Dingsdag 2 Augustus 1881. ju 2959. ■Hn Gomun. Uitgever Oit blad nncbijst Maandag en Donderdagavond. Abonnementsprijs per 8 Bundel Bureau A. H. VAN CLEEPP fx~' FranCO per 1)0,1 rllB- Prii' ier Adr.rtentién1-8 regel. 80 Ct» e.ko M TT TT Tï TT ïl T V V M A r"8el me" 10 Ct,; le^«. "«ciotl, en onteigen. Ad», per regel 15 ote. Heclame. p~ JllUUKtLUIötiN ie Amersioort. wgel 86 ctl. Aftondtrlijke nummer, 10 etfc hoek KortegrachtWijk B 60. Morgen Dingsdag 2 Augustusgeschiedt ten Raadhuizevan 's voormiddags 9 tot klokslag 5 uren des namiddags, de herstemming voor vier plaatsen in den Gemeenteraad van Amers foort en worden de kiezers uitgcnoodigd alsdan ecndraglig hunne stemmen te vcrecnigen op de aftredende leden van den Gemeenteraadde Hoe reu P. Methorst Jr., A. H. Drijfhout van Hooff, Mr. S. J. T. H. Nedermeijer ridder van Rosenthal, Mr. J. Gr. A. van Zijst. Politieke Revue. liet besluit om in Frankrijk het tijdstip der verkiezingen te vervroegen zet kwaad bloed. Men meent, dat er voor October, de gewone verkiczings-lijd gebeurtenissen kunnen plaats hebben die grooten invloed zouden uitoefenen op de politieke mcening des volks. Weder is er een amendement op het vocrstel- Raspail betredende de onvereenigbaarheid van het lidmaatschap van Kamer of Senaat met andere betrekkingen. De heer Talandier stelt nl. voor dat de ontworpen bepaling niet van toepassing zal zijn op de kamerleden of sena toren die deel uitmaken van raden van beheer of van toezicht van maatschappijen wier doel is algemeen nul te stichten en die niet uit winstbejag zijn opgerigtzooals b.v. vereeni- gingen voor volksbibliotheken, enz. De czaar vermijdt den spoorweg bijna geheel en verkeert per rijtuig in den omtrek het park van zijn schoon aangelegd zomerverblijf gebruikt hij nooit. Voor een paar dagen zijn in hel laatste ongeveer zeventig exemplaren gevonden van eene nieuwe proclamatie der «Duistere vergelding," zooals de heftigste der revolutio naire partijen zich noemten toch was er den ganschen dag geen vreemdeling geweest. Den czaar wordt daarin bij een der eerste gelegen heden dat hij Petersburg weer zal betreden, den dood aangezegdzoo hij niet binnen drie dagen zijne «onbekwame zelfs door het instinct van vreemde volken verachte ministers" ont slaat. ilij zal dan noch MelikoiT mogen terug- FEUILLETON. D DE STOMME. EXCENTRIEKE NOVELLE. I. DE DOODE. Voor dc deur eener pachthoeve, zaten ver scheidene kinderen en speelden met een grooten zwarten hondwelke naar den naam van Caro luisterde. Het waren de jongste kinderen van den grondeigenaar Sicgcrt. Men had de kleinen uit de kamer geweerd, omdat daarbinnen alles moest worden schoon gemaakt. Meisjes legden daar tapijten op den blinkenden vloer en versierden de muren met guirlandes en kransen. In de keuken geurde het naar vcrsch gebraad •en inderdaad vrouw Martha was daar druk niet het bakken van allerlei taarten enz. Haar vlug oog monsterde tegelijkertijd de menigte hazen en patrijzen, door een jong, krachtig jager voor haar nedcrgelegd. liet gezicht van dezen man was bijna leelijk te noemen. Zijn voorhoofd was laag en de kakenbeenen kwamen sterk en hoekig te voor schijn. Om zijn mond lag een bittere trek en slechts het donkereschitterend oog gaf aan het geheel eene zachtere uitdrukking. Zijn vader was vroeger eigenaar van hel landgoed ge roepen, noch zich binden aan een bepaalden vormdoch eenvoudig de gansche staalsinrig- ting van Rusland aan de beslissing van het volk in eene welgeordende vergadering moeten over laten. Men dreigt hem den adel, die hem, hetzij als steun hetzij als «voorgewend belet sel zou kunnen dienentotaal te vernietigen opdat hij geen grond zal hebben de hervor mingen te weigeren. Verscheidene bladen in Engeland zouden Cyprus gaarne kwijt zijn; er bestaat sedert eenigen tijd een zeldzaam streven om de handen in het Oosten schoon te hebben en Turkije, dat zich eerst de vrienden nog raoeijelijker van het lijf kon houden dan een paard de vliegen staat thans zoo geïsoleerd mogelijk en dat nog wel nu het best een stuk ol wat vrienden noodig kan hebben, daar het Frankrijks be wegingen in Afrika in het geheel niet vertrouwt. Uit Afghanistan komt berigt van een nieuw treffen tusschen de troepen van den Emir en die van Ayoeb Khan. Gedurende het gevecht moet een geheel regiment van den Emir gede serteerd zijn en zich aan de zijde van Ayoeb Khan hebben geplaatst, wat zulk een ontzet tende paniek onder de troepen van den eerste tcweegbragtdat deze met achterlating van bagage en kanonnen op de vlugt gingen. Met rassche schreden nadert de dag dat de zamenkomst tusschen de Keizers van Duilschland en Oostenrijk zal plaats hebben. Volgens he! reisplanzooals het tot dusver bestaat, zal de keizer van Oostenrijk den 3 Augustus te Salzburg een bezoek brengen aan den kroonprins en de kroonprinses en den vol genden dag naar Gaslein vertrekkenwaar de bijeenkomst met den Duilschen Keizer zal plaats hebben. Allerlei. Niet alleen dat de levende schutters te Deven ter zich te verantwoorden hebben, ook de dooden laat men niet met rust. Een sedert drie jaar overleden schutter werd jl. Zondag uit zijn graf opgeroepenom wegens verzuim te komen strafexerceeren. De man is niet verscheuen. Eerstdaag: schuttersraadof de commandant uit Scheveningen overkomtis twijfelachtig. De zoogenaamde «vrije liefde" is in Rusland naar hel schijntniet zonder ernstige bezwaren. Een millionair te Moskou onderhield sedert lang betrekkingen met zekere dame Koukolewskaïa. i^— weest, had het echter wegens schuld moeten verkoopen, en stierf kort na den verkoop. De tegenwoordige bezitter nam den destijds hulploozen knaap Frans tot zichdaar deze geen andere familie hadals een broederdie soldaat was en zichzelf nauwlijks kon onder houden. Frans was stomhoewel niet van zijne ge boorte af. Zijn spraakvermogen werd eerst voor eenige jaren aangetast, toen hij Martha's oudste kind bij den brand der hoeve uit de vlammen bad gered en bij dc tweede poging, om eene slapende dienstmaagd te reddenvan een bran dende balk op den tuinmuur was gevallen. «Mooie stukken zijn het," zeide vrouw Martha, op de hazen wijzende, «het zal u wel veel moeite hebben gekost Frans om ze te vangen." Frans knikte toestemmend en weerde snel de spijzen af, welke vrouw Martha voornemens was hem voortezettcn. Hij hief de armen om hoog en drukte ze vervolgens vast tegen de borst. «Gij will Marie ziendie gij uit het bran dende huis hebt gedragen. Het goede kind ligt juist in haar kamertje op de knieën en bidt. Zij begrijpt het wel dat het een gewichtige stap isdien zij morgen wil doen en weel w at een bruid betaamtdie haar echtgenoot niet alleen met schoonheid en rijkdommaar ook met den zegen van een vroom gemoed gelukkig zal maken. NeenGod geve dal haar weg naar Deze vereeniging was gezegend met vier zonen en eene dochter. Maar niet steeds is de liefde bestendig van duur, en dat ondervond mejuf frouw Koukolewskaïa ooktoen zij op zekeren morgen bespeurde, dat zij door haar millionair verlaten was die op het punt stond een wettig huwelijk met eene andere aan te gaan. De verlaten schoone klaagde haar ontrouwen min naar aan en de reglbank veroordeelde hem tot de navolgende boelen 48,000 Rs. voor mej. Koukolewskaïa 24,000 Rs. voor ieder der vier zonen75,000 Rs. voor de dochter. De verlatene werd krachtens een oude wetveroordeeld lot verscheidene maanden opsluiting in een klooster om boete te doen voor hare overtreding der wet, die dergelijke zamenwoning verbiedt. Een jongen was uitgezonden om geld op te halen. Toen hij al zijn quilantiën onbetaald weder medebragtzeide hij «De raenschen houden dan al bijzonder veel van mij. Ze zijn er zoo op gesteld mij te zien dat iederbij vvien ik geweest benzeidat ik nog eens terug moest komen." Bij de stad Corte op Corsica heeft eene vree2 selijke gebeurtenis plaats gehad. Buiten de stad had zich eene Zigeunerbende gelegerd en de een of ander bragt het gerucht in om'oop, dat twee inwoners der stad door Zigeuners waren vermoord. De heetbloedige Corsicanen informeerden nietmaar namen dadelijk hunne geweren en trokken tegen de Zigeuners op vermoordden drie mannen en eene vrouw en mishandelden dc anderen. In den schouwburg la Scala te Milaan wordt tegenwoordig een ballet zonder wedergade op gevoerd. Het is getiteld Excelsioren stelt den triomf van den vooruitgang voor. Alle groote uitvindingen en ontdekkingen onzer dagenalle overwinningen door de wetenschap behaald worden er in voorgesteld en gepersonifieerd de electrische telegraaf, de telepboon, de trans atlantische kabelde doorgraving der landengte van Suezenz. Men zegt dat hel ook te Parijs zal worden gemonteeid. Verl. week des nachts vertrokken uit Parijs de gravin Branicka en de gravin Czackanicht van den aposlolischen nuntiusnaar Keulen en maakten gebruik van een sleepingcar. Twee zwart lederen zakkenmet waarden in specie het altaar lot haar geluk zal leiden, ik laat het zachtzinnige meisje niet gaarne van huis gaan. De kinderen liggen mij zoo na aan het harte." Zoo sprak vrouw Martha en de tranen rolden haar daarbij langs de wangen. Frans was reeds de trap opgestegen en zachtjes in Marie's kamertje gegaan. Marie lag op de knieënhet gelaat over het voor haar liggende gebedenboek gebogen. Marie was een teeder, slank meisje met een paar zachte blauwe oogen. Op haar rein voorhoofd zetelde de waardigheid der onschuld. Zij was de bruid van een edelman wiens goederen slechts eenige mijlen van die haars vaders verwijderd lagen. Beide beminden elkander zeer. Frans was stil nader getreden en raakte Marie's schouders aan. Zij zag hem lachend aan. «Zijt gij het Frans'? Zijt gij bevreesd voor mijDenkt gij er wel aandat het heden de laatste dag isdat wij te samen zijngij arme Frans. Zoudt gij liever met inij medegaan Bij Marie's woorden vloog een lichte trek over Frans gelaateen trek altijd bij hem opko mende als hij ergens zijn afkeer over w ilde te kennen geven. Zijne vuisten balden zich kramp achtig en hij schudde ze wild tegen het venster in welker richting hel landgoed Borneck lag Marie's toekomstige woonplaats. «Waarom haal gij zoozeer dezen man, dien ik bemin V vroeg Marie treurig. «Fransarrue

Amersfoortsche Courant | 1881 | | pagina 1