ttiddng in 't laatst der vorige week tegen vier uur is uitgegaan om, gelijk gewoonlijk voor hel elen, een kleine wandeling te doen en sedert niet teruggekeerd is. Daar hel hier een hoogst achtenswaardig man geldt van hoogen ïeefli|dvreest men dal hij in eene hinderlaag gevall-n en vermoord is. Alle nasporingen der politie hebben lol dusver niets aan hel licht gebragt. Zijne zeventigjarige vrouw verkeert in een toestand die aan krankzinnigheid grenst en zit voortdurend voor het raam uillezienof haar man niet te huis komt. De slagter Hoffmann uit Lichtenberg stond voor het Hof te Berlijn leregt wegens moord op zijn vrouw gepleegd. De eenige getuige van den moord was de 4* jarige pleegzoon van den schuldige. Kent gij een van deze vroeg de president hel knaapje. Allen" zeide de kleine. «Kent gij dien persoon daar «Ja" antwoordde hij en op hetzellde oogenbiik wilde hij naar den beklaagde toeloopendoch de president hield hem tegen en v:oeg hem verder, waar zijne moeder was en wal zijn vader met haar gedaan had. De kleine verhaalde daaropdat hij in hel bed van zijn vader lagdal zijn vader 'en moeder eerst twistten, waarna zijn vader plotseling opvloogzijne moeder bij de voeten pakte en haar het venster uitwierp. Op de ■vraag, ol hy ze eerst geslagen hadantwoordde .le kleine ontkennend. De president liet nu den kleine loswelke onmiddellijk op den beklaagde toeliep, die hem in tranen uitbarstende kuste. De advocaat vroeg nog aan het knaapjeof iemand hem gezegd haddal hij dit vertellen moestdoch op alle vragen schudde hij met hel hoofdje. De president vroeg vervolgens aan de vrouwbij wie hel knaapje verpleegd wordt, of hij h et haar niet gezegd had dat Hofliuann •zijne vrouw geslagen hadwaarop deze ontken nend antwoorddedoch het knaapje kwam op eens lusschenbeiden met de woorden «Ja in de keuken heeft hij Mama geslagen J" Nadat het •getuigenverhoor was voortgezet en de advocaat zijn pleidooi gehouden had, concludeerende lot ■vrijspraak, sprak de jury hel schuldig uil en eischte het openbaar ministerie verlies van eer en de doodstraf Een ontzettende moord heeft te Saint-Vincent Sterlanges in de Vendée plaats gehad. Een familie uil drie leden beslaande nl. een oude vader van 02 jaar, een moeder, een getrouwde doch ter, die van haar man gescheiden leefde, woonden reeds een groot aantal jaren kalm en rustig bij een. Toen zij op een avond gezellig om den knappenden haard vereenigd zalendrong er plotseling een man en vader van vijf kinderen die bij hen dikwijls eenig werk verrigtlehel woonvertrek binnen. Hij vloog op den grijsaard toe dien hij met een spade dooddedaarop onderging de dochter hetzellde lot en alleen de vrouw die ernstig gewond werd kon nog om hulp roepen. De buren kwamen daarop toege schoten en toen men den moordenaardie zich verschanst had, in handen kreeg, verklaarde hij volkomen onschuldig te zijn en zich alleen daar ter plaatse te bevinden ten einde hulp aan de ongelukkigen te verleenen. den dood zijner geliefde werd beschuldigd vroeg hij en wildeals rechtvaardige straf den dood vinden door wettige veroordeeling. Evenwel de afschuw die zijne moorddaad een ieder inboezemdebelaadde hemna zijne ge nezing te zwaarhij had behoefteom ten minste eer. gedeelte der schuld van zich afte- werpen en verklaarde dat Thekla vrijwillig was gestorven. Aanvankelijk geloofde men dal niet, bij hel beroep op eenen brief, dien zij aan hare zuster had geschreven. Later echter bekende haar twaalfjarige broederdat Thekla hem eenen brief had toevertrouwddoor hem vergelen dadelijk overlegeven. Deze briel behelsde de mededeeling van haar voornemenonthief derhalve Edelmann van de aanklacht van moord. Hij weid lot tweejarige vestingstraf veroordeeld. De moeder van Thekla vertrok met haren zoon en men hoorde niets meer omtrent haar. De dochter bleef bij hare tante. De deelneming in het droevig lot van Thekla verminderde n.idat men vernam dat zijzelf de hand aan haar leven had geslagen en derhalve van een gedenk naald op het kerkhof geen sprake meer kon zijn. Edelmann gedroeg zich gedurende zijn straftijd tooi beeldig en ontlokte algeroeene deelneming ook wegens zijnen zachlzinnigen omgang. In zijn binnenste was het echter gansch niet rustig. Hij werd helper in eene apotheek. Eenigen lijd daarna vond men hem dood. Vermoedelijk uit wroeging dal hij Thekla niet uit hd water had gered, vergiftigde hij zich AMERSFOORT, 27 February 1882. Voornamelijk naar aanleiding der op 15 Maart aanst. in werking le komen Postpakkel- dienstzullen bij de 5 brievenbestellers aan hel Postkantoor te Amersfoort alsdan nog 2 bestellers in dienst treden. Donderdagmiddag jl. is des namiddags brand ontstaan te Oud-Leusden in het huis, bewoond door den mr. bakker L. van Nieuwenhuizen en toebehoorende aan den heer baron van Boet- zclaer op Niinmerdor. De bewoner heelt nog al schade aan koopmansgoederen en meubelen doch alles is geassureerd. liet huis heeft niet veel geleden. Vernieuwingenherstellingen enz. aan het regtsgebouw te Amersfoort in 1882, 1883 en 1884 zullen, als minsten inschrijver, geschieden door den heer J. 11. Boks aldaar voor f1400. Uit 's Gravenhage wordt gemeld De regering schijnt inderdaad de kieswether vorming inet allen ernst ter hand te zullen nemen. Dadelijk na zijn optreden heeft de minis ter Pijnacker Hordijk den arbeid voor een kies wetherziening aangevangen en ik kan verzekeren dat reeds binnen een paar maanden een ont werp gereed zal komen. Ik kan er bijvoegen dat het werk van zijn ambtsvoorganger daarbij geenszins is ter zijde gelegd de bouwstoffen door Jhr. Six bijeengebragt voor de herziening die hij had zullen voordragen zijn niet verloren of nutteloos voor den Heer Hordijk. In vele op- zigten heeft hij de plannen van Jhr. Six gevolgd. De voorstelling van het Duilsche gezelschap van den heer van Lier van Amsterdammelde Hongaarsche tooneelspeelsler mej. Bognar als gastkon geen voortgang hebbenomdat... de hoofdpersoon ziek was óf omdat de hoofdpersonen hel publiek slechts ten getale van 20 het plan schenen te hebben haar te komen zien. Het bal in het gebouw voor kunsten en weten schappen heeft in de vorige week meer aan trekkingskracht uitgeoefendofschoon noch de zaalnoch hel gehalte van hel dansend publiek bijzonder worden geroemd. Ook de costumes waren minder schoon dan vroeger. Ik hoor echterdat er voor hel bal dal in December gegeven zal worden, zeer groote toebereidselen in de pen zijn. Men verwacht iels geheel nieuws en groolscb. Amerika heeft in 't vorige jaar millioenen ponden gedroogde appelen uitgevoerd naar Europa in den vorm van dunne witte schijfjes. Hel succésdat dit artikel op de Europeesche markt gehad heeft, kan ons voor de volgende jaren een stroom van nieuwe dergelijke artikelen doen verwachten. De appels worden gehoord en in schijfjes van eenige millimeters dik ge sneden dan blootgesteld aan de dampen van brandende zwavelwaardoor alle gisting wordt voorkoenenen daarna geplaatst in een stroom van wariue drooge lucht, totdat zij voldoende ingedroogd zijn. Te Sl. Gillis is onder de volgende omstan digheden een moord gepleegd. Dingsdagavond ging zekere Ilauvvaertleidekker, bij de wed. Savenberg aldaar een bezoek brengen. Hauwaert had bij de weduwe een huwelijksaanzoek ge daan doch deze wilde van hem niets weten. Hierover in woede ontstokenloste hij een re volver op de weduwe, met hel gevolg, dat de vrouw dood ter aarde zeeg. De moordenaar onlvluglledoch de politie door de buren ge waarschuwd, stelde alles in het werk den misdadiger le vallen. Toen deze de politie in zijne kamer zag komensprong hij uit het venster op de straat llij werd zwaar gewond opgenomen en naar hel gasthuis gebragt Eenige dagen geleden hadden ouders in de St. Salvatorslraal te Gent twist over kinderen. Heidra kwamen de vaders der kinderen tus- schen heidenen eindelijk ook de moeders. Een dezer maakte zich zoo kwaad dal zij plot seling neerviel. Een hall' uur later overleed zij. De Russische generaal SkobelefT is thans de besprokene door de geheele wereldwegens zijn ruwen uitval in woorden tegen Üuitschland gcrigt. Maar dal hij ook durll en kan .vechten bewees hij in tal van veldslagenvooral tegen de Turken. B De Rus is zooals bekend in dezelfde male fatalist als zyn erivijaod de Tartaar ol Turk. Skobeleff nu is de ware opperpriester van hel fatalisme. Hij |S je man die de wonderen doel die vijanden doel verstommen. Hem is hel l-vj-n niets waard, liet is hem een helsch vermaakop een schimmel gezeten door een kogelregen den vijand doelloos in hel front te rijden als rondom hem de dood woedt. Daardoor is hij de ideaal aanvoerder voor den Russischen soldaat, wiens half wilde inborst bij dergelijke tooneelen herleeft. De roep dal de blondeop wonden aanvoerder evenals Mahomet onwond- baar was en dal zes paarden onder hem werden doodgeschoten zonder dat een enkele kogel den ruiter even verwonddegeelt hem een aureool van heiligheid. Voor zijn afgod laat de Rus zich doodhakken. Het carnaval is te Parijsniettegenstaande den Krach, feestelijk gevierd, 's Avonds was hel zeer druk op de straat; het aantal maskers was groot. Onder meer zag men een optogl van 10 koks en 15 koks-maatjes. De grootste kok trommelde op een ijzeren pan en een jongen achter licra droeg een vaandel met het opschrift «Trom pette." Trompette was de vermaarde kok van Gambelta, wiens diners, zegt men, niet zonder invloed waren op de houding van sommige heeren senatoren en afgevaardigden. Generaal Skobeleff verscheen als een echte reus in Rus sische uniform. Hij had een dikaauiechlig heer aan den armdie zich een mooijen Gam- bettakop had gemaakt en overal waar deze per sonen zich vertoonden ging 't geroep op: «Geen oorlog I Weg met Skobeloffl" Ook dit is een teeken des tijds. Gambelta speelde over 't geheel eene groote rol in de straalvertooningen, evenals de Union Générale van Bontoux en Feder. Overal zong men een spotlied met hel merkwaardige refrein Léon Gambelta El le scrulin de liste 11 n'y a que fa Ah Ah Ah I Het feest eindigde 's morgens vijf uren. Het beruchte Parijssche «Bal Mabilethans wordende gesloopiwas vooral in de laatste jaren sterk in luister achteruitgegaan. Wal zag men er toen? Een viertal paren opgevischl uit het vuilste schuiin eener groote stad die een quadrille dansten, zwaaijende met armen en boenen. En daaromheen een tiental juffers de jongste mins tens veertig jaren oud beschilderd bepleis terd geëmailleerd gepolijstgeglansden ge- velouteerd, die hopelooze aanslagen deden op de beurs van den ongelukkige, die zich waagde te midden dezer harpijen. Één dag in het jaar was Mabille werkelijk de moeite waard om te zien. Dat was 's avonds nadat de grand prix de Paris op het veld van Longchamp ge wonnen was. Parijs is dan ingenomen door duizenden van Engelschendie hun goud laten rollenen in den tuin van Mahille dan een groot bachanaal aanrigtlenom hun overwin ning te vieren ol ztch te troosten over hun nederlaag. Hoeveel handelslroctalen er dan op dien avond gesloten werden lusschen Engclsche paardenkoopers en Fransche schoonen zou tuen niet durven zeggen. Een Parijsch salyriek blad behelst het vol gende schrijven van eene petite dame" aan Eraile Zola«Chair inoeieu Zola respaiclan Ié droit duro raansié jevou zolorise a voucervire derua pairconne édemon non pour vó zuitude nalturalisle. Nichelte 183 bis rue breda. Poskriplom vou pouvé zossi doné monadraise omosyeux gaa lans. De regendie in het westen der Ver. Staten tol zoo geweldige overslroomingcn aanleiding gaf, heeft opgehouden. Het water beuon te zakken en hel spoorwegverkeer werd herval. Te Rock Island in Illinois is de brug over de Missisippi vernieldevenals vele andere spoor wegbruggen elders. Duizenden paardenrun deren enz. zijn verdronken onder de inwoners vooral der zuidwestelijke staten hecrschle toe nemende nood en er zijn op tal van plaatsen bijeenkomsten gehouden om hulp te betoonen. De regens zijn door sterke winden en vorst gevolgd. In Canada Leeft het zwaar gesneeuwd. Ook Duitschland is thans toegetreden lot het voorstel van onze Regering otn een internatio nale conferentie te houden voor hel bespreken van maatregelen lot tegengaan van «handel in meisjesdie lusschen sommige onderdanen der verschillende landen wordt godloven. Dezen zomer wordt het bijeenkomen der conferentie verwacht. De debatten zullen dan zeker interessant zijn. maar 'lis de vraag of daaraan volledige publiciteit zul worden gegeven. Heden wordt te Ass^n een varken geslagt dat ongeveer 300 kilo weegt. Dal isvoor een varkeneen heel fatsoen lijke zwaarte en ook merkwaardig omdat in den legenwootdigen lijd vele dikke schepselsals

Amersfoortsche Courant | 1882 | | pagina 2