Vrijdag 4 Augustus 1882. M 507 msm coui. Uitgover Wt Mad »er»ehijnt Maandf as Dondordaganoni. Aboaaeaanlapriji per 8 mundea BUHiaCl A. H. VAN CLEEFF ,l~rn*°° ,lu- Pr** iar Ad'*rt«Btie"»-• 90 ctt- •lk* MUURflüIZliK r98el 10 Cta; legale, olflcieCle ea oateigea. Adr. per regel IS ele. Reclauo. per te Amersfoort „„i 86 eli. jf.0^trivl, nmmmer, i0 ct. hoek Kortegr&cht, Wijk 3 60 Hulpbank te Amersfoort, Tot hel geven van gelden ter leen zal eene Commissie uit hel bestuur op MAANDAG, den 7. AUGUSTUS aanstaande 's namiddags van halftweb lot halfdiue, zitting houden in een der localen van hel Haadhuis alwaar de belanghebbenden zich kunnen aanmelden ook voor het teruggeven van gelden. J. C. LEINWEBEIlSecretaris. Politieke itevue. I!et Fransche kabinet heeft ontslag genomen omdat de aanvrage voor het tweede Egyptische crediet door de kamer verworpen werd. Met een verpletterende meerderheid450 legen 76 stemmen, vereenigde de kamer zich met het preadvies der commissie van onderzoeken weigerde dus aan de regering de beschikking over de gelden door de ministers nog noodig geacht om de in Egypte aangevangen taak voort te zetten. President Grévy is door de aftreding van het kabinet in niet geringe verlegenheid gebragt en van niet-aanneming van hot ontslag kan geen sprake zijn; alleen heeft hij zijne demissionnaire raadsmannen verzocht aan het bewind te blijven tot dal hunne opvolgers be noemd zullen zijn. Uit Alexandrië wordt gemeld, dat Osman Rifhi met 26 officierendie betrokken waren in het complot om Arabi pacha te vermoorden aan boord van eene Russische stoomboot aldaar zijn aangekomentengevolge van eene telegra fische uitnoodiging van den Khedive om naar Alexandrië terug te keeren. De officieren, die vergezeld waren van verscheidene Circassische adjudanten van den Sultan, zijn met groote plegtigheid ontvangen. Zooals inen zich herinnertis het proces legen dezen het uitgangspunt geweest van de geheele tegenwoordige crisis. Wat zij te Alexan drië komen doen is niet bekend. Sandihon is opnieuw naar de Yldiz-kiosk gegaanom het verzoek van lord Dufferin te herhalendat de Sultan in eene proclamatie Arabi tot rebel ver klaren en de regten van Tewfik-pacha verdedi gen zal. Reeds is gemeld dat Ferdinand de Lesseps het landen van troepen ontraden heeft; thans blijkt uit een telegram van Ismailiawaarheen hijna Port-Saïd bezocht te hebben is terugge keerd dat hij de veiligheid van het Suczkanaal verzekerd acht, zoo lang geen troepen op het schiereiland ontscheept worden. Zijne in dien geest afgelegde verklaring hield nog in dat de Arabische en de Europeesche bevolking van Port-Saïd zeer verontrust waren bij het ver nemen van de mogelijkheid eener landing. De inlandsche nolabelen en de ulemas werden door de Lesseps bijeengeroepenen kregen van hem een geruststellende verzekering. Indien de be kommering had aangehouden dan zouden de inboorlingen Port-Saïd verlaten hebben en hel verkeer over het kanaal tou dientengevolge al- gebroken zijn geworden. Na afloop der bedoelde bijeenkomst ontving de Lesseps de volgende dépêche in de Arabische taal: «Ik betuig u mijnen dank voor uwe bemoeijingenwaardoor het landen van vreemde troepen te Port-Saïd werd beleten voor uwe pogingen om aan inboorlingen en Europeanen de gemoedskalmte te hergeven. (Get.) De minister van Oorlog en van Marine." De Lesseps uitte de meening dal het zeekanaalten gevolge van de concessie door den sultan verleend was verklaard onzijdig vaarwater; dat de schepen van alle vlaggen er door konden komenmaar dal geene natie het regt zou hebben binnen de grenzen van het onzijdigverklaarde kanaal een oorlogsdaad te verrigten. Overigens erkende hij dat tot dus verre de volkomene veiligheid en de onvoor waardelijke onzijdigheid van het kanaal waren geëerbiedigd geworden. Te Londen waren ernstige geruchten in om loop volgens welke Gladstone weldra zal af treden. Als reden tot zijn besluit worden opge geven de in het Hoogerhuis voorgestelde amen dementen op de wet betreffende de achterstal lige pacht in Ierland. Allerlei. Dezer dagen heeft te Hamburg het elfde jaar- lijksche congres van Duilsche barbiers plaats gehad. Er waren 302 leden uit alle Duitsche staten aanwezig. Uit de mededeelingen bleek o. a., dat de Vereeniging bestaat uit 4857 barbiers 2841 barbiersknechts en 2861 leerlingen alsook dat er in Duilschland 31 vakscholen bestaan alwaar jongelieden in het scheeren en friseeren worden geoefend. Parapluien zijn het eerst in Frankrijk gebruikt ruim tweehonderd jaar geleden. Toen werden zij slechts door vrouwen gebezigd. In 1640 woog FEUILLETON. Eene merkwaardige genezing naar NADAR. De merkwaardigste genezing, die ooit door ecnig dokter op aarde werd bewerkt was de kuur van dr. Aliberu En dat geval was aldus De heer R. ik noem den naam nietomdat hij nog leeft had zich na eene langdurige ziekte in 'l hoofd gezetdal hij overleden was en niemand kon hem dat denkbeeld weer uil het hoofd praten. R. was nooit een man van sterke geestver mogens geweestintegendeel hij was zwak van peest, onrustig, wantrouwend. Bovendien, daar hij niol sterk vun gestel wusnam hij honderd voorzorgsmaatregelen ter wille van zijne dierbare gezondheid en bij voorkeur las hij een of ander boek over geneeskunde. De hemel weetwelke buitensporigheden hij daaruit opvischle 1 Over 't geheel had hij de zaken zoo geregeld dat hijnaar hij meende zijne levenskracht op de beste wijze spaarde en hel minst verbruikte van zijne organen. Hij had zijne ademhaling geregeld, om niet meer dan juist genoeg lucht te krijgen. Hij wandelde nooit uit vrees van te verslijten. Hij was welgesteldvijftig jaar oud en onge huwd gebleven. Maar op zekeren dag had hij uitgemaakt dat zijne berekeningen onjuist waren geweest en dat hij geene olie meer in zijne lamp bad. De tijd was gekomen en R. tract)lie zich daarin te schikken. Zijne bloedverwantenvan alle zijden bijeen gekomen, hadden tevergeefs getracht zijne re deneering te bestrijden. Zijn gewone ookter door zijne onverstoorbare koppigheid gekwetst had hem opgegeven en R. was doodhel was uit; hij wilde van niets anders hooren. Hij ver zocht dringend dal men zich met zijne begra fenis zou bezighouden hij kon toch ook niet alles beredderen En terwijl de bloedverwanten onthutst el kander zaten aan te kijkenhad bij zeil de eerste maatregelen genomen, ilij had zich ontkleed en in een laken gewikkeld. Dc bloedverwanten omringden hem vol ver bazing luisterende naar zijne praatjes en zijne verwijlen. Hij drong zijn best aan op de begra fenis cn nam hel erg kwalijk dal men daarvoor niet behoorlijk zorgde. Nog nooit was hij zoo slecht bediend ais nunu hij dood was. Maar niemand bewoog zich. Toen werd R. recht driftig en zich tot zijn naasten erfgenaam een jongen neef wendendezeide hij «Neef, ik eisch van u, dal gij het geval op 't stadhuis aangeeft, opdat men eindelijk lot eene behoorlijke begrafenis overga. Zoo nietdan onterf ik u." De jonge man vond die bedreiging minder aan- tgenaamhij bedacht zich ecu oogcnblik, nam dc parapluie anderhalf k twee kilo en kostte van 45 lot bO francs. Eene parapluie was een fa miliestuk dal van geslacht op geslacht overging. Men droeg haar aan een grooten koperen ring bevestigd aan een hoed van hetzelfde metaal die hel uileinde der baleinen bij hare zaraen- voeging bedekte. De slof was in die dagen leder geoliede zijdeof vernist papier. Daarna gros de Naples. Op hel laatst der achttiende eeuw waren de regenschermen rose, geel of lichtgroen. Later n3iu men rood, licht of donkerblaauw met randen van eene andere kleur aan. In 1825 gaf men de voorkeur aan zeer donkere kleuren gelijk nu nog de meeste parapluien hebben. Thans is haar gewigt tot een half of een derde kilo gedaald. I\ A. Jansendirecteur der gevangenis tc Middelburgschuldig verklaard aan bet ver- valschen van den slaatbetreffende hel ver strekken van reisgeld aan een gevangene door niet vermelding der uitgangslosis vrijgespro ken van de sub 13 ten laste gelegde feilenals zijnde die niet voldoende bewezendoch is hij veroordeeld lol een half jaar gev. eenzaam en twee boeten elk van f50. Bij een vechtpartij tusschen twee leden der zwakkere of schoone sekse, te Overtoom (gem. Nieuwer-Arastel) gevoerd, bleek, dat men de verdedigingsmiddelen van den Spaanschen lijd thans nog weet aan te wenden. Een der vech tenden tochgeen ander middel wetende oin zich te verdedigenof te wrekenwierp haar tegenpartij een ketel kokend water over het hoold. Terstond was de vechtpartij geëindigd. Dezer dagen werd Fuensataeen gerenom meerde Spaansche badplaatsdoor eenige roo- vers overvallen, 't Liep tegen den nachtin den tuin van een der eerste hotels genoten de logés van den prachtigen avond en rustten zij uit van de vermoeijende warmte van den dag. Plotseling verschenen 16 mannen lot de tanden gewapend in den tuin en riependat allen zich op den buik moesten werpen. In plaats van dit te doenvluglten allen in het hotel en barri cadeerden de deuren. Twee toesnellende gen darmen werden doodgeschotende eigenaar van het hoteldie zich met een revolver ge wapend in den tuin waagdeeveneens. Nu deden dc roovers een stormaanval op het hotel toen zijn hoed en ging. In 't naaste vertrek waren twee bloedverwan ten man en vrouw. Zij vroegen den neef wat er nu weer was en de jonge man verhaalde hun 't voorgevallene. De man en de vrouw zagen hem en toen elkander aan met een eigenaardigen glimlach wat den neef niet beviel. «Ik zie niet in zeide hij, «hoe hel aardig voor mij zijn kan de erfenis van mijnen ooin te verliezen." En hij ging heen verontrust en ontevreden de quaestie was inderdaad ernstig en de oom stijfhoofdig. Op straat gekomen bezocht hij in de eerste plaats den apotheker, diode geneesmid delen voor zijnen oom had gereed gemaakt. De apotheker lachte hem uiL Woedend slak de neef eene sigaar op en ging eene wandeling doen op de boulevards. «Gedurende mijne afwezigheid," dacht bij, «zal mijn oom misschien van den dood genezen." Gelukkig ontmoette hij een vriend die in 'teerstte vergeefs beproefde hem te troosten; maar loen op een gelukkigen inval kwam en goeden raad gaf. «Waarom," zeide hij, «gaat gij niet naar dokter AliberL Dat is een man van geest." «Wat zou hij er aan doen V vroeg de neeC «Gij kunt het ten minste beproeven." De neef dacht na. «Inderdaad"zeide hij. En hij ging op weg naar de woning ran dr. Alibertex-lijfarts van wijlen Z. M. Louis XYIH.

Amersfoortsche Courant | 1882 | | pagina 1