GEBRs. DEENIK AMERSFOORT het tweede de gronden die uitivateren langs de Lunlerschc beken en die gedeeltelijk het Waterschap van de Ëem en beken uitmaken; het derde de gronden waarlangs de Barne- veldsche beken ailossen. In hoofdzaak scheen deze vergadering belegd om inlichtingen intewinnen van de waterschaps besturen en de afgevaardigden van verschillende gemeenten. Morgen, Vrijdagmiddag te 12 uren', wordt blijkens achterst, adv. door de Afdeeling Amers foort van het Utr. Genootschap v. Landb. en Kruidk. eenc vergadering gehoudenwaarin worden behandeld de punten van het Hoofd bestuur voor de algcm. genootschapsvergadering van aanst. Dingsdag 27^Junijwaaronder zeer belangrijke punten zoodat men zich rnag vleijen dat morgen, nu ook het weder belooft zonnig en fraai te zijn een groot getal afdeclingsledcn ter aid. vergadering zal opkomen. Eergisteren stond te 's-Hage teregt eene vrouw uit Botterdam, A. T. genaamddie door de regt- bank aldaar tol een half |aar eenzame opsluiting en eene boete van f25 is verwezen wegens be vordering van onzedelijkheid bij meisjes beneden de 21 jaren. Bckl. ontkende daaraan schuldig te zijn. Zij kende de personen die bij haar kwamen niet en zij wist ook niet waartoe haar bezoek diende. Mr. Jac. Van Gigchvoor be klaagde optredendevolgde bckl. niet in hare wijze van verdediging, maar hij zag in bare passieve houding in dezen niet eene zoo ver schrikkelijk strafbare daad als de regtbank ge zien had. Ilij geloofde dpi de wetgever van 1810 ecu geval als 'l onderhavige bij zijn strafbepa ling niet kan hebben bedoeld en oordeelde mitsdien de straf niet in verhouding lot het niisdrijl. Aan liet 0. M. waren evenwel geen omstandigheden bekend geworden, waarom eene vermindering van strat ?.ou moeten volgen. Mits dien eischic adv.-gcn. bevestiging van het von nis. Maandag uitspraak. Tc Vcenendaal kwam bij eene vrouwdie vóór de invoering der drankwet sterken drank verkochteen als polderwerker gekleed man binnendie eerst een glas bier vroeg en later jenever. De vrouw alleen tehuis zijnde en zeer afgelegen wonende, gaf, bevreesd voor den ruwen poldergast (met die luidjes valt niet te spotten) ten laatste toeen schonk hem twee glaasjeswaarvoor zijals het niet al te breed nebbende, 10 cents ontving. Daarop trad de rijksveldwachter D. Tuinstra aldaar en zekere Rouw, onbezoldigd veldwachter, binnen. De eerste maakte proces-verbaal op tegen de vrouw, omdat zij zonder vergunning tapte en.... eens klaps veranderde de poldergast in den veld wachter van Geld. Vcenendaal P. Vermeer. Tot hiertoe ging alles nog naar wenschmaar de veldwachter te Geld. Veenendaal zal nu inge volge de drankwet zelve met den regter in aan raking komendaarhoe net het zaakje ook overlegd was, art. 19 dier wet geheel is voor bijgezien waarbij ook diegene strafbaar is ge steld die sterken drank in het klein koopt in eene localileit. niet voorzien van het woord «vergunning." De door het Bat. Hand. uit Atjeh ontvangen berigten komen op het volgende neder «Men is op Atjeh uitgeruktter sterkte van p. m. 325 manonder commando van den majoor Barthelemyen ter opsporing en ver drijving van Nja Hassan onzen beruchten tegenstander, inet zijne bende. Toen men het gebergte binnentrokwerd onze troep lievig beschotendoch rukte steeds verder daar de Aljehers eerst geen stand hielden. Het schijnt echter, dat de zoogenaamde maraudeurs in liet gebergte hier en daar versterkingen hebben ten minste de thans opgejaagde troep hield eindelijk stand in een versterkte missigit. Deze word door onze soldaten bestormd en in genomen met liet gelukkig resultaatdal p. m. 00 doodc cn gewonde Aljehers op liet terrein hieven. Van onze zijde slechts 2 dooden en 3 gewonden. «Nja Hassan, de vogelis echter ook ditmaal den dans ontsprongen. «Als men liet bovenstaande verneemt en zich dan de laatste rapporten en mecningcn van den Gouverneur van A. on O. herinnertwat moet men dan doen de vuist hallen of lagchen Kerst geen soldaten noodig cn alleen maar zorgenenz. En nu Men ergert zich als men er aan denkt. De transporten zijn ook al niet veilig meer. Er moet steeds een dekking mede van 50 ba jonetten." De Aljesche correspondent der Javabode deelt het volgende mede In den morgen van den 14n April waren een tiental soldaten op den terugweg naar hun benting Tjot Basetoelna op den grooten weg de dekking uitgemaakt te hebben, voor de daar werkende Chineezen. Een tiental Alje hers kwam hen tegemoet, die oogenschijnlijk ongewapend warenhetgeen later anders be wezen werddoor hun plotselingen aanval. De Aljehers droegen een karong op het hoofd welke met de regterhand ondersteund werd waarin de getrokken klewang verborgen was terwijl de linkerarm zich vrij langs hel ligchaam bewoog. Ter hoogte van de achterste soldaten gekomenwierpen deze schavuiten de karongs op den gronden vielen met onsluimigheid de niets kwaads vermoedende militairen aan. De korporaalcommandant, en vier fuseliersallen Europeanenwerden oogenblikkelijk verwond doch de dappere soldaten lieten ook weldra vijl aanvallers in hel zand bijtenwaarop de overige op de vlugt sloegente meer ook omdat er een patrouille van uil de benting lot ontzei oprukte. Een der gewonde fuseliers bezweek doch de overige gekwetsten zullen weldra genezenof schoon eenig.n van hen wel een stijven arm of hand zullen behoudenwaardoor zij verder niet in staat zullen zijn om de wapenen te dragen. Een schrale troost, die niet opweegt tegen hel bloed onzer soldalenis nl. dat de vijf Aljehers op de plaats dood bleven en dat hun lijken in onze handen vieleneen nog nimmer voorgekomen feilomdat steeds een ongewapende bende de aanvallers volgt, om hun dooden of gekwetsten weg te dragen. Te New-York heelt het stoomschip Nevada onlangs 300 vrouwen aan land gezetdie zich onmiddellijk naar de Zoutzec begaven. Het con gres gaal teregt het Mormonendorn tegen doch Europa zendt steeds op nieuw vrouwen om de polygamie te doen gedijen. Het Engelsche lagerhuis heeft dezer dagen een besluit genomen, dal thans ter bekrachtiging aan het hoogerliuis is voorgelegdwaarbij eene wet wordt ingetrokkendie uit den tijd der Noormannen dagteekent en volgens welke per sonen, die zich zeiven om het leven gehragt hebbenaan den openbaren weg begraven wor den en een stok door hun lijk gestoken wordt. De wet werd reeds sedert lar.g niet meer toege past en het vonnis «felo de se" is zeer zeld zaam. Meestal vindt de jury bij de lijkschouw dat zelimoord is bedreven in waanzin. Voor het hof van Toulouse stond teregt zekere Quoriech die in een vechtpartij mei een zijner makkers hem in de wang nad gebeten en het uitgebeten stuk had ingesliktHet hof veroor deelde hem tot 1 maand gevangenisstraf. Eenige maanden geleden werd hel plan aan gekondigd van eene Engelsche maatschappij om eene drijvende tentoonstelling te organiseeren vooral met het oog op de handelsbelangen. Dit plan is werkelijkheid geworden. De Vice-Roi, een stoomboot van 3000 ton, is te Londen uitgerust en ligt gereed om de meest verschillende producten van de Engelsche exposanten aan boord te nemen. Het schip zal dan de voornaamste havens bezoeken var alle landen op aarde. Het doel van deze onderneming is ligt in te zien. Men wil de nijverheidsproducten van Lon den Birmingham Manchester en andere sleden laten zien aan de buitenlandsche koopersen hun daardoor een reis naar Engeland besparen. Het voornemen bestaatdat de Vice-Roi waarvan alle beschikbare ruimten in tentoon stellingszalen zijn veranderd, eerst de Middelland- sche zee zal bezoeken en daarna door t kanaal van Suez naar CeylonIndiëAustraliëde Fidji-eilandcnTasmaniëde Kaap de Goede HoopMadera enz. Men vleit zichdat deze drijvende tentoonstelling niet minder succès zal hebben dan de internationale tentoonstellingen op vasten bodera. Een verschrikkelijke orkaan ging Zaturdag avond over een gedeelte van Jowa wierp een aantal gebouwen oip en deed vele nv-nschen omkomen. De gemeente Ground! heeft bijzon der veel geleden. Burgerlijke SI and fhii Amersfoort, GEBOREN 14 JunijSlijnlje d. van Roeland Bijl en Marretje Duinker. Bernardus Jacob z. van Johannes Gerardus van Kessel en Aagje Bernhart. 15 Junij, Willem, z. van Gerardus van Koeken en Evertje van de Kuilen. 16 Junij, Seijtje Maria d. van Jacobus Marinus van Veen en Ermnetje Kaljee. 17 Junij, Maria, d. van Arie Lambrechls en Grietje Veldkamp. 18 Junij, Hendrika Maria, d. van Marinus van Eijkelenhurg en Anlonia Schuuring. 19 Junij, Anloniez. van Gerril van Beek en Jannetje Rennes. Jannetjed. van Hendrik Buisman en Grietje van Beek. 20 JunijAnna Petro- nellad. van Jan Arend Helper Sesbrugger en Magdalena Leliruan. 22 Junij Johannes, z. van Christiaan Maas en Gerarda Mulder. ONDERTROUWD: 22 Junij, Cornelis Citteur en Maria bijlelaar. GEHUWD: 21 Junij, Elbertus Boks cn Cor nelia de Gans. Gerardus Martinus lleuinan en Elisabeth de Groot. Evert van den Berg en Willemina Everarda Lambrechls. 22 Junij, Mr. Johannes Hendrik van GoorenWil- helmina Theodora van Hollhe. OVERLEDEN: 10 Junij, Johannes van der Velden65 j. wedr. van Johanna Tammer. 18 Junij, Pelernella van Plaleringen 3 j. 21 JunijJacobus van Rijswijk79 j. echtg. van Calharina Huijer. ADV ERTENTIEN. Getrouwd Mr. J. H. VAN GOOR Amersfoort 20 Juni 1882. Jonkvrouwe W. T. VAN H0LTI1E. Amersfoort, 22 Junij 1882. Bevallen van eene levenlooze DOCHTER Vrouwe E. CAMERLING ÜELMOLTgeboren tan Lierop. Haarlem, 19 Juni 1882. Te Almeloo overleed hedenin den ouderdom van 77 jaaronze geliefde vader en behuwdvader, de lieer D. HAKKERT. W. J. HAKKERT, A. L. HAKKERT, geb. Engbers. De Heer en Mevrouw VAN GOOR— van Holtiie en wederzijdsche betrekkingen betuigen hunnen opregten dank aan allenvoor de deelneming bij gelegenheid van dit huwelijk bewezen. Voor de vele bewijzen van belangstelling bij de geboorte onzer Dochter ondervonden beluigen wij onzen welgemeenden dank. B. A. VAN RUIJVEN, M. E. VAN RUIJVEN— de Haan. Men vraagt bij fatsoenlijke lieden KOST en INWONING met gebruik van VRIJE KAMER voor een JONGMENSCH. Brieven met naam woonplaats en opgaaf van prijs per maand in te zenden onder letters A. K. C. Bureau Amersfoortsche Courant TE brengen de volgende merken onder de aandacht van het rookend publiek: Jan Steen ad f 16.-. Jockey Club „18.-. Golondrina „20.-. Polka Traboja f25.-. Messalina 30.-. El Salvador 40.-. Terwijl monsters van die merken, verkrijgbaar zijn hij den Heer J. A. SCHOTERMAN Utreuutsches-traat alliior.

Amersfoortsche Courant | 1882 | | pagina 3