TE KOOP OP TE ÏÏÏÏÜE De heer P. J. van Mnanen le Sulaliga heeft aan de koflïjplanlers en belanghebbenden in de koflljculluur een open schrijven gerigi houdende beschrijving van een door hem uit- Sevonden procédé 0111 koffij kunstmatig te roogen. Hel natte weder van het afgeloopcn jaar, waardoor zooveel koffii beschadigd is, stelt het nut van een dergelijke uitvinding indien zij proefhoudend blijkt te zijn boven allen iwjjfel. Op 17 Januarij heelt te Batavia in de Bene denstad een groole brand gewoedwaarbij de in de nabijheid der gouvernemenlspakhui/.en gelegen kampong Baroe op enkele huizen na geheel vernield is. Alleen aan de gunstige rigting van den wind en aan de door enkele personen genomen kluchtige maatregelen is liet le danken da', de bedoelde pakhuizen en ook de praauwen op de rivier gespaard zijn gebleven. Ware de windgelijk den vooral'gaanden dag nogzui delijk geweestdan zouden ook het meer zee waarts gelegen kruit- en het pelroleuminagazijn en een daar liggende praauw met kruit groot gevaar hebben geloopen. Het dorp Brenièresdat onlangs door een «neeuwlawine zoozeer geteisterd werd, toen verscheidene huizen dcor de massa sneeuw in stortten heelt op nieuw een dergelijke ramp ondergaan. Eene vreeselijke sneeuwmassa stortte van den berg Burri naar beneden en bedolf 14 huizen die bij den vorigen sneeuwval gespaard waren. 27 personen werden levend en D dood van onder de sneeuw le voorschijn gehaald. De schade wordt op 800,000 Ir. geschal. ba bewoners der naburige valleijen verkeeren in wanhopigen angsL 5 personen zijn nog onder de sneeuw begraven en men vreest hen niet levend voor den dag te zullen brengen. De gemeenteraad van Stedum heelt besloten, hel nieuwbenoemd raadslidDr. J. S. Siemens niet loetelalen en wel op grond hijals zijnde vaccinateur voor een vast salaris van wege de gemeente en als belast met de doodschouw voor rekening der gemeentevalt in de toe passing van art. 23 der gemeentewet (ambte naar door het gemeentebestuur aangesteldof daaraan ondergeschikt.) De heer Sieenens is thans daarvan bij Ged. Stalen in beroep gekomen. Een bekend physicus te Berlijnprivaat docent aan de universiteit, werd dezer dagen wegens vergrijp tegen de zedelijkheid voor den regler van instructie gebraut. Onderweg nain hij ongemeikt eer. flesrh uil den zak en dronk van het daarin aanwezige vocht. Zijn geleider belette hein echter 'le flesth geheel le ledigen. Eenige oog-nbiikken later zonk hij ineen. Ge neeskundige hulp werd ingeroepen en geconsta teerd dal de llesch rhodankalium bevatte een vergift dat, bij groote hoeveelheid, doodelijk werkt. Door een braakmiddel wist inen hein in het leven te behouden. Hij had nog eene tweede flesch in den zakwelke Pruisisch zuur inhield. Het Transvaalsche oorlogsnieuws in de Lon- densche bladen bepaalt zich tot hel volgende NewcastleZaturdag avond. Generaal Wood vol brag t heden eene voortreffelijk ge slaagde verkenning over de Buflelrivier. Hij vertrok te middernacht met een honderdtal liussaren. Ten twee ure kwam de troep al zwemmende over de rivier, en legen zonsop gang was zij 30 mijlen in de Transvaal door gedrongen. Zij besteeg den Drakenberg boven «Hij zeide hij wist een korleren weg," riep de moeder. «Ach mijn God riep Bjerregaard «mijn God dat loopt niet goed aL" Hij ijlde naar huiten. Denzelfden morgen zoo ging Olaf met zijn verhaal voort ging ik inet den vreemden heer, w iens gid- ik waszeer vroeg op weg. Wij wilden reeds bij zonsopgang op den rotstop hoog boven de Elf zijn. Ik was blijde om vroeg tijdig le kunnen vertrekken, want ik gevoelde mij niet aangenaam gestemd in de anders zoo vriendelijke hut. Voor een vreemdeling zou de weg en vooral het bestijgen der rois op dit uur niei zonder gevaar zyn geweestik was echter met dezen weg reedt jaren vertrouwd en wij kwamen zondei eenig ongeluk op den top. Het was nog ochtendschemeringtoen wij reeds boven waren een gouden streep boven de nabij en veraf gelegene rotstoppen kondigde spoedigen zonsopgang aan. De vreemdeling zette zich neder, nam papier en potlood uil zijne reistas en begon bij hel steeds meer toenemende li- hl ecnige schoone gedeelten van hel uitge breide landschap le schilderen. Wordt vervolgd. Utrechten von.l hel land zoo goed als verlaten. Ten zi's uur 's avonds keerde zij terug, na lot 10 mijlen van Wisselstroom te zijn opgereden, liet lijdt geen twijfel of deze welgeslaagde ril zal grooten indruk maken op de Hollanders die er uil zullen zien dat hunne hoeve en have thans aan onze genade zijn overgeleverd. Generaal Wood verzekerde al de Hollandsche bewonersdie hij op weg tegenkwamdal de Ulrechtsche Boeren niet gedeerd zouden wor den en waarschijnlijk volle amnestie zouden verkrijgenindien zij terstond naar hunne haardsteden terugkeerden. Velen hunner, die thans meevechten onder dwangzullen denkelijk zich deze toezegging ten nutte maken. Hel wordt thans waarschijnlijk geacht dat hel op trekken zal geschieden in twee kolonneswaar- ii de eene, onder Colleyden Langnek zal aantasten, terwijl de andere, ondei Wood, den thans verkenden weg over de Btiftël-rivier zal volgenten einde over Wesselslroom den Langnek om le trekken. in handen der justitie en de ongelukkige vader sterft van hartzeer en wroeging. De liedertalel «Cecilia" brengt eenige schoone zangstukken ten geboore, waaronder van beroemde componisten als Haydn en Men delssohn. De uitvoering sluit met een kluchtspel: «Twee vreemdelingen in de stad waarin twee stu denten hel publiek steeds in eene vrolijke stemming zullen houden door de grappige listen die zij verzinnen oui hun oom van zijn huwe lijksplan te doen terugkomen. Tevëns wordt de wijze waarop in eene kleine stad allerlei dwaze praatjes en geruchten ontstaan, aardig aan do Kaak gesteld. Dit alles vormt te zamen een aantrekkelijk en alwisselend programma en belooft aan de bezoekers een pretligen en leerzamen avond. In de Dingsdag jl. le Bnarn gehouden Nuts- vergadering is tol oprigling van een ziekenfonds aldaar besloten. Van alle ziektendie dagelijks de stcrilijst ver meerderen, is de long lering zeker de meest al- gemeenede meest wanhopende voor de huisge zinnen. De ondervinding heeft eerst te Brussel en later bijna overal geleerd dat de teerdie een hars achtig product is van de dennen een zeer merk- waardigen en gelukkigen invloed heeft op de zieken die aan tering of bronchitis lijden. De beste wijze om de teer te gebruiken is in den vorm van capsules. De «Teercapsules van «Guyot" zijn een der meest populaire geneesmiddelen voor bovengenoemde ziekien. Gewoonlijk neemt men twee capsules telkens vóórdat men gaal eten. De w eldadige invloed doet zich spoedig bemerken. Teneinde de vervalsching door ieder gelijknamig productwaarvan de heer Guvor noch voor de qualiteit der teer zeil noch voor de vervaardiging kan instaan te ver mijden lette men op de driekleurige handleeke- ning van den heer Glyot op het eliquel van den flacon. AMERSFOORT, 2i Februarij 1881. De hooggeachte Voorzitter der Tweede Kamer, Mr. W. H. Dullerl, is hedenochtend te 5 uren overleden. De begrafenis geschiedt maandag. De assaut- en carouseluilvoering. Maandag avond jl. in de Manége gegeven ten voordeele der algemeene armen le Amersfoortontlokte evenals de uitvoering van Zalurdagavond jl. in ons vorig nummer meer gedetailleerd ver meld grooten bijval aan hel aldaar aanwezige publick waaroniler verscheidene oordeelkun- digen die met hoogen lof gewaagden van het geen werd geproduceerd. De opbrengst was, na aftrek van eenige onvermijdelijke kosten f 282.05, terwijl het gas voor dien avond gratis door de gasfabiiekdireclic geleverd en de cou- rantadv. gratis geplaatst werden. Naar wij vernemen ontving onze stadgenoot de heer B. van Leer dezer dagen opnieuw een bewijs, dal de producten onzer indusirie, wan neer die goeden smaak aan deugdelijkheid paren ook gewaardeerd worden. Op de Exposition In ternationale Brussel 1880 werd aan genoemde firma een bronzen medaille toegekend voor eene schoone collectie Bouc lé en koeharen tapijten en karpetten. Zijn wij goed ingelicht dan is dit reeds de vijfde bekroning die den heer B. v. L binnen eenige jaren te deel viel. Heden Donderdagavond halfacht vergadert hel Dep. Amersfoort der Maatsch. «Tot Nut van 't Algemeen in Amicilia terzake de benoeming van eenen algem. Secretaris der Maatschappij. De voordragt ter benoeming van een Hoog heemraad van den Bunschoter Veen- en Vel- dendijk bestaat uit de heeren M. Lagerweij Wzn., Mr. F. G. B. 11. van Lilaar en Jhr. Mr. 11. J. L. van Sasse van Yssclt. Zijdie wel eens eene uitvoering van «Door Vriendschap tot Kunst" ol van «Joost van den Vondel" roet «Cecilia" mog- len bijwonen zullen met genoegen vernomen hebbendal genoemde gezelschappen tol één krachtig geheel zijn vereenigd. Blijkens achter staande adverleniie geeft de nieuwe vereeniging «In liefde b 1 o e ij e n d e" met de Lieder talel «Cecilia" op Maandag 28 Febr. a. s. hare eerste Uitvoering. Het draina «Speculeeren" zal ons doen zienhoe de zucht lol weelde en genot en de misdadige speculaliëndie er liet gevclg van zijnde gcheele familie van Bergen ten verderve voert. De vader tracht dien slag nog af le wenden met dc assuraniicpen- ningen van een oud schip 'twelk hij opzoUoli|k doet vergaan en waardoor hij zijne grijze haren nog met eene misdaad bezoedelt. Maar het kwaad straft ook hier zich zelve: de jongste zoon komt bij de schipbreuk omde oudste valt Bij de herstemming voor een lid van den gemeenteraad van Baarn lusschen de heeren 11. B. van der Flier en E. Smit waren 18U briefjes ingeleverd, waarvan de heer Smit 100 verkieeg en de heer van der Flier 70, terwijl een blanco briefje in de bus is gevonden zoo dat de heer Smit gekozen is. In het hoofdkiesdistricl Amercngen is lot lid der prov. staten van Utrecht gekozen Jhr. Mr. K. A. Godin de Beaulort, met 378 van de 713 geldige stemmen. Op den heer J. B. de Beaulort waren 335 stemmen uitgebragt. Wegens plaatsgebrek wordt een en ander tot een volgend No. verschoven. Burgerlijke SI and van Amersfoort. GEBODEN 17 Febr. Gijsbertusz. van Nico- laas van Meeleren en Francina van Leuverden. 18 Febr. Gerrilje Maria d. van Jan Ihmnesse en Christina Johanna Barbonus. llillelje.d. van llendrikus Klschol en Johanna Helderman. Cornelia<1. van Geuit van Beek en Jannetje Rennes. 10 Febr. Arend Johannes, z. van Johannes Boode en Johanna van Essen. Gerar- dus, z. van Johannes Meijer en Cornelia Elisa- bellia Roelolse. 21 Febr. Willem, z. van Tijmen van Dijk en Geerlruida van Dijk. Jan z. van Karei de Goede en Alijda Hemink. 22 Febr. Dirk Anionic, z. van Arie Lamin g hls en Grietje Veldkamp. Everljed. van Gerril van de Pijpekamp en Willemijnljc Wagensveld. 24 Febr. Adrianus, z. van Marinus van Dijk en Pelronella Gouw. GEHUWD: 24 Febr. Hermanns Welling en Christina Maria Schreuder. Fran< ix iis Meijer en Elisabeth Zevenboom. Johannes Franciscus Sleurink en Ih-ndrika Tommei. 0\ EB LEDEN18 Febr. Godert Jan Adolf van llardeveld 21 m. Cornelia Elbersen 57 j. ongeh. Geerlruida Yeenendaal30 j.echlg. van Johann Kammeijer. 10 Febr. Everarda llagenbi'uk 3 j. 20 Febr. Johanna van Vel- zen -52 j.erhtg. van Hermanus van Niinwegen. 21 Febr. Willem Kammeijer, 7 d. 23 Febr. Maria Biksen18 j. ongeh. Verkooping van Vaste Goederen. Maandagmiddag 21 Februarij 1881 in «Hel V a I k j e" te Amersfoort. Notaris: de Heer A. II DRIJFHOUT VAN I100FF. 1. Een Heerephuis Erf en Tuin.i buiten de Sl. Andriespoort g rn«un 2. Een grooten Tuin, grenzende/ 1 aan 'l vorige perceel. I A DVEKTENTIEN. Heden overleed na eene iangdurende ongesteldheid voorzien van de 11tl. Sacramenten der Stervenden, mijn geliefde Echtgenoot AN- TONIUS GERARDUS VERMEULEN, in den ouderdom van 55 jaren, mij nalatende 8 kin deren, waarvan de inecslen hun verlies nog niet kunnen beseffen. .ÏÏÏÏZl, Wed- 0 VERMEULEN- 20 Febr. 1W«i. VAI" Vel""liz" Voor de vele bewijzen van belangstelling bij de geboorte van onzen Zoon ondervonden betuigen wij onzen harlelijken dank. M. L. CELOaSE, A. H. G. W. CELOSSE— PlSTORlUS. Kraamvisites zullen worden afgewacht op Dinsdag 1 Maart e. k. gevraagd een HUIS met TUIN. Franco brieven In adressceren aan het Bureau der Amersieortsctie Courant.

Amersfoortsche Courant | 1881 | | pagina 2