Din «sela of 20 J u n ij 1882. vi 5065. FEUILLETON. DE GOUVERNANTE, Uitgever H. VAN CLEEFP te Amersfoort Dit blad Tertehijnt Vatndaj aa Donderdagavond. AbonnenxoMpriji par S maandaa f 1—Franco per pont /1.15. Prija dar Adrartantiên18 regala 80 Cta. elke regel meer 10 Cta; legale, ofllcieéle en onteigen. Adr. par regal 15 ota. Eaclamaa par regel 25 eta. Aftonderlijkt nummert 10 eta. Bureaa MUURHUIZEN hoek Kortegraoht, Wijk B 60. LIJST DER ONBEKENDE BRIEVEN verzonden van Amersfoort en arrondissement gedurende de 1 e huilt der inaand Mei 1882. Plaats van Namen der geadresseerden. bestemming. 1. J. EndijkAmsterdam. 2. S. licminers 3. G. J. G. Prelles 4. E. Coljee 5. II. <le Bruin 0/7. Dames v. d. Posthoorn Arnhem (2 st.) 8. Mej. M. Vermeulen Utrecht. 0. Mevr. Kroonkanps Elias Zulplien. 10. B. Ba ben Briefkaarten. 1. Mevr. B. MeijerAmsterdam. 2. J. MeerbeekBaarn. Heglhebbenden vervoegen zich aan het post kantoor te Amersfoort. Politiek» Revue De tabak der firma von Bismarck vindt nog geen voldoenden bijval bij de Duitschers. Bismarck heeft bet noodig geacht nog eens zijn tabaksiuonopolie-ontwerp te verdedigen. Na zijne uitvoerige rede werden door de tegen partij inzonderheid door Bichterde beden kingen tegen hel monopolie zoo nadrukkelijk uiteengezetdal de rijkskanselier weder het woord voerde, ofschoon, gelijk uit zijne rede is op te makenbij de verwerping van de voor- dragl verwachtte. Zie hier de hoofdpunten van zijn beloog Bij den invoer van graan wordt slechts een laag regt gehevende uilslag van den Russischen oogst is veel meer van invloed op dc Duilsche graanprijzen. Tegen het verwijl van al te groote legeruilgaven deed hij opmerken dat de Rege ring geen behagen schept in een zoo groot legermaar dal zij daartoe door Duilschiands centrale ligging gedwongen is. Voorts ontkent hijdal bij met een Parlement niet regeren kanmaar eene partij-Regering in Duilscliland is onmogelijk. Met de pari ij van Richter kan niemand regeren. Hij, rijkskanselier, heelt meer regt namens de natie te spreken dan de heer Richter en zijne geestverwanten. «Wie meer dan ik vroeg Bismarck«heelt zijn gansche leven aan de nationale politiek gewijd Wie waagde daarvoor een oorlog waarvan de uilslag niet van mij afhing Waarom zouden wij eene goede Fransche instelling als hel monopolie niet overnemen Welke schitle- 2) Kluchtspel in één bedrijC Tweede Tooneel. De vorigen. De gouvernante. De Gouvernante. Bonjourmesdames. Zoo ijverig aan het sludeeren. Ah, c'est charmant, charmant 1 'l Gebeurt niet dikwijls dat ik u zoo in het lezen verdiept vind. Wal leest gij mademoiselle Francisca. Het is De Gouvernante. Toch geen roman Francisca. Neen. De Gouvernante. Paul el Virginië? Francisca. Neenneen. De Gouvernante. Geef mij het boek. Fiancisca. Doch gij moet inij niet uitlachen. De Gouvernante, (hel bock nemende) «Iloe moeien wij onze akkers bemesten." Hoe komt gij aan (lat werkmijn kind Francisca. Wel, mijn vader zeide, dat ik genoemd hoek moest lezendaar ik veel van landhuishoudkunde boud. De Gouvernante. Dien lust heb ik nog nooit in u opgemerkt. En gijmademoisellein welke lectuur zijl gij verdiept'.' Louise. Niets bijzonders, 'l Is een vervelend onderwerpdoch ik bewonder den stijl. rende uitkomsten verwierf Amerika niet met zijne inkomende reglen Niet de meerderheid in een Parlementmaar het rationeele eener zaak in verband met hel gezag van hel monarchale be ginsel is van beslissenden invloed. Mogl de Rijksdag hei monopolie met eene overweldigende meerderheid verwerpende overtuiging van hetgeen voor Duilscliland nuttig is woog bij de Regering zwaarder dan die meerderheid." De welsprekendheid van den rijkskanselier haatte niet. Hij leed de nederlaag. Nadat de discussie nog eenigen lijd was voortgezet werd art. 1 der voordragt verworpen met 270 tegen 43 stemmen eene meerderheid welke hij zeker zoo groot niet verwacht had. Het ziet er in Egypte bedroevend voor de Europeanen uit. Zij willen vertrekkenmaai er zijn geen schepen genoeg om allen te ver voeren. Alle inboedels zijn gepaktalle kost baarheden zijn begraven of verborgen de maga zijnen en kantoren zijn gesloten en reikhalzend ziel een ieder naar redding uitdaar elke nieuwe dag ook nieuw verraad kan brengen. Geen Europeaan in Egypte of hij wantrouwt Derwisch paclia; men is er zeker van dal zijn gedrag tegenover Arabi-pacha komedie is en dat al hel gebeurde een doorgestoken spel van beiden is. De val van generaal Ignatieff heeft te St.-Pe- lersburg een algemeene voldoening veroorzaakt Tot het ontslaan van den minister is besloten geworden in eene te Sl.-Pelersburgonder voorzitting van den Czargehouden conferentie waarin erkend werd, dat de politiek van Ignatieff noodlottig was voor de belangen des lands en dus moest worden verlaten. De verkiezingen in België zijn gunstig voor de liberalen algeloopen. De senaat is nu zamengesteld uit 38 liberalen en 31 clericalende kamer uil 78 liberalen en 00 clericalen. Sedert 1857 was nimmer da meer derheid grooter. Te Scliaerbeek bij Brusselwerd te midden der verkiezingsdrukle groote sensatie veroorzaakt door het instorten van den vloer in één der kies- bureauxwaardoor vele personen kwetsuren bekwamen. Allerlei. Te Brussel zijn drie personen gearresteerd die in hel bezit waren van een kistje, welks inhoud op een millioen Ir. in banknoten wordt De Gouvernante. Kunt gij mij den titel niet noemen Louise. Niet gaarne noem ik dien. De Gouvernante. Waarom Louise. Omdat ik dezen zelve nauwelijks weet. De Gouvernante, (hei boek nemende) Geef het mij Ah ciel l Dat is grieksch. Wel mademoiselleschaamt gij u niet om zulk een boek le lezen Louise. Ik heb het boek niet gelezen en behoeil gij u dus niet ongerust te maken. Ik dacht hierin eenige mooie letters voor een zakdoekje le vindenom genoemd handwerkje aan mijne vriendin op haren verjaardag le geven. De Gouvernante. Nudan heb ik niets ge zegd ma petite Ik zal u daarmede helpen. De zaak is alzoo weer afgehandeld. Eh bien wij zullen nu een paar uurtjes gaan werken. Hoe, gij zuilit! Francisca. Zouden wij dan niet zuchten wanneer inen zooals wijop achttienjarigen leeftijd nog als schoolkinderen behandeld wor den. Wij nebben, zonder ons zeiven te vleien, aardige gezichtjes, wij zijn niet dom en toch moeten wij altijd te huis blijvenin plaats van zooals alle jonge incisies naar partijen te gaan. Wal helpt ons al dal leeren. Een roman noemt u geen lectuur voor ons; ja, reisbeschrijvingen geell gij onsachttienjarigenin de hand. En ik vraag hel aan iedereen heb ik geene reden oin te zuchten 0 becijferd. Van dit drietal is een Engelschman, Watsonde ander een AmerikaanFulton beiden gewezen scheepskapiteins en de derde eene zeer schoone Engelsche missClara Mar- lison. Hel geld moet naar men zegt afkomstig zijn van den grooten Parijschen diefstal. Zij zijn, met het verzegelde kistje, aan Frankrijk uitgeleverd. In het noorden van Schotland heeft hel verl. week gesneeuwd. De toppen van hel Grampian- gcbergle zijn met sneeuw bedekt en het weder is plotseling zoo koud geworden als in Januarij. Uit eenige streken van Flintshire wordt ook winleiweer met sneeuw gemeld. De vorige week werd te Rotterdam een per soon wegens dronkenschap ingerekenddie zich nog slechts één uur in den gehuwden staat mocht verheugen. Uit Londen meldt men aan de Academy dal men in Westminster Abbey, bij bel aanleggen van een graf, de ontdekking heelt gedaan dat eertijds op die plek een Rocneinsche villa heeft geslaan. Tien twaalf voelen onder de opper vlakte vond men verscheidene overblijfselen van een hypocauslmen vond bovendien nog een rij pilarenwaarop de onderlaag van den parketvloer gerust had. Weder zijn vier Duitsche officieren met goed vinden van den Keizer in Turksche dienst over gegaan om daar hervormingen in le voeren. Een hunner, kolonel Kohier, kreeg den geno- raalsrang, de drie overigen werden van kapitein tol kolonel bevoiderd. Heltraclement voor allen, zonder onderscheid van rangis op 20,000 li es. per jaar bepaald. Te Caltanisetta op Sicilië is volgens de Gazzetla Piemonlese een treurig ongeluk gebeurd. In de zwavelmijn «Tumminelli" is een louw gebroken, waarmede eenige inet zwavel beladen wagens naar boven getrokken zouden wordende wagens stortten weder omlaag, geraakten door de sterke wrijving in brand waarop een ontploffing volg de die 13 arbeiders bet leven kostte en meer dan 30 anderen zwaar verwondde. Onlangs werd te R. een geneesheer hij een ziek kind ontboden. Toen de dotter kwam vond hij den zieke in de huid van een kat ge- De Gouvernante. Ah ciel! Goddeloos kind, deze woorden zal ik aan uwen vader mede- deelen. Daarvoor heb ik nu gewerktdaarvoor heb ik u builen het bereik van de wereld ge houden l Dat is mijn loon voor al mijne zor gen. Mon Dieu Louise. Fiancisca heelt groot gelijk. Ik vind leeren zeer nuttig, doch onze leertijd is voorbij. Wij wenschen nu te bewonderen en zoo hel kan ook bewonderd te worden! De Gouvernante. 0ondankbare wezens. Op mijnen arm heb ik u als kind gedragen, ik heb u als eene moeder bemind en verzorgd. Hoe raenigen nacht heb ik niet les dieux m'en sont lémoins aan uw bed gewaakt. En dat is nu mijn dank. Francisca. Mijn Godwie onzer heeft dan gezegddat gij dal alles niet gedaan hebt Wij houden ook zeer veel van udoch bei verveelt ons om telkens aan dal alles herinnerd te worden. Louise. Jajo ma bonnevvy zijn u wer kelijk zeer dankbaar. En... wij mogen toch wet eens schertsen. De Gouvernante. Wat, scherts? Gij beloont al mijne zorgen wél. Ahles ingrales l Fiancisca. Mijn God, 'twas ons doel niet u te grieven Louise. Wij meenden het zoo kwaad niet. Francisca. Hoe kondel gij denken, dal het ernst was. En lol bewijs daarvan willen wij

Amersfoortsche Courant | 1882 | | pagina 1