wikkcldOp de Traag waarom dit geschied Was, kreeg de geneesheer ten antwoord: «de mcnsclien hebben het mij aangeraden." liet schijnt echter niet veel gehaat te hebben want een paar dagen later overleed de kleine. In een kleinen schouwburg werd een ijzing wekkend drama vertoond In een der laatste taiereelen trad de booswicht op om zijn mede minnaar met een dolk te vermoordendoch bespeurde in het beslissende oogenblik dal hij zijn dolk in de kleedkamer had laten liggen. Met een verschrikkelijke slem riep hij toen «Sterf, ellendeling! Wel heb ik mijn dolk ver geten maar met deze vuisten zal ik u hier op deze plaats, voor de oogen van het zeer ge achte publiek verworgen." Het publiek juichte den held siormachtig toe. Uit Elm wordt aan de Magdehurger Ztg. van den 11e het volgende gemeld De bergslortingen aan den iiisikopf duurden gisteren na<-hl tot ongeveer 10 uur in steeds heviger male voort; ongelukkig namen verscheidene aard- en steen massa's hare rigting naar hel dorpzonder het echter nog te bereiken. De paniek onder de bewoners neemt toe en de meeste bewoners vluchten, lieden is de berg weder rustig en schijnt er minder gevaar te zijn. In een twist, te Pétange nabij Arlon, welke tusschen twee broeders ontslaan was heefteen dezer laatsien verscheidene messteken bekomen, welke den dood ten gevolge hadden. De moor denaar Nicolaas Kogel22 jaar oud schrijn werker te billeidangeheelt na hel plegen van de misdaad, de vlugt genomen. Fogelwerd te Differl aangehouden. Te Liverpool heeft zich Arthur Golding aan gegeven wegens het bij ongeluk doodschieten van zijne meid. Hij liet haar een revolver zien en zij vroeg hem wat zoudl gij doen als men u eens dreigde dood te schieten? Hij ligt te zijn revolver opvergetendedal hij dien geladen had om een hond te doodenhaalde over en trof haar vlak voor het voorhoofd. Zoo althans luidde zijne verklaring. De zaak wordt underzochL In Amerika en Z. Rusland legt men er zich in den laaisten lijd ijverig op toede petro leum welker vei voer door het wegvloeijen de verdamping cn het gevaar voor brand velerlei bezwaren oplevertin een vasten slaat over te brengen. In Rusland is men daarin op de vol gende wijze geslaagd Men verwarmt de ruwe petroleum tol een temperatuur beneden hel Kookpunt, en onder hel bekoelen lost men een zekere hoeveelheid drooge Marseillaansche z«ep daarin op. Daardoor verkrijgt men een gelei achtige slof, welke, meteen brandend lig< haam in aanraking gebraglals was verbrandt. Door behandeling met een sterk verdund zuur wordt de zeep ontleed, en de petroleum weer vrij. De hoeveelheid zeepwelke men moet ge bruiken is alhanketijk van den aard van de petroleum, en wisselt af tusschen en 3 pet. Volgens het Engelsche parlementslid Camp bell kan een man toe met 6 uur slapen, een vrouw met 7een gek met 8zoodai hij niet begrijpt waarom een Ier 12 uur noodig zou hebben. Zoo meikte hij Maandagnacht onder zeer rustig gaan leeren. Louise. Wees nu maar niet langer boos op onsma chérie. De Gouvernante. Voor dezen keer zal ik u dan maar vergiffenis schenken. Doch gij inoet mij beloven oplettend Ie zijnwij zuilen nu beginnen. Waar zijn de atlassen? Francises. Ach God De Gouvernante. Vile! vite Louise, (die. onder 'tzoeken van de atlassen, steeds naar huiten tuurtterwijl Francisca haar oogenschijnlijk helpt; .Niets? Francisca. Niets De Gouvernante. Wal voert gij daar uit? Francisca. Ik kan de kaarten niet vinden. De Gouvernante. Weldaar liggen zij Louise, (zacht) Niets? Francisca. (uit het raam glurende) Niels De Gouvernante. Mesdemoisellcsopent uwe atlassen! Waar zijn wij hel laatst gebleven? Moet ik nog langer op antwoord wachten? Francisca. In Louise. Bij De Gouvernante. Den naam nu Francisca. Bij Louise. In De Gouvernante, (gestreng) Bij in in bij Mon dieuquel nonsens I Mesdames Attention I Waar zijn wij gebleven Francisca. Bij Louise. In groot gelach optoen de Ier Heal y bezwaar maakte tegen ecu ochtendzitting op den vol genden dag. Kunstboter wordt volop gemaakt en in Ame rika bestaan reeds een aantal fabrieken waarin kunstkaas wordt gemaakt. 01 aldaar ook kunslvee en later kunslmen- schon kunnen worden vervaardigdzal de lijd moeten leeren. liet aantal op Zondag 11 Junij te Alexandria gedoode Europeanen is 250. liet aantal gedoode inlanders ia nog niet hekend. De hooiden van vele Europeanen weiden letterlijk tot brei ge slagen en anderen werden vreeselijk gefolterd. De paniek aldaar neemt toe. Landen aldaar Europeesche troependan is een bloedbad on vermijdelijk. Landt een Turksch leger, dan is verbroedering van de Turken met de inlanders te vreezen. Het aantal Europeesche oorlog schepen voor Alexandria vermeerdert steeds. De Vesuvius schijnt zich tot een groote uit barsting gereed te makenwant geen dag ;aat er bijna oin of de eleclro-magnetische toestellen zijn in de war. Professor Palmieri heeft dezer dagen verschillende lichte aardschokken waar genomen. De vlammengordeidie den krater omgeeftwordt steeds grooler en de Vesuvius- spoorweg zal misschien spoedig op een harde proef worden gesteld. Uit de Abruzzen worden eveneens herhaalde aardschokken gemeld. Een schandaalproces zal binnenkort te Ver- viers voor den regler komen. Reeds sinds jaren was hel bekenddat aldaarwanneer jonge paren op het punt stonden zich in het huwelijk te begevenongeteekende brievennu eens aan de bruid dan weder den bruidegomge zonden werden Den bruidegom werd daarin gesproken van eene schandelijke levenswijs die bet meisje zou hebben geleid en zwanger schap builen echt tengevolge had. Der bruid werd verzekerddat de bruidegom lijdende was aan schandelijke ziektenvan welke eene gede tailleerde beschrijving werd gegeven. Onlangs kwam echter gelukkig aan den dag, wie al die brieven geschreven had. Ter gelegenheid van een sterlgeval onder den hoogeren standwerd namelijk een brief van rouwbeklag ontvangen waarvan hel scbrill overeenkwam met dat der bewuste epistels. Deze brief was afkomstig van eene voorname dame, die reeds schuld heeii bekend en wier echtgenoot te Verviers alge meen achting geniet. Men heelt getracht de zaak te smoren maar de bloedverwanten van een meisje, wier eer eveneens was aangetast, eischlen dal hel regl zijn loop zou hebben. Eerst onder Lodewijk XIV kwam men op de gedachte om lantaarns met kaarsen op de straat te plaatsenen deze gebeurtenis werd zoo merkwaardig geacht, dat men er gedenkpen ningen van liet slaan, in ons land was Jan van der Heijden een eerste die hel durfde wagen een pian tol het verlichten der straten aan de regering bloot te leggen. Hij mag de uitvinder worden genoemd van de lantaarns, vroeger bekend onder den naam van gloeijende spijkers, zooals zij nog vóór 17 Augustus 1859 te Amers foort prijkten. De Gouvernante. Bij de stad Regensburg. Francisca. (zacht tol Louise) Ziet gij nog niets? Louise, (evenzoo) Nog niets I De Gouvernante. Waar ligt nu deze stad Ah ciclsoyez done ra*sonnables(den atlas nemende) Zieldaar ligt Regensburg. Louise. Ja ja De Gouvernante. Nu is het aan u, Francisca, om mij een antwoord te geven. Slaapt gij Francisca. (tot Louise ter zijde) Ziet gij mij nen giaaf nog niet? De Gouvernante. Wat? Graaf! Wat belee- kenen deze w oorden Francisca. Graaf? Ma bonne, nu hebtu, geloof ik geslapen. Ik zeide iets van geografen. Louise, (zacht) Goddeloos kind Francisca. (ter zijde) Men helpt zich zoo goed het kan De Gouvernante. Franciscancam uw boek en lees. Francisca. Dc letters schemeren mij voor de oogen. De Gouvernante. Gij zijl tc opgewonden(Tol Louise) Lees gij dan maarLouise. Louise. Ik heb heden nacht geen oogenblik geslapen. Lees gij liever, ma bonno. De Gouvernante. Welaangeef mij mijn bril. Francisca. (haar dien gevende) Hier, ma chérie De Gouvernante, (in 'l bock zoekende) Alzoo.... Francisca. (opspringendeop luiden toon jCiwijl zij uil 'l venster kijkt) Dc rijknecht! Ingezonden Stukken. (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie.) Ann de Redactie. Van het door U medegedeeld verslag der zitting van den Gemeen teraad van 11 dezer trok mijne bijzondere aandacht- de zinsnede dat de Commissie voor do straatverlichting va rijp beraad, tot de slotsom is gekomen dat alleen do verlichting door middel van stcenkolengas niet genui heil knn worden aanbevolen. lioe aangenaam dit ook myge klinken iu de ooren van particu liere en stedelijke gasfabriekaiilon ware liet mij us inziens niet overbodig geweestju wensehelijkdat de geachte Commissie de gronden hudde nieiledegedoeldwaarop reik eene rooskleuiige overtuiging gevestigd is Immers is or wol reilen «autonomen dat haar gevoelen niet zoo algemeen wordt gedeeld bepaaldelijk niet de meening uitdrukt veler gasvakmannenja dagelijks met de nankste feilen in weerspraak schijnt tc kuinen. Slechts een voor beeld ouder velen, l'e Kngelselie stad Norwich wordt sinds korten tijd door elcctriciteit verlicht op enuo wijze dat de geheele ver lichting met het licht van dertienhonderd Careellampen gelijk- staande slechts f3.50 per uur kost; zOuil.ildank zij de voor deelen behaald door verminderden handarbeid en verminderd sleen- kolengebruik ieder licht ter sterkte van zrs Careellampen slechts op vijf cents per uur to staan koint hene Curccllamp is enne moderatcurlump welke in één uur 42 gram zuivere raapolie ver braudt met eene pitwijdte van 30 in.in. en wier lichtsterkte gelijk is aan 7.4 Kngelselie stnndurdrandles of 7.(1 Duitsche paralTinkaar.eu. Daaruit volgt dat een veel sterker licht, als nu alhier door ieders openbare straatvlam wordt verstrektzoo ongeveer op een halve cent per uur zoude tc staan komen. Waar dergelijk cijfer spreekt, meen ik dat eene iets mindor vaste rust wnnst-hel'jk ware vooral iu het belang van hendie eventueel te begane feilen zullen hebben gordtemuncu uit ltuune beurzennamelijk de helastiug- sclluldi«ca- PlULOTKClINlCliS. AMERSFOORT, 19 Junij 1882, In de gisteren le 'sGravenhagc gehouden vergadering van algevaardigden der Vrijmet selaars-loges ressorleerende onder het Groot- Oosten van het Koninkrijk der Nederlanden onderhoorigc koloniën en landen is tot Groot meester-Nationaal der Orde gekozen Z. K. H. Prins Alexanderkroonprins der Nederlanden. De heer A. in 't Veltstationsklerk te Amers foort is benoemd tot stationschef te Enuelo. Aanst. Zondagochtend zal de heer J. C. Bekking van Hoofdplaat (Zeeuwsch Vlaanderen) tot pre dikant bij de vrije geref. gemeente te Amers foort worden bevestigd door Ds. N. Wedemeijer te 's Gravenbage en zal hij des avonds zijne intrede doen. Zalurdagavond jl. viel een tienjarig jongetje in de Korlegrarht en dreef door tot ouder de oude visclnnarklalwaar liet werd gegrepen door Willem Gouw, die. ofschoon niet kun nende zwemmenin de Langt-grachl was ge sprongen den gevaarlijken logt van daar onder de Langestraal deed en daarna met hel jongetje beladenden tcrugtogt naar de Langegracht maakte. Willem Gouw is arbeider, zonder vaste dienst, gehuwd en vader van vijf kinderen. Vermits de ouders van hel geredde jongetje zijne moedige daad niet geldelijk kunnen beioonen zoo neemt de Red. der Amersl'. Ct. gaarne voor liera en zijn gezin in ontvangstwat edcldenkendcn voor hem gelieven te bestemmen en ontving reeds daarvoor van den beer S. D. 11.en van ccnigc anderen f1.20. Het is te hopen datindien er weder kin deren in hel water vallen, alsdan dadelijk weder moedige redders zullen toesnellen. Heden maandag en morgen Dingsdneavond hebben de laatste voorstellingen in hel Theater Casti op den Hof alhier plaatstelkens wor dende besloten met het nog niet alhier opge- Louise. (evenzoo) De bode I De Gouvernante, (gestreng) Mesdemoisellcs,, wat bctcckenen deze woorden Francisca. Hij is het I De Gouvernante. Kijk in uwe atlassen opdat ik voort kan gaan. Louise. Hij springt van zijn paard Francisca. Nu blijl ik niet langer; ik moet.... De Gouvernante. Gij moot Francisca. Tol hein gaan t De Gouvernante. Wal meent gij toch Francisca. Welnu dan. Daar buiten wacht een bode met een bricl voor onslaat ons nu gaan om dien in ontvangst le nemen. De Gouvernante. Een brief!... Neen, gij moogt niet gaanik zelve zal den rijknecht tc gernoet wandelenTaisez vous. Louise. De brief is voor ons en het is onge hoord dal u hem opent l Francisca. 't Is verschrikkelijk. De Gouvernante. StilIk maak den brief open, dal zal uw vader voorzeker goedkeuren. Ik ga naar den rijknecht. Francisca. Hoe Gij will u zooveel moeite voor ons geven. Dat mag niet gebeuren. Laat ik maar gaan. De Gouvernante. Dat zoudt gij wel gaarne willen doen Neen! Ik ga zelve, spreek niet langer legen meisjes Restez icipatience et soyez raisonnabies. (Zij vertrekt door de middendeur.) Wordt veivolyd.

Amersfoortsche Courant | 1882 | | pagina 2