jit 2961 V r ij d a g 12 Augustus 1881. usm comm. Uitgever Dit blad rereehijnt Maandag eo Donderdagavond. AbonnamenUpriji per S «ïmndea Bureau A. H. VAN CLEEFF fl~1 Fr,nco per po,t fln- PriJi der Ad»#rtBnt'«Bi-« r*g«d* «o ou.; «n» MUURHUIZEN - f"g®l meer 10 Ct«; legale, officieel* en onteigen. Ad?, per regtl 16 ete. Reclame* per te Amer8loort r#g8i oU. Afzonderlijk, nummer. io eta hoek KortegrachtWijk B 00. Politieke Itevue. Be rededoor Gambetta te Tours uitgespro ken, was een punt van behandeling in den ministerraad en daar werd met betrekking lot de door hem verlangde Senaatshervorming de opmerking gemaaktdat de heer Germain, direc teur van het Crédil Lyonnaisen andere leden van liet linker-centrum ze wenschelijk achten. Naar men zegt zal de minister-presidentJules Ferryin eene tot zijne kiezers te Saint-Dié te houden toespraak verklaren dat bedoeld vraag stuk practise!) eerst in 1884, bij gelegenheid van de Senaatsverkiezingenter sprake kan komen. De intransigenten-bladen zijn eenstemmig in het afkeuren van de rede, door Gambetta te Tours gehoudenen betreuren het zeer dat hij niet veel meer verlangt dan daarin is opgegeven. Hij had ook de afschaffing van het presidentschap der republiek moeten eischen hij zweeg van de goederen in de doode handvan hel con cordaat enz.en voor den Senaat zou hij zich tevreden stellen met hervormingen, in plaats dal hij ook op de afschalling er van had belmoren aan te dringen. Be gematigd-repu blikeinen zijn evenwel tevreden over de toe spraak voornamelijk wat betreft het vraagstuk der grondwetsherziening. Hel Journul des Üébats echter beschuldigt hem te dezer zake van tegen strijdigheid want in zijne rede te Cahors liet hij zich geheel anders uit dan in die te Tours. Nu verdedigt Gamhetla dien ommekeer wel door te wijzen op drie senaatsbesluitennl. betreffende den scrutin de listehet amende- mcnl-Simon op de onderwijswet en art. 7 dezer wetmaar hel blad antwoordt dat art. 7 bier niet in aanmerking komtwant dit was reeds heslist vóór de rede te Cahorsen dat wal de twee andere Senaatsbesluiten aangaatinenge- rustelijk de Senaatsvernieuwing in 1882 kan afwachten, welke de republikeinsche meerder heid in dit ligchaam versterken zal. Het doctors-congres te Londen trekt veel aandacht en de heeren vermaken zich cr goed. De Burgemeester van Londen gaf op 4 jl. aan .150 van hen een diner. Voor 't begin van den maaltijd werd cr ge beden waarbij alle gasten opstonden. Officiéél en heel pleglig werd er gedronken uit een bokaaldie met 4 4 5 flesschen wijn was gevuld. Hoeveel ieder daaruit dronkwas niet na te gaan en dat vond menigeen heel pleizierig. Op den volgenden dag was de wetenschappe lijke zitting slecht bezocht. 'I Verwonderde niemand. Vrouwen John Buil heelt voor galanterie nooit een prijs behaald zijn van 'l Congres uitgesloten en legen dien onhoffelijken maat regel is door 43 gekwalificeerde dames docto ressen geprotesteerd. Vergeefs hel Congresbcstuur kon niet ge- loovendal geen der vrouwen een spreker in de rede vallen of vóór hare beurt spreken zou. Gladstone heelt op Munsionhouse zijn traditi- oneele redevoering bij het einde der zitting ge houden. Hij overzag de werkzaamheden van het gouvernement en de verkregen resultaten, llij verheugde zich in do regeling van do Griekschc grenzen en de handhaving van hel Europeesch cvenwigl, dat de meeste solide grondslag is voor den vrede, llij luaklc elke inmenging in de Afghanische zaken en uille de hoop zonder zich nog met de vervulling daarvan te vleijen dat de landbill wet mogt worden. Maar in 't bijzonder stond hij stil bij de Trans- vaalsche quaes tie. De conventie met de Boeren moet z. i. voor goed vreedzame betrekkingen vestigen. In de onderhandelingen loonden de hoofden der Boeren loyale bedoelingen en veel schranderheid en ijver om de banden van vriend schap met de Koningin naauwer loc te halen welke zij in hun nieuwe betrekkingen steeds willen erkennen. Er bestond geen enkele reden waarom de Transvaal onder de schaduw der bescherming van dat groote rijk met een vol maakte autonomie niet dezelfde vorderingen zou maken als de Engelsche koloniën. Overigens verdedigde Gladstone op welsprekende wijze de slaking der vijandelijkheden. Eene verrassende tijding kwam eergisteren uil Engeland, namelijk *dat het lloogerhuis zon der discussie en zonder stemming de lersche landwet in derde lezing heeft aangenomen. Geen zweem van opponlie hteerde Lords zullen begrepen hebben dat het verloren moeite was en wijzigingen warenna de langdurige beraadslagingen in hel Lagerhuisook niet meer te verwachten. Turkije heeft een voorstel gedaan om den afstand van de tweede sectie van grondgebied aan Griekenland tot 15 September uitteslellen. De mogendheden hebben er lang en breed over beraadslaagd, maar het antwoord op het voorstel is eene weigering. Men acht het uitstel ten eenemale ongemotiveerd. Uil Atjeh wordt gemeld Eene fraaie illustratie van de rustige rustwaarin de vijandnu wij hem de zegeningen van een zuiver civiel gou vernement verschaft hebben, verkeert, is de be schieting van Anak Galoeng. Vooraf was het berigl uitgestrooid van een aanval op Pakan Badak. De militaire bezetting liet zich verschal ken de wachten werden geretireerd en de vijand kreeg gelegenheid om den Chineeschen passer te verbranden. Men telde 25 dooden en gewonden en eene waarde van f 20.0UÜ werd meegevoerdwaar van nog niets is teruggevondenofschoon de vijand ditmaal zonder een controleur werd nagezet. Een paar andere staaltjes van de veiligheid onder de naar politie-agenten snakkende be volking. Kampong Rikieen ons bevriende kam pong werd verbrandhetzelfde lot deelde de benting Djerars. Even boven Panajoeng werd te 10 uren 's ochtends op de Atjeh-rivier een rijstpraauw van Chineezen geplunderd en de opvarenden vermoord. Ook hadden wij nog cenige aanvallen boven en bij het nieuwe hos pitaal te verduren, waarbij zelfs de kogels tot in het hospitaal teregt kwamen. Allerlei. Te Berlijn zijn schandelijke fraudes gepleegd door een Bestuurder van de armeneommissie Friedrich LipphardL Donderdag had hij zich hierover voor de strafkamer te Berlijn te ver antwoorden. Wat zeker zeer opmerkelijk mag genoemd worden isdat eerst bij zijne inhech tenisneming is geblekendat hij reeds vroeger wegens valschheden in geschriften lot 2J jaar gevangenisstraf en '1500 M. boete is veroordeeld geweest. Hoe hel mogelijk is dal men zulk een persoon later deze stedelijke eerebetrekking heeft kunnen opdragen, blijft onverklaarbaar, llij werd tot 10 jaren gevangenisstraf en tot 10 jaren verlies van burgerlijke en burgerschapsregten veroor deeld. Het heeft de aandacht getrokkendat na de invoering van het woordlaricf het aantal onbe stelbare telegrammen te Amsterdam belangrijk is toegenomen. Meermalen is gebeurd, dat het adres, be halve uil hel woord «Amsterdam," alleen uil den naam van een weinig bekend persoon be stond. De alzenders worden dusallereerst in hun eigen belang, herinnerd aan art. 10 van het reglement voor den dienst van de Rijkstelegraaf, goedgekeurd hij Kon. besluit van 10 Maart 1880 (Slbl. no. 32)van welk artikel de tweede zin snede aldus aanvangt: «De adressen voor tele grammen in groote gemeenten moeten, indien mogelijkde opgaaf van straatbuurt of wijk en nummer, of bij gebreke daarvan, die van het beroep des geadresseerden, of andere aanwijzin gen bevatten." De Standard verneemt uit New-York dat dezer dagen te Baltimore eene belangrijke meeting van bankiers en koopliepen gehouden werd waar besloten werd eene maatschappij op te rigten om een kanaal te graven van Baltimore door Dolaware en Maryland naar zeewaardoor de afstand lusschen de graansiralen in het Westen van Amerika en de havens van Engeland meer dan tweehonderd mijlen zou worden be kort. De kosten worden geraamd op acht milli- oen dollarswaarvan reeds zes millioen is ge vonden. Onlangs werd door een professor in de volks huishoudkunde gezegd dat 'ede Duitschers een volk zijn dat zich de weelde veroorlooft jaarlijks 500,000 kinderen meer in de wereld te zenden, dan er menschen sterven." Het feit der buiten gewone verraeerderingskracht der Duitschers bestaat. Op ieder gebied van ons openbaar en bijzonder leven zien wij een bijna gevaarlijke overmaat van arbeidskracht. Naar hetzelfde doel streven thans honderdenwaarnaar vroeger naauwelijks tien dongen. Het is niet te ont kennen hoe gebiedendheilzaam en voor het Staatsleven gunstig, een sterke rivaliteit moet werkenmaar men zal toch ook moeten zorgen om hen te plaatsen die door de omstandigheden niet zoo begunstigd zijn om hun doel te b< reiken. Deze zullen zich met eene mindere maatschap pelijke positie behelpen moeten en daardoor op hen die op dienzellden trap van den maat- schappelijken ladder staan een druk oefenen. Deze druk werkt door alle maatschappelijke lagen heen en heeft ten gevolge dat de sterkere over den zwakkere iriumieerilot den ondersten trap toe. Ook onder inbrekers vindt men bescheiden heid een man te Arnhem althans beproefde in een kiosk op den Velperweg open te breken waar uitsluitend spuitwaterlimonade melk en dergelijke dranken worden verkocht. 'tWas zoo warm en hij had zoo'n dorst; hij wilde zich vermoedelijk aan een glas limonade te goed doen. Een voorbijganger deed hem echter, door haastig te naderen, inzien, dat het beter was zich die verkwikking in een café te gaan verschaffen en de snoeplustige maakte zich eenmaal lot dat inzigt gekomen, zoo spoedig mogelijk uit de voeten. Voor den zeeheld van den Amerikaanschen secessie-oorlogadmiraal Farragutis dezer dagen te New-York een gedenkiceken opgerigt. Farragut werd geboren 5 Julij 1801 en overleed 15 Aug. 1870. Bij deze gelegenheid brengen de bladen in herinneringmet wat voorbeel- delooze dapperheidja schier oververmetele koenheid de admiraal den 4 Aug. 1804 zich meester maakte van de haven van Mobile. Dit was de roemvolste dag zijns levens. Eene flolille vijandelijke schepen had zich teruggetrokken in de ruime baai van Mobiledie slechts door eene naauwe riviermonding toegankelijk is. Zij achtte zich hier volkomen veilig, daar die monding door forten en kanonncei booten ge noegzaam was afgesloten. Desniettemin besloot Farragut tot den aanval Hij bevond ziclt toen op hel fregat Hartfordwaarop hij zich hoog boven in 't want had deen vastbinden, liet voorste schipde Brooklynopende den strijd. Toen dit de geduchte verdediiuismiddelen des vijands had opgenomenaarzelde het voor te gaan. Farragut echter beval de signaalklok 8 en 10 maal aan te slaan. Die geheel ongewone, verdubbelde signaleering, natuurlijk opgevat hel nadrukkelijksl bevelhad de g wenschte uilwerking. De Brooklyn ging vooi en het gc-

Amersfoortsche Courant | 1881 | | pagina 1