Waagden zijn G. .1. de Wilhonderstationchef en B. Broekhuijzenvoorman. 21 getuigen zijn gedagvaard. Aan de acte van beschuldiging is ontleend dal Broekhuizen een hein door den anderen beklaagde gegeven telegram uit Leiden zonder nadenken of eenig opzet verzuimd heelt te laten lezen aan de betrokken spoorwegbeamb ten die het ten bewijze daarvan hadden moeten teekenen en dat hij zelfs verzuimd heelt zich bij den wisselwaohler Rijsterborg te vervoegen zoodHl diens wissel wegens een even tevoren uil Haarlem ontvangen telegram verkeerd stond dat de With, op het berigt van Broekhuijzen dal de spoorwegbeambten hel reeds wisten het telegram in den zak gesloken heeft zonder zich te vergewissen of Broekhuizen zich be hoorlijk van de opdragt gekweten en het tele gram algelcekend waswaardoor hij niet bc* merkt heeft dal bepaaldelijk Rijsterborg niet gewaarschuwd was door Broekhuijzenen dat zij dus gezamenlijk de oorzaak zijn van het gevaarhetwelk zij hadden kunnen voorzien ten gevolge waarvan twee reizigers gedood zijn en andere kwetsingen bekwamen waarvan vier ernstig. Het Openbaar Ministerie eischte schuldigver klaring en veroordeeling van Broekhuijzen tot 3 maanden cellulaire gevangenisstraf en van de With lot 45 dagen cellulaire gevangenisstraf, zoomede beiden in de kosten. Uitspraak aansl. Dingsdag. Een Italiaandie eenigen tijd in Amerika heeft gewoondis op het denkbeeld gekomen om de petroleum bronnen onder den Vesuvius die volgens hem de uitbarstingen en aardbe vingen veroorzakenaftelappen. Hij wil een tunnel doen borengaande door de basis van den Vesuviusom aldus die bronnen te be reiken. Eene «rosière," die te Dourdan den prijs der deugd ten bedrage van 2000 Ircs. verdiend badis dien komen opeischen in belangwek- kenden toestand. De gemeenteraad heelt met verontwaardiging de betaling geweigerd. De «rosière" neemt echter aan, voor den regter te bewijzendal toen de prijs haar werd toege kend zij nog niet gevallen was. Aan hel buskruiteen der onmisbare oorlogs behoeften schijnt een vreedzame toekomst Ie zijn weggelegd. In Nordhausen heeft de ingenieur Beek eene Duskruilkrachlmachine uilgevonden en geconstrueerd die zoo de voorspellingen juist zijneen geduchte concurrent van de stoommachine schijnt te worden. De zuiger wordt door herhaalde ontploffingen van kruit in beweging gebrigl. De kracht dezer ontplof fingen kan men regelen door meerderen of minderen kruitaanvoer. Eene machine van 3 a 4 paardenkracht verbruikte in 40 uur 6 pond kruit ter waarde van f 1.50. Een Engefsehe maatschappij heeft den uilvinder het patent afgekocht. geen kracht en geen macht meer daarover te denken. De smartelijke bitterheid waarmede zij over haar leven sprak zoowel als de geest vervoering waarin zij den dood als reddenden engel beschonwde, fanatiseerde hem weldra en er was geene langdurige overreding harerzijds noodigom zijne bedenkingen te verstikken en den levenslust, dien hij nog mogthebben, uiltedooven. Immers hel leven zonder haar was hem een gruwel endat er geen uitzicht op hunne huwelijksverbintenis bestond, wist hij zoo goed als zij. Hij verzette zich dus niet tegen haren wil «Zij bespraken toen verder het besluit en kwamen overeen dal zijom zich den dood te verzoetenalsdan de een door de hand van den ander zou sterven. Edelmann laadde zijne pistolen. Tliekla beve>ligde intus»chen hel zwarte krip, dal zij had medegebrachtaan zijnen degengreep. Daarna liet hij voor liet geld dat hij bezatversnaperingen halen en zij babbelden eenige uren zoo vroolyk en onschuldigalsof met de koude hand des doods, maar den priesterzegen hen voor immer zoude vereenigen. «Na middernacht verlieten zij het huis en de stad en gingen naar het bosch. De toen opko mende maan verlichtte bunnen weg en nog was hun moed om den dood tegemoet te gaan on wankelbaar. Zij kozen eene punt uitnamen teeder afscheid en plaatsten zich over elkander. Lik hunner had een pistool en op het woord «drie wilden zij gelijktijdig schieten. «Een, twee, lelde Thekfa met vaste slem. «Juist kwam bij Edelmann het bewustzijn oo van hetgeen zij deden; hij wilde «houd op1' roepen doch in dit oogeuhlik zeide Tliekla: Leef wel, Richard. Thans drie! en school. Wu/Ul dtroubfd. Boven hel dorp Le Olanc in hel dep. Indre heeft een vreesehjke cycloon gewoed. Ken lunnel stortte in, waaronder zich 12 werklieden be vonden. Twee werden gedood en de andere ontvingen ernstige wonden. Vier jaren geledon werd le Ween en eene pu blieke vrouw, Ballogh, in hare woning dood gevonden eene andere publieke vrouw Katha- lina Steinerwerd toen beschuldigd haar om het leven gebragt le hebbendoor de jury schuldig verklaard en tot zes jaren tuchthuis straf veroordeeld. Zij bleef volhouden onschuldig te zijn, en heeft nu bijna 3J jaar van hate straf achter den rug. Groot opzien baart thans te VVeenen een be rigt uil Znaitndat zich een soldaat van het garnizoen aldaar21 jaren oud als de moorde naar van Ballogh aangegeven heeft. Ilij heet Waschauer en is de zoon van den officier van justitie le Znaim. Een leit is hel, dat hij soms waanzinnig scheen en dal dit juist geschiedde in de dagen toen Ballogh dood gevonden werd. Ken feil is 't ook dal verscheidene omstandig heden die Waschauer nu heeft medegedeeld overeenstemmen met hetgeen tijdens hel proces van Katharina Steiner uil de verklaringen van getuigen is gebleken. De verdediger van laatst genoemde, de advocaat Neuda was van hare onschuld zoo overtuigd en de uitspraak der jury kwam hem zoo onverwachtdat hij zich toen eenige woorden liet ontvallen van twijfel aan de juistheid der uitspraak, die hem eene berisping van den president op den hals haalden. Dezer dagen is te Meerssen een varken ge slacht dat 510 oude ponden, schoon aan den haak woog. Het dier was moeder van 77 biggen, waarvan hel er tien reeds vroeg door den dood had verloren. De overigen w erden in hun jeugd verkocht en braglen ongeveer f050 op. Ongeveer het geheele handelskwartier der stad HaverhillMassachusetts in N.-Amerika is Vrijdagavond jl. een prooi der vlammen ge worden. De stad lelt ongeveer 20,000 inwoners die groolendeels van de schoenen-fabricage leven. 73 blokken huizen zijn vernield en 300 fabrieken uitgebrand. De schade wordt op 2 millioen dollars geschat2500 tnenschen zijn buiten werk. Sedert eenigen tijd spreekt men tc Neuilly van een zeer geheimzinnig voorval. Veertien dagen geleden vervoegde zich een jongezeer elegant gekleede damemet een zeer sterk Engelsch accent, aan hel pensionaat van Mad. Duval in de rue Perronnel aldaar. Zij werd vergezeld door een persoon van ongeveer 30 jaren en een meid die een lief klein meisje van drie jaren aan de hand hield. Na met Mme Du- val de voorwaarden geregeld le hebben op welke deze toestemde zich met de zorg voor hel kind le belasten, stelde zij haar eenig voor schot ter handhaar belovende den volgenden dag hel overige te zullen brengen, le gelijk met de geboorte-arte. Toen dit zoo algesproken was omhelsde mad. X. de kleine en vertrok. Er ver liepen evenwel verscheiden dagen zonderdat Mine Duval iets vernam waarom deze Zondag jl. zich naar hel opgegeven adres der jonge vrouw begaf. Haar naain was daar echter geheel onbekend. Mad. Duval bleef dus niets anders over dan een aanklagl intedienen. De commissaris van politie begaf zich terstond naar het pensionaal en ondervroeg liet meisje dal zeer ontwikkeld is. «De heer die bij mama was," verhaalde ongedwongen de kleine Jeanne, «heeft mijn papa in het water gegooid." Met hel oog op zulk een verklaringheeft de politie gemeend hel parket daarvan in kennis te moeten stellen, dat onmiddellijk hevel lot opsporing en aan houding van de moeder en den haar verge zellenden persoon heeft gegeven. In alle ng- lingen is hun signalement verspreid. Ingezonden. (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie.) Nu de drankwet in werking is en reeds een goed resultaat oplevert, dewijl men het getal beschonken personendie bij sommige gele genheden weleer in groolen getale zich ver toonden thans aanmerkelijk ziel verminderen zoo wordt tevens, naar men begrijpt, een waakzaam oog gehouden op personen die zich binnen en huiten deze en andere gemeenten met paard en wagen of rijtuig bevinden om dat indien zij zelfs rnaar eenigszins beschonken zijndaaruit verschillende ongelukken kunnen ontspruiten. Dunluoggcoilc voor dc plaatsing dezer reeelcn, leekenc hoogachtend Uw dw. Dr. V AMERSFOORT, 23 Februarij 1882. Bij kon. besluit van den 3dcn is Mr. Chris- tiaun Lodewijk Bendorp, te Valkenburg, met zijne wettige zoo mannelijke als vrouwelijke alstammelingenin den Nuderlandschen adel verheven. De Tentoonstelling van Tcekeningen (Aqua rellen) van hel llaagsche Genootschap «Pulchri Studio," Zalurdag en Zondag jl. in Atnicilia te Amersfoort gehouden, heeft algemeen goed voldaan. Tal van schoone voortbrengselen van Nederlandsche Meesters onzer Schilderschool in de verschillende rigtingen waren aanwezig. Het Halrijk bezoek en de aandachtige beschou wing der geëxposeerde stukken gaven onmisken bare bewijzen dal ook in onze stad bij velen van beider kunne ten deze belangstelling, smaak en kunstzin bestaat. Bij de onder de deelnemers gehouden verloting der door de Commissie aan gekochte twee leekeningen zijn de prijzen ge vallen op No. 45 en No. 100. De Heeren die de Commissie vormen heb ben alle eer van hunne welgeslaagde pogingen moeiten en zorgen voor deze en de vorige aquarellenexposilte aangewend. Zondag 20 Februarij e. k. zal de godsdienst- oelening in de Remonstranlsche kerk te Amers foort worden geleid door den Heer I'. H. llugcnholtz Jr., predikant te Amsterdam. Te Hesselingen i bij Nijvel heeft een moord plaats gehad. Een twaalftal hoeren kwamen uit een herbergwaar zij feest hadden gevierd. Onderweg geraakten zij aan het twisten met drie andere personenwaaronder een soldaat Een der boeren werd gedood en twee andere gekwetst. Ken lijkschouwing werd gehouden en verscheidene daders zijn gearresteerd. Hel vermaardeecht Franschc établissement «Ral Mabille" le (Vijs, alwaar de cancan in volle glorie wasis thans te niet In publieke veiling gebragtwordt dit balge bouw geslooptalwaar grisdles demi-mon- daities en quart-raondaincs in al den uitwen- digen glans barer bekoorlijkheid en verleiding prijkten. Ken waar bloedbad werd dezer dagen door een sneltrein nabij Groot Waradein in Hongarije onder ten kudde varkens aangerigt. De dieren werden uil een trein geladenjuist toen de andere kwam aanrijden. Het geraas van dezen deed de dieren van schrik bewegingloos slaan blijven drie en negentig werden overreden en kwamen om. Ken zonderling geval heeft plaats gehad in de zitting der 5c kamer van hel hof van appèl van Brussel. Ken Franscliman J. Merciercom missionair wiens uillevering loor hel Fransch gouvernement gevraagd wordt, verscheen voor hel hot Toen men hem ondervroegbegon ilij zijn reglcrs te bcleedigen «Gij zjjl een hoop canailles," riep hij. Hij werd op staanden voet veroordeeld lol (i maanden gevangenis en 200 fr. boete. «Gij zijl nu nog grooierc canailles dan zoocven riep hij daarop heigeen een nieuwe veroordecling lol 2 jaar gevangenisstraf en 1000 fr. boete ten gevolge had. Aan zijn ka merader. in de gevangenis heelt Mercier bekend dat hij aldus gehandeld hadom in België op gesloten en niet aan 'l Fransche gouvernement uitgeleverd te worden. Een hevige brand woedde te ChesterPenn sylvania, in een fabriek van vuurwerken. Het gebouw was vol kruit, hommen, raketten enz. Kr bevond zich niemand in en de brandweer is gewaarschuwd er niet te digi hij te komen uil vrees voor een ontploffing. Maar zij sloeg geen acht op de waarschuwing, zes mannen gingen op hel dak tn waren bezig met hun bluschwcrk toen plotseling het gebouw in de lucht sprong. Door den schok werden de honderden toe schouwers, die op een afstand stonden, op den grond geworpen. Vijftien hunner zijn door de nedervallendc sleenen gedood en 75 gekwetst. Door den heer W. Verkouteren op Java is onlangs concessie aangevraagd voor den lijd van 25 jaren voor de uitoefening van de zee- vischvangst met eler.lrisch licht. In antwoord heelt hij een gotivernemenls-hescliikking ge kregen, dal hij voor het beoogde doel geen vergunning of octrooi noodig heeft, en dal hij derhalve gerust zijn gang kan gaan, mits hij maar zorge dat de onderneming niet gevaarlijk wordt voor de scheepvaarL

Amersfoortsche Courant | 1882 | | pagina 2