21 M 5075. V r ij d a g Julij 1882. FEUILLETON. 2) EENE VOORSPELLING. Uitgever A. H. VAN CLEEFP te Amersfoort Dit blad Terachijnt Maandag en Donderdagavond. AbonnemenUprij» per S maacden f 1—Franco per post /1.15. P^ja der Advertentie», 1—8 regela 60 CU.; elke regel meer 10 Cti; legale, ofBciefle en onteigen. Ad*, per regel 16 eta. Heclamca per regel 25 cta. Af tonder iijke nummert 10 cta. Buroaa MÜUKHUIZEK hoek Kortegracht, Wijk B 60. K e ii u i s g e v i 11 g;. De BURGEMEESTER en WETHOUDERS van AMERSFOORT Gezien art. 8 der wet van den 2. Juni 1875 (Staatsblad n°. 95), Brengen ter kennis van het publiekdat door hen aan de firma GARJEANNË «Sc Co. en hare rechtverkrijgenden vergunning is verleend om eene ververij verbonden aan eene ta- pijlfabrick opterichten op de perceelen, alhier gelegen aan den Lagenweg, bij het kadaster bekend in Sectie Ar,°. 1.399 en 980. Amersfoort, den 17. Juli 1882. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester De SecretarisVAN PERSIJN. W. L SCHELTUS. Spaarbank. Het Bestuur zal zijne eerstvolgende zitting houden op MAANDAG 24 J U LIJ e. k. ten Raadhaize te Ameri/oorl, des namiddags van 12 tot 1 ure. A. J. BOSSecretarit. Hulpbank te Amersfoort. Tot het geven van gelden ter leen zal eene Commissie uil het bestuur op MAANDAG, den 24. J U LI aanstaande 's namiddags van halftwee tot halfdrie, zitting houden in een der localen van hel Baadhuis alwaar de belanghebbenden zich kunnen aanmelden ook voor het teruggeven van gelden. 4. C. LÈINWEBERSecretaris. Politieke Revue. Alexandrië is eene der oudste en beroemdste steden van de werelden werd in 331 vóór Christus door Alexander den Groote gesticht Eertijds was zij vermaard door hare school voor wijsbegeerte en de belangrijke bibliotheek, welke de Ptolemeussen er hadden bijeengebragt Ten tijde van keizer Augustus telde zij meer dan 300,000 inwoners. Anliochuskoning van Syrië, belegerdo baar het eerst en toen gebeurde het dat Popilius de afgezant van Rome om dezen Antiochus den befaamden cirkel trok waarop de geschiedschrijvers zoo dikwijls toespelingen maakten. Later hield Julius Cesarna zijne overwinning bij Pharsalis zijnen zegevierenden intogt te Alexandrië. Ten jare 640 van onze Zoo leefden beide vrouwen rustig en genoe- gelijk voorttotdat op zekeren dag een equipage voor de deur stil hield. Twee personen bevonden zich daarineen heer en eene jonge dame. Nannivoor het venster gezetenstak nieuws gierig het bevallige hoofdje naar buiten en zag dal de dame uitsteeg, terwijl de heer zijne blikken onafgewend naar boven hield. Spoeui^ vernam zij een zacht tikje op de deur en zij haastte zich om deze te openen. Eene jonge dame van buitengewone schoon heid en zeer rijk gekleed stond op den drempel en vraagde of zij hier bij N'anni Lambert was. Deze antwoordde bevestigend en nu maakte de dame zich hekend als freule d'Alincourt en ver zocht 't meisje eene baljapon voor haar te maken, nauwkeurig opgevende hoe zij deze verlangde. Nanni beloofde haar het kleed met zorg te zullen afwerken cn begeleidde hare bezoekster naar het rijtuig, na haar adres ontvangen te hebben, want de freule had gaarne dat zij de japon zelve te huis zou bezorgen. Het portier werd geopenddo Ireulc stapte in en een schoon manlijk gelaat boog zich vooroveroogenschijn- lijk om de instappende behulpzaam te zijndoch met hel doel om Nanni te kunnen beschouwen. tijdrekening werd de stadna een beleg van veertien maandenstormenderhand ingenomen door den kalief Omar. Toen Napoleon den tocht naar Egypte had ondernomen, landde hij met zijne troepen in de nabijheid van Alexandrië. Den 2 Julij 1798 maakte hij zich van de stad meester, welke slechts kort wederstand had geboden. Op vier mijlen afstand van Alexandrië ligt Abukirhet vermaarde vlek in welks nabijheid Nelson, Engelands groote admiraal, de Fransche vlootaangevoerd door Brueysden 1 Augustus 1798 vernielde. In het volgende jaar 25 Julij, werden 18000 Turken, in Abukir verschanst, door slechts 0000 Franschcn aangevallen doch deze hadden BuonaparteLannes en Murat tot aanvoerders. Voor de eerste maal misschien in de geschiedenis der oorlogen werd toen een leger geheel vernietigd; van de 18000Turken werden 12000 tot aan de zee teruggeworpenen kwamen zij om in de golvenal de anderenriet één uitgezonderd werden krijgsgevangen. Kleber die bij het vallen van den avond op het slagveld verscheenomhelsde Buonbparteen den jeug digen held in zijne reuzenarmen drukkende riep hij de bekende woorden uil: «Generaal, gij zijl groot als de wereld Vooral onder de regering van Ismail-pacha heeft de stad een groote uitbreiding gekregen. Alexandrië had tot 12 Julij 1882 fraaije wijken wegen van gemeenschapin den Euro- peeschen trant gebouwd, volmaakte maritieme instellingenen de stad was de stapelplaats geworden voor den handel in EgypteArabië Nubië en Abyssinië. Alexandrië is de eenige f;roote handelshaven welke Egypte in de Middel- andsche zee bezit. Alexandrië dal op het laatst der vorige eeuw hoogstens 0000 inwoners had zag zijn bevolkingscijfer stijgen tot 200,000 en daartoe behoorden vóór de gebeurtenissen welke wij thans beleven ongeveer 50,000 vreem delingen. Een der gevallen die nu ten gevolge van het bombardement van de forten van Alexandrië en van het moedwillig vernielen van deze stad welke het lot deelde dat in 1812 aan Moskou werd bereidzich kunnen voordoen is hel op rukken van de Engelschen naar Cairo. Behalen zij daar de overwinning, dan bestaat de moge lijkheid dat Frankrijk het Suezkanaal bezet. Dit feit kan reeds gebeurd zijn nog vóórdat de En gelschen in het Egyptische binnenland hunne Deze begreep zulks ook en met ijskoude be daardheid keek zij den heer aandie van zijne zijde haar in de oogen blikte. Zij voelde, dat zij bloosde en een onuitsprekelijk gevoel greep haar aan. Zij hoorde ternauwernoodwat de freule zcidczij zag alleen die donkere oogen voor zich. Het rijtuig was reeds lang verdwenen, toen zij uit haar gepeins gewekt werd door de stem eener buurvrouwdie haar eene on beduidende vraag deed. Zij gaf een onsamen hangend antwoord en de vrouw staarde haar hoofdschuddend natoen zij de trap opzweefde. Nanni zette zich weer op hare gewone plaats aan het vensterdoch eene rusteloozc gejaagd heid beving haar. Hare gedachten tooverden haar telkens 't schoone gelaat van dien heer voor oogen en hoeveel moeite zij ook deed om hare oplettendheid le vestigen op haar naaiwerk 't gelukte haar evenwel niet. llaar gezang klonk ook niet zoo vroolijk als anderstenminste de buren keken elkander vragend aan cn een oud moedertje zeidc op bevenden toon: «'l klinkt juistalsof zij iets zoektwat zij niet vinden kan en dal haar hartje met verlangen vervult." Moedertje hoe juist gaven uwe woorden weer wat Nanni gevoelde, .iazij zocht iets met rus- telooze gejaagdheid ja haar hartje klopt naar een verlangenwaarvan zij zich nu nog gccne rekenschap kon geven. Onder nare bekwame handen was de japon in eenige dagen gereed gekomen. Menigmaal onder 't naaien dacht zijwaarom kan ik zulk taak voortgezet en voltooid hebben Bezeilen de Franschen het kanaal, dan kunnen de ver wikkelingen eerst regt beginnen. Niet te ver geefs toch is reeds even vóór den aanvang dezer eeuw het bloed van Fransche regimenten in het gezigt der pyramiden en der sfinksen vergoten geworden niet voor niet hebben Fransche we tenschap en Fransch geld hel Suezkanaal gegra ven. De gedachte de Middellar.dsche zee tol een Fransch meer te maken rnoge bespottelijk schij nen dit neemt echter niel weg dat zij bestaat, in den volksgeest onuitwischhuar blijft beslaan en met de schitterendste feilen dor geschiedenis onverbrekelijk verbonden is. Hoe Arabi te Cairo gekomen kan zijnblijft nog steeds een raadsel en de Engelschen zijn er dan ook nog niet van verzekerd dal bij zich in die plaats bevindt, zij achten het veel aannemelijker dat hij zich hier of daar ver scholen heeft. Hoe tegenstrijdig de berigten vaak zijn, blijkt ook uil een dépêche, waarin gemeld wordt dat Arabi zich mot 9000 man huilen de stad bevindt. Voor do waarheid kan de beriglgever echter niet inslaan daar men geen zekere berigten hieromtrent kan ontvan gen. De Khedive is geheel van het tooneel verdwenenhij is in veiligheid maar overigens hoort men niels van hem. Nadat de conferentie te Constanlinopel in hare zitting van Zaterdag besloten had een identieke doch niel collectieve nota aan de Porie le riglen heeft de overhandiging onmiddellijk daarop door de dragomans der zes groote mogendheden plaats gehad. De nota hield in de uiinoodiging om troepen naar Egypte te zendenen volgens een depêche uit Pera voegden de tolken er nog schriftelijk bij datmet het oog op de urgentie en het ernstige der omstandighedende verte genwoordigers der mogendheden er op rekenden een zeer spoedig antwoord van de Porte te zullen ontvangen. Van den Khedive is een proclamatie versche nen, bevattende de kennisgeving dat Tulba commandant van Alexandrië afgezet, en Arabi als minister van oorlog ontslagen en bovendien tot rebel verklaard is. De Khedive eischt de soldaten op Arabi te verlaten. Deze echter geeft zijne zaak nog niet verloren. Hij heeft zich op geworpen als dictator en bevolen dat de belas tingen door middel van dwang worden geïnd. De Daily News verneemt uit Alexandrië, dat volgens berigten van vluglelingen uil Cairo de een kleed niet diagenben ik minder dan zij die zich in dat gewaad zal tooien en voorzeker ook door hem ten dans gevoerd zal worden. Op 't vlekkelooze kleed droppelde menige traan uit hare schoone oogenwant voor het eerst van haar leven voelde zij zich ontevreden met haar loL Zij vonddattoen zij zich gereed maakte om haar werk aan 't opgegeven adres te bezorgen hel eenvoudige manteltje haar niet zoo goed stond als gewoonlijk. Daar zij welecns lang zou kunnen moeien wegblijvenverzocht zij eene buurvrouw om hare grootmoeder ge durende dien tijd gezelschap te houdenhetgeen deze bereidwillig op zich nam. Zij kon dus gerust vertrekken, en waarom liep zij dan zoo haastig door dc stratennauwelijks de vele bekenden groetendedie zij ontmoette Iloopie zij misschien ook den eigenaar van die schoone oogen welke haar voortdurend voor den geest zweefde, bij de freule aan te treffen? Hoelang had zij al naar dat oogenblik verlangd en nu het daar was, gevoelde zij zich beangsligd. Eindelijk heeft zij het huis van freule d'Alin court bereikt Schroomvallig trekt zij aan de schel. Men laat haar lang wachten. Zij verzinkt in zoet gepeins. Zij bemerkt niet, hoe daar boven uit het venster een schoon man haar gadeslaat. Ten laatste schelt zy nog eens. Zij heft haar hoold op en zij ziet diezelfde donkere oogen op haar gevestigd. Eene siddering gaat haar door de ledenzij moet zich aan de leuning der stoep vasthoudenzij had wel willen schreien

Amersfoortsche Courant | 1882 | | pagina 1