volg was de schitterendste overwinning. Farra- gul bleef gedurende geheel den strijd in zijne gevaarlijke positieschoon de kogels regts en links door het want vlogen en het touwwerk splinterden. De toegang was gebaand de vijan delijke schepen vielen in handen, en de zede lijke indruk van het koene stuk was zoodanig, dat de vijand zich aan geen zeestrijd meer waagde. In navolging van den beruchten brandbrief aan Bismarck die met de woorden «0 groote ijzerendomme kanselier" begonheeft thans een grappenmaker den volgenden brief geschre ven aan koning Kalakaua <0 groote bruine wolharige opperkanak(de inboorlingen der Sandwichs-cilanden zijn zooals men weet Kana ken.) Hoe lang zult gij het geld uwer onderdanen nog verreizen Als gij niet oogenblikkelijkzoo mogelijk per derde klasse, terugkeert en maakt dat gij aan 't regeren komtzal u de straf niet ontgaanHet ei van Columbus zweeft reeds boven uw hoofd. Het kan ieder oogenblik neder- vallen gelijk reeds de oude Datnocles vreesde." Koning Kalakaua die in Berlijn zoo waardig en kalm met de meest mogelijke bescheidenheid is opgetredenschijnt zich thans te Weenen in den draaikolk van alle genoegens des levens gestort te hebben, 's Nachts bezoekt hij de dans- localen in het Praterwaar hij duchtig mededoet en zich onder grooten toevloed van het pu blick tol 's morgens twee uur met walsen en quadrille vermaakt. Men begrijpt welk effect dit heeltvooral wanneer de Koning - - zooals de gewoonte aan zijn Hof schijnt te zijnzich na elke figuur in de quadrille beleefdelijk buigt voor den dansmeesterwien nog nooit zoo'n eer te beurt viel. Omtrent het springen van het Engelsch oor logschip Dotorel wordt nog uit Buenos-Ayres gemeld: Men heeft ontdekt, dat hel stoomschip in tweëen gebroken is. Slechts twaalf lijken heeft men gevondenhet waren die van twee olficieren en tien matrozen. Met militaire eer zijn ze te Sandy Point begraven. Zes groote stukken geschuteene mitrailleuse en eenige munitie zijn eveneens gevonden. Men houdt het nu voor zeker, dat het onheil niet door het springen van de ketels veroorzaakt isdaar deze onbeschadigd zijn teruggevonden en men gelooft, dat een torpedo bij hel laden gespron gen is en brand in het kruitmagazijn heeft veroorzaakt. Eenigen tijd geleden is gebleken dat zekere Edmund Galleydie in Engeland 45 jaar gele den wegens medepligligiieid aan moord tot deportatie was veroordeeld, geheel onschuldig was aan 't feit. Inhei Lagerhuis werd Vrijdag jl. zoozeer op het geven van geldelijke schadever goeding aan Galley aangedrongen dat de minis ter Harcourt, ofschoon nadrukkelijk verklarende, dat daarmede geen antecedent werd geboren en dat het alleen geschiedde op verantwoorde lijkheid van hel huis beloofde aan dien drang gevolg te zullen geven. Aan de politie te Belgrado is het gelukt een nihilist gevangen te nemen waarschijnlijk Wal- dernar Grünberg geheelen. Hij behoort tol een aanzienlijke Duitsch-Russische familie, en is met eene vorstin Galizin gehuwd. Grünberg ontving te Genève de opdragt om een aansiag op het leven van Alexander III voor te bereiden en uil te voerenGrünberg onttrok zich aan die opdragt door naar Belgrado te reizen waar hem eene nihiliste werd nagezonden om zich van zijn persoon te verzekeren. Zij wist hem aan zich te boeijen door rniddel van slaapmiddelen zoo als uit eenige bij hen gevonden recepten is geconstateerd. De papieren die Grünberg en zijn vrouwelijKe makker bij zich hadden, moeten niet alleen betrekking hebben op een aanslag der nihilisten op keizer Alexander III, maar evenzeer op een nieuwen aanslag op keizer Wilhelm van de zijde der Duitsche socialisten. Minister Garaschanin leidt zelf het onderzoek. De Berlijnsche en Petcrburgsche politie worden van den gang van het onderzoek op do hoogte gehouden. Te Black hui n is Maandag op den spoorweg eene botsing voorgevallen waarbij 5 personen het leven verloren en een dertig meer of minder zwaar gewond werden. De Liverpool-snellrein stond 2{ uur aldaar in hel station terwijl eenige wagens in een anderen trein moesten worden overgebragl. Intusschen kwam de Manchester- sneltrein. wier tijd was 3.14 uur, in volle vaart het station binnen, men zegt door gebrek aan de remtoeslellcnen hotste. Twee personen bleven op de plaats doodeen derde stierf bij zt;ne komst in liet hospitaalde twee anderen ov» i leden in den avond. Ook bij een wedvaart van de Southern Yachtclub zijn twee vaartuigen met bun tuig verward geraakttengevolge waar van twee heeren van 't bestuur over boord zijn geslagen waarbij de een den arm en de ander de ribben gebroken heeft. Edison, de man die zoo lang voor den uit vinder der electrische lampen heeft doorgegaan en zelf ook dacht dat hij net waswerd dezer dagen minder aangenaam verrast door de uit spraak van den commissaris der brevetten te Washingtondie hem alle regten op die uit vinding ontzegde daar Maxim eveneens een Amerikaanreeds vóór hem die lampen had vervaardigd. Edison kan dus geen brevet van uitvinding worden toegekend en moet nu met leede oogen aanzien dat Maximdie in stille had gewerkt, dit document verkrijgt. De grootste verrekijker bevindt zichvolgens de Ooslenrijksche bladentegenwoordig op de nieuwe sterrenwacht te Weenen. De kijker is vervaardigd uit stalen platen van een tot een en een halve streep dikteheeft een lengte van Jrie en dertig Engelsche voet en weegt met de bij den kijker behoorende losse stukken niet minder dan honderd en dertig centenaars. De Amerikanen beginnen uitstapjes naar Europa te maken. Zaturdag vertrokken uit Nieuw-York acht stoomschepen, met niet min der dan achthonderd reizigers, die allen voor hun vermaak naar Europa komen. In de vorige week bedroeg hun aantal ruim elfhonderd. Voor het meerendeel trekken zij naar Frankrijk Duitschland en Zwitserland. Volgens een Berlijnsch blad heeft de heer Bernhardt Brockmann aldaar een ziekbed met zelfwerkend drinkloeslel uitgevonden. Door deze uitvinding wordt het iedei en zwaren zieke die zich zonder de hulp van een oppasser niet bewegen kanmogelijk alle houdingen aan te nemen en te drinken zonder de hulp van een oppasser. Door een ligten druk met den vinger kan de zieke aan hel toestel den gewenschten stand gever. Z. M. de Koning heeftmet opheffing van de smet van eerloosheid en al de gevolgen van dien welke geacht zouden kunnen worden op hem te rusten en van de vervallen-verklaring van den militairen standverwisseld in twee jaren cor rectionele gevangenisstraf de tuchthuisstraf van vijf jaren waartoe de korporaal N., van het 5e reg. inf. te Nijmegendoor den krijgsraad Ie Arnhem, ter zake van moedwilligen manslag (het door een revolverschot dooden van eene publieke vrouw) is veroordeeldmet last dat de aanplakking van het vonnisvoor zoover die nog niet raogt hebben plaats gehadniet zal geschieden; blijvende overigens het vonnis in zijn geheel. Twee schippers te Leeuwarden hebben dezer dagen geduelleerd rnet de hoornen waarmede zij hunne schuiten voortduwden. Vermoedelijk lag het aan het onhandelbare dier wapensdat de afloop niet ernstiger was. Een der strijdenden kreeg een wond aan den hals en moest door de zorg der politie, die ais telaatkomendc ge tuige fungeerdeverbonden worden. Vierhonderd mannen, met geweren gewapend, begaven zich naar de gevangenis te Franklin in Georgie, waar zij de uillevering eischlen van een gevangene zekeren Waldrop die eene jonge vrouw op laaghartige wijze vermoord had. De cipier, bevreesd door de bedreiging dat, zoo hij niet onmiddellijk aan hun verlangen voldeedvan de gevangenis geen steen op den anderen zou blijvenleverde den misdadiger uitdie daarop door de verwoede mannen waaronder ook de echtgenoot van het slagt offer op de plek waar de gruweldaad gepleegd was nabij het dorpje Newnan aan eene paal gebonden en toen levend geroosterd werd. Aan Waldrop wordt in zeker opzigt nog veel ver loren. Hoewel noch slechts 23 jaar oud laat hij tochom zijn verlies te betreurenniet minder dan vijf weduwen na WAABSÏWimWAAHStlllWINli Zekere Apothekers in de Nederlanden bedriegen het Publiek grof, door verkoop van zoogenoemde «HOLLOWAY'S ZALF EN PILLEN," welke zij zeiven fabriceerenen welke niet alleen van onwaarde zijnmaar ook schadelijk voor de gezondheid. Ieder Pot of Doosje het echte Medicijn heeft op de Etiquette het opschrift533, Oxfoiid Street, London en draagt de stempel der Regering van Groot Brittanje, met de daarin gegraveerde woorden: Hollqway's Pills and Ointment. AMERSFOORT, 11 Augustus 1881. In ons vorig nummer is met eenige bijzon derheden de verkoop van liet Kallsveld ver meld doch gisteren verscheen in een ander blad het volgende «Het Kalfsveldexercitieterrein alhiergroot 27044 aren behoorende aan eene oude Amersf. stichting, genaamd «de Armen de Polh" is ver kocht voor ongeveer vijftigduizend gulden aan den Heer Voorneveld alhier (incdedeelgenoot in eene Maatschappij van Amsterdamsche en andere kapitalisten) tol het aanleggen van een park zooals hel Kenau's park te Haarlemhel rijk heeft dit terrein sedert vele jaren in huur voor f200.— 'sjaars, die nu zal eindigen 31 Dcc. 1881. Dit bericht ontvangen wij uit goede bron en kunnen namens die mededeelen hel meerdere dat over deze zaak gesproken is als onwaarheid te beschouwen." Wat moet men zeggen van de goede bron eener courantdie anderen van onwaarheid betichtdoch als hierboven een aantal onjuist heden zarnenkoppeltwant wat zij mededeelt is geheel onwaar 1. wat betreft de grootte; 2. omtrent koopprijs 3. omtrent de koopers; 4. omtrent huurprijs. Wij kunnenom deze onwaarheden te be wijzen meldende grootte is volgens opgaaf der genie 2 hectarenf»8 aren70 centiaren de koopprijs is geen f27000.behalve de hoo rnen (dat is toch heel wat anders als f 50,000. waarbij dan nog p. m. f 3500 overdraglskoslcn zoude koincn)de definitieve kooper is lot heden nog onbekendde huurprijs was f 250. Zeker ligt bij allen die tegenwoordig waren nog versch in 'l geheugen het groot genoegen dat Zaturdagavond G dezer in Amicitia werd verschaft door het zoo verdienstelijk gezelschap van den Heer Carl Pflaging. Daarom zal gewis de tijding hoogst welkom zijndatblijkens ncvensst. adv. aanst. Dingsdag 10 Aug. dit gezelschap nogmaals te Amersfoort in Amicitia optreedtingevolge vercerend verzoek cn deze soiree een aantal lraaije production en operettes zal bevatten. Vermoedelijk vergadert de kiesvcrceniging Amersfoort aanst. Zaturdagavond in Amicitia ter zake de verkiezing voor den gemeenteraad. Deze tijdsbepaling is echter nog niet zeker, daarom wordt dit berigt met hel woord «ver moedelijk" aangevangen. Evenals jaarlijks in zeer vele voorgaande jaren door een onzer gcachlsle stadgenoolen geschieddewerden gisteren door denzelfden edelraoedigen Kindervriend de weeskinderen van hel Burgerweeshuis te Amersfoort verheugd met hel genot van een landelijk zomerfeest In drie rijtuigen reden zij naar den Amersf oor tschen Berg vermaakten zich aldaar en werden er on bekrompen onlhaald. Het ging er zeer vrolijk doch tevens zeer ordelijk en gepast toeen reden zij in genoegelijke stemmingver vuld met dankbaarheid voor hunnen geachlen weldoenerhuiswaarts. Ter gemeente-secretarie van Amersfoort ligt voor belangstellenden eene van wege het «Groene Kruis" ontvangen iiueekenlijst met bijbehoorende plaat en adres, betreffende het verzamelen van hundteekeningen als huldeblijk van liet Nederlandsche Volk aan Stamgenoolen in de Transvaal. Voor de plaatsing van iedere handteekening wordt eene bijdrage van 25 cents gevraagd. Door wijlen mejufvrouw M. van de Veen te Nijkerk is, behalve de vroeger reeds vermelde H00Ü aan de Gereformeerde bijzondere school nog gelegateerd aan de diaconie der Hervormde gemeente füOOO en aan hel Hervormd wees- en oude mannen- en vrouwenhuis elk f 2UU0 alles vrij van successieroglen. Op den 5den Augustus des namiddags om streeks 5 ure, had op Kattenburg te Amsterdam een groote volksoploop plaats, liet gold eene woordenwisseling tusschen een jongen en een meisjedie vroeger verkeering hadden gehad. Thans zou de jongen met een ander in het huwe lijk treden, docli zijn vorige geliefde beweerde een «sprekend" bewijs te hebben om zich daar met regt tegen te mogen verzetten. De vrouwe lijke omstanders steunden hoar zoozeer, dat de politic een einde aan dc zaak moest maken. Alofsdie eene weduwe te Smeermaas heeft vermoord is ter dood veroordeeld uittevoeren door onthoofding op een openbaar plein te Tongeren.

Amersfoortsche Courant | 1881 | | pagina 2