Woensdag- 21 September 1881. m 2974. Uitgever A. H. VAN CLEEFF te Amersfoort Dit blad verichljnt Maandag as Donderdagavond. AboonemonUpriJi par 6 maanden f 1—Franco per post f 1.15. Prij» der Ad»artantien1—6 regelt 60 CU. elke regel meer 10 Cta; legale, offlciefle en onteigen. Adv. per regal 16 ote. Reclamee per rage) 25 ete. Afzonderlijke nummert 10 ctt. Bureau MUURHUIZEN hoek KortegrachtWijk B 60. De zitting der Staten-Generaal is zeer een voudig door eene commissie uit den naam des Konings met de volgende toespraak van den Minister baron van Lynden van Sandenburg geopend Mijne lleeren De koning heeft ons opgedragen, uwe ver gadering van Zijnentwege te openen. De droevige gebeurtenisdie Zijne Majesteit het koninklijke huis, geheel hel vaJerland in zoo diepen rouw heeft gedompeldweerhoudt den koning zich, als naar gewoonte, in Uw midden te begeven. De algemeene deelneming in het overlijden van Z. K. 11. Prins Frederik der Nederlanden, bewijst hoezeer de deugden van den edelen Yorst en de diensten, door Hem aan het Va derland bewezen, worden gewaardeerd. Zijne nagedachtenis zal eerbiedig en dankbaar bewaard bliiven. Wij mogen vertrouwenmijne heerendat ook deze zitting niet onvruchtbaar zal zijn. Voordragtcn betreffende de nationale militie en de schutterij liggen ter behandeling gereed en tot herziening der bepaling omtrent hel vcstingslcldcl zal u een ontwerp worden voor gelegd. De voorstellen tot regeling van hel be stuur van den waterstaat en tol voorziening in de behoeften van scheepvaart en afwatering U ter overweging aangeboden zullen door nog andere van dien aard worden gevolgd. Van de wettenvercischt voor de invoering van het wetboek van slratregt zullen U de ontwerpen worden aangeboden. Tevens zal worden voortgegaan met de voor bereiding en geleidelijke indiening van andere ontwerpen tot aanvulling en hervorming onzer wetgeving. Aan de herziening van het kiesregt wordt gearbeid. De toenemende opbrengst van 's Lands mid delen ontslaat 's Konings regering niet van de zorg om nieuwe voorstellen voortebereidendie tol betere vcrdeeling van de lasten der inge zetenen en tot vermeerdering van de inkomsten der schatkist kunnen leiden. Tot krachtige bevordering der belangen van handel, landbouw en nijverheid in Nederlandsch- Indië zal ook dit jaar Uwe medewerking worden ingeroepen. Gods zegen ruste op onze werkzaamheden. In naam des Konings verklaren wij de Verga dering der Staten-Generaal te zijn geopend. Dij de plegtigheid der opening was een 40tal leden der Kamers tegenwoordig't bureau was in costuum. Evenzoo alle ministers. Een talrijk publiek vulde de tlibunes. Ingezonden Stukken. (Builen verantwoordelijkheid der Redactie.) Amersfoort, 19 September 1881. Mijnheer dc Redacteur Naar aanleiding van hel door de N. A. C. uit «de Caecilia" van 1 en 15 September over- genomeneverzoek ik u namens het Bestuur der Af deeling Amersfoort van de Maatschappij Tot bevordering der Toonkunst het volgende in het eerstvolgend nummer uwer Courant op te nemen. Met leedwezen voor den Heer Schweinsberg, die als mensch en als burger aller achting ver dient heeft het bestuur der Afdeeling A. v. d: M. t. B. d. T. de advertentie in «Caecilia" gelezen omdat hel zich nu genoopt ziel tegenover het aan gehaalde feit (bezit van een diploma) de muzic- kale wereld aan te tooncn hoezeer de inuziekale ontwikkeling in Amersfoort heeft geleden door de aanwezigheid van genoemden muziekonder wijzer. Meer dan 15 jaren geleden heeft genoemde lieer S. zich hier als kapelmeester der dd. Sedert i Schutterij gevestigd. is hij alliiei :r Zangvereenigingder Liedcriatoi en van eene kinderzangschool, inrichtingen die van den genialen G. J. van Eijkendoch waar van er geen enkele heeft kunnen voortduren. Een oppervlakkig beschouwer zou kunnen meenen dal hel te niet gaan van zulke inrich tingen toegeschreven inoet worden aan andere omstandigheden en niet het gevolg is van de onbekwaamheid van haar directeurmaar wanneer men ziel dal de énergie en het talent van een dilettantden lieer Dr. E. D. Pijzei de oprichting van eene afdeeling van de Mij L B. a. T. met 67 leden en van eene Zangver eeniging van ruitn 40 leden heeft mogelijk ge maakt, dan is de gevolgtrek'iing in geenen deele gewaagddat er te Amersfoort wel zin voor muziek bestaatmaar dat er geen bekwaam en énergick musicus aanwezig is, geschikt om de ontwikkeling van dien zin te leiden. Met bevreemding heeft men dan ook gezien dat iemanddie reeds zoovele jaren hier ter slede werkzaam is, door het verwerven van een diploma trachtte aan te toonen dat hij musicus is, wal uit zijne jarenlange praclijk niet is gebleken. Bij de vacature ontslaande door het vertrek van den Heer Pijzei, werd onder de namen der sollicitanten naar de betrekking van Direc teur der Zangvereeniging de naam van den Heer Schweinsberg geinisL Toen achtte de Heer S. zich derhalve voor die betrekking niet ge schikt Of nu de twee verloopen jaren en het intusschen door den Heer S. verkregen diploma daarin zoo groote verandering hebben gebracht meent het Bestuur, met hel oog op den niet meer iigen leeftijd van den Heer S., te mogen ilwijlelcnen te meeromdat van de zijde van een onzer meest bekende musici aan het Bestuur werd verklaard dat door hem de Heer S. voor de betrekking niet geschikt werd geacht Tegenover de bevreemding van het bestuur der Nederl. Toonkunstenaarsvereeniging kan het bestuur der Afdeeling niet nalaten zijn innig leedwezen te uiten over de wijze, waarop door eerstgenoemd bestuur de pogingen om de ont wikkeling van hel muziekaal leven te Amersloort te bevorderenworden tegengewerkt Het meent te inogen betwijfelen dat inmengingals thans geschied isbevorderlijk kan zijn voor de be reiking van het doeldat zeker ook door de Ned. Toonk. verwordt beoogd ontwikkeling van den zin voor degelijke muziek. U dankzeggende voor dc plaatsing van het bovenstaande Hoogachtend Namens het bestuur der Afdeeling, PAUL A. UUET, I. Secretaris. illiior werkzaam geweest als g, der Liedcrlafel in vollen bloei bestaan hebben onder de directie Directeur der Het Muzikaal Tijdschrift «Caecilia" van Augus tus jl. bevat de volgende advertentie Muziekdirecteur. Te Amersfoortwaar groote behoefte beslaat aan degelijke muzikale leidingkomt eerlang de betrekking van Directeur der Zangvereeniging van de Aid. der Mij t. b. d. T. te vaceeren. Reflecteerenden gelieven zich ten spoedigste met franco brieven te adressceren tot den Secre taris der Afdeeling. (get.) PAUL A. I1UET. 'l Zelfde Tijdschrift van SepL bevat 't volgende: Nederlandsche Toonkunstenaars vereeniging. Hel Bestuur heeft niet zonder bevreemding in de advertentie van den Heer Paul A. Iluet, geplaatst in het vorig nummer der «Geacilia gelezen dat er te Amersfoort «groote behoefte bestaal aan degelijke muzikale leiding- Genoemd bestuur meent verplicht te zijn daartegenover te moeten stellen het feitdat de Heer Schweinsberg muziekonderwijzer te Amersfoortten vorigen jare een Diploma heeft behaald voor piano-onderwijsviool-onderwijs en onderwijs in Koorgezang en zulks na afgelegd Examenafgenomen door de Heeren Richard HolVV. F. G. NicolaïJ. G. Mulder en Th. L. van der Wurfl'. Namens het bestuur der Ned. Toonk. ver. NV. F. G. NICOLAI. De vergadering van den Raad der gemeente Amersfoort van üingsdagden 20. September 1881gepresideerd door den Heer Burgemeester Mr. F. H. van Persijnis bijgewoond door 12 later 14 leden; afwezig is de heer W. A. CroockewiL De notulen der vorige vergadering worden gelezen en goedgekeurd. De Voorzitter vangt aan met de treurige me- dedeeling nopens het overlijden van Z. K. H. den beminden Prins Frederik der. Nederlanden ingekomen, welke onverwijld gevolgd is door een adres van rouwbeklagdat bereids op last van Z. M. den Koning is beantwoord met dank betuiging voor de deelneming door hel ge meentebestuur beloond. Voor informatie. De heer Mr. J. G. A. van Zijst, door den Secretaris binnengeleidlegt in handen van den Voorzitter de gevorderde eeden af en neemt op de hem aangewezen plaats zitting als lid van den gemeenteraad. De heer C. V. Gerritsen, daarna door den Secretaris binnengeleid zijnde, geeft de Voor zitter lezing van een aan den burgemeester gerichten brief van 16 Sept. waarin de heer Gerritsenmet tekennengeving dat hij niet meer lid is van eenig kerkgenootschap en mitsdien geen eed of belofte kan afleggen bij de wijze tijner godsdienstige gezindheid (zooals arL 39 der gemeentewet uitdrukkelijk voorschrijft) het voornemen kenbaar maaktomindien hem de wettelijke bekwaamheid wordt toege kend zich te verbinden overeenkomstig een aer beide plechtige vormen bij de wet voorgeschre ven aen Voorzitter te zullen verzoekenaan hem (den hr. G.) de zelfstandige keuze van een dier vormen te laten en dat hij bij eventueel® opdragt zich te onderwerpen aan een door den Voorzitter te bepalen vorm daarin zien zal eene zeer betwistbare interpretatie van art. 39 der gemeentewei en eene bekorting zijner vrijheid gewaarborgd bij arL 164 der grondwet. Aangezien nu blijkt dal de heer Gerritsen niet behoort tot de Doopsgezinde noch tot do Israeliélische gemeentezegt de Voorzitter dat de eed is afteleggen en geert den heer Gerritsen op diens vraag of hij niet op het afleggen der belofte zal worden toegelaten, vervolgens te kennen daarover in deze vergadering niet in discussie te kunnen treden. Daarna legt de heer Gerritsen den voorgelezen zuiverings- en den ambtseed achtereenvolgens in handen van den Voorzitter af en neemt op de hem aangewezen plaats zitting als lid van den gemeenteraad. De heeren Lagerweij en van Burgsleeden worden tot stemopnemers benoemd. Aan de orde is de benoeming van een Wet houder als hoedanig de heer W. A. Croockewit, wien hiervan kennis zal gegeven wordenmet 10 stemmen wordt herkozen. De heeren M. van Beek en E. L. Visser erlangden ieder 1 stem, terwijl 2 briefjes in blanco waren. Tot leden der commissie van wetgeving wor den benoemd de heeren Celosse en van Zijst die zich bereid verklaren tot aanvaarding. Tot onderwijzeressen aan de openbare koste- looze scholen worden benoemd raej. J. R. Sprayt te Ede en mej. A. IL G. Frans le Amersfoort beide met 10 sL Bij de eerste keuze waren de overige 4 sL uitgebracht op mej. Fransen bij de andere op mej. M. J. P. Prins le Goor 3 terwijl 1 briefje in blanco was. Builen behandeling is gebleven een niet door anderen ondersteund voorstel van den heer Ger ritsen om de voordracht waarop zes sollicitanten in alphabetische ordeen niet voor elke school drie voorkwamen naar volgorde door de be trokken hoofden der scholen aangegeven aan Burg. en Welh. terugtezenden met verzoek de meest aanbevelenswaardigen bovenaan te plaat sen. De raadsafdeclingen worden bij loting zamen- gestelji als volgtle afd. de heeren Celosse (Weth.)van BurgstcedenHerschelIluet van den SantheuvelScheltusZandijkcn

Amersfoortsche Courant | 1881 | | pagina 1