjehé «Jaantwoordde Jöran, «hel is mijne doch ter Marparelha die God mij liet behouden hel is nog mijn eenige zegen. Hargarelha ging naar builen. «Thorsten," vervolgde Jöran, «gij komt mij voor mijn schuld aanmanea De termijn van be taling is verschenen en toch moet ik u zeggen dal ik nauwelijks een vierde van de som heb kunnen besparen. Morgen vroeg gaat Margarelha met deze vangst naar Falun. Is de lortuin ons gunstigzoo kan ik er nog wat bijvoegen. Gij ziet ik heb den vorigen nacht gelukkig gevischl niettemin is de som nog bijlang niet aangevuld al zoo ben ik genoodzaakt u te verzoeken geduld te hebben en dat gij ran uitstel geefttotdal ik ia staal zal zyo om u het restant te betalen." Wvrdi vgrvUyd. vele andere couranten plaatsen niets gratis voor liefdadige zaken, maar berekenen daarvoor stelselmatig half tarief Nooit heb ik tot dusver omtrent den Heer Slothouwer iels onaangenaams gepubliceerd, daarom mogt ik niet langer de door hein ge publiceerde aanvallen dulden want hij is de verantwoordelijke persoon voor de wel en naar journalistieke usances en laat ik hem zich des wegens met langer achter anderen verschuilen. Altijd heb ikdes verzochtmij nopens hel door mij gepubliceerde bij den betrokkene ver antwoord en óf hel geschrevene argumentatief staande gehouden, óf gaarne myn ongelijk erkend. Wil hij zich nu weder iaten gebruiken er valt altijd iets te vinden, voor wie het «zoekt" om aanvallen op mij te pubii ceeren dan zal ik op nieuw tot represailles omtrent hem moeten overgaan maar dan zeker niet zoo malsch en lekker als thans. Echter noch hijnoch ik zullen daarvan veel pleizier hebben maar wel vooral zijdie hem daartoe aanhitsen. Er zullen denkelijk zelfs onder zijne zoog. vrienden zijndie hem voorstellen hem aan het schrijven van een stuk tegen mij te helpen. Hij volge dien slechten raad niet. Ik zeg dal niet uit angstvalligheid daar voor, wanl dan volgl mijn wederantwoord. Maar mijn raad is beter, bewijst dat ik ernstig den vrede lusschen ons beoog en alle bezadigde en vredelievende menschen zullen gewis daarmede instemmen. Ingevolge principe zooveel mogelijk conciliant, acht ik hel voor hein en voor mij wenschelijk dat met dit ernstig woord deze polemiek zij geëindigd. A. H. VAN CLEEFF. AMERSFOORT, 7 February 1881. Donderdag, 10 February, wordier loting voor de nationale militie te Amersfoort gehouden in A mil ilia. Geheel in afw ijking van vorige jaren bestaat er voor hen die geene reden van vrij stelling hebben inlebrengenditmaal gegronde kans van vrijlotingaangezien van de beschik bare lotelingenvoorloopig te berekenen op ongeveer 55 a 60vermoedelijk slechts 42 moeten ingelijfd worden. Aan den brigadier der rijdende artillerie J A. van Ree te Amersfoort is op de gebruikelijke wijze de zilveren medaille voor 24 jaren trouwe militaire dienst uitgereikt. Woensdagavond 9 Febr. houdtvolgens achtersL adv.Multatuli in Amicilia eene voor- dragt in Amicilia te Amersfoort. Als begaafd redenaar bekendbeslaat er grond te mogen hopen dat ook thans een talrijk publiek van beide seksen overraoi genavond bij zijne voor drag! zal tegenwoordig zijn. Het totaal der giften bij de algemene com missie voor den watersnood ingekomen bedraagt thans f 275.000. Door Z. M. den Koning is gevormd eene com missie voor eene tentoonstelling van schilderijen van oude meesiers, ten behoeve der noodlij denden door den watersnood te 's Gravenhage te houden onder de hooge bescherming van (lil. MM. den Koning en de Koningin. Tot voorzitter is benoemd Mr. R. J. graaf Schimmelpenninck van Nijenhuis, grootmeester bij het Huis HH MM. De tentoonstellingdie zich zal uitstrekken tot stukken van oude meesters van alle scholen tol de 18e eeuw, zal einde Maart geopend worden en minstens zes weken geopend blijven. Uil 's Gravenhage wordt gemeld Indien ik mij aan voorspellingen had willen wagen dan had ik reeds voor een week ol drie het gerucht medegedeeld dat my toen ter oore kwamdat nl. 11. M. onze koningin zich weder in gezegende omstandigheden bevindt. Ik hechtte er toen geen geloof aanomdat de koningin dagelijks zoo onvermoeid in een arreslede rondreedmaar men blijft hier volhouden dat de aangename lijding waarheid bevat. Sedert de vorige week rijdt H. M. overigens weder dagelijks uit Een paar malen ontmoette ik haar wandelend op den Scheveningschen weg, terwijl haar rijtuig haar op korten afstand volgde. De koning vertoont zich in den laatsten tijd evenmin als de kroonprins ofschoon gelukkig de gezondheid van Z. M. niets te wenschen overlaat Van den prins van Oranje kan men dat niet zeggen. Vooral de ernstige ziekte van zijn hofmaarschalk den heer van Goensdie zyn vertrouweling levens isheeft op 's prinsen gemoedstemming in de laatste weken geen gun- stigen invloed gehad. Da opbrengst van de hier gehouden walers- noodcollecte is ruim f27.000 geweest. Een in woner, die zich misschien over dit bagatel schaamde waarvoor in mijn oog waarlijk geen reden bestondheeft 1 500 nagezonden. Algemeen wordt geroemd dat in den Haag zooveel is gegeven. Uit Amsterdam wordt gemeld Als hazen loopen IJinuiders uit hun Parijsje wegde huizen staan leegde boel verloopt. Toch was 'l plan uitmuntend, maar.... dan diende er dadelijk een spoorweg aangelegd en ■iet Umuiden te laten lobben met eene minst genomen al te langzame verbinding met de hoofdstad. E: is concessie aangevraagddit zou zeker aan Amsterdam een waardige havenstad en aan de havenstad een flink leven verzekeren. Aan geld schijnt liet tegenwoordig in Amsterdam niet te ontbreken. De Koloniale Dank wordt met 5 millioen opgcrigt en men schrijft in voor bijna 7 millioen en.... dal alles uil Amsterdam alleen. Uit Rotterdam was voor niet tneer dan f 15.000 ingeschreven. Zet in Amsterdam eene groole zaak op touw met een boel geld en 't ding zal gaanals 't maar mooi is. Zoo Krasnapolskizoo Mast zoo.... een prachtige schouwburg voor féerie ballet en derg., als men den moed had dien opleriglen. Zoo zal 'look de nieuwe begrafenis onderneming maken. De tnannen van de omnibus- raaatschappy en van hel Panorama namen ook hier hel initiatief. Zij willen de verouderde vormen langzamerhand wijzigen en soliede en sierlijk begraven. Er zijn kostbare lijkkoetsen in de maak, enkele van 12500 hel stuk, met spiegelglas en in keurige leekening Üoslen- ryksch model Ier vervanging der open bak kenwaarin de begralenis thans geschiedt. Voor de tuigen der paarden is een soort wed strijd geopendwaarbij de eerste leveranciers vertoonen hel beste wat ze in staal zyn te leveren. De heer H. A. Insingerhuize Pijnenburg onder Soestschrijd aan de Landb. Courant het navolgende «Met belangstelling heb ik in uwe laatste nrs. de art. over hopruliuur gelezen. Ik heb op goeden heidegrond 25 staken hop gebouwd Eng. hop. Het resultaat was zeer bevredigend wal het gewas belrol. Ik heb met den droogen bloesem alle brouweryen laten atloopen inel verzoek oin een bod. En hel antwoord was overal «die hop is goed maar wij gebruiken geen inlandsche." Ik heb de cultuur, welke ik in practijk wilde brengen natuurlijk laten varen. En daarin zit de inocijHijklit-id hoe kleine par tijtjes aan den man te brengen waar geen op- koopers zijn De Rastitos hebben om hel sluiten van den vrede verzocht; zij verklaren zich bereid zich aan de Engelsche weiten te onderwerpenmaar smeeken om de vergunning hunne wapens te mogen behouden. Letsea, hun opperhoofd ver klaart dat hij en zijne zonen zich onvoorbereid en tegen hun zin lol een oorlog hebben laten ver leiden. Generaal Colley zegtdal de Roeren de gewonden met de meeste menschlievendheid be handelen. Een inwoner der Dag- en Nachtstraat te Brussel, die zich aan den drank overgafvond op zijn talel eene kop met ammoniak Denkende dat hel jenever wasdronk hij de kop uit. De dronkaard is eenige uren later, te midden der verschrikkelijkste pijnen, overleden. Hij laat eene weduwe met vijf kleine kinderen achter. ADVERTENTIE N. tfcgvaic-.iff iaa^a -> 3 Veertigjarige Echtvereeniging van JACOBUS VAN DER LINDEN en ANTON IA VAN DER HORST Hunne dankbare Kinderen en Beiiuwdkinderkn. 2 Amersfoort, 10 Feb. 1881. 12'/Jarige Eohtvereeniging van *K3 P. J. VAN MAANEN J. C. C. VAN MAANENIL Ras. Amersfoort 6 Februari 1881. 'Ar.--'

Amersfoortsche Courant | 1881 | | pagina 2