ftiol publick door den veldwachter was herin nen! aan de verpligting om ól' zijn polis te toonen, ól de juiste som te noemen waarvoor lig verzekerd was, noemde hij f5000 alsassu- ranliegeld. Ken en ander versterkte den arg waan cn hoewel li. en zijn echtgenoote aan vankelijk bleven ontkennen wisten eindelijk de veldwachter en de brigadier der rijksveldwachl Kars eerst de vrouw en daarna ook den man tol bekentenis te brengen. Zij herhaalden hun verklaring voor den burgemeester, op wiens last zij naar hel huis van arrest zijn overgebragl. Ongetwijfeld verdienen de beide veldwachters voor hunne activiteit een loffelijke vermelding. Twee Scheveningsche visschers geraakten op het strand aan het vechten. In ziine woede beet de een den ander een oor bijna af en verwondde zijn tegenstander ook aan het andere oor. De politie kwam intijds lusschen beiden ora verdere ongelukken le voorkomen. Aan prins von Bismarck is onder 't postmerk van Hamburgeen dreigbrief toegezonden. Daarin wordt gezegddat geen politie-raaatre- gelen, le Kissingen genomen, hem iets zullen batenen dal hij spoedig met den doodgraver zal kennis maken. Overigens bevat de brief de gewone uitdrukkingen van «tiran" en «tirannie" w elke men steeds in de «doodarresten" van de heeren gezagsmoorders pleegt aantelreffea Te Padang is den 15 Junij weder een aard beving waargenomen. De beweging ving dreu nend golvend aannu echter in de ongewone rigting van het zuid-westen naar het noord- oo.-ton en duurde slechts enkele seconden zij eindigde met een sterkenmin of meer ver ticalen schokdie de woningen opmerkelijk deed kraken en schuddendochvoor zoover bekendgeen ongelukken heeft veroorzaakt. ISaar men mededeelthebben enkele sleenen gebouwen nieuwe scheuren bekomen en zijn eonige oude scheuren ietwat verder doorgeloo- penmaar daar is 't dan ook bij gebleven. De politie te Amsterdam is zoo gelukkig ge weest den vermoedelijken dader van een aantal kleine diefstallenin den laatsten tijd daar ge pleegd en misschien ook wel van do inbraak op de 2>puislraal raagtig te worden. Het trok nl. onlangs des nachts haar aandacht, dat zich in een onbewoond huis een werkman toegang verschafte. Ofschoon de man beweerde in dit buis «op karrewei" lezijn, werd hij lot onder zoek medegevoerd naar hel politie-bureau. Daar werd hij herkend als een in Julij wegens in braak omslagen gevangeneen weiden o. a. een breekijzer en een vijl uil zijn zak gehaald. Het onderzoek bij daglicht ingesteld aan het per ceel waar de man «op karrewei" zou gaan bewees duidelijk dat hij zich door inbraak toe gang verschaft had. In de staalfabrieken van llallside bij Glasgow beeft m*>n tusschcn twee stalen platen een pakket dynamiet gevonden, groot genoeg om het gehecle etablissement in de lucht te laten vliegen. WAARSCHIWISG WAARSCHLWISG Tekero Apothekers in de Nederlanden bedriegen bet Publiek grof, door verkoop van zoogenoemde .HOLLOWAY'S ZALF EN PILLEN," welke zij zeiven labrireerenen welke niet alleen van onwaarde zijnmaar ook schadelijk voor de gezondheid. leder Pot of Doosje het echte Medicijn heeft op de Ktiquelle hel opschrift533, Oxfoiid Strekt, London en draagt de slempol der Regering van Groot Briltanje, met de daarin gegraveerde woorden: Holloway's Pills and Ointment. slraald Ja, de vrouw was inderdaad schoon. En de armekleine knaapzou hij op zijne moeder g» lijken In haar gedachten zag zij na jaren hel kind bloeiend en gelukkigdank baar en liefdevol aan haar hartterwijl het oog dezer vrouw zegenend op haar nederblikte. Dit waren Marie's gedachten. «Zoo jong, zoo schoon fluisterde zij zacht. «Vrede zij met u, gij arme, arme vrouw." Zij trok de doek weder over de doode. Ilaar oog zocht den echtgenoot. Werner von Buhl echter zag noch hoorde iets. Zijne handen hadden krampachtig de baar gevalzijne oogen puilden bijna uit hunne kassen r strak zag hij de doode aan. Over zijne doodsbleke wangen rolden groole zweet druppels. Wernerwat scheelt u riep Marie ver schrikt uiu «Komroede, weg van hier, gij kunt de doode met zien." Zij dacht zijne handen AMERSFOORT, 4 Augustus 1881. De verjaardag van 11. M. de Koningin is Dingsdag jk te Amersfoort op de gebruikelijke wijze gevierd. Ter verkiezingbij herstemmingvoor vier leden van den Gemeenteraad van Amersfoort zijn Dingsdag jl. 3% kiezers ter stembus op gekomen waarvan 4 blanco biljetten inleverden. De uitslag op gisterenWoensdagwas dat zijn gekozen de Heeren 11. W. A. van den Wall Bake. met 224 st. P. A. Uuel217 i Mr. 11. Croockewit Jr213 i Mr. S. J. T. H. NederincijcrRidder van Rosenthal181 Verder verkregen de Heeren Mr. J. M. Richelle181 A. H. Drijfhout van lloofï 185 P. Melhorsl Jr.162 Mr. J. G. A. van Zijst153 Omtrent twee heeren voormeld staakten de stemmen (181) zoodat, blijkens alinea 3 van art. 10 der gemeentewet, de oudste in jaren de benoemde is. Ingevolge de le alinea van art. 20 der ge meentewet kan de Heer Mr. 11. Croockewit Jr. geen lid van den Gemeenteraad zijnomdat zijn broederde Heer W. A. Croockewitlevens Wethouder, op 19 Julij jl. tol lid van den Ge meenteraad is herkozen en het mandaat weder heeft aangenomen. Diensvolgens zal eene nieuwethans vrije verkiezinggeschieden ter vervulling dezer plaats. Tot leeraar in de Nederlandsche cn Duitsche laai aan het Gymnasium te Zutphcn is benoemd de Heer P. Fockensleeraar in de Nederl. taal en letterkunde aan de Hoogerc Burgerschool en het Progymnasium le Amersfoort. Pfliiging's Nieuw Concert- en Operettengezel- schap geeft aansl. Zalurdagavond in Ainicitia te Amersfoortvolgens nevensst. adv.eene eenigc buitengewone groole soireewaarin opgevoerd worden eene lieve operettekunslvernglingen grotesque eq comieke scènes, mysierieuse costuumverwisselingen in zeven verschillende heeren- en dameskarakterseene Posse met gezangenz. terwijl de soirée wordt besloten met eene Üpereiten-Parodie op «de Groother togin van Geroldstein." De opvoeringen van den heer Pflaging genoten in hoofd- en verdere steden steeds den uilbundigen bijval van het publiek en vooral deze soirée zalblijkens het geen daarin wordt geproduceerdhoogst attrac tief en amusant zijn. Gisterenochtend te elf uren zijn in Amicitia de feestelijkheden der viering van het 25jarig bestaan der Afd. Amersfoort van het Utrechtsen Genootschap v. Landbouw en Kruidkunde ge opend en te 12 uren geschiedde de opening der Bloemententoonstelling en der Tentoonstel ling van Landbouwwerktuigen. Hier volgen de bekroningen der Bloemen tentoonstelling. No. 1. Vier oranjeboomen «net TrnchlZe priji f10 W. Knoppen te Hilrrrwm. No. 2. Vijfentwintig bonlbliwlige planten in min- •tent 12 soortenle prije f 10 A- C. van Brmmel t<- Hoogland. No 4. Vijfentwintig Agave Yncca ent. le prijs f25 A. M van Bemmrl te Amersfoort, 2e prijs f10 A. C van Bemmcl te Hoog land. No. 6. Twintig varens voor kas of koade grood le prijs f 10 A. M. van Bommel te Amersfoort. No. 0. Tien Solaginella in de meeste soorten le prijs f 10 Mr. II. J. H. Baron van Boet trlaerliuite Nimmerdor te Amersfoort. No. 7 Zes bloeijende Heliolropioms op stam le prijs f 10 A. M van Bemmel te Amers foort 2e prijs Getuigschrift A. C van lieminel te Hooglaud. - No 6 Vijfentwintig bontbladerige Pelargoniums Zona in de meeste soorten. 3e prijs Getuigschrift A. Los te Amersfoort. - No. B. Vijfentwintig bloe.jende l'elarg ininmt Zonale in vijfentwintig soorten, minstens de helft dubbele le prijs f 10 A. M van Bunimel te Amersfoort, 2e prijs f5 lisron van BoettelaerNimmerdor te AmersfoortSe prijs Getuig.ehrifl li. van Tellingen te Zeist No. 10. Vijfentwintig bloeijende Pelargoniums Odier eu groothhiomige Engclschcle prijs f In Baron van Boettelaer, Nimmerdor te Amersfoort, 2e prijs f5 A. Los te Amersfoort, 3e prijs Getuig schrift U. W. A. v. d. Wall Bakste Amersfoort —No. 11. VijPieii bloeijende Fuchsia's op stam ia de meeste soortenle pnji f 10 te vallen. De handen lieten echter de baar niet los Werner bleef roerloos staan. «W;erner, gij hoort mij niet!" Marie sloeg de armen om haren echtgenoot. Hij huiverde. Zijn blik cleed langzaam van de doode naar zijne vrouw. Hij wilde haar volgen. Eene schrede toen viel hij bewustloos naast de baar neder. Marie stond radeloos. Wal was dal? Het was geen bloot gruwen van het lijk bij den krach- tigen man Had hij tot de doode in betrekking gestaan Een schaduw viel in Marie's ziel alsof hel in haar hart nacht werd alsof haar liefde reeds ten eindehaar geluk reeds ver woest was. Had Werner haar dan bedrogen? Zij knielde neder en lag hel hoofd van haren echtgenoot aan haar hart. «Wemer," zoo snikte zij smarteliik, «bemint gij mij niet. Wal beleekent dat alles?" Wordt vervoltjd. Baron van BoetielnerNimmerdor te Amersfoort, 2e prijs f8 A.' M. van Bummel te Amersfoort. No. 12. Vijftien bloeijende Fuchsia's in de moeste en nieuwe verscheidenheid, le prijs f 10 A. M. van Bemmol te Amersfoort, 2e prijs f5 Bnron van Boet telaer Nimmerdor te Amersfoort No 18. Twintig dubbele bloeijende Petunia's iu de grootste verscheidenheid, le prijs fS A. lil. van Bemmcl te Amersfoort, 2o prijs Getuigschrift Mr. L. J. Baron Nepveu te Amersfoort. No. 14. Twintig bloeijondo Verbena's in de meeste verscheidenheid, ln prijs f5 A. M. van Bommel te Amersfoort, 2e prijs Getuigschrift der-elfde. No. 1(1. Twintig Boloftwol Begonia's iu do meeste verscheidenheid lo prijs f 10 llarou van BoettelaerNimmerdor te Amersfoort2e prijs fb H. W. A. v. d. Wall Bake te Amersfoort - No.17. Twiutig Bladbegonia's in de meeste en nieuwste verscheidenheid lo prijs f5 Bnron van Boettelaer, Nimmerdor te Amersfoort No. 18. Vijfoutwiutig Colens in de meeste soorten le prijs f 10 Baron van Boettelaer, Nimmerdor te Amersfoort, 2e prijs f5 A M. tan Bommel te Amersfoort. - No. 19. Een vertamoliug Gloxinia's uitmuuteude door kweeking en nieuwheid, Ie prijs f5 A. Kolf- schoten to Lousdoo. No. 22. Een vertamoliug I langplanten in minstens tea soorten, le prijs f5 A. M. van Bommel te Amers foort., 2e prijs Getuigschrift H. v. d. Wetering l- Woudenberg - No. 23. Vijftig üfgesuudcii lloten in minstens vijfentwintig soorten le prijs f 10 A. M. van Bemmel le Amersfoort, 2e fUestuurs- prijs C. vnn Dijk ltijnhuizen te Julphaas. No. 24. Twiutig Co niferen in potten iu twintig soorten le prijs f 15 E v. Donkcrsgoed le Putten, '2e prijs f 10 li. v d Wetering te Woudenberg. No. 25. Het meest smaakvolle Tafel bouquetlo prijs f5 A. M. vau Bemmel te Amersfoort, '2c prijs Getuigschrift L Kortbeek te Amersfoort No. 26 De mooiste Kasdruiven, lo prijs f10 E. van Donkcrsgoed te Putten2c prijs Getuigschrift A. Kolfschoten te Lensden. - No. 27. De mooiste en meest geurigste Meloen leprijsffi Baron van Boettelaer, Nimmerdor te Amersfoort, 2e prijs Getuigschrift A. Kolfschoten te Leusdeu. No. 28. De ineest volledige verxmueling der best gekweekte Groeolcn le priji f 10 II. v. d. Wetering te Woudenborg 2e prijs getuigschrift C. van Dijk te Jutphaas. No. 29. Tuin ameublementen Sieraden en Uereudschapjieu lo prijs f 10 J. Peiguat ik Co. te Amsterdam. VOORWERPEN BUITEN HET PROGRAMMA. No. 79. Een collectie Palmen, Bestuursprijs fill A. C. van Bemmel te Hoogland. No 85. Idem Eicclsa Glauca Bestuurs prijs f 10 W. L. Scheltus te Amersfoort. No 87. Maranta MsssanglanaBestuursprijs f 10 Baron vau Boettelaer te Amers foort. No. 88. Verzameling Caladiuins Bestuursprijs f 10 Baron van Boettelaer te Amersfoort. - No. 95. Ken vertamrling Kica- lvptnsBestuursprijs f5 W. Knoppers te Amersfoort. No. 103. Aurdappel-Variëteiten Eerste Bestuursprijs f 15 J C. Botter le Amersfoort. Collectie Zaden van Coniierrt-n Bestuursprijs flü E. van Donkcrsgoed te l'uttsn. --Plateau Bloemen Bestuursprijs f 2,50 Baron vau Boettelaer te Amersfoort. Op de matinee utusicalc en liet concertdie in Amicitia werden gegeven hand haalde hel Parkorchesl van Amsterdam zijnen roein en is en wordt de viering van hel vijfentwintigjarig afdeelings-bcslaan heden vervolgd inet eene keuring van chaispaardenringrijderij enz. Van Zalurdagochlend aanst. ligt kosteloos ter inzage van belangstellenden aan liet Bureau der Amersfoorlsche Courant de brillanl uitgevoerde Plaat en het Adres van Hulde aan onze Marn- genooten in de Transvaal met bijbehooicnd Manifest van het Nederlandsche Volk. Met den extra-cenlraaltrein naar 's Gravenhage ter gelegenheid van den verjaardag van 11. M. de Koningin zijn circa 1300 personen vervoerd, waarvan ruiin OUU per extra-trein van Groningen en Leeuwarden en 400 van Zwolle Kampen Harderwijk en Amersfoort. Over het Middelbaar onderwijs is dezer dagen door Jan Hollandin een boekjedat ten Utel draagt: «De familie Willems," een afkeurend oordeel geveld in den vorm van een verhaal waarin hij Jan Willemseen Zwolschen krui denier, voorstelt als een voormalig schoolmakker van mr. Jan Rudolph Thorbecke die op zekeren achtermiddag bij zijn ouden kameraad een be zoek brengt en daar de gegevens ontvangt voor zijne wet op hel Middelbaar onderwijs in ant woord op zijne vraag: «waarmede zullen wij de jeugddie de lagere en meer uitgebreid lagere school bereids heeft afgeloopcnnog eenige jaren bezig houden Jan Willems antwoordt: «Met alles, alles, alles! Met alles, wal ikJan Willeiusniet regt weet cn toch zoo graag zou wenschcn te wetenIn de achterkamer van de kruidenierswinkel wordt hel programma van 30 a 40 vakken opgemaakt. Jan Holland koinl ten sterkste op legen den eischdat de jeugd moet worden gedwongen zich alle leerstof eigen te maken. Hij noemt het een groole paedogogische fout, dal knapen van jaar zich in den korist mogelijken lyd in een chaos van wetenswaardige zaken moeten storten. In de olficiecle verslagen over dc eind examens is de klagt over gemis van degelijke ontwikkeling schering en inslag. Voorstellen lot verbetering doendenoemt de schr. taalonder wijs, wiskunde, natuurkunde en geschiedenis inet aardrijkskunde, voldoende, terwijl dit ver beterd middelbaar onderwijs volgens plaatselijke behoefte aangevuld kan worden met vakscholen voor mechanica en chemie in een fabrieksplaats voor handelswetenschappen in een koopstad voor natuurwetenschappen in een landbouwend district enz. Ook de hoogerc burgerscholen voor meisjes hebben liet onder hel scherpe mes der kritiek van den schrijver zwaar le verantwoorden. Als een eigenaardig bewijs welk begrip som mige vrije kiezers hebben van de wijze waarop zij dien burgerpligt moeten vervullendeelt men aan de Hoog. Crl. mede, dat een kiezer, overgehaald om zijn stem uil te brengenzich een briefje laat geven, dal invult en hel in zijn zak steekt. Stilzwijgend wordt hem gewezen op de stembus hij zegt«daar dacht ik niet

Amersfoortsche Courant | 1881 | | pagina 2