m 5083. V r ij d a g Augustus 1882. Uitgever A. H. VAN CLEEFP te Amersfoort Dit blad Tsrichijnt Maandag es Donderdagavond. Abonnenentaprii* per S maanden P'»nco per poat ƒ1.15. Prij» der Adrertentiên 1 6 regel* 60 Cta. elke regel meer 10 Ct«; legale, olflcieéie en onteigen. Ad», per regel 15 et*. Reclame) per regel 25 ct*. Afsondertijke nummert 10 et*. Buroaa MUURflD'IZKN hoek Kortegracht, Wijk B 60. Hulpbank te Amersfoort, Tot het geven van gelden trr leen zal eene Commissie uit hel bestuur op MAANDAG, den 21. AUGUSTUS aanstaande 's namiddags van halptwbk lot halpmiir, zitting houden in een der localen van het Itaadhois alwaar de belanghebbenden zich kunnen aanmelden ook voor hel teruggeven van gelden. J. C. LEINWEBEIt, Secretaris. Politieke Revue. De vertegenwoordigers van Turkije, Oosten rijk Duitscliland en Husland hebben hun vol komen adhaesie nan hel voorstel van Italië geschonken. De Britsche gezant daarentegen heeft verklaard dal Engeland wel toestemde doch vooraf gewaarborgd wenschl te zijn dal het vrijheid van handelen had wat betreft de reeds begonnen opcratiën dat hul Ilaliaansche voorstel niet langer van kracht zal zijnwan neer de regeringlooze toestand in Egypte heelt opgehouden, dat eindelijk hel voorstel van Italië voor geen der mogendheden een beletsel zal zijn te debarkeerenwanneer dal noodig rnogt blijken. De Fransche gezant heeft bij gemis aan instructies zich van deelneming moeten ont houden doch later zijne instructies ontvangen luidende dal Frankrijk wel in hel voorstel van Italië toestemtdoch zich eenige reserven voor behoudt. In verhand rnel de toekomstige Turksche interventie in Egypte is de Syrische beweging ook zorgwekkend genoeg. Te Konstantinopol gelooft men algemeen dat Arabi niet zal buigen en de nationale beweging groole afmetingen, ook huilen hel land van den Xijl, zal krijgen. Er is maar al te voel kans dat het Arabinu Turkije zich onder Chrislenhoede steltgelukken zal het fanatisme der Muzelmannen op te wekken en dus een krijg van het grootste aeel van hel Mohainedanisme legen hel Huis van Osman in het leven te roepen. Als de Britsche troepen de orde hersteld hebben schrijft de Times en hel noodig is aan de mogendheden te vragen het verkregen resul taat te bekrachtigenzal Engeland spreken in een toon geheel verschillende van dien waar aan men ons tot nu toe gewend heeft. Geen nota's en geen protocollen, die toch op niets FEUILLETON. Eene Spaansche krijgsmansbruid. III. (SM.) Weinige dagen na dat alscheidstooneel moest ik Barcelona verlaten en keerde naar mijn vader land terug. Wel hieven de herinneringen nog ecnigen lijd levendigmaar eindelijk toch ver bleekten zijgelijk dat gewoonlijk geschiedt. Danop eenen guren herfstdag van 'tzelfde jaarjuist terwijl ik aan het zonnige zuiden dachtbracht de brievenbesteller mij een schrij ven waarop een Spaansche poststempel. Hel grooteongeoefende handschrilt was mij niet bekenden zoo las ik het eerst de onderteeke- ning: «Uwen vriend Hermano Gabriel." Een levonstecken van inijnc vrienden in Bar celona De brave monnik had derhalve zijne bcloitc niet vergetenHoe zon hel hun wel gaan Eu ik laswat ik hier in eene woor delijke vertaling weergeef. «Barcelonaden 8den October 187-4. Diligentihtis Detttn coopcriunlur omnia in bonniii(Voor wie de godheid beminnen werkt alles mede ten goede) zeide reeds Agricola. Jawie God lot vriend heeftdien zal geen schepsel deren. Ook onze jonge vrienden Dolores en Pablo ondervonden de waarheid daarvan. Daar tie Almachtige mij, Zijnen getrouwen knecht, nog altijd zijne genade bewijstben ik in slaat, u mijne belolie te houden en tegelijk aan eenen wensch van de goede Dolores te vol doen, terwijl ik ti over hel lol van deze getrouwe ziel, wie de heilige jonkvrouw altijd ten scliuts uiiloopen en elk krachtig optreden verijdelen. De mogendheden zullen uitgenoodigd worden kennis te nemen van een feil en de handelingen der mogendheiddie de rebellie in Egypte onderdruktde rust en orde er hersteld en de regering er weer bevestigd heeftaan te nemen en goed te keuren. De Fransche regering heeft verboden om in zamelingen te doen voor de slachtoffers van hel bombardement van Alexandria. Zij wil blijkbaar zorgvuldig alles vermijden wat Engeland aamloot zou kunnen geven. I'as is de zitting van het Fransche parlement gesloten, of hul gerucht loopt dat de kamers eerstdaags tot een buitengewone zitting zullen worden bijeengeroepen. Deze maatregel zou hel gevolg zijn van de meening der internationale conferentie te Konstantinopeldat een tusschen- komst van al de mogendheden misschien on vermijdelijk zal zijn om de veiligheid van hut Stiezkana.il ie waarborgen. Is er eenige grond voor de juistheid van dit geruchtdan rijst in de eerste plaats de vraag, of door bedoelde algeincene interventie het protectoraat over dien zeeweg al dan niul zal komen te vervallen en mag men in de tweede plaats verwachten een credielaanvrage van hel kabincl-Duclerc, gelijk aan dit- van het kabinet-de Freycinelwelke de kamer afgewezen heeft. De verkiezingen voor den Pruisischen landdag zijn thans definitief vastgesteld op den 11 en 18 October. Deze verkiezingen zijn tweeërlei, zooals de verschillende datums aanwijzen. Bij de eerste verkiezing waaraan alle kiezers deel nemen kiest men de kiezers voor den tweeden graad welke de afgevaardigden mouten kiezen. Allerlei. Mexico werd voor eenige dagen door een hevigen schok van aardbeving die 21', seconde aanhield opgeschud. Vele muien in de stad zijn ingestort. De paleizen en de kapel der hoofd kerk werden ligt beschadigd eene dame is be zeerd niemand gedoodde schok was de he vigste sedert 1805. Met de behandeling van het geruchtmakende proces van den vroegeren apotheker Fenayron moge zijneen en ander mededeel. Er zijn nu reeds meer dan vier maanden voorbijgegaan sinds de wil van den Hoogste ons van elkaar gescheiden heelt. In dezen tijd is ons land dour de krijgsfurie zwaar beproefd geworden en ook is onze kleine kring hier door hel ongeluk niet onbezocht gebleven. Daar echter alle dingen voor ons eigen heil zijn, hebben onze zielen daar bij geen nadeel geleden. Dulcis confecto rite labores quics (als naar eisch de arbeid verricht isis de rust zoel zeide ik menigmaal als ik na den last en de moeite van den dag hij onzen braven don Pedro terugkwamen mij verkwikte met een glas Ampurdan. Dat doet 't oude bouwvallige lichaam zoo goeddal ik mij reeds den gebeden dag in dit genot verheugdewaarmee ik geloof ik geene zunde begaan hebwant God heeft lodi den wijn Ier wille van de menschen en niet de menschen ter wille van den wijn geschapen. Uil laatste zeide mij ook mijn dochlerken Dolores, die inij alle avonden verwachtteom met mij over don Pablo te spreken. Ach, amenli amen- tes hel arme kind dacht immer aan hem alleen. 't Was in 't midden van Juni toen zij den wensch uittedat ik haar naar het oorlogsveld zou vergezellen. Valgame Dioszeide ik hoe kunt ge zoo iets van een ouden man verlangen Maar zij liet niet af en smeekte en vleide zoo lang totdat ik haar beloofde hij den prior om een verlof te verzoeken. En ziedat werd mij toegestaandaar ook don Pedro den prior den wensch zijner dochter meegedeeld en in dank aangeboden had om een gedeelte van den kloosterwijnberg om niet tc willen bewerken. en zijn vrouw is voor het hof van Parijs een begin gemaakt. Zooals men weethad Fenayron een bediende Auberl, die zijn zaken dreef, terwijl hij zelf zich met wedrennen enz. bezig hield. Aubert werd de minnaar van Fenayrons vrouw. De zaken gingen inmiddels achteruit. Auberl had zelf een apotheek opgezet en was van plan te trouwen. Nijd en jaloezie van het echtpaar Fenayron deden het besluiten Aubert te dooden. Fenayron liet hem door zijn vrouw noodigen tot een rundez-vous in een huisdat hij opzettelijk daarvoor had gehuurd. Toen Aubert bel huis binnenkwamwerd hij op giuwelijke wijze vermoord. Met behulp van zijn broeder Lucien wierp Fenayron hel lijk in de Seine. De misdadiger en zijn medepligiigen hebben bun misdrijf bekend. Op de lereglziiiing was Gabrielle zeer k?lm. Ken later berigl meldt, dat de man ter dood en de vrouw tot levenslangen dwangarbeid is veroordeeld. Zijn broeder is gestraft niet 7 jaren dwangarbeid. Hel vonnis verwekte Zalurdag groute opschudding en de vrouw van den ter dood veroordeelde verklaarde dat haar rnan te streng gestraft werd en zij de hoofdschul dige w asdaar zij hem vroeger met zijn slagt offer bedrogen en later lol den moord aan gezet had. Een dier onwaardige individu'sdie de omtrek van Bochum door hunne aanrandingen van vrou wen en meisjes onveilig makenis gearresteerd. In de vorige week was een liljarig meisje uit Dorstfeld in het Baroperveld door een inan overvallen. Gelukkig is men er in geslaagd om het monster in inenschengedaanle in den persoon van een löjarigen knecht van den oeconoom Stork te Grosz-Barop te arresteeren en tol be kentenis te brengen. In de kerk van de gemeente East waren de geloovigen dezer dagen getuigen van een merk waardig schouwspel. Een man onderwierp zich daar namelijk voor de gansche schare aan een hem door den geestelijke opgelegde kerkelijke boetedoening. De boetvaardige had een mei>je verleid en verder niet naar haar omgezien, liet berouw liet hem geen rust, en den geotelijke orn vergeving smeekendelegde deze hem als Het meisje hunkerde naar het bijzijn van don Pedro, dien wij reeds dood of gewond waan den. Zij weende altijd door. Jaja als de vrouw weent kornt moeitehet plan was met tranen ingewijd. Nu moest ikoude manhet kind ter wille zijn en onzen ransel dichtmaken dien vader Pedro met alles vuldewat het li chaam oorbaar zijn kon. Zoo gingen we dan onder Gods hoede op reis. Het sloornros voerde ons rncl bliksemsnel heid ons doel te gemoeL Den 2-islen Juni kwa men wij te Logrono aanwaar wij groote troepenmassa's ons zagen voorbijtrekken. Men sprak er van dat het hij Ëtteüa lol den he- slissenden slag zou komen. Daar hield de Gai lis ten-generaal Dorregaray de hoogten bezet, welke Concha's troepen wilden bestormen. Wij huurden voor een hoogen prijs twee ezels, op wier ruggen wij de regimenten heter konden onder scheiden en volgden de moedige strijders met deemoedige Godgewijde harten. Maar lu i was toch recht treurig al die menschen te zien en met ieder te denken wie weet, hoe dicht ik den dood nabij ben Wel zongen zijmaar in hunne harten zal niet het lied geklonken hebben. Gelijk men ons zeide, waren de Cazadores, bij wie don Pablo stond, aan hel hoofd of da spits van 'l hoofdleger van Concha. Ook hoorden wij dat de Heer den jongen krijgsman tot dus verre genadiglijk beschermd had. Dat was balsem voor liet kranke hart van Doloies, die verlicht ademhalende voortreed. Toch duurde deze vreug de niet langwant toen we Estella naderden boorden we een geweldig donderen en dreunen. We meenden in 't eerst dat het een onweer was

Amersfoortsche Courant | 1882 | | pagina 1