derwaarts met messenhooivorken enz. en het dier was «co slotte zoodanig gewond dal ieder hel voor dood hield. Toen worden er touwen oin geslagen en begon men met opkomenden vloed den walvisch naar de haven le trekken. Plotseling bleek hij echter weder levend te wor den en zeewaarts te willen zwommen, hetgeen hem ook gelukte terwijl hij do booten en al die er inzaten zonder eenige moeite achter zich voorttrok. Onder algemeen gegil en grootc ontsteltenis slaagde men er echter nog tijdig in om de touwen weder los te sniidenzoodat alles zonder ongclukkon afliepdoelt de wal visoh was naluuilgk verdwenen. Voor eenigen tijd was de boot lusschen Dover en Calais vol mcnschen en een groot aantal dames leden aan zeeziekte. Ken van haarzeer schoon en lieftalligwerd too henuauwddal zij zich in allcryl op het dek moest laten dragen. Ilier sehool een oud tig heer bereidvaardig ter hulp. «Wal!" uit «Ztttitkf Mijne specialiteit! Zicliifi. en hij reikte der deernis waarde eene pastille. Deze nam het zoo goed en zoo kwaad het ging in en bevond zich eenige oogenblikken later /.«V» weldal zij onmiddellijk een hielstuk met porter bestelde. Alle passagiers omringden den wonderdoder om pastilles van hem tu koopen. Deze verklaarde echterdo laatste aan de dame gegeven te hebben, doch te Galais gekomen, stelde hij zjjn voorraad aldaar ter beschikking. Men bleet niet in gebreke en in korten tijd had de man 00(1 doozen van 10 stuks voor lelies, de doos gesleten. Natuurlijk heelt er niemand haal bij gevondendc won derdadige pastilles zijn gebleken uit een weinig soda met suiker te beslaan en dc dame was het met hein eens geweest. De heer Paul Bertdie zich bijzonder op 't gebied van onderwijs te Parijs onderscheidt heeft uit Dcneden-Egypte een zonderling ge schenk ontvangenwaarvan 't hein moeijelijk zal zijn te bepalen ol 't werkelijk eene verras sing dan wel een bcleediging moet lieeten. 't Zijn namelijk drie reusachtige krokodillendrie en een halve meter lang in kisten gepakt De heer Bert is niet thuiszoodat men de dieren voor- loopig niet uil hunne enge woning kan verlossen. Dp den spoorweg Parijs-Marseilletusschen Clermont en Saint-Gcrraain-des-Kosscsis des nachts de trein ontspoord. Een conducteur en acht passagiers werden verwond. In deuzclfdcn nacht is een deel der dokken van Viliette (Parijs) verbrandde schade wordt op fr. 600,000 begroot. Verjaardagen worden dagelijks gevierd dub bele komen in menige (amilie ook wel voor maar acht dubbele is geen aliedaagsche kost. Zulk een werd 25 Augustus 11. gevierd nabij Renfrewde hoofdplaats van Renfrewshire in Schotland De dames Marv Aan en Margaret Ellen Masowicktweelingenbeleefden haar 2Uen jaardag; hare moeder en tante Kate en Aan Pealockmede tweelingzusters haren 40ende grootmoeder en oudtante Ellen en Mary Donald, ook ai tweelingen, haren zestig sten en de overgrootmoeder en overoudtante Janet en Polly Ourwardnog eens tweelingen haren lacli lig si en jaardag. om Mevrouw hofraad Frostig, Dora's tante te bezoeken en toen de trein te Eophield sprong de vurige minnaar op het perron en vroeg een rijtuig om hem naar het landgoed te brengen. Terwijl hij op het rijtuig wachtte en in het bewustzijn van zijne volmaaktheid heen en weder wandeldehad hij de twee heeren niet gezien, die met denzelfden trein waren aangekomen, twee knappe, luidspre kende mannen met militair voorkomen, welke hunne stokken zwaaiden, of hunne pantalons daarmede beuktenzooals bij vele officieren gewoonte is. «Ha, ha!" lachte een hunner, het gesprek weder voortzetlende 'twelk door het aankomen van den trein was afgebroken «ik heb in mijn ganscbe leven zoo'n dwaasacht.g, uitzienden knaap niet ontwaard." <i Ken echte botterikantwoordde de andere. VVermulh's aandacht werd opgewekt. «Dwaasachtig!" dacht hij, «botterik. Over wien babbelen zij En echter geloof ik dat de aap denktdat hij het fraaiste meisje van geheel Posen heeft veroverdvervolgde de eerste spreker, waarop de anderedie niet heel welbespraakt scheen slechts lachte: «Ha, Hal welk een dwaasI" «Bij den hemel, dat mag ik niet dulden," dacht Wennulh. «Ik zal ze laten zien, dat ik niet heb niishoord." En hij hoestte zoo hevig dat het als eene uitdaging klonk en hij zag de sprekers aan inet een blikalsof hij hen wilde aangrijpen. Wordt vervolgd. WAARSCHUWING! WAARSCHUWING! Zekere Apothekers in de Nederlanden bedriegen het Publiek grof, door verkoop van zoogenoemde iHOLLOWAYS ZALF EN PILLEN,' welke zij tel ven fabriccerenen welke niet alleen van onwaarde zijnmaar ook schadelijk voor de gezondheid. leder Pol of Doosje het echte Medicijn heeft op dc Etiquette het opschrift: 533, Oxford Street, London en draagt de stempel der Regering van Groot Brittanje, met de daarin gegraveerde woorden: Holloway's Pills and Ointment. Dc gemeente-begrooting over het dienstjaar 1882, door Burgemeester en Wethouders van Amersfoort den gemeenteraad aangeboden beval de navolgende ONTVANGSTEN. Batig slot der rekening over 1880 f 15238.51 4 5 opbrengst der person, belust. 27035.831 •UI opcenten grondb. gcb. eigend. 4101.53 10 ongeb. 530 30 70 personeele belasting 19713.50 Hoofdelijke omslag (00 pCl.) 34470.53J Hondenbelasting600. Begrafenisregtenleges ter SccreL, weegloonjaarmarkt en sluisgeld 1740.— Vuur-, haven en tongeld 3122.50 Vorgunningsregt tot verkoop van sterken drank in het klein 600. Huur van landerijen en gebouwen 0056. Baten uit gera.-eigendommen, enz. 810.50 Verkoop van boomen 200. Schoolgeld voor hoogcr onderwijs 1500. middelb, 3050. lager 3540. Rijks-subsidie voor progymnasium 4500. h. burgerschool 8000. Rijks-vergoeding van 30 pCt. der kosten van het lager onderwijs. 6720. Bijdrage van het Seminarie der klerezie aan de gemeente. 2000. Rijks- en provinc. subsidiën voor de verpleging van arme krank zinnigen in gestichten984. Opbrengst van de terliën der vika- riën in dc St. Joriskerk gevestigd 850. Inkomsten van verschillenden aard 521.82 Totaal UITGAVEN. Tract, van burg., weth., secr., grif fier en ambtenaren ter Secretarie, boden en concierge van 'traadhuis Onderh. van het raadhuis, bureau behoeften en verdere kosten van hel bestuur der gemeente Tract, van gein.-ontvanger en ver dere kosten vallende op de in komsten van 't gemeentebestuur Medische politie Gemeenle-politie Gasverlichting Brandweer Tract, bouw- en havenmeester, klokkenist, torenwachteren op zichters over gemeente-werken en begraafplaats Onderhoud van straten en wegen ld. haven en grachten Id. schuiten, walsmurenen rasterw. ld. bruggen en pompen. ld. sluizen Id. wandelplaatsen Id. begraafplaats ld. trekpad en zeeweringen Id. werven en riolen Id. klokken en toren Id. geip.-gebouwen en gronden Grondbelastingbrandwaarborg uitgangenconlributiëndijk en waterschapslasten Toelage aan kamer van koophandel Ilooger onderwijs Middelbaar onderwijs Lager onderw. (waaronder f16425 voor tract. f1800 subsidie en f 1400 v. onderh. van schoolgcb.) Gera.-boekerij en archief Verpleging van krankz. in gest. Subsidiën aan het burg. armbe stuur en weeshuis Tract, van geneesk., geneesmiddelen en verdere kosten van 'l armwezen Renten en alloss. v. geldlceningen Pensioenen en gratificatiën. Dienstdoende schutterij Toelage aan de Ned. ccnlraalsp.-m'J Renten van 't convent van Mariën- holf aan het weeshuis Toelage aan den uitg. der Arnerst Ct. voor plaatsing der kennisge vingen van het gemeentebestuur Inkwartier., vlaggen en vervoerm. Onvoorziene uilgaven Totaal f148984.21 f 9580.— 2770.— 5390.— 750.— 8655.74 500&— 1200.— 2650. 4500.— 52U0.— 400.— 2270.— 80.— 1000.— 380.— 1550.— 1300.— 3025.— 1800.— 1190.— 150.— 12500.— 20000.— 24200.— 300.— 2353.50 8700.47 4350.— 8100.— 230.— 2551.05 2500.— 800.— 150.— 150.— - 3132.44J f 148984.21 AMERSFOORT, 1 September 1881. De eerste verjaardag van Prinses Wilhelraina is gisteren te Amersfoort gevierd door hel uil steken van vlaggen aan de gemeentogebouwen en particuliere woningen en met carillonncmcnt. Dc lieer C. F. Bockdoor Z. M. den Koning benoemd tot Commissaris van politie en Com missaris van rijkspolitie te Amersfoort is hoden in functie getreden. Kort geleden werd aan het Museum alhier door den Heer Dr. Burger een even merkwaardig als zeldzaam voorwerp ten geschenke gegevenna melijk een drinkglas in den vorm van een gewone tafelschel. Dal glas of die beker kan dan ook niet worden neergezettenzij op den rand van de kelk. In die kelk bevindt zich evenals in een schel een klepel waarmede geluid kan worden. Dc buitenzijde van dc kelk is versierd mei dc afbeelding ccncr vrouw tusschen twee honden. Daarboven staat met een soort Gothische letters hel volgendeWindt hinden fochs fome. In de «Oude Tijd," 1869 hladz. 352 worden die bekers luibekers in de «Oude Tijd 1874, hladz. 226 in het Fransch boit-toutin onze taal drink-uit geheeten. Omtrent beide namen lezen wij in het ge noemde Tijdschrift het volgende «Toen, nadat in 1579 dc Unie van Utrecht gesloten was, in 1581 door do Vereenigde Ne derlanden de gehoorzaamheid aan den Koning van Spanje opgezegd en hij van alle rechten op deze landen vervallen werd verklaardbe sloten de Staten der Vereenigde Nederlanden die afzwering van den dwingeland met een plccli- tigen maaltijd, evenals naar liet schijnt elke be langrijke zaak een eet- en drinkpartij na zich moet voeren." Voor die gelegenheid, zoo leest men (1), hadden de Staten eenige glazen bekers doen vervaardigenwaarin als in een klok een glazen klepel hing. Nadat deze bekers geledigd waren op den voorspoed van de nieuwe republiek werden zij omgekeerd en als een klok gebruikt Helder klonk de klepel tegen de glazen wanden, die klank was het afscheid aan den Koning hij en zijn rechterhand, dc Hertog van AIva schoon die reeds lang naar Spanje was teruggeroepen werden uitgeluid (2). Dit voorbeeld zegt men, werd daarop ook in andere gezelschappen, zelfs onder 't geracenc volk nagevolgd waarbij dan het volgende of een soortgelijk versje werd gezongen Due d'Alf die heeft het tc zwaar verbruid, Wij luijon den Koning van Spanjcn uit Door het «hcrtelijk en ijverig uitluiden cn door den tijd zijn deze glazen meest alle ver broken en tc niet gegaan" zegt het aangehaalde werk, zoodat er toen in 1732 slechts een enkel overgebleven was. Omtrent den naam drink-uit leest men het volgende t Drinkverraaak was van oudsher tweeërlei 1. zich zeiven vrolijk of «zalig" drinken, 2. an deren volgieten. Tot dit laatste diende een soort van bekersdie geen voet hadden on niet anders dan 't onderste boven konden worden neergezet zoodat hij, wien de beker gevuld in dc hand gegeven werdgenoodzaakt was dien geheel te ledigen." In 't Fransch wordt zulk een beker een boit-toutin onze taal drink-uit geheeten volgens de overlevering zou zelfs eens een Fries die bijzonder goed met dit soort van bekers wist om te gaan Drinkuitsma geheeten hebben. In de maand Julij werd hel Museum bezocht door 28 personenin de maand Augustus door ^78 personen. (1) Noderlandschn Dischplcgtigheden vim VAN Alkemade en van dek Schilling d. 2b. 519. (2) Uittuilen i» in ons land nog in gebruikbijv. bij het verlaten n een gesticht waar men eenigen tijd heeft doorgebracht, liet oude jaar wordt ook nog wel uitgeluid. De kermis wordt in- en uitguiuid. Bij de herstemming is met overgroote meer derheid tot lid van den gemeenteraad van Baarn gekozen de heer W. G. M. Eyck van Zuijlichem. Het door den Koning aangekochte landgoed Grunsfoorl bij Wageningcn is bestemd tot ver jaargeschenk voor Prinses Wilhclminanaar wie het voortaan. Wilhelmina'soord zal hcetcn. Door de familiebetrekkingen is thans kennis gegeven dat de heer W. C. G. II. Broekman, notaris tc Vianen, 43 jaren oud, zijneechtge- noote 35 jaren oud, nalatende 7 nog zeer jeug dige kinderenbenevens hunne schoonzuster mevr. Sluartgeb. Broekman te Vianen43 jaren oudnalatende echtgenoot cn 6 kinderenop 17 Augustus te Valorcines, in Frankrijknabij de grenzen van Zwitserlandnoodlottig zijn overleden. Hel is gebleken dat op hunne reis van Chamonix naar Martigny dc wegwaar deze door den langs trekkenden stroom onzigt- baar was ondermijndbij hel passceren instortte en zijwaarts wegschoofmedevoerende rijtuig

Amersfoortsche Courant | 1881 | | pagina 2