moet worden geraaktom dadelijk den dood ten gevolge te hebben. Léou Peltzer woonde zooals men weelin La Plata. In Mecanic Hall te Boston warerTzeven dui zend toeschouwers 0111 de opvoering van la Traviata bij te wonen. Met het einde van het eerste bedrijf, nadat Patti de groote aria ge zongen had ontstond er een vreeselijke paniek de tooneelgordijn had vlam gevatEen tafel waarop eene candelabre stondwas te ver naar voren geschoven en de vlammen van de kaarsen waren met het scherm in aanraking gekomen op het oogenblik dat het werd neder- gelaten en 'thad onmiddellijk vuur gevat. Door de tegenwoordigheid van geest der machinisten werd een groot onheil afgewend. Zij maakten hel scherm van boven loslieten het op het tooneel nederstorten cn hadden nu het vuur spoedig en gemakkelijk gebluscht. Weinig tijd later werd dan ook de voorstelling hervat alsof er niets gebeurd ware. Alleen er was nu geen gordijnen het publiek genoot dus kos teloos het ongewone schouwspel in de entr'actes de coulissen en den theatralen toestel le zien veranderen. Te Driernowbij Auguslowoin Polen heeft een groote brand 400 gebouwen in de asch gelegd. Een hevige wind wakkerde de vlammen aandie zich zoo snel verspreidden dal de meeste bewoners der huizen- niets van het hunne konden redden. Twee menschen, zeer veel vee en een menigte goederen ver brandden. Ongeveer 1000 menschen zijn van alles beroofd. Hel dorp lelt ongeveer 2000 inwoners. Ook uil Emadin Hongarije, wordt een der gelijke ramp berigL Daar brandden 358 huizen af, en vonden 9 personen hunnen dood in de vlammen. De bekende Parijsche actrice Judic ontving 's avonds een brief. De brenger wachtte op antwoord. In den brief stond: «lk heb 1000 frs. noodig. Wanneer ge mij die niet geeft, zal ik aan mijn mailresdie zeer jaloersch is zeggendal ik uw minnaar ben. Ze zal u dan dooden, of u vitriool io het gelaat werpen." Judic liet een agent van politie halen en de brenger van den brief werd gearresteerd. Hij bleek de schrijver daarvan te zijn het was een 21-jarig werkmandie sedert drie weken zonder werk was en dat zonderlinge middeltje van chantage had bedacht. Het telephoonnel te Berlijn bevat op 't oogen blik reeds ongeveer zestienhonderd kilometer draad. Ook de beurs is daar verbondenhetgeen aan een groote behoefte schijnt !e voldoen. De kamertjes, waarin de telephoons zich bevinden, zijn zoo ingerigldal geen enkel geluid door den wand kan heendringen. De wanden zijn nL dubbel en met slechte geleidersals asch zaag sel enz.opgevuld. De negen telephoonsdie op de beurs aanwezig zijnstaan dan ook ge durende beurstijd geen oogenblik stil en de twee openbare lebphoonspostenwaar men voor 5ü pf. vijf minuten lang kan spreken worden eveneens druk bezothL was dan ook het lachen en fluisteren opge houden en had plaats gemaakt voor eene diepe stilte. Iedereen luisterde. Eindelijk stierf de laatste loon weg. Eugenie maakte zich ge reed om hare plaats te verlatentoen de barones van de sofa haar toeriep met eene slem die elke tegenwerping onmogelijk moest makenWees zoo goed jufvrouwen speel nog eens een stuk voor ons." «Misschien zingt zij wel," zeide een statige damedie naast de barones gezeten wasmet een twijfelachtig lachjeen wier dochter om hare fraaie stem overal geprezen werd een lofdie voor een goed deel toegeschreven kon worden aan de f40.0U0, welke zij éénmaal zou erven. «Zingt gijmejufvrouw vroeg de barones. «Jamevrouw antwoordde Eugenie nauwe lijks hoorbaar. «In het muziekkastje liggen zangstukken; zoek daarvan een uil, dal u bekend is." «Misschien is zulks wel het geval met het «Air de GrSce,"" zeide een der aanwezigen. «Ojajazing ons dat voor 1" riepen verscheidene personen. «Doch misschien kent de jufvrouw dat lied nietzeide een jong bevallig meisje tot hare moeder «ik zal eens bij haar gaan." «Doe dat. Trjeda zci'Je deze inel een wel willend lachje, «gij zijt een goed kind." En zoo ging Trieda naar de piano met het edelmoedig voornemen om oenige bemoedi gende woorden tul Eugenie te spreken. Wordl vervolgd. AMERSFOORT, 30 Maart 1882. Mei verwijzing naar de 1e kol. der Ie pag. van dit No. vermelden wij nog ten slottedat tot ons groot genoegenvele couranten (ol zij groot of klein zijn is ons even lief) ons «premier Amersfoort" van Maandag jl.geheel uit eigen beweging, hebben overgenomen en derhalve de inhoud daarvan op steeds wijder terrein attentie en effect genoot. Tevens zij opgemerkt dat waar bij de Nieuwe llutt. Cl. verleden week en dikwijls vroeger sprake was van «kleine blaadjes" deze titulatuur een «voorbedaehtelijk pleonasm" is, waardoor couranten, die klein zijnalzóó in de schatting van het publick kunnen worden gedeclineerd. Menschen en zaken (en journalistiek) laten zich zoo maar niei klakkeloos bij lengte, breedte of zwaarte beoordeelen. 0111 maar fluks een vijftal voorbeelden, sinds de Ie Fransclie re volutie te grijpenzoo waren Robespierre Napoleon I, Thiers, Reaconslield en prol. Goud- smil klein van gestalte en wat doel het er toe, of eene courant klein of grootliberaalcon servatief, anti-revolutionnair, ullramontaansch, of partijloos isliet komt er eenvoudig op aan of hetgeen zij voorslaat goed en nuttig mag worden geacht. Saul versloeg duizendenmaar de kleine David versloeg tienduizenden en ook Goliath Hierop wordl met des te meer klem gewezen omdat hel bij sommige groote Ned. couranten allengs eene ingewortelde gewoonte is geworden om kleine couranten te willen doodzwijgen en du haul de leur grandeur met een air de dédain op kleine couranten nederlezienhel een crime de lèse-presse-majeslé achtende indien eene kleine courant zich verstout de onjuist heden eener groote courant aantewijzen al ge schiedt deze aanwijzing in beleefden vorm. Wij vragen het lezend publiek excuus, dat hierboven zooveel fransch is aangevoerd, doch Ier krachtiger en eigenaardiger argumentatie was dit diiar wel eenigszins noodzakelijk. De N. II. Cl. verhoovaardigl er zich wijders opdat «fatsoenlijke bladen" hare rectificatie over namen zonder aanmerkingen. Maar er beslaat immers eene soort «ietwat camaraderie" onder de persaristocralenzooals jaren geleden bleek toen de N. H. Cl., met nog twee groote bladen als bondgenoolenzamenspande om voor hel dagbladzegel een maximum van 3 centen bij Regering en Vertegenwoordiging te verkrijgen en van 'tadverlentiezegcl zweeg, waardoor de kleine couranten noodwendig tweevoudig wouden word in onderdrukt en benadeeld. Toen trad de Amersf. Cl. geheel alleenzonder hulpter verdediging der kleine bladen tegen deze formi dable Og-, Gog- en Magogtrils op die dan ook totaal overwonnen in hare redaclionneele pa leizen terugkromp. Wal verstaal echter de N. Ft. Cl. onder de benaming «fatsoenlijke bladen?" Het woord «fatsoenlijk" is immers extra-ordinair rekbaar in opvatting, veelal alhankelijk van individueele opinie. Om maar ééne opvatting aantestippen wie niet consequent oprcgt handelt, werkt «niet fatsoenlijk;" b. v. toen het Nieuws v. d. Dag den Heer S. W. Josephus Jittaaan wien Amsterdam, zijn handel, stoomvaart, enz. enz. zooveel te danken hebben, telkens aanviel ter zake de Kanaalmaatschappij cn zelfs van curatele sprak zweeg hel Nieuws v. d. Dag destijds totaal V3n het suikerspektakel Uudok de Wit dat het onderwerp van den dag was door ge heel Nederland en in alle couranten, en toen eindelijk zwijgen niet meer mogelijk was bij de openbare bciiandeiing der rogtszaakplaatste het N. v. d. D. in het verslag daarvan enkel de initialen en niet de namen der beschuldigden. Was dal consequent oprcgtfatsoenlijk 7 Tot ie voorbeeld strekteen onzer grocte bladen door duizenden met ons als fatsoenlijk blad aangemerktwerd door de N. H. Cl. herhaal delijk genoemd «het orgaan van den bezoldigden laster," alzoo als «niet fatsoenlijk" door de N. Cl. gepointeerd. Overigens zijn wij geen vrienden van cou ranten-oorlog cn hopen dus rnet dit miniatuur- opstel de polemiek over de Amer. surlaxeaf- schaffing c. a. te kunnen besluiten. De Zaïurdapavond jl. gehouden uitvoering van de Gymnastiek- en Scherravereeniging «Ajax" liep ferm van stapel. Kcrc den wakkeren Direc teur, die tevens zooveel mogelijk had aangewend oru het den aanwezigen zoo aangenaam mogelijk le maken. Eene nette decoratiein welks mid den het beeld van Ajax prijktewas aan het eene einde der zaal aangehragt. De leden der vereeniging, benevens die der onderafdce- lingliefden geloond dat door zamenwerking iets degelijks lot stand gebragt kan worden. Omtrent de werkzaamheden was bepaald in tal van opzigien vooruitgang merkbaarinzon derheid gebleken bij de kamergymnastiek eene der nuttigste gedeelten van de onderwerpelijkc zaak cn die dan ook uitermate heelt voldaan, tci wijl de wapenoefeningen mede met veel loe- juiching werden begroet. Na afloop der uilvoering werd aan de Ver eeniging een krans aangeboden door de leden der Vereeniging «Parnassus" uil Utrecht en is de avond besloten met een balhetwelk weder dit jaar voor velen regt genoegelijk was. De netto opbrengst der uilvoering was, na aftrek der onvermijdelijke kosten, ongeveer f90.zoodat de werkzaamheden dervereeni- gingsleden welwillend hebben gestrekt ten voor- deele van het Metereologisch proefstation te Dicksonhaven eene zaak die algemeene warme sympathie verdient. De oefeningen op groote schaaldie dezen zomer door de le divisie zullen worden uitge voerd zullen beslaan in hel kaïnpeeren van hel 4e reg. infanterie le Millingen en van het 7e reg. le Russuinwaarna deze icginienlen, roet toegevoegde artillerie en cavalerietegenover elkander zullen manoeuvreeren in de omstreken van Amersfoort Het reg. grenadiers en jagers zal aan deze manoeuvres geen deel nemen doch in de nabijheid der residentie manoeu vreeren en ook in de plaatsendie lijdelijk van garnizoen ontbloot wordendetachementen moeien gevenom voor zooveel noodig in de wachtdiensten aldaar le voorzien. Zondagavond is te Stratum een vreeselijke moord gepleegd. In de herberg van dc wed. van Ruth werden op dien avond door verschillende bezoekers vrolijke liedjes gezongen en koddige voordngten gehouden. Een persoonvan Rixtel genaamd geboren te Leendehad vooral den boventoon. Toen deze een jongeling, die ook een liedje gezongen had naar buiten zag ga.mstond hij ook op en ging met hem mee. Naauwelijks hadden zij eenige schreden gedaantoen v. R. den ander de pel afsloeg. «Is dat meenens vroeg de jongelingterwijl hij een beweging deed om zijn hooldekking op te rapen. Op hetzelfde oogenblik schoot v. IL mei een mes gewapend toe en bragt hem een vervaarlijken steek in liet onderlijf toe. De gestokene deed nog eenige strompelende schreden en zakte toen als een massa ineen, liet slagtoffer is een zeer oppassend jongeling uit WoenselJ. B. Smulders genaamd en pas 19 jaar oud. Een aldaar woonachtig Duilsciierilic mei zijne vrouw juist denzellden weg opkwam en iels van hel bovenstaande gemerkt had naderde van Rixteldien hij als een slecht sujet kende met de vraag: «\V'al hebt gij daar gedaan?" En op hetzelfde oogenblik btagi hij hein een forschen slag toe. die een nogal hevig bloeden moet veroorzaakt hebbenwant door bloed druppels en voetslappen geleidheeft men hel spoor van v. R., die een omweg gemaakt heeft van meer dan 1400 meter ver, kunnen volgen. Intusschen kwain de Duitsi lier bij den onge- lukkigen Smeulden»die hem toeriep «.Hij heelt mij gestokenen weldra bleek dal hij een zware wonde aan het onderlijf had waar- uil de ingewanden op een vreeselijke wijze naar buiten drongen. Hel geregt van 's Bosch heeft Maandagmorgen een onderzoek in loco ingestelden 's avonds nog om 8J uur is v. R. zwaar geboeid naar 's Hertogenbosch overgebragt. Maandagmiddag hee.'l dc lijder in het gasthuis een javaarlijke operatie doorslaan, uitgevoerd door den docler van der Loo, bijgestaan door een officier van gezondheiddie wegens de keuring in deze stad vertoelde. Deze operatie kon zeer goed gelukt genoemd wordennog- Ihans was er bijna geen hoop op hersteldaar de ingewanden sterk gewond waren; de jonge ling is dan ook reeds Dingsdag in den namiddag geslorvea Het Britsch «geitengenootschap" telt 242 leden. Het hield onlangs een diner, waarop slechts geitenmelkgeitenkaasgeilengebraad en ragoutkorlotn slechts spijzen en dran ken van geilen afkomstigwerden voorge- diend. Dit klinkt wel wat zonderlingdoch het genootschap doet ook veel nut. Het levert nl. legen zeer lage prijzen geiten aan arme lieden. In vele ziekten is het gebruik van geitenmelk heilzaamook is hel een ze-r gezonde drank waarlegen men dikwijls, ofschoon tenonregte, een vooroordeel heeft. Te Cagliari isaan boord van de Achilles een krijgsiaad gehouden over J. Maynardbe varen matroos en VV. J. Vaugh.in matroos dienende aan boord van de Noilhurnberland beschuldigd de eerste van le Gibraltarin het

Amersfoortsche Courant | 1882 | | pagina 2