V r ij d a g 11 Pebruarij 1881. m 2909. 8) DE OEVERROOS. Uitgever A. H. VAN CLEEFF te Amersfoort Dit blad Vftrirhijnt Maandag en Dondtrdagauond. AboonemrnUprija per 8 meaodeo f 1Franco per pint ƒ1.16. Frija der Advertentiln1 A resell AO Cta.elke regel meer 10 Cta; legale, olllciei'le au onteigen. Ad», per regel 16 cta. Keclamea per regel 25 cta. Aftanderlijke nummert 10 cta. Bureau MUURHUIZEN hoek KortegrachtW ijk B 60. S a a r I» a n k. Ilei Besiuurzal y.ijne eersivolgeniie zittin-/ houden op MV.ANUAG H FEBRUARIJ e. k ten HaaUliuize te Amen/oorl, des namiddag-. van 12 tol 1 uren. A. J. BOS, Secretariê. Politieke Revue. De Fronst lie Kamer van Afgevaardigden hcell de nog aangehouden artikelen der drukperswet niet 414 legen 3 slciiiuien goedgekeuid en daarna de wel in haar geheel aangenomen welke nu nog de tweede lezing moet doorslaan. Hierop volgde de aanneming bij de eerste lezing van het ontwerp van wel tot beschikbaar stelling van paarden ten behoeve van de kapiteins bij liet leger. Een amendement op dit ontwerp ten doel hebbende den maatngel te beperken tol tijd van oorlog werd verworpen, op grond van liet betoog van den minister van oorlog dat de officier in lijd van vrede een paard moet hebben en inoel weten er mede om ie gaan zal bij in lijd van oorlog kunnen voldoen aan alles wat van hem geëischl wordt. De behandeling van hot wetsvoorstel-Labuze betreffende den militairen dienstpligl van de geestelijken werd op verzoek van den minister van oorlog aangehoudenhel daartoe strek kende besluit viel mei iGA tegen 221) stemmen, Vervolgens was aan de orde het voorstel- Naquet lol invoeling van de echtscheiding. Louis Lcrand bepleitte de onontbindbaarheid van het huwelijk wel zou het invoeren van de echt scheiding het geweten der katholieken niet kwetsendaar bel bun ook vrijstaat om bij de scheiding van tafel en bed te blijven maai bij bestrijdt de huwelijksonlbinding op gronden van het burgerlijk regt en omdat zij nadeelig is voor de maatschappij. Wat inzonderheid Frankrijk belreltdaar bestaat voor de echt scheiding geen sympathie, de Fransohe maat schappij is in koortsachtige opgewondenheid en de democratie is onstandvastigdus moei men naar de onontbindbaarheid vasthouden als waar borg voor hel gezin. De Agence Russe noemt een bcrigl uil Weenen dal de Porie geweigerd zou hebben vooruil aan le geven hoever zij in haar concession aan Grie kenland zou gaan, doch haar vertegenwoordigers geinagtigd zou hebben le verklaren dat zij tot belangrijke offers bereid is, onjuist. De mogend heden hadden zulke eischen in 'l geheel niet gesteld maar waren overeengekomen naar de uitingen der Porie te luisteren en daarna eene gemeenschappelijke gedragslijn le bepalen. F Kill LI. ETON. NOVELLE «WelwelJöran antwoordde Thorslcn «spreek toch niet zoo alsol ik een deurwaarder, of een hardvochtige schuldeischer waredal is onder ons volstrekt niet noodig. Kunt gij het geld niet dadelijk betalendan is liet ook niet verplicht. Daarvoor ben ik niet bier gekomen. Dochdaar ik nu eenmaal bier ben en wij er toch van spreken, zoo zeg ik u nu, dal gij hei geld nog behouden kunt en gij u daarmede helpen moogt, ik heb liet nu niet noodig. De schuldbekentenis dient slechts voor onvoorziene omstandighedenbij leven of sterven men heelï kinderen en moet voor hen zorgenvooral iemand als ik sedert langen lijd zijne vrouw verloren hebbende en alles alleen moetende beredderen. Laat ons daar lieden niet verder over spreken." Jöran kon nauwelijks zijne ooren gelooven maar een steen viel hein van het liarltoen hij Thorsten aldus hoorde spreken. Margarelha trad weder de kamer binnen, «liet eten is gereed, Vader," sprak zij, «kan ik de tafel dekken?" «Wilt gij met ons eten. Thorsten?" vroefl Jöran, «Margarelha hecff visch gekookt; daarbij Geheel de Uostersche quaeslie draait op dit oogenblik om den heer Goschen, Engelsch gezant le Konstanlinopel, die op weg van Londen naar zijn standplaatsherlijn en Weenen aandoet om daar met de raddraaijers der politiek te over leggen hoe men du zaken lussclien Griekenland en Turkije zal trachten le schikken. De meest belanghebbenden schijnen echter in dal overleg hel minst belang le stellen, daar èn Turkije én Griekenland onverpoosd voortgaan om zich gereed le maken lot een oorlog die volgens de meening der mogendheden toch wel vermeden zal worden. De Senaat der Yereenigde Stalen van Noord- Amerika heelt goedgekeurd de resolutie door bel Huis van Algevaardigden aangenomen, en waarbij de Fransclie regering en hel Fransche volk worden ui'.genoodigd deeltenemen aan de feestviering ter gelegenheid van den honderdsten verjaardag van den slag bij Yorktownmaar door den Senaal werd de resolutie gewijzigd in dien zin dut de nakomelingen van Lafayette eene afzonderlijke uiinoodiging zullen onlvangen, en dus moei bel Huis nog eens over het Senaats besluit beraadslagen. Hoe zal bet met de Transvaalscbe Republiek gaan in haar strijd tegen Albion? De hooghal tige John Ruil beantwoordt die vraag aldus: «als wij den bergpas Lang-nek hebben geforceerd is bel land voor ons open en zijn wij er meesier. En geforceerd moet die pas worden't koste wat liet wil." Allerlei. Een jongmensch te Oerlijn stak onlangs in het vuur van hel gesprekzijn sigaar mei het brandende eind in den mond en brandde zich daardoor de lippen. Hij lelde ecliler de wond zeer ligt en rookie voort. Maar den volgenden morgen gevoelde hij hevige pijn in hol aange- zigt; zijn lippen zwollen op en bij werd weldra zoo ergdal hij zich genoodzaakt zag genees kundige hulp in te roepen. De docters hebben een bloedvergiftiging geconstateerd. Hij verkeert in bedenkelijken toestand. De huzaar J. W. v. d. L., diewegens het weigeren aan de bevelen van een korporaal te gehoorzamenom aan den mestput te gaan corveeën, door den krijgsraad was verwezen naar den chef van het corps ter disciplinaire correctie is thans schuldig verklaard aan hel uitdrukkelijk weigeren en opzettelijk nalaten aardappelen en een sluk zwart brood is alles wal ik u kan aanbieden." «Aangenomen," antwoordde Thorsten«ik wil uw gast zijn en Margarelha zal ook voor mij dekken." Margarelha deklc dc tafel en dischle een heerlijk maal op. Thorsten en Jöran ontblootten hunne hoofden en Margarelha sprak bel tafel gebed uit. Het was Thorsten wonderlijk te moede, toen hij nu op zijn geraak het schoone meisje be- sclionwdetoen bij haar zachte melodicuse stem hoorde en haar iu hel vriendelijke oog zag. Zij gal hein de hesle stukken en hel kwam hem voor alsof hij nog nooit zoo'n overhcei lijken maaltijd had gebruikt. Margarelha was viiendelijk; het was toch de vader van haren Paul. Jöran sprak weinig ge durende den maaltijd. Toen zij van tafel op stond nadut Margarelha hel dankgebed had uitgesprokenvatte Thorsten haar bij de band. «Heb dank!" sprak bij. «gij schoone Oever- roos." Zich daarop tol Jöran wendendezeide hij«uwe dochter draagt met eero haren naam want zij is schoon en bloeiend als de bloem, waaraan zij baren naam ontleent" Weldra was hij op den terugweg. «Hui. Hm," hroinde hij, loen liy alleen was, «Paul had geen ongelyk, hel is een lief, hartelijk meisjeliet is maar jammer dat xy der orders van degenendie boven hem gesteld zijn, le gehoorzamen en na le komen gepleegd door een militair beneden den rang van officier niet in eene affaire legen den vijand of in eene plaats welke dadelijk belegerd of berend is onder verzachtende omstandigheden, te dier zake veroordeeld lot eene militaire detentie van drie maanden. Hel hoog militair gereglshof veroordeelde G. B., niilitien-loleling te Middelburgtol 5 jaren militaire gevangenisstraf en vervallenverklaring van den militairen stand wegens het plegen van geweld legen zijn meerdere, dien by met een bajonet had gesloken. De eerste van de zes Scheveningsche vissehprs beklaagd van ontvreemding van een hoeveelheid haring ten nadeele van een reederis veroodeeid tol een maand celstraf wegens misbruik van vertrouwen. De vijl overigen zijn vrijgesproken. Te Marseille heelt men dezer dagen ontdekt dal een uit Genève aangekomen spoorweg waggon een dubbelen bodera en dubbele wanden bad waarin eene aanmerkelijke hoeveelheid tabak verborgen was. De ontdekking is zeer toevallig en te danken aan de omstandigheiddat er eene herstelling moest worden aangebragl. Er is een onderzoek ingesteld. De Antwerpsche politie heeft op het post kantoor aldaar een llollandschen coinrais-voya- geur aangehoudenop het oogenblik dat hij op de post een brief, welke poste-restanlc gezonden was, kwam afhalen. Naar men zegt zou hij in Amsterdam voor ongeveer duizend fr. koop waren ontvreemd hebben. Vele menschen beklagen zich dat ze des mor gens bij 'l wakker worden een groole belemme ring gevoelen in de brom lieseen zeker gevoel van benauwdheid in het achterste gedeelte van de keel, veroorzaakt door min of'meer dikke slijin- deelljes. Men wendt dan dikwijls heilige pogingen aan om ze kwijl le gerakenwaarvan hoesten en soms misselijkheid dan dikwijls liet gevolg is. ter wijl men er menigmaal eerst na veel moeite en eenige uren van onpasselijkheid in slaagtom de sloljes le verw ijderendie de ademhaling belem meren. Allen die aan deze onaangename kwaal lijden, bewijst iuen een waarachtigen dienst door hun 't middel aan te wijzen om er van verlost te worden. Dit middel nu is de teer, waarvan het zoo arm is." Paul had intusschen zijnen weg kalm vervolgd en w as bij den ouden Bjerregaard aangekomen. Hij werd daai zeer vriendelijk ontvangen. Men wist waarvoor hij kwam en het deed hem leed zooveel belangstelling te ondervinden, die echter spoedig verminderen moestals men zijne ware bedoelingen wist, want hij wilde bekennen boe de zaken stonden teneinde de goedetrouw hartige lieden niet te misleiden. Er verliepen eenige dagen. Paul bleef niet lang een nietsdoende gast, inaar nain dadelijk ijverig deel aan de werkzaamheden der laiuilie. Bjcrregaard verheugde zich zeer over den vlij- tigen geschikten jongeling en wenschtc zi- h in stille geluk met zulk een braven schoonzoon. Op den derden namiddag van zijn vetblyf aldaar verzocht Paul aan Ellen om met hem naar builen te gaan wandelen. Vrolijk maar met een kloppend hart ging Ellen met hem mede. Zij hoopte eene verklaring van hem le ont vangen. Stil en in gedachten verdiept ging Paul naast Ellen. Om het stilzwijgen aftebrcUn zeide zij teil laatste «Weel gij wel, Paul. dal wij van eene xeer hoogc rotsniet ver van hiertot aan de groole Elf kunnen zien en als het een heldert dag is lot aan uw vaders hoeve?"

Amersfoortsche Courant | 1881 | | pagina 1