April 1882. Jté 5045. Zondag 9 Uitgever A. H. VAN CLEEFF te Amersfoort -DU blid reriehijnt Maendme en DonderdmjooouA. AbonneaeaUprije per S auodm f l—Franco per poet ƒ1.16. Prije der Adrertentitn 1—fl regelt #0 Ctt.elke regel neer 10 Ctelegale, officinale en onteigen. Adv. per regel 11 cte. EecUnee per regel 26 eti. Afzonderlijke nummert 10 etc. Buroaa MUUBHUIZEN hook Sortegracht, Wijk B 60. Wegens hel Paaschfeest wordt dit nuimner, in plaats Maandagavondgedrukt Zaturdag- avonden Zondagochtend 9 April vroegtijdig uitgegeven. De Kotterdamsche Waterweg gq de Amersfoort8che Waterweg. Na de massa millioenen voor den liotlerdara- schen Waterweg uitgegeven, wordt bedoeld «weder" .10 millioen daarvoor aanlewenden waarbij Holler.lam 1 millioen offert, ilel is echter le vreezen dal hel een gevaarlijk experi ment zal zijn, 'twelk men daarmede wil nemen en 't is «zeer" onzeker ol hetgeen bedoeld wordt door aanwending van dal geld te verkrijgen inderdaad zal worden vei kregen. Mislukt het, dan is Kollerdam in dal opzigl verlorenwant b'j dal «enorme" geldaan den waterweg besleedzal men wel niet genoeg kunnen uil geven om te doen wat gedaan kon worden teneinde Brouwershaven en ilellevoetsluis voor Botterdam te maken wat ze kunnen worden. Wij welen tevensdat al wordt 't Kanaal van Voorne nog zoo uitstekend al worden Ilelle voetsluis en Brouwershaven zoo goed als 'l maar mogelijk is gemaakt voor Botterdam het echter niet is wal men zirh in der tijd voorstelde hel niet is wal uien wilde. Daarom dan nu de vraag is 'l niet beter in de gegeven omstan digheden zich tevreden te stellen met een zekeren en veiligen tweeden rang dan de kans te looped omteneinde No. 1 te wordenhet gevaar te geinoct te gaan «geheel" onder oul Ie komen lel briUe au second rungqui s'ecliftse au premier. Waar sprake was en is van de talrijke milli oenen voor den Botterdamschen Waterweg, mag gewettigd worden geacht de vraaghoe staat het toch met de rivier de Eeinden Amersfoort- schen waterweg naar de Zuiderzee Luidens de beriglen zou de Minister van WaterstaatHandel en Nijverheid deswegens te kennen hebben gegeven dat Z.Exa zich daar mede niet kon of niet wilde inlaten voordal in hel hangend proces omtrent hel vuur-, haven en tongeld is uitspraak gedaan. Maar dat proces'twelk niet met de be- vaarbaarmaking der Eem heelt ie makenkan immers nog verscheidene jaren duren Wat zal FEUILLETON. OE BEGEERTE VAN HET HART. 11) NOVELLE VAN BERTHA VON AVOISKY. Eugenie moest zelve over hare dwaze ge dachten lachen hij had haar beleedigd en had haar om vergiffenis gevraagden verder.... Doch hoeveel moeite zij zich ook gaf om zich zelve diets te maken dat zijn gedrag 't gevolg was V8n zijne krenkende woordendiep in haar hart fluisterde eene slem haar toe, dal hij haar beminde. «Neen, neen zeidc zij tot zich zelve, «ik hek hem niet lief; ik wil niet zoo onverstandig zijn ora te denken, dat hij liefde voor nr.'ge voelt of zulks ook slechts maar te wenschen" en toch, haar hart wedersprak die woorden! Zijn kus brandde op hare handzijne woorden stonden in onuitwis. hbare letters in hare ziel gegrift. Zij ontkleedde zich langzaam en begaf zich ter ruste. Spoedig daarop kondigde liet wegrijden der equipages hel vertrek der gasten aan daarna werd alles stil. yOch, hoe gelukkig zou ik zijn, indien hij mij IZij werd boos op zich zelve dat zij slechts aan hem alleen dachten toch.hare gedachten richtten zich altijd op één punt, op hem Baron Bobert ging met snelle schreden zijne kamer op en neder. Zijne levendige verbeelding tooverde hem Eugenie's gelaal in al hare er in dien lijd van de Eem wordendie nu reeds zulke groole raoeijelijkheden voor eene geregelde vaart oplevert 'l De rivier de Eem is onbetwistbaar «Bijkseigendom" en ook déérom zal de Minister zich naar redelijkheid genegen kunnen beloonen om zich die zaak aanlelrekken. Zij is eene «Bijkszaak." Amersfoort gaal een tijdperk van ontwikke ling tegemoet. Drie nieuwe sloombooleube halve een aantal andere schepenbewegen zich op de moeijehjk le bevaren Eem en mon ding wijders rijzen er twee nieuwe fabrieken op, eer. pracluig park is in aanleg en eene ni-'uwe aanzienlijke buitenwijk; een groot gar nizoen is voor Amersfoort bestemd enz. enz. Dit alles wijst op aanmerkelijke uitbreiding. Maar men geve er wel acht opveel hangt ook te dien opzigtevan den toestand der rivier de Eem en hare monding af. Blijft die rivier bijna of soms geheel onbevaarbaar of dikwijls niet dan met moeite bevaarbaar zoo zal er van meerdere ontwikkeling in diverse opzigtcn weinig of niets komen of dan wordt deze verlamd. Daartegenover is het zeker dat als de Eem behoorlijk bevaarbaar is gemaaktalsdan han del en industrie die zenuwen van welvaart en vooruitgang, en wat daaraan annex isdaarvan de gunstigste gevolgen zullen ondervinden en ook een groot gedeelte van den handel en de scheepvaart uil Friesland Overijssel en Noord- Holland Jen weg langs Amersfoort naar het Zui den zal kiezen terwijl de commcrciëelc con nectie tusschen Amersfoort en Amsterdam, reeds van hoogst uitgebreiden aard alsdan nog enorm zal toenemen. De welwillende aandacht en belangstelling des Ministers en van de Vertegenwoordiging wordt derhalve voorden Amersfoortschen Wa terweg naar de Zuiderzee ingeroepen. Vermits millioenen schats voor «andere" waterwegen waren en worden bestemdzullen wel in bil lijkheid eenige staatsuitgaven ook voor dezen waterweg mogen worden toegestaan. De AinsL Courant behelst het volgende uit Londen Tentoonstelling hiertentoonstelling da&r Tentoonstelling van dit en dalen nog wat Overal en altijd tentoonstellingalgemeens en speciale, van wal maar le bedenken is! Dal schoonheid voor den geest hij zag haar, zooals zij daar gisteren avondbestraald door het zachte licht der lamp, mei hare loshangende lokken stond die slechts ten deele haren prach- ligen hals en welgevormde armen bedekten hoe schoon was zij I Veertien dagen waren voorbijgegaan. Er waren slechts weinige woorden tusschen Eugenie en den baron gewisseld doch zijne vurige blikken zeiden meer dan woordenen zij zij be minde hem uit 't diepst harer ziel met die innig heid waarmede men slechts éénmaal kan be minnen. «Geloof mijAnnazoo luidde een gedeelte van den brief, dien zij aan hare pleegzuster schreef, «geloof mij, eene wijde klooi scheidt mij van hein. De vooroordeelen der wereld hoogmoed en rijkdom, zijn niet gemakkelijk te overwinnen. Dikwijls zeg ik lot mij zelve: «Gods wil geschiede!" Doch er komen ook oogenblikken waarin ik de wanhoop nabij ben. Hoewel hij het mij niet bekend heeltdal hij mij bemintzoo drukken zijne blikken meer uil dan woordenmaar of ik ooit zijne vrouw worden zal dal weet God alleen Eigenlijkzustertjeis het dwaas over hein te spreken, die nog nooit het woord «Lielde" tegen mij geuit heelt, doch gij begrijpt wel. ik heb behoefte om mijn hart uit le storten, en bij wie kan ik zulks beter doen dan bij mijne goede Zuster «Houdt maar goeden moed," schreef Anna terug«Gods wegen zijn raadselachtigen is zoo de mode in deze 2e helft der 19e eeuw. Wij hebben „voor'durend wat te kijken en te bepraten. De Engelsche metropolis doel dapper mede aan het exhibeerea Pas is de anti-rook expositie afgeloopende eleclrische internati onale op het voorbeeld van Parijsis nog aan den gangol wij hebben er al weder eene en wel van dameskleedingDe nieuwsgie righeid der heeren wordt door de aankondiging te vergeefs hoog gespannea Zij worden slrenge- lijk geweerd: voor hen is hei taboe! En och, zij hebben niet eens de kans van zich te wreken door iets gelijks le organiseeren want zij mis sen de groote verscheidenheid van détailwat toch zou men zich aangetrokken voelendoor eene collectie rokkenjassenpantalons en korte broekenDaarin is niets mysterieusen men stelt er over 'l geheel niet zooveel belang in. Zij worden toch niet aangeklaagd als onge zond of in hoogere mate ongemakkelijk. Vrou wen zouden zeker al heel weinig komen kijken en evenals de winkels en magazijnenmoeten de tentoonstellingen van héar het toch maar hebben! ÜaarenUgen is 't ontwijfelbaar dat de mannen zich ook moeijenniet inmaar om trent de dameskleeding. Laat er maar een zijn die in een publiek blad een woordje losgeeft over strak rijgenwespenmiddeltjeshooge hakjeslaag uitgesneden japonnen enz.ge kunt zeker zijn dat er eene massa brieven over zullen inkoiuei., van dames, jamaar van heeren hel grootste aantal, en zoo al die epistels geen of weinig getuigenis dragen van originaliteit in the- oriên ol argumentatie zeker is 'l dat ze getui gen van groole belangstelling in hel onderwerp. Het is mede welligl een curieus psychologisch phenomeendat elf mannen van hel dozijn die men in de samenleving ontmoet, practisch evenzeer builen slaat zijn om de details van een damescosluum te beschrijvenals een in boorling van de Zuidzee-eilanden. Allen hebben zij w el een algeineenen indruk dat deze of die er hel mooist of liefst uitzag aan het diner of op de soireemaar gevraagd naar den grond van hun geloot of overtuiging hoort men zelden meer danze was heeiemaa! in 't zwartof heelemaal in 't witen soms komt er bijzij was zoo eenvoudig. Mogelijk dat de dus zich uilenden wel hel luidst zich laten hooien maar niet het grootst in aantal zijn, en dus door de dames niet geacht worden reglens de mannelijke evenals Moeder zegt wie weet hoe gelukkig eens uw lol zal zijn! Vertrouw op God en op Zijne goedheid De dag van hel vertrek des jongen barons naderde met rassche schreden. Den avond te voren vereenigden zich vele voorname gasten in de zalen der barones. Weder werd Eugenie verzocht te zingen, zooals men bijna alle avonden deeden weder verwijderde baron Bobert zich van het gezel schap om zijne plaats in de venslernis in te nemenvan waar hij alleen bemerkt kon wor pen door haar, die aan de piano gezeten was. Toevallig wenschte men weder het «Air de GrSce" te hooren en Eugenie zong hel dezen keer met eene onmiskenbaar innige uitdrukking. Hare oogen werden vochtigen ook in die van baron Robert blonk een traan. Na tien uren verwijderde het gezelschap zich ook Eugenie begaf zich naar hare kamer. Geen enkel woord tol alscheid had hij tol haar ge sproken niets niets zij weende bitter. Plotseling vernam zij schreden op de trap. Eene rilling overviel haaren reeds wilde zij den grendel voor de deur schuiventoen Bobert doodsbleek binnentrad. «Om Gods wilwat beduidt datheer BaronT" fluisterde zij bevende. «Ik koin alscheid van u nemen, Eugenie I II: kan anders niet vertrekken." Hij wilde hare liand vallen. Met eene haastige beweging trok zij deze terug. «Wilt gij mij niet eens uwe hand tot afscheid

Amersfoortsche Courant | 1882 | | pagina 1