nen uitvoer». Fn zoo zal dan ook wel spoedig na afloop van de zilling der eerste kamer het gereconstrueerd kabinet hel levenslicht aan schouwen. Veel verandering zal er wel niet komen een nieuwe minister van koloniën en een nieuwe minister van buitenlandsche zaken. Voor laatstgenoemde portefeuille zijn onder handelingen in gang met den oud-gezant in Scandinaviëjhr. van Karnebeckthans com missaris des konings in Zeeland. Verder zal het ministerie wel intact blijven. De vorige week bij het uitgaan der school te Dyon wachtte een in 't zwart gekleede dame de kleine 5-jari're llenriette Barbey op, onder voorwendsel haar naar hare moeder te zullen brengen die naar buiten was gegaan. Den vol- f;enden dag Vrijdag bespeurde een arbeider die angs bel kanaal zich naar zijn werk begat hetzelfde meisje op den oever met het hoofdje in het water liggen. Onmiddellijk stelde hij de politie in kennis van het gebeurdeen deze nam aan het halsje van de kleine sporen van verworging waar. Haar oorbelletjes waren ver dwenen. De vrouw die hel kind had opgewacht en medegenomenis gearresteerd. Een ingenieur was verliefd op de dochter van een rijk koopman te Berlijn; doch hij werd door den vader der jonge dame formeel afge wezen. Dit maakte hem het leven ondragelijk hij zeide herhaaldelijk zich van het leven te zullen beroovon en zocht verder zijn troost bij Bacchus en Cambrinus. Op zekeren avond schoot hij zich voor de borst. Door het schot verschrikt, vlogen de buren naar boven en vonden hem in halfzittende houding met onlbloote horst. In middels werd een geneesheer gehaalddie na hem onderzocht te hebbenlagchend zeide dat de mm zich met los kruit had willen dood schieten. 11 ij had nl. in zijn opgewondenheid vergeten de kogels in het pistool te doen. De vader van de jonge dame dit vernemende schonk hem nu zijne dochter «opdat hij niet meer zulke dwaze streken zou uilhalen. De luchtreis van den aeronaut Richard Opitz had Zondag te Berlijn zeer ongelukkig kunnen afloopen. De heerschende windstilte deed den ballon pijlsnel omhoog gaanen een zwakke bovenwind dreef hem in de rigting van hel Teinpelhotër Feld Om een verder stijgen te be letten wilde de beer Opilz eenig gas uitlaten en trok de luchlklep open. Hel daaraan beves tigde touw raakte echter in de overige takelage verwardzoodat de klep niet weder gesloten kon worden. Alle moeiten 0111 hel touw los te krijgen waren te vergeefsen de ballon begon met duizelingwekkende snelheid te dalen. Toen wierp men alles wat maar even gemist kon wordenover boord om de hevigheid van den val te verminderenwal gelukkig een goede uilwerking had. Weenen is wederom de schouwplaats van een vreeselijk onheil geweest. In een woning in de Donaustrasze had een apotheker, behalve zijn apotheeknog een inrigling waar hij ontplof bare lucifers vervaardigde. Als werkplaats had niet slechts op 't verlangen uwer voogden en om zijnen rijkdom zijne vrouw worden will" Adrienne verbleekie. «Doch, als ik hem bemin, hij door deze eischen zich beleedigd gevoelt en Jch van mij afwendt Dan is hij uwer niet waardigantwoordde Benoile vastberaden. Na eenige oogcnhlikken hernam Adrienne «Ik weet een middel. Graaf Elienne behoeft niet te weten wie ik benen het zal mij bij onze ontmoeting blijken of wij wederkeerig ooit eenige liefde voor elkander zullen kunnen koes teren." En waai blijft de gravin Adrienne inmiddels Zij kan toch eensklaps niet verdwijnenzonder dat de graaf onderzoek naar baar zal laten doen. Ik echter wil wel om u te'helpen voor gravin du Breton doorgaan." Adrienne zweeg eenige oogcnhlikken. Als de graal deze leelijke vrouw zou zien zou hij dan niet dadelijk trachten terug te treden Deze woorden welden in haren geest op. «Ik begrijp u," zeide Benoite eindelijk met een bitter lachje, «gij zijl bevreesd, dat ik u de Larapiv ontnemen zal «Neen,* antwoordde Adrienne ironisch, «de overwinning, die ik daardoor zou behalen schijnt mij te gemakkelijk toe, dan dat ik daaraan eenig gewicht zou kunnen hechten. Mijne eigen beminnenswaardigheid moet slechts ingang tot zijn hart kunnen vinden." De beide vriendinnen scheidden na deze woor den als verbitterde vijandinnen. Wordt tvrvolgd. hij een groote kamer op de tweede verdieping en in deze ruimte stonden steeds een aanial kisten met lucifersdie op verpakking wachtten. In deze kamer waren Donderdag zes werksters en de scheikundige August Lonsky die ook bij den brand in het VVcener theater in het gebouw was werkzaam toen op eens in eene kist met lucifers brand ontstond. De vonken spatten overal heen binnen enkele oogenblikken was de kamer in eene vuurzee herschapen en heerschte er zulk een zware rook, dat ai'n ontkomen niet te denken viel. Toch gelukte het drie meisjes de trap te bereiken zij kwamen geheel door vlam men omgeven op een binnenplaats teregtwaar zij bewusteloos nederviclen. Drie anderen spron gen radeloos uil het venster en kwamen met gebroken leden op den grond teregt. Alle zes hadden bovendien ernstige brandwonden beko men en een van haar overleed reeds des avonds aan hare wonden. De scheikundige kwam met den schrik en eenige hgte brandwonden vrij. Wal den brand betreftdeze bepaalde zich lol dat enkele vertrek. Het berigl van hel ongeluk maakte in Weenen een diepen indruk en duizen den stonden voor het gebouwtoen de onge lukkige slagloflers naar het gasthuis werden vervoerd. Men meldt uit Barcelona dat legen een uur 's namiddags een der twee ketels welke in de spinnerij van de firma Morell <fc Murillo aldaar geplaatst zijngesprongen is. De gevolgen van de ontploffing waren vreeselijk. Men telt 16 dooden en 30 gekwetsten, terwijl het gebouw bijna geheel vernield is. In 't algemeen Politieblad werd reeds in het voorjaar door de officieren van justitie te Breda als gesignaleerd opgegeven de persoon van Cor nells Fluiten. Eenige dagen geleden bood een vreerad persoon te Vlissingen langs de huizen haring te koop. Hij werd door de politie aange houden en later bleek dat werkelijk deze per soon mei den gesignaleerdcn Fluiten alle over eenkomst had. In voorloopig arrest gebragt heeft hij zich als een woesteling gedragen en vernielde wat hem voor de hand kwam daarbij tevens over den moord van een 11 jarig meisje sprekendezoodat men ten slotte meende in den aangehouden persoon groote overeenkomst te zien met den moordenaar van hel meisje dal kortelings op de grenzen van Belgie is ver moord. Onder geleide van eene behoorlijke politiemagt werd hij naar het station gebragt om verder naar Breda te worden getransporteerd en ter beschikking gesteld te worden van den officier van justitie. In het station du N'ord te Brussel heeft een botsing plaats gehad lusschen de locomotief waaraan het correspondentie-rijtuig van Neder land naar Parijs gehaakt wasen den trein die naar Antwerpen vertrok. De eerstgenoemde locomotief werd zwaar beschadigd maar wat ongelukkiger isden machinist Vermandeiuit ziende naar hetgeen gebeurdewerd door de locomotief van den anderen trein letterlijk hel hoofd afgerukt. Het parket te Antwerpen moet belangrijke aanwijzingen hebben gekregen van een meisje dal in betrekking heeft geslaan lot den kan toorbediende van Armand Peltzervan Bredael. Dientengevolge is bij bewuste dame een huis zoeking gedaarf en zijn ook verscheiden harer buren door den regter van instructie ondervraagd. De schandelijke misdaad van den ellendeling die dezer dagen bij Antwerpen een 11-jarig meisje verkrachtte en daarna vermoordde, doet bij hel Dagblad de vraag opkomen hoe 't toch staal roet de nasporingen naar den misdadiger, die bijna drie jaren geledenonder geheel ge lijke omstandighedente Delff een kind om het leven bragt. Een IJslandsch blad de Isasold verhaalt van een zandstorm, die van 24 April tot 4 Mei bijna onafgebroken in het zuiden van het eiland woedde. De temperatuur daalde lot 6 A gr. onder nul R. en de lucht was zoo fel van droog scherp zand dat men onmogelijk voor zich uit kon zien en de zon hoewel dc lucht helder wasslechts zelden kon doorbreken. Rivieren en beken waren in een paar uien mei een ijslaag overdekt. Niemand kon er aan denken om zijne woning te verlatenwie geen beschermend dak hoven zich had moest be vriezen. Daarbij drong het fijne zand door alle spleten en kieren in de huizenwaar het zich vermengde met spijzen en dranken en door menschen en dieren ingeademd inoesl worden. Ongeveer 2000 schapen en een evengroot aanial paarden werden slagtofiers van dien storm. Ingezonden. (Ruilen verantwoordelijkheid der Redactie.) Hel koninklijke muziekinstrument door mees terhand te hooien bespelen is ongelwijlcld een edel genot en wij moeten er bijvoegon een hier ter stede zeldzaam geworden genot. Geen wonder dan ookdat het kerkelijk concert van Dinsdagavond druk bezocht was het aanial belangstellenden was zelfs zoo groot, dal de aanzienlijke ruimte van hel schip der Sl. Joriskcrk goed bezet mocht heelen. Blijkbaar met gespannen aandacht werd geluisterd naar de heerlijke orgeltonen, die door de hooge gewel ven ruischten, waaraan zich nu en dan het fraaie, volle sopraangeluid van Mevrouw de Koe Elzenga paarde. Een edel genot noemden wij het, zoowel vóór de hoorders als voor de concert- gevers wier talent een hooger gevoel kan op wekken. Daarbij een uitgelezen programma van orgelwerkenklassiek en toch niet boven de bevatting van een middelmatig ontwikkeld ge hoor eindelijk de indrukwekkende omgeving van het kerkgebouw. Alles werkte samen om het verlangen te wettigen dal deze eerste wel geslaagde uilvoering van kerkmuziek door meer dere in dit seizoen gevolgd moge worden. In- tusschen kunnen wij nu reeds den Htl. Kerk voogden niet genoeg dankbaar zijndie de welwillenheid hadden het kerkgebouw lol dit doeleinde beschikbaar te stellen. Moeielijk zou het ons zijn in bijzonderheden te treden omtrent het gehoorde. Bij hel heer lijke orgelspel trof ook onze aandacht de be drevenheid van den organist uil Nijkerk in het gebruik van hel hem vreemde instrumentwelks onmiskenbare gebreken en zwakheden hij zelfs wist te bedekken. De waardige voordracht der zangereszoo juist in hel karakter dezer muziek en de samen werking van menschelijko- en orgelslem kwamen wel hel meest uit in hel aandoenlijke Aria «Höre Israël." In één woord de onverdeelde aandachtaan dit geestelijke concert van het begin tot nage noeg aan hel einde geschonken was ten volle verdiend. Wij zeiden nagenoegwant No. 8 van het programma door de bescheidenheid van den organist geheel onderaan geplaatst, maakte werkelijk een deel daarvan uilhet was meer dan een naspel waarhij men de kerk uit marcheert. Evenals geen genot onverdeeld is, zoo ook hier. Een gedeelie van de nu als orgellribune ingerichte koorafsluilingdat toch nog even kwam uitsteken boven de daarvoor misplaatste hooge kerkbankenherinnerde on willekeurig aan liet onvergeeflijke, helaas! on herstelbare vandalisme gepleegd aan dit hoogst zeldzame kunstgewrocht uit vroeger eeuwen tijdens het bouwen en plaatsen van hel tegen woordige orgel. H. AMERSFOORT, 6 Julij 1882. Een groot getal Societeitsieden inel hunne dames waren gisterenavondofschoon het weder niet uitermate zoinerachlig was op hel terras der Sociëteit aanwezig bij .iel concertdoor het Muziekcorps «De Amersloorlsche Harmonie," onder directie van don lieer F. J. Schweinsbcrg den leden der Sociëteit Amicilia aangeboden. De uitvoering genoot allerwegc bijval en schonk veel genoegen. Daartoe uilgenoodigd verscheen het Muziek corps in eene der Socicleilszalenalwaar het Bestuur der Sociëteit Amicilia bij monde van haren President, in belangstellende en hartelijke bewoordingen het Muziekcorps voor het geven van het concert dank betuigde. Zondag 0 Julij e. k. zal dc godsdienstoefening in de Itemonstrantschc kerk te Amersfoort worden geleid door den lieer J. G. llagcn, predikant le Oude Wetering. Omtrceks kwart voor elven stoomde gisteren- ochtend de Varna uit liet Oostcrdok te Amster dam. Eene groote menigte was van de afvaart getuige en nam wuivende en inel luid «hoezee" van de koene ondernemers afscheid. De stoom boot Merrurius deed inet een talrijke schare vereerdersonder wie ook eenige dameshet Poolschipdat, gelijk men weetDicksonliavcn tot bestemming heeft, uitgeleide tot IJmuidcn. Sonneman's kapel luisterde den togt op. Eergisteren avond is in hel Amstcl-Ilotel den kloeken mannen een diner aangeboden. Met den beker in de hand werd menig hartelijk woord gesproken. Prof. Buys Ballot bragt den eersten dronk uit op den Koningals hoofd van het Vorstelijk Huiswelks leden de onderneming hadden gesteund. De tweede dronkvan prof. Oudemansgold den staf dor expeditie hii bragt daarbij hulde aan hen die huis cn hanru verlatenom de wetenschappelijke vaan in Dicksonliavcn le planten.

Amersfoortsche Courant | 1882 | | pagina 2