W.UIISIIimiiWAARSCHUWING FEUILLETON. SCHIJN en ZIJN. gen een openbare voordragt over: «hetpytha- gorisrh dieet cn Richard Wagner's denkbeelden over de wedergeboorte van hel tnenscltclijk go- slachL" l)e redenaar beriep zich op de jongste uiting van Wagner in de Bayreulher bladen waarin de beroemde toonkunstenaar het gebied der humanitaire regeneratie betreedt cn als grondslag zijner idee het werk Thalysiavan Glcïzcs aanhaalt. De spreker trachtte anu te toonen dal de plantaardige voeding moest be schouwd worden, als ecnige voorwaarde van de menschcnwaarde en der waarachtige bescha ving van het inenschelijk geslacht, en dat van de oudste tijden herlot op den Ituidigen dag dit door bijna alle godsdienststichters en hor- vormers en door de uilnemcndsle denkers van den ouderen en nieuweren lijd, was aangeno men. Tot de belijders van dit stelselverklaarde de spreker, behoorden in den jongsten tijd man nen van beteekenis voorde wetenschap, tnaar geene coryphaeön der kunst, en was Richard Wagner dus de eerste en eenigc van hen die ook hier zijn onoverwinnelijke en krachtige irischhcid van geest en zijne idealiteit toonde en de spreuk van Gletzcs bevestigdeliet genie grijpt dit stelsel met geestdrift aan cn erkent zijn onmetelijke gevolgen. Op de Groote Markt te Vlissingen is brand ontslaan bij eene niet onbemiddelde vrouw tijdens deze met hare dienstbode afwezig en hare 39jarige dochter alleen thuis was. De brand die ernstige gevolgen had kunnen heb ben is spoedig gebluscht en zeker zou er geen melding van gemaakt zijn, wanneer niet de dochter onder verdenking den brand geslicht te hebbengearresteerd en naar de gevangenis te Middelburg overgebragt is. Naar hel schijnt, zou boosaardigheid de drijfveer dezer verfoeilijke misdaad zijn. Ook in Gouda schijnt men tegenwoordig eene «nieuwere" wijze van bouwen te volgen en bij woonhuizen te wedijveren met de hechtheid van kaartenhuizen. Daar regenen ze echter om, terwijl in Amsterdam de wind meer hel werk verrigt. Twee in aanbouw zijnde huizen stortten innaar men vermoedt tengevolge van zware regenhuijengepaard aan baldadigheid van een paar knapendie aan de steigers schudden. Een metselaar werd bij het ongeval vrij ernstig gekneusd. Dezer dagen vervoegde zich aan het post kantoor te Vlissingen een persoon met een bankbiljet van f25, waarvoor hij een post wissel verlangde van gelijk bedragdal aan zijn familie te 's Bosch moest overgemaakt worden. Later bleek hel, dal hel een bon was voor 25 costumesde opligtcr is te 's Bosch gear resteerd cn zal naar het huis van arrest te Middelburg overgebragt worden. Zeven boerenarbeiders die te Zaltorja in het district Pilznoonder een hevig onweder van het veld kwamenwerden door den bliksem ge troffen en allen op slag gedood. Zekere Apothekers in de Nederlanden bedriegen hel Publiek grof. door verkoop van zoogenoemde HOLLO WAY'S ZALF EN PILLEN,' welke zij zclven fabricceren en welke niet alleen van onwaarde zijn maar ook schadelijk voor de gezondheid. leder Pot of Doosje het echte Medicijn heeft op de Etiquette het opschrift533, Oxford Street, London en draagt de stempel der Regering van Groot Hriltanje, met de daarin gegraveerde woorden: üolloway's Pills and Ointment. Op een' warmen Julidag trokken vier magere postpaarden eene groote gccle postkoets eene tamelijk steile hoogte op van den straatweg die van D.de hoofdstad van hel landnaar Kleinau leiddeeene provincieplaats van onge veer vier duizend inwonerswelke tegelijkertijd hel grensstation van twee zich aldaar aansnoe rende posibesluurskreitsen vormde, liet was reeds vier uren 's middags en de zonnestralen vielen gloeiend op den straatweg nederrechts «n links mijlen ver door dichte hosschcn be grensd dennen en pijnboomen eene geurige harsreuk verspi eidende. Door deze geur der stille landstreek cn door de hitte bevangensliepen niet alleen de rei- zigers, die in den wagen zalen, maar ook de postillondie op den hoogen b"1 na een narden strijd lusschen natuur cn plicht, de .eerste op de l.veedc had laten zegenvieren. AMERSFOORT, 29 September 1881. Zaturdag 1 Oct. e. k. passeeren pot extra- trein Z. M. de Koning en 11. M. de Koningin het station Amersfoort 's tnorgons te 11 u. 50 min. van den Haag naar hel Loo. In het reglsgeding bij de Arrondisscinenls- Regtbank te Utrecht aanhangig gemaakt door de Gemeente Amersfoort tegen de firma llout- zaager en van Veenwerd gisteren ter teregt- ziliing eene memorie ingediend, behelzende de grieven tegen hel in die zaak door den lieer kautonregier alhier gewezen vonnis. Namens gonoetnde lirtna werd een uitstel van vier weken verzochtom op genoemde memorie te ant woorden hetwelk door de Regtbank is ver leend. Als dit antwoord zal zijn genomenkan de pleitdag worden bepaald. Zondag 2 October e. k.zal de godsdienst oefening in de Remonstrantsche kerk te Amers foort worden geleid door den Heer M. J. Mees predikant te Haarlem. Het zevende jaarverslagfinanticel rapport en de naamlijst der leden van de «Maatschappij tot opvoeding van weezen in hel Huisgezin door het Bestuur uilgebragt in de jaarvergadering op 2(3 Augustus jl. te Amsterdam gehouden is thans verschenen en wel waardig de alge- ineene aandacht te genieten, want op eenvou dige, zakelijke en toch aantrekkelijke wijze stelt hel de strekkingtoestand enz. der Maatschappij in het helderst lichtdes te doelmatiger omdat velen nog geen volkomen begrip hebben van het groote nut door de Maatschappij beoogd cn nu reeds in beduidende male verrigt. Hel ver slag eindigt aldus: «Men ziel hieruit, dal de toekomst der Maatschappij op verre na nog niet verzekerdis. Wél zijn de middelen voorhanden om de aangegane verpliglingcn na te komen en zal zij de weezen, wier vei zorging zij op zich heeft genomenzóóver kunnen brengen dat zij in eigen onderhoud zullen kunnen voorzien. Maar bij de toenemende aanvragen om hare hulp heeft zij ook dringende behoefte niet slechts aan vermeerdering van haar ledentalmaar ook aan gillendie haar in staal stellen zoo spoedig mogelijk alles wal zij ontvangt, na hel admini- slratiefonds gecreëerd Ie hebbentot het voor gestelde doel aan te wenden. Ons geloof in het goede van het beginsel der Maatschappij is door de resultaten geregtvaardigdwij willen ook de krachtige ondersteuningdie zij van onder scheidenen genoten heeft en nog geniet, niet gering schattenmaar met het oog op de wer kelijkheid, kunnen wij de bede niet weerhouden helpt ons ter liefde Gods en der ouderloozen opdat wij niet onzes ondanks gedwongen worden een werk prijs te geven, dat aanspraak heelt op de ondersteuning van allen." Medio October 1880 werd het Doorgangshuis der Maatschappij van Dokkutn verplaatst naar Amersfoort op Zandbergenalwaar ook in dit huis de Directeur-Secretaris de Heer M. W. Schcllema Ez. woont. Van de 145 weezen die in het 7jarig tijdperk van haar bestaan door de Maatschappij en nare comitc's werden verzorgdbehoorden 95 tot de llerv.30 L d. R. C.0 t. d. Doopsgez. 7 L d. Israël, cn 7 L d. Luth. gemeente. Voor 37 werd door den Staaltil door Voogdijen, Burgerl. en Kerk. Armbesturen en 47 door Voogden of particulieren de hulp inge roepen. liet Bestuur bestaat thans uit de Heercn J. Attcmate NijmegenJhr. Mr. A. E. van Boelens van Eijsinga Ie LeeuwardenMr. II. I. II. baron van Roelzelaerop «Nimmcrdor" te AmersfoortAlex. Danielste Amsterdam Maar ook de woudvogels bewogen zich niet althans zaten stil in de frissche schaduw der groene takken en behalve de uil de diepte des wouds somtijds klinkende toonen van den koekoek en het zachte gonzen der zwermen vliegen en muggendie de zweetendc paarden omringdenverbrak niets de diepe stiltewelke over het landschap hcerschle. De slaap van den postillon kon met recht onverantwoordelijk genoemd wordenvooral daar er geen conducteur bij den wagen was en aldus passagiers en goederen enkel onder des postillons hoede stonden want na nog on geveer twintig schreden zou de top der steilte van den weg worden bereikt en van daar af liep de straatweg naast een diepen woudgrond waarin reeds menig voertuig was gestort. Intusschen sliepen de beide reizigersdie in het achtergedeelte van de postkoets zalenden slaap der rechtvaardigen. Behalve deze kon men door de ncdcrgelalcn koelst amen, een jong, bekoorlijk ineisje in elegante reisklccding ont waren die zacht sluimerdeterwijl haar door blonde lokken omringd hoofd aan de borst van Anton Kallï, tc Amsterdam. Dr. B. J. Tide- inanle Amsterdam cn M. VV. Scholtcma Ez., op «Zandbergen" te Amersfoort. Voor de Burgeravondschool tc Amersfoort hebben zich 31 aspiranten aangemeld namelijk 2D nieuwe en 11 die vroeger de lessen bij woonden. Morgen, Vrijdagavond 30 Sept., te G uren wordt hel toelalings-examen algenomen en ge schiedt de aanvang van den nieuwen cursus Dingsdag 4 October e. k. Hel Bestuur der Afd. Amersfoort van het Utr. Genootschap voor Landbouw en Kruid kunde zal aan hel Gemeentebestuur van Amers foort een zilveren gedenkpenning van het 25jarig aldeelingsbeslaan aanbieden. Hel Afdeclingsbc- stuur is voornemens in hel volgende jaar twee stierenkeuringen te organiseeren, na goedkeuring daarvan door de eerstvolgende alg. vergadering. De Minister van Lijnden bleek Maandag jl. door Mnemosyne uitermate kwistig te zijn bedeeld, want hij heelt toen de uitgebreide millioenen- rede, doorweven tnel tal van cijfers en bijzon derheden, die bijna een uur duurde, geheel voor de vuist uitgesproken zelfs zonder eenige aan- tcekening als anderszins onder zijn bereik. Zoo'n kunststuk van minisleriëele inncmolech- nie is zeker nog niet geproduceerd zoolang de wereld bestaat. Na langdurig debat besloot de Kamer, op nader te bepalen dagden heer lleijdearijck verlof te verleenen lot eene interpellatie over de eeds-kwestie. Tc Rotterdam vergaderde Donderdagmiddag te 2( uren de kiesvereeniging «Rotterdam" tot hel stellen van een candidaat voor hel lidmaat schap der Provinciale Staten. Na een half uur wachtens, waren er slechts aanwezigmet inbegrip van het bestuur drie leden I De vergadering werd verdaagd op Zaturdag- middag en toen waren er maar zeven leden met inbegrip van hel bestuuraanwezigdie een candidaat voor de prov. staten stelden. De Voorzitter klaagde over de slechte opkomst zoowel bij deze als bij de vorige vergadering cn hij had waarlijk wel regt tot klagen, meer dan Voorzitters in kleinere steden alwaar wordt geklaagd als er maar een dozijn leden aanwezig zijn, terwyl in de groote, sterk bevolkte stad Rotterdam slechts aanwezig was een kwart dozijn I De Haagsche correspondent der Midd. Ct. kan met zekerheid zeggendal prins Frederik geen testament heelt nagelaten. Juist daarom belastte hij zijn vertrouwden vriend graaf van Limburg Slirum met de ordening zijner nalatenschap. Alles wat men van legaten, aan wien ook, heelt gezegdis fantaisie. De mededeelingen omtrent beschikkingen ten aanzien van het per soneel des prinsen gedaan zijn niets dan ver zinsels. De volgens bet burgerlijk regt wettige erfgenamen van den prinszijn dochter en kleindochtererven zijn geheel vermogen dat zelfs bij benadering, moegelijk te schallen is, maar zeker tneer dan 100 millioen bedraagt volgens de bestaande inventarissen en naar de berekening van 's prinsen -notarisden hoer Dictz en de overige beheerders zijner vaste goederen. Van deze erfgenamen hangt het lol der dienaren van den overleden Prins geheel af. Of prins Frederik nooit een testament heeft gehad is een andere vraag. Mij werd verzekerd dal er een wilsbeschikking van den prins en zijne gemalin heeft bestaanna den dood der een welgekleedbejaard man rustte. Door de schommelende beweging van de postkoets was haar slroohocd van haar hoofd gegleden en indien een nieuwsgierig opmerker naar het raampje van de langzaam voortrollende postkoets ware geslopen, dan had hij ongestoord het lieilallig gelaat van liet nauwelijks achttienjarige bekoorlijk meisje kunnen bewonderen. Eensklaps vloog eene der muggendie de erggeplaagde paarden omringden door het ge opend raampje en een scherpe steek op het voorhoofd deed den oudcu heer dadelijk ont waken. «Verwenschte kwelgeest," riep hij uit, de mug trachtende te dooden en toen met zijne zakdoek de getroffen plaats der steek wrijvende. «Niet eens kan men een middagslaapje genieten door deze als< lnnv. lijke muggen en vliegen." De plotselinge uitroep van tien ouden heer wekte ook liet jonge meisje uil hare sluimering en zij streek tnel de hand over hare oogen om volkomen le ontwaken. WurijU verwijd.

Amersfoortsche Courant | 1881 | | pagina 2