Mei 1882. 5051. Dingsdag 2 P E Uitgever H. VAN CLEEFP te Amersfoort Dit blad Teraehijnt Maandag n Donderdagavond. AbonnemenUpnj» per maanden f\Franco per poat /1.15. Prijs der Adrertentiën 10 regela 00 Cta. elke regel meer 10 Cta; legale, olflcieële en onteigen. Adr. per regel 16 cta. Reclamoe per regel 26 cta. Aftonderlijke nummert 10 cta. Buroaa MUURHUIZEN hoek Kortegracht, Wijk B 60. Kennisgeving. De BURGKMIEbTER en WETHOUDERS van AMERSFOORT Gezien art 8 «Ier wel van den 2. Juni 1875 (Staatsblad n°. 95) Brengen ter kennis van het publiek dal door hen aan JAN MORRK en zijne lechtvcrkrijgenden vergunning is verleend om eene Spekslagerij oplerirhlen in hel perceel alhier gelegen aan de Kampstraat, wijk C, n°. 100 bij hel kadaster bekend onder Scclie E n°. 3331. Amersfoort, den 1. Mei 1882. Burgemeester en Wethouders voornoemd De Burgemeester, De Secretaris, VAN PERSIJN. W. L. SCHELTUS. De schitterende surtaxe overwinning behaald door de kracht der «openbare meeniug." Nadat te voren een bulletin der Amersf. Ct. aan HandelarenMakelaarsInduslrieelen enz. was verzondenbehelzende ons telegram uil Amerika van Vrijdag jl.«dal de diflerentieele region voor allo natiën zijn afgeschaftinte- gaan 1 Januarij 1883 bevatte Zalurdagavond jl. de Nederl Staatscourant de «bevestiging" daar van als volgt «Blijkens herigt van Zr. Ms. Minister-resident te Washington heelt hel Huis van Vertegen woordigers zich veieenigd met hel besluit van den Senaat lol afschaffing der differenlieele regten op alle voortbrengselen van Ooslersche herkomst. I)e dagleekening waarop de maatregel in wer king treedt, is bepaald op 1 Januarij e. k." Met de suriaxc-al'schaffing is eene schitterende overwinning behaald door ëe kracht der «open bare meening" in Amerika aldaar klimmend opgewekt sedert deze gewiglige kwestie hel laatst werd behandeld in de Amersf. Ct. No. 2907 van 3D Aug. jl.welker opstel, vertaald, geheelof gedeeltelijk of in resumtie door invloedrijke Amer. bladen is overgenomen en de zaak ook daardoor meer ter harte genomen werd door de Amerikaansche Regering en Ver tegenwoordiging aldus genoopt geworden om de «openbare meening" ten deze te bevredigen. De kwestie is sedert een achttal jaren door de opvolgende Nederl. Regeringen en in onze Eerste en Tweede Kamer au fond behandeld omdat de belangen van den Nederl. Slaatzijnde de groote kollijverkooperen de belangen van handelaren makelaars enz. daarbij enorm zijn betrokken. Alles is echter in dat lal van jaren te veigeefs geweest oin te verkrijgen dat de Amer. Regering daaromtrent onze traclaaluit- legging zou huldigen. Zelfs waren naar ons is medegedeeld te vergeefs de beloogen door den Amer. Minister-resident te 's Gravenhage des wegens aan zijne Regering gerigl, als overtuigd moetende zijn van het regtmatige van hel be klag ton deze der Nederl. Regering en der Nederl. handelaren c. s. In Sept. jl. behelsde een «officieus entrefilet- communiqué" van 't Ilaagsche Dagblad o. a. «Men weel hoe het gaat, als hijdie de magligsle is, niet hoori.il wil, voor ledenen het oor niet wil openen. Daarom is hel geen kwaad denk beeld der Amersf. Cl. om de openbare meening aanlesporenhare stcin op dal punt wat luider te doen hooien dan lot hiertoe. Dit zou o. i. aan de beinoeijingen der Regering kracht kunnen bijzetten." In 't communiqué werd derhalve bekend hoe desperaat de zaak stond en erkend dat de kracht der «openbare meening" hulp en redding kon aanbrengen om de surtaxe- aischafiïng te verkrijgen. Thans is deze overwinning behaald die over tuigend bewijst wal de «openbare meening" in Amerika opgewekt door de Journalistiek ver mag en weet te bewerken. Mogen Volk en Journalistiek in Nederland zich daaraan spiegelen Ondankbaarheid is eene der zwartsteder verfoeijelijkste ondeugden. Daaromverheugd over deze glansrijke vic torie waaruit productiet veel goeds voor bei de vrije Natiën zal spruiten gevoelen wij ons aangenaam genoopt onzen pliglmatigen cijns der dankbaarheid te plengen aan onze kloeke BondgenoolenRegerings-, Senaals-, Congresle den Journalisten enz. in Amerika, die «wars van onregt" onze moeitevolle pogingen tol het erlangen der afschaffing in diverse opzigten schraagdenwant daar te lande moest de kwestie ten principale bepleit en de strijd be slissend uitgevochten worden. Tevens mogen wij onze opwellende ontboe zeming niet breidelenopgesloten in den har- lelijken wensch«dat de surlaxe-afschaffing voor den Nederl. Staat en den Amer. Staal, voor handelsinslellingen handelaren en make laars voor de industriehet finantiewezen de stoomvaart enz. beider landen rijke vruchten groolen zegen en voorspoed moge opleveren 1" A. H. v. C. AMERSFOORT, 1 Mei 1882. Dingsdagden 2. Mei 1882, des namiddags halltweezal de Raad der gemeente Amersfoort eene vergadering houdenwaarin de punten van behandeling zijn 1. Staten van oninbare posten van denhoof- delijken omslag en de hondenbelasting over 1880. 2. Kohieren van den hoofdelijken omslag dienst 1881 en 1882. 3. Ontwerp-besluilen tot af- en overschrijving van posten op de gemeente-begrooling over 1881. 4. Advies van Burg. en VVeth. op de rekesten om concessie voor den aanleg van stoomtram wegen. 5. Advies op de rekesten van A. van Haselen tot aankoop en van A. Pijpers tol aankop of huur van grond op het terrein bij den militairen ziekenstal. G. Voorstel van Burg. en Weth. tot regeling der jaarwedde van de heelmeesters. 7. Rekest van den heer A. Ahlrichs om uit betaling zijner jaarwedde als onderwijzer aan de herhalingsschoolmet advies. 8. Voorstel tot overplaatsing van den onder wijzer II. van Gelder van de kostelooze- naar de lusschenschool. 9. Benoeming van leden en plaatsvervangende leden der commissie bedoeld bij arll. 11 en 15 der wet op de schutterijen. De heer T. C. van GelderMakelaar le Amersfoortis bij besluit der Gedeputeerde Staten van Utrecht dd 27 April 11. benoemd lot lid der commissie voor de herziening van de belastbare opbrengst der ongebouwde eigen dommen in hel schaliingsdislrict Amersfoort, Ter vergadering Donderdag jl. van het Dep. Amersfoort der Maalsch. «Tot Nut van 't Alg." werden de lleeren Ds. 11. W. KallT en H. VV. de Heus tot bestuursleden benoemd ter vervan ging van den Heer \V. J. Hakkert, niet terstond herkiesbaaren wijlen Dr. H. J. Menalda van Schouwenburg. Er werd besloten den loodgie tersknecht \V. van lloogevestgedurende 50 jaren bij eenzelfde firma werkzaamaan het hoofdbestuur ter erlanging eener zilveren me daille voortedragen. Na het inbrengen van ver schillende verslagenwerden benoemd lot be stuursleden voor de spaarbank de lleeren Mr. J. de Louter en W. L. Scheltusaftr. leden voor de bibliotheek de lleeren Ds. Kallï en J. C. F. Prikkenaftr. leden voor het ziekenfonds de lieer A. J. Bosaftr. lid en de Heer J. Zandijk Jr. In de eerstv. vergadering wordt een voorstel van den Heer M. \V. Schellcma Ez. behandeld om des noodig met regiemenis-wijzigingte vermeerderen het aantal literarische lezingen in vergaderingen mei dames. Gedurende het Zomerseizoen van 1882 zullen op het terras der Buitensocieleit «Araicitia" le Amersfoort de volgende concerten plaats hebben Dbtuma. Mutieicorpien. K»prlmeeiter* de heeren Maandag 29 Mei le reg. IlussarenH. Kareis. (2e Pinksterdag) Maandag l2JuniUlr. Schutterij Coenen. Zondag 25 1e reg. Hussaren H. Kareis. Zaturdag 8 Juli Ulr. Schutterij Coenen. Donderdag 20 Coenen. Woensdag 2 Aug. Coenen. Donderdag 17 Coenen. Zaturdag 26 Kon. Ned. Marine A. Bernhardt. Naar wij vernemen is door heeren eigenaren van het Chrisliaanspark le Amersfoort het mu ziekcorps van 'l le reg. Hussaren onder leiding van den heer 11. Kareisgeëngageerd om op Pinkstermaandag des middags eene uitvoering in het Park te gevenhetwelk alsdan voor eenieder toegankelijk is. Dit voornemen dezer heeren verdient warmen lof en toejuiching en mag er niet aan worden getwijfeld dat alsdan een talrijk publiek aan wezig en daarvoor dankbaar zal zijn. Uit 's Gravenhage wordt gemeld De onrustbarende mededeelingen onlangs in enkele bladen gedaan over den toestand van onzen kroonprins waren overdreven. Ook ik heb u gezegd de prins was zeer gedrukt door den dood van zijn trouwen vriend van Goensdoch in hel algemeen is zijn toestand niet minder be vredigend dan voor eenige maanden. De prins is niet bedlegerigniet volslagen melancholiek zooals men zegthij zit opwerkteet en drinkt behoorlijkmaar wil zich alleen niet verplaatsen. Als hij daartoe besluiten kon, ware hij misschien spoedig geheel genezen. De studenten der Parijsche Universiteit heb ben dezer dagen veel van zich doen spreken. Om nu uil hun bal al degenen le ver drijven die niet lot de universiteit behooren hebben zij in de balzaal zelve en omliggende koffijhuizen alles kort en klein geslagenzoodat de politie eindelijk lusschenbeide is gekomen en vier hunner heeft gearresteerd. Dit heeft de studenten echter zoo verbitterddal zij en corps van minstens 15UÜ naar hel huis van den prefect van politie zijn getrokkenom de invrijheidstelling van hun makkers te eischen en dat wel op den dreun van hel air des lam pions den naam van den prefect «Camescasse" uitgalmende. De prefect heeft daarop niet alleen hel viertal niet vrijgelatenmaar integendeel nog enkele andere belhamels doen airtsleeren en de auderen uileen doen jagen. De aange houdenen zijn weder losgelaten. A D V E R T E N T I E N. ^522 Den 3. Mei 1882 hopen onze geliefde Ouders £1 ALBERTUS KI LI AN ST MARIA VAN BILDER hunne V IJ F-EN- V DERTIGJARIGE ECHT VEREEN IGING te herdenken. (y3 Hunne dankbare Kinderen ^■■1X3 Behuwd- en Kleinkinderen. Getrouwd PETRUS VAN DER POL en ANNA CATHARINA DAALMANS welkeook namens wederzydsche familiën hunnen welgemeendcn dank betuigen voor de vele en hartelijke bewijzen van belangstelling met hun huwelijk ondci vonden. Gouda 27 April 1882.

Amersfoortsche Courant | 1882 | | pagina 1