sloten en besluiten bij dezedat iedere ge meente ecnige mannen zal benoemendie onder de dienst de kerken moeien doorloopenton einde de gcloovigcn wakker te houden. Die mannen zullen te dien einde een langen stok moeten dragenom de slapers daarmede op het hoold te likken." Anderson verhaalt in zijn handelsgeschiedenis van Engeland merkwaardige eoniruslen met de weelde van onzen tijd. In 1234 sliep de koning van Engeland voor het eerst op eenen slroozakvroeger had hij op de planken ge slapenin 1240 waren de meeste huizen nog met slroo bedekt, en in 1300 kende men in Londen nog geen schoorsteenveel minder een haard. Men warmde zich nog aan vuurteelen. Wijn werd als geneesmiddel in de apotheken verkocht. Rijtuigen kende men niet De aan zienlijken reden te paardmet de vrouwen achter zich. In 1340 bedroegen de belastingen 30,000 wolzakken reglers en advocaten wer den met kaneel en peper betaald. In 1343 kwamen de eerste spelden uil. Vroeger bedien den de dames zich van houten pinneljes. In 1344 werd in Engeland liet eerste goud gemunt. De eerste zijden kousen droeg koningin Elisabeth in 1547, nadat de koning van Klankrijk in 1542 die mode het eerst in de wereld had gebragt. Dat bij onweder niet gctelephoneerd mag wordenbleek dezer dagen te Weenen bij een heftig onweder. In hel kantoor van een maat schappij liet zich plotseling uit de zich daarbe- vindende telephoon een heftige knal hooien en bijna tegelijkertijd zag men eene groote elec- trische vonk. De directeur en twee personen die zich op het kantoor bevonden liepen na tuurlijk zoo snel mogelijk wegen kwamen gelukkig met den schrik vrij. Volgens het reg lement mag er bij onweder niet getdephoneerd worden en waarschijnlijk is deze bepaling door een der abonnenten in denzellden draad niet opgevolgd. Het voorval kan als waarschuwing dienen en zal misschien aanleiding geven tot een maatregeldie beter is dan een eenvoudig verbod. Volgens de Maasbode is de millioenen-juffrouw te Rotterdam gearriveerd en leeft op groolen voel. Zij schijnt niet anders dan in rijtuig uil te gaan en geeft zulke douceursdat de koetsiers onder elkander twist krijgen wie haar rijden zalen hun patroon hierop orde heeft moeien stellen. Zij is over het algemeen gul en sluit niemand van hare milddadigheid uit. Andere bladen melden dal zij maar kort te Rotterdam was. Onlangs maakte het Engelsche Parlements lid John Bright in een zijner redevoeringen melding van de Schotsche schrijfster Janel Hamilton. Deze schrijfster was een boerin, die volstrekt geen opvoeding genoten had en alles wat zij wist zelve uil boeken geleerd had vooral uit Shakespearewiens werken zij van builen kende. Zij had nooit iets van de regels der spraakkunst geleerd en schreef toch hare opstellen in zuiver Engelschzonder eenige fouten. Hoezeer men haar in haar eigen land in eere hield, blijkt wel uit het feit, dat de onthulling van lM vooi haar opgerigte gedenk- teeken door 60,000 menschen werd bijgewoond. Eergisler vond men te Parijs in een huis van dc Rue Vivienne het echtpaar Guyon dood. Ze hadden zich doen slikken. De man was 50, de vrouw 43 jaar oud. In een brief werd als reden van den zcllmoord opgegeven dat mad. Guyon, aan eene pijnlijke en ongeneeslijke ziekte lijden de besloten had een einde aan haar leven te maken, en dat haar man, dit wetende, met haar wilde sterven. Nuzij moest hier zijndan zoudt gij eerst bestraft worden Francisca. Dat fwhoeft volstrekt niet; wij zijn met u meer dan tevreden. Louise. Dal gelool ik ook Francisca. Ma bonneen de brieven De Gouvernante. Krijgt gij niet Louise. De brieven Dc Gouvernante. Taisez-vouzIk ga nu de bl ieven in de zijkamer lezen. Respectpa tience. silence; ne failes pas des bêtiscs(Zij vertrekt door de zijdeur.) Vijfde Tooneel. Francisca. Louise. Louise (de Gouvernante naroepende) Barm hartigheid Francisca (evenzoo) Ma bonne Louise. Zij gaat. Francisca. Zij hoort ons niet Kennisgeving. De BURGEMEESTER van AMERSFOORT Brengt ter kennis van de ingezetenen dezer gemeente dal hel door den provincialen Inspec teur van 's rijks directe belastingen enz. in Noord-Holland en Utrecht executoor verklaard kohier No. 2 van de personeole belasting over het dienstjaar 1882/83 (wijken F1) aan den Ontvanger van 's rijks directe belastingen alhier is (er hand gesteld, aan wien ieder ver plicht is zijnen aanslag op den bij de wel be paalden voet te voldoen. Gedaan en op de daarvoor gebruikelijke plaat sen aangeplakt te Amersfoortden 22. Juni 1882. De Burgemeester voornoemd, VAN PEBS1JN. AMERSFOORT, 83 Junij 1884. Ter aanvulling van ons gisteren in een Extra No. uitgegeven verslag der gemeenteraadszitting van eergisterenstrekt liet onderstaande De Baadscomraissie voor de slralenverlichting, in wier handen is gesteld het voorstel van Burg. en Weth. om de buitenwijken met 20 pelroleumlantaarns en éóne gaslantaarn te ver lichten adviseert met de verlichting der buiten wijken te wachten totdat omtrent de algemeene verlichting een besluit zal zijn genomen. Zij is van oordeel dal voldoende verlichting dier wijken hoe langer zoo meer noodig wordtmaar deze zou met het oog op den korten tijd vóór de expiratie van hel gascontract (17 Aug. 1884) h. i. niet gerechtvaardigd zijn naardien bij een nieuw ontract ol bij eventueele oprichting van eene gemeente-fabriekvoor de verlichting der buitenwijken, door middel van gaslicht, zal behooren te worden gezorgd. De Voorzitter verklaart dal bij hem noch hij het dagelijksch bestuur eenig bezwaar beslaat tegen het in behandeling brengen van dat rapporL De heer Croockewit kan zich geenszins veree nigen met het advies der commissie en verdedigt hel voorstel van Burg. en Weth., terwijl de heer van den Wall Bake het rapport der commissie nader toelichtwaarop overeenkomstig het ad vies dier commissie wordt besloten met 10 tegen 4 stemmen (de heeren CelosseCroocke wit Groeneboom en van Zijsl). Voorstel van Burg. en Weth. om den weg, loo- pende van den Naarderstraatweg tot den ouden Soesterweg (den parellelweg) in onderhoud over- leneinen van de lloll. IJz. Spoorweg m'J. De Voor zitter verwijst naar de ter zake gevoerde corres pondentie overgelegd bij hel voorstelna welks aanneming de voor pubheken dienst bestemde wegzoodra mogelijk in verbeterden staat zal worden gebracht van gemeentewege. De Voorzitter doel den heer Visser, beden king opperende voor het geval bedoeld terrein noodig wordt ten behoeve van een nieuw station daaromtrent opmerken dat het niet is opgenomen in de onteigening voor den Spoorweg Amers foortNijmegen; antwoordt den heer van Burg steeden op diens vraag of niet de eigendom wordi overgedragen, dat alleen hel onderhoud overgaatgeeft den heer Gerritsen te kennen dal de bijdrage der Spoorwegm'J. van 150 wordt aangenomen en deelt den heer van den Wall Bake mede dat er van een eventueel viaduct niets met zekerheid bekend is. Het voorstel van B. en W. wordt daarop met eenparige stemmen aangenomen. Een voorstel van Burg. en Weth. om de jaarwed de van elk der 12 nachtwakers met f 25 te ver- boogen en alzoo vasitestellen op f 180, met ingang van 1 Juli 1882, wordt zonder discussie aangenomen met algemeene stemmen. Verzoek van den heer J. D. F. van der Veen, timmerman en makelaar te Baarn, om hem tegen f 140(1 a f 1500 in eigendom aflestaan het aan de Slijkpoortsbrug gelegen stuk grond, ter grootte van 7 aren 40 centiarenbestemd voor den bouwbinnen 2 jaarvan eene villa Louise. De deur is digi! Laten wij echter blijde zijn dal wij den bril verborgen hebben nu kan zij ten minste de brieven niet lezen. Francisca. Dat is waarZiet gij nu dal al onze vleierijen niets hebben te weeg gebracht. Nu moeten wij list gebruiken. Doch welke? Louise. Ik heb reeds een plan bedacht, liet is wel veel gewaagd doch ik heb daartoe moed genoeg. En wanneer het ons niet gelukt, dan kunnen wij het altijd doen voorkomenals eene grap. Luister dan Francisca. Stildaar komt de Gouvernante Louise. Ja waarlijk. Kom ga mede naar de andere kamerdaar zullen wij alles bespre ken en als niets ons de brieven in ons bezit kan doen komendan zullen wij getroost als oude jongejuffrouwen sterven(Beide vertrek ken door de andere zijdeur.) Wordt vervoljd. ter huurwaarde van p. m. /T>00. Burg. en Weth. achten den verkoop wenschelijk omreden het slichten van een heerenhuis aldaar veel tot verfraa-ing zal bijdragenindirecte voordeelen der gemeente opleverenenz. Hun voorstel tot den verkoop in voege voormeld legen f 1500 wordt met 12 tegen 2 st. (de heeren Groeneboom en Lagerweij) aangenomen met bepaling dal uil de koopsom zullen worden afgelost drie aandeden van f 500 in de 5 pCls. gcldlcening van 2 Atig. 1875. Omtrent de benoeming van een leeraar- direcicur aan de inr. v. in. o. stelt de lieer Groeneboom voor in de eerste plaats te benoe men een leciaar, daarna een directeur, en verlangt voorlezing van hel advies des inspec teurs. De Voorzitter herinnert dat hoewel die brief niets ten nadeelc van wien ook inhoudt, nochtans is van vertrouwelijken aard. N'a af stemming van de voorlezingkomt aan de orde het voorstel-Groenchoom om aanvankelijk een leeraar te benoemen waarlegen de Voorzitter bij gebreke van voor die betrekking aanhevo- lenen zich moet verklaren, des verlangd uitstel der zaak in overweging gevende. Dc heer Visserhet voorstel ondersteunende vermeent dat de gemeenteraad had behooren tc worden erkend hij de tijdelijke waarneming van het directeurschap en dat de leden van den raad de aanbevelingslijst moesten kennen voor dat de aanbevolcnen zich lot hen vervoegden. De Voorzitter miskenning verwerpende beroept er zich op dat het reglement niet spreekt van eene vacature «door overlijden ontslaancn is van nieening dat onbekendheid met de lijst de ontvangst van sollicitanten vergemakkelijkt. De heer Visser kondigt een voorstel aan lot wijziging van het reglement. Ook de heeren iluel en Gerritsen zijn van oordeel dat ter zake voormeld niet vormelijk is gehandeld. De Voor zitter zal hierop straks antwoorden. Alsnu wordt het voorstel-Groenehoora in stemming gebracht en met 11 tegen 3 st. (de heeren Gerritsen, Groeneboom en Visser) verworpen. Daarna wordt tot leeraar-directcur dr. J. Campert met 9 st. benoemd en verkregen de heeren dr. B. J. Goossens 2 A. M. Kollewijn Nz. en dr. C. A. Schcltema ieder 1 st.terwijl 1 briefje in blanco was. Terugkomende op het zooeven gezegde geeft de Voorz. namens het dagel. bestuur te kennen, dat hij in deze vergadering niet zal antwoorden. Ingekomen iseen verzoek van den heer W. fl. Kam om zijn op 23 Mei l.l. ingezonden rekest (betredende aankoop van terrein langs de Heerenstraat)door hem in een brief aan het dagelijksch bestuur dd. 8 Juni d. a. v. nader toegelicht, op 20 Juni in behandeling te nemen, daar de zaak spoed vcrcischt. De Voorzitter stelt voor dit rekest aan B. en W. tc verzenden om het bij 't oorspronkelijke te voegen. Met een beroep op het in de vorige week ingekomen soortgelijk verzoek nu reeds ingewilligd vraagt de heer Gerritsen naar de oorzaak van vertraging, waarop de Voorzitter releveert dat B. en W. nog geene medcdceling te dier zake kunnen doen. Z. h. o. wordt daarop over eenkomstig het voorstel van den Voorzitter besloten. De vergadering van Ged. Staten en de be trokken waterschapsbesturen van dc Gcldersche Vallei, Maandag jl. aan de Klomp te Veenendaal gehoudenwas druk bezocht. Tegenwoordig waren de Heeren Mr. II. Hoijaards van Scher- penzeel, Mr. J. Cock Blomhof!", gedeputeerden van Utrechtbaron van Nagell en van lloijtema gedeputeerden van GelderlandII. G. van der Poelvoorzitter polderbestuur Gcldersche en Slichtsche veenen van Bijn dijkgraaf Wape ningen Prins te Bennekom secretaris van den dijkstoel te Wageningenbaron van llarden- broek van Ammerstolwatergraaf van dc Eem Mr. J. van der Leeuw, secret.-penningmeester van de Eem c. a.Samlhrinkdijkgraaf Rhe- ncnsche Nudc en Achterbcrgsche Hooilanden, van de Krautsgecommitteerde van Maancn en Veldhuizen alsook dc Heeren Harlog van Bar- neveld en Schothorst, wethouder te Luntcren. Daar dagbladcorrespondenten niet werden toe gelaten kan omtrent deze vergadering niet an ders gemeld wordendan dal allen het eens waren, dat de afwatering van de Gcldersche Vallei dringend verbetering cisoht en om tot dal doel tc gerakenhadtien verschillende be sprekingen plaatsbepaalde besluiten werden echter niet genomen. In deze vergadering werd een plan voorge legd van verdeeling der Gcldersche Valleionge veer ten zuiden van den straatweg Amersfoort Deventer in 3 geheel van elkander gescheiden waterschappenrespectievelijk ter grootte van 8740 heet., 17070 heet. en 15870 heel. liet eerste zou bevallen de exonercrende lan den boven den Slaperdijk gelegen

Amersfoortsche Courant | 1882 | | pagina 2