m 3008. Z o n d a <r 25 December 1881. Uitgever H. V AN CLEEFP te Amersfoort Dit blid rerichljn» Marndog en Donderdagavond. AbonnemenUprij» per 8 euid» ft*DCO P,r port /"1.15. Priji der AdrerteDtiCa 1—8 regelt 90 CU. elke regel meer 10 Ct..egJe offleiefle ooteige». Ad», per regel II eU. Keelemet per regel 26 eti. Aftonderlijkt nummert 10 ete. Bureau: MUURHUIZKN hoek Kortegracht, Wijk B 60. B E R I Q T. Wegens het KERSTFEEST wordt dit num mer in plaats Maandagavond, gedrukt Zaturdagavond, en Zondagochtend 25 December vroegtijdig uitgegeven. De GEDEPUTEERDE STATEN van UTRECHT. brengen bij deze ter algeiueene kennis, dat door de Stalen van dit gewest, in verband met de nieuwe regeling van de Provinciale Wa- terstaatsdienst, lol I 'ito V in (.ia al ingenieur is benoemd de Heer K. VAN IlIJN en dal de benoemde op i J.muarij 1882, zijnde het tijdsiip waarop deze nieuwe regeling in werking treedt, zijne betrekking zal aanvaarden. Utrecht, 22 December 1881. De Gedeputeerde Staten voornoemd DE VOS VAN STEEN WIJK, Voorzitter. DE KOCKGriffier. AMERSFOORT, 24 December 1881. De Tweede Kamer heelt hel budget van Waterstaat c. a. niet 1)4 legen 1 slem en het budget van Koloniën met 54 legen 0 stemmen aangenomen. Ingevolge kennisgevingen van lieeren Burge meester en Wethouders in No. 3002 van 14 Dec. jl. en No. 3007 van 23 Dec. jl. zijn tol 21 Dec jl. ingekjmen 124 aanvragen otn ver gunningen tol verkoop van sterken drank in liet klein in en onder de gemeente Amersfoort alwaar naar evenredigheid van de tegenwoor dige bevolking liet maximum van 't getal drank- verkoopers. volgens de wet, slechts 40 zou moeten bedragen. Tot en met hedenZaturdag 24 Dec.zijn weder 0 aanvragen ingekomenzoodat thans dit getal tol 133 is geklommen. Nog slechts in deze taaiste week van Decem ber kunnen de op gezegeld papier aan Burg. en Wetb. te doene aanvragen in aanmerking komen van lien, die langer dan lol 1 Mei 1882 sterken drank in hel klein willen verkoopen en deze .aanvragen nog niet dedenwordende na 31 Dec. e. k. intedicnen rekwesten onher roepelijk afgewezen. Eergisterenavond is in het water gevallen en verdronken de pachter van de straatvuilnis, tevens lapper te AmersfoortP. Verheuvel, en heden is zijn lijk gevonden. De hoeren Jlir. Mr. A. M. C. Sand berg en Dr. P. Groeucboom hebben bedankt voor de benoeming lot leden der commi&sic van toezigl op het lager onderwijs te Amersfoort. De commissie van weldadigheid van wijlen Z. K. II. prins Hendrik der Nederlanden te Soesthield dezer dagen hare gewone jaar- lijksche uildocling. Een en negentig jongens en meisjesleerlingen der openbare scholen in die gemeenteontvingen ieder een hemd een paar kousen en een paar klompen 30 hoofden van huisgezinnen werden met een wollen deken be gunstigd en daarenboven werden 149 mans- en vrouwenhemden uitgereiktal welke hemden en kousen zijn vervaardigd door de leerlingen van de Meisjes-werkschool van genoemde com missie. Als inen daarbij bedenktdal dezelfde commissie van weldadigheid ook zorgt voor armenzieken en kraamvrouwen en nan 80 gezinnengedurende de zes eerste maanden van elk jaar, wekelijks uitdeelingen doel van broot! en gort. en dal alles van het jaar 1819 afdan zal men erkennen dat deze gemeente aan de weldadigheid van ons Vorstelijk Huis zeer veel verpligl is. De verpachting der restauratie» en buffetten der onderst, stations van don Cenlraalspoorvveg heeft Woensdag jl. te Utrecht plaats gehad en was de uitslag als volgt Amersloorl: de heer A. J. F. van Aron te Gouda thans f 4800.laatstelijk legen 1 Mei I879 voor f4035.verpacht geweest NijkerkJ. Konsl, te Nijkerk, thans 1220. laatstelijk I217. Harderwijk: II. Kamm te Harderwijk thans f1110.laatstelijk 11000. KampenB. L. Volkers, te Zutphenthans f7UU.laatstelijk 1550.—. Door den kerkeraad der Herv. gemeente te Leusden zijn benoemd tot ouderling de heer T. de Kruijll Gz. en tol diaken de heer A. Overveslbeiden hebben hunne benoeming aan genomen. Gisteren stond voor het geregtshof te 's Her togenbosch leregt de gewezen brievenlesteller de Ituyler, die vóór eenige weken gearresteerd werd onder beschuldigd van het verduisteren van een brie! met geldswaarde. Vier getuigen werden geboord. De advocaat-generaal jhr. mr. Serraris eischle voor beschuldigde die hel feit bekendedoch voorgaf dat hem de brief op straat was ter hand gesteldtwee jaren celstraf. Uitspraak in de volgende week. Voor het op Woensdag te Utrecht gehouden examen voor apothekersbedienden waren drie aspiranten opgekomen waarvan een zich terug trok en de andere twee niet slaagden. üp Donderdag was de commissie wel ver gaderd doch de aspiranten kwamen niet op. Men zegtdal linnengoed even helder wordt wanneer men in het waschwater een lepel Fransche terpentijn op een emmer water doel als hel worden zou door middel van chloor, doch met dit voordeel dat chloor 't goed verteert en vernieltterpentijn daarentegen niet schaadt. Naar wij vernemen heeft het Bestuur van de NederL Harddraverij- en Renvereeniging het plan om pogingen aan te wenden ten einde het terreindat zij te Bussum in huur heeftin erfpacht ol in koop te bekomen. Slaagt het daarindan zal daar een groote vaste tribune gebouwd worden en zullen er minstens drie wedloopen per jaar gehouden worden. Te Görlilz heeft zich een comité van aan zienlijke vrouwen en mannen gevormdom een «Te Huis" Ie slichten voor vrouwen en meisjes van den beschaafden stsnddie alleen leven. Een gedeelte zal voor bemiddelden wor den ingerigtovereenkomstig de gelden die zij voor hare inwoning kunnen bestedenhel andere voor minder gegoede en arme. Het coinitédal veel sympathie vindtheelt eene oproeping gedaan om ondersteuningin den uitgebreidsten zin zoodat niet alleen geldelijke bijdragen maar ook toezegging van bouwmate riaal meubelenenz. gevraagd worden. Uit Petersburg wordt gewag gemaakt van een belangwekkend meteorologisch verschijnsel nl. een sneeuwval, die te Pawlowsk bij een geheel wolkenvrijen en helderen sterrenhemel plaats had. De sneeuw viel bij eene tempera tuur van 4° R. in dichte vlokken, van 9 tot 9£ uren 's avonds. Daarna betrok de lucht en werd het mistigwaarbij de sneeuwval in ge lijke sterkte voortduurde. De sneeuw scheen uil de benedenste luchtlagen voort te komen althans boven was de lucht geheel helder. Zoodanig verschijnsel is vroeger enkele malen meer waargenomen (in 1792 door v. Humboldt, op 5 Sept.. in Cumaux en in 1837. 9 Aug., te Geneve, door Warlmann, toen 't een regen gold). Londensche bloden maken melding van eene mijnontploffing te A bran, nabij Bolton waarbij 40 mensehen omgekomen zijn. Van alle ziektendie dagelijks de sterflijst ver meerderen is de longtering zeker de meest al- geraeenede meest wanhopende voor de huis gezinnen. De ondervinding heeft eerst te Brussel en later bijna overal geleerddat de teerdie een harls- achtig produkl is van de denneneen zeer merk- waardigen en gelukkigen invloed heeft op de zie ken, die aan lering of bronchites lijden. De beste wijze om de teer te gebruiken is in den vorm van capsules. De «Teercapsules van Guyol" zijn een der meest populaire geneesmiddelen voor bovengenoemde ziekten. Gewoonlijk neemt met twee capusules telkens vóórdat men {aal eten. De weldadige invloed doet zich spoedig bemerken. Ten einde de vervalsching door ieder g-dijknamig produkt, waarvan de Heer Guyot noch voor de qualiieil der teer zelf, noch voor de vervaardiging kan instaante vermijden, lelie men op de driekleurige handteekening van den Heer Guyol op het eliquet van den flacon. De Daily News deelt uit een schrijven van een lid van de wetgevende vergadering der Kaap-kolonie van 22 November het volgende mede «De zaken in de Transvaal zullen, geloof ik, langzamerhand in orde komen, zoo wij een weinig geduld hebben en zoo zijdie er op uil zijn om moeijelijkheden te doen ontslaan zich niet te veel roeren. Natuurlijk moeten wij voorbereid zijn op misgrepen, en toegevend zijn in ons oordeel over eene regering, die is opge treden in een hoogst moeijelijk tijdsgewrigl zoo moeijelijk ten gevolge van eene fout, die vier jaar geleden gemaakt is. Het stelsel van belasting, dal de volksraad heelt aangenomen is, naar wij rneenenniet hel goede. Maar op het volk van de Transvaal zelf zullen voorna melijk de gevolgen van dwalingen van deze soort neerkomen, en de Transvalers moeten, evenals andere lieden, wijs worden door tijd en ervaring. ADVERTENTIE N. Voor de vele bewijzen van deelneming ontvangen bij hel overlijden vari onze geliefde Zuster en Tante. WILHELMINA LOUISE LRUNS- VELD VAN 11ULTEN betuigen wij onzen har- telijken dank. Wed. G. E. C. CROISET. Mevrouw BAAKvan Barneyeld cn hare kinderen beluigen door deze haren dank voor de talrijke bew ijzen van deelneming beloond na het overlijden van haren gelichh-n Broeder en Oom, den YVelEd.Geb. Heer WILLEM CAREL VAN BARNEVELL» Amersfoort, 25 Dec. 1881. Aan allen, die zoo uitnemend hebben bijgedragen voor eene Kerstuitdkeling op de Zondagscholen in de Muurhuizen, betuigen wij onzen hartelijken dank. Amersfoort, 24 Deo. '81. DE JÜNGELINGS-VEREENIGING. Bij Brieven van Meerderjarigverkla ring door den Hoogen Baad der Nederlanden den 2 December 1881 \erleend goedgekeurd bij Koninklijk besluit d.d. 13 December 1881, No. 36, zijn aan STEVEN DEEN1K ge domicilieerd te Amersfoort, gegeven al de reglen bij de wet aan meerderjarigen toegekend behoudens de bepaling van artikel 478 Bur gerlijk Wetboek. C. J. FRANCOIS Advocaat en Procureur bij den Hoogen Raad.

Amersfoortsche Courant | 1881 | | pagina 1