boetedoening opdal bij zijn onzedelijk gedrag voor de geheele gemeente zou belijden en om vergiffenis suieeken. De inan nam deze voor waarde aanverscheen Zondag in de kerkkniel de voor liet altaar, bekende zijne zonde en bad de gemeente om vergiffenisdie hem nu ook ver leend werd. Als verdere boete vermaande de geestelijke hem nu om ook voor den rechter zijn schuld te belijden op den dag, dat hel ongeluk kige meisje zou terechtstaan wegens verduiste ring van haar kind. Beide schuldigen verschenen Maandag voor den rechter te YVels. De omstandigheden in aanmerking nemende Ik'cI) de jury hel meisje slechts schuldig verklaard aan het geheim houden der geboorte van haar kind en haar tot een maand gevangenisstraf ver oordeeld. Na afloop van die straf zal de uian hel meisje huwen. Ken rijke Napolilaan heeft aan de stad Parijs een som van 181)00 Ir. gelegateerd waarvan de rente moet verdeeld worden Utsschen drie nette jonge Purijsche dames door het lol aangewezen. De legataris geeft deze som aan de stad Parijs wegens erkentenis voor de schoonste en geluk kigste jaren van zijn levendie hij er heeft doorgcbragL Alphonse Louehardeen beambte bij den tramweg te Iiijsselzag zich gedwongen zijne vrouw Leonie om haar schandelijken levens wandel te verlaten. Louehard bragl zijne beide oudste kinderen bij zijne moeder in wier woning ook hij een onderkomen vond het jongste kind een zuigeling, liet hij bij zijne vrouw. Later zocht vrouw Louehard snikkende haren man op zeide hem dal haar kind op sterven lag en smeekte hem hel nog eenmaal te komen zien. De ontstelde echtgenoot volgde haar, doch terwijl hij zich over hel slapende kind boog sprong zijne vrouw op hein toe en stiet hem een keukenmes zoo diep in den hals, dat hij stervend ineenzonk. De -correspondent van de Golos te Moskou verhaalt den volgenden schurkenstreek van een lUissiseh prinsje. Den 2den Augustus had hel huwelijk plaats van prins YV. met een jonge rijke dame. Na het huwelijk stegen de jongge huwden in een prachtige equipage om naar huis te tijden, liet jonge, aardige vrouwtje straalde van geluk. Onderweg kwam iemand op •het rijtuig toeloopcn en verzocht den prins even uit te stijgen, daar hij hem een gewiglige •mededeeling had te doen. De jonge man ver- -ontschuldigde zich bij zijn eclugenooleslapte uil en beloofde terstond terug te keeren. Dal aterstond" duurde vry lang, zonder dal de prins kwam opdagen en eindelijk besloot de echtgenoote maar naar huis te rijden. Daar was ook geen prins te vindenoveral werd ge zocht maar niets gevonden en hel bleek weldra dal de prins met den gehcelen bruidschatruim honderd duizend roebelsop den loop was ge gaan. De zaak werd bij de politie aangegeven maar lot dusverre werd noch de prins noch de helper teruggevonden. Men herinnert zichhoe den 26 Junij in het Salpélrière-geslicht te Parijs ten gevolge van het verzuim van eene der verpleegsters eene vrouw in kokend badwater omkwam. De schul- inaar hel was niet Gods dondermaar die van de menschendie met kanonnen en andere moord geweren op elkaar scholen en elkaar trachtten te dood.n. Daarvan schrikten we geweldig en wisten in 't gedrang abt meer wal we moesten begin nen. Zoo ging hei ons op den 26slcn Juni. Kn steeds verschrikkelijker werd hel schieten. Nu en dan zagen wij ook vele dooden en gewonden, die voor weinige oogenblikken nog den vijand in de kracht vau hun leven tegemoet waren getrok ken. Kn nu droeg men hen bloedend van daar. Dolores en ik gaven den gewonden van onzen wijn totdat de voorraad op was. Plotselinghet zal zoo ongeveer zes uur des avonds geweest zijn zagen wij door den dichten kruitdamp een d»nkere inassa aanstormen, liet ratelt en bliksemt en vliegt als in een vlucht voorbij. Twee van onze batterijen trekken zich, door de Gai listen vervolgd in stormloop terug. Dra volgt ook bel baiailloa Cazadoren, dal, zoo als men zeide lol bedekking diende, in wanorde. Hel was hetzelfde waar don Pablo bij stond. Wij keken enkeken, maar ontdekten hem niet. Ter wijl de kogels ons om 'l hoold vliegen gaan wij van onze ezels af om ons te redd>-n. Op dat oocenblik valt voor ons de vaandeldrager neer. Dolores springt toe en ontneemt hem, sneller dan ik zeggen kanhet vaandeL Leve Spanje I roept zij en houdt daardoor ecni- gen terug. Anderen volgen. Daar verdwijnt zij voor mijne oogea Ik loop haar na, maar kan haar niet wedervinden. Vol bezorgdheid om hel kloekmoedig meisje dige is thans, met het oog op haar uitmuntend verledenden langen duur barer voorloopige hechtenis en andere verzachtende omstandighe den lot zes dagen gevangenisstraf veroordeeld. Te Napels en in den omtrek schijnt onder hel volk de gewoonte voor jonggehuwde mannen te bestaandat zij den ochtend na den huwe lijksdag hunne schoonmoeder een bezoek bren gen. Zekere Ksposilo, met eene schoone van Sorenlo,CarolinaGarguillo, gehuwd, verzuimde dit. De moeder der jonge vrouw bezwoer haar zoon Vincenzo de beleediging te wreken. Deze begal zich naar de woning van zijn zwager, die hem vriendelijk begroette en ten eten noo- digde. Vóór alle antwoord sliet Vincenzo hem een dolk in het hart, zoodat hij dood neder- viel. liet hol van Assises te Napels heell den moordenaar lol levenslangen dwangarbeid en zijne moeder lot drie jaar gevangenisstraf ver oordeeld. AMERSFOORT. 17 Augustus 1882. De toestand der bij hel spoorwegongeluk te Y'ogelenzang gekwetste personendie te Voge lenzang verpleegd wordenis vrij gunstig. Eergisteren zou hel verband van mevr. Staleman worden losgemaakt, een amputatie wordt niet noodig geacht. De heer Staleman gaal vooruil. Mej. Uumcl bevindt zich wal beter. Ileeren Gedeputeerde Staten der provincie Utrecht hebben ongegrond verklaard de bij hen ingebragle bezwaren tegen de beslissing van den Gemeenteraad van Amersfoortdie volgens het voorschrift der gemeentewet den HeerJhr. A. D. J. Calkoen niet konden toelaten tol lid van den Raad. Indien eventueeltegen 's Raads beslissing door hem niet vóór aanst. Donderdag bij Z. M. den Koning in beroep wordt gekomendan heelt er eene nieuwe verkiezing plaats. Zondag 20 Augustus a. s. wordt de dienst in de Remonstranlsche kerk te Amersfoort waar genomen door Dr. J. van den Bergh predikant te Zwolle. Naar wij vernemen wordt Zondag 20 Aug. in de Luthersche kerk te Amersfoort geene gods dienstoefening gehoudenen zal den volgenden Zondag 27 Aug. aldaar optreden Ds. Mees van Haarlem. De dienstbode R. S., die in de vorige week voor hel geregtshof te Amsterdam teregt stond, beschuldigd van kindermoordvoor de eerste maal door de ongehuwde moeder gepleegd is veroordeeld tol een celstraf van 2 jaar. De eisch luidde5 jaar tuchthuisstraf L. J. J. Roland, beschuldigd van den Veerschen moordis door het gereglshol te 's Ilage bij gebrek aan bewijs vrijgesproken. Men schrijft uil Stadskanaal 14 Aug.: «Dal de liefde niet steeds bestendig van duur is maar helaas al te dikmaals verandert in haat is eene al te bekende waarheid en kunnen wc daartoe van bier een staaltje bijbrengen. Ter dezer plaatse woont nl. een zekere Ilks. B. loop ik zoekend over hel bebloede veld. Eindelijk, terwijl bet reeds donker begon te worden, zie ik Dolores van een menigte soldaten omringd. Men bad haar met een krans versierd Zij droeg nog altijd het vaandel, maar zij zag doodsbleek. Toen ik haar naderde, zag mijn oog een draagbaar, waarop bleek en met bloed bedekt don Pablo rustte. Zijn linkerarm was verbonden. «Heb geen zorgzeide een der omstanders«de dappere held zal in 'l leven blijven hij heelt slechts een schot door den arm gekregen en het bloedverlies is thans gestelpt. Morgen zullen wij hem naar Logrono vervoeren." Kn aldus gebeurde hel. Dolores verpleegde hein als eene moeder. YVelk een vreugd toen hij weer tol bezinning kwam Toen daarop zijn toe stand 'l toeliet, brachten we hem naar Barcelona. Kn nu kan ik voor 't overige kort zijndaar de Heer alles zoo genadig bestuurd heeft. Gisteren vierde don Pablodie lol kapitein bevorderd is met Dolores bruiloft. Het bataillon heelt een buitengewoon schoone bruidkrans geschonken en bovendien een bijzonder eereteeken gezonden. Des avonds zalen wij weer vroolijk in net prieel. Dolores zong cn alle stemden met baar in «Ohoe heerlijk moet het zijn I" Jahoe schoon inoet dat zijntegenwoordig in het zonnige zuidendacht ook ik toen ik den brief lol het einde gelezen hadterwijl ik den met sneeuw vermengden regen tegen de glazen hoorde kletteren. Heerlijk land gij hebt alles wat de natuur kan schenkenmaar één ding ont breekt u inwendige vrede met vrouw en kroostwier echtelijk leven niet altijd even effen cn glad is voorbijgegaan doch waarin oogenblikken voorkwamen waarbij het vreeselijk stormde en de buren vaak onwillekeu rig getuigen waren van gevoerde handtastelijk heden terwijl ook beider reputatie van dien aard isdal de publieke opinie niet gunstig voor hen gestemd is. Door toedoen van hel lieve teere vrouwtje heeft haar trouwe echtgenoot reeds vele maanden ge vangenisstraf ondergaan wat hem dan ook niet milder jegens zijn klein vrouwtje stemde. Ook nu weer zit de lieve huisvader preventief achter slot en grendel en eischte de ambtenaar van hel 0. M. 6 ma inden. De man heeft dus nu weer lijd en gelegenheid na te denken over het gemis van echtelijk geluk. Hel vrouwtje laat zich ook ditmaal in eene voor haar zoo belangrijke zaak niet onbetuigd. Omdat het wel meer gebeurt, dat de straf bij de uitspraak wordt verminderdheelt die lieve Megera om dat zooveel in haar ver mogen is te verhinderen een schrijven tot den heer officier van justitie le YVinscholen gerigt houdende verzoek om daarin aangevoerde rede nen «dal de straf van haren cclitge.nool niet mag worden verminderd" dan kan ze zoo zegt ze in dat schrijven den winter geruster ingaan. Zoo zijn er gelukkig niet vele." Zekere B. v. R.uit Renkum is uil YVage- ningen komendeop de hoogte van hel landgoed Behnonte, door twee personen die zich in het kreupelhout hadden verscholenaangerand en na eene sterke worstelingwaarbij zijn boven klederen geheel werden verscheurdvan zijn porlemonnaie beroofd. Op nadering van eenigo personen namen de schurken ijlings de viugL In een logementboek Singel en Brouwers gracht le Amsterdam kwam een jong Duilscher van 15 jaar en begon zijn kisten met pistolen uit le pakken. Toen de logementhouder vroeg daar mede te eindigen of anders liever zijn huis te verlaten nam hij plotseling een geladen pistool en schoot daarmede 2 maal op den kastelein en eens op diens vrouw. De dader is in hechtenis. De verwonde logementhouderis in het Binnen-Gaslhuis overleden. Bij zijne vrouw is uit de geschoten wonde een kogel gehaald haar toestand baartalthans voor dit oogenblikgeen bedenkelijke zorg. De gebroeders Peltzer zijn naar het hof van Brabant gewezen. Burgerlijke Stand van Amersfoort, GEBOREN 9 Aug. Johanna d. van Johanna Zevenboom. 11 Aug. Johannes, z. van llichar- dus van der Veen en Everarda Gijsberta van de Brug. 15 Aug. Anna Margarelha Jacoba d. van Adrianus Dousi en Jacoba Catharina van den Berg. 16 Aug. Cornelia Jacoba, d. van Cornells Wilhelmus van der Put cn Jacoba van Nimwegen. llendrika YVilhelmina, d. van Gerrard YVassink en Antje Visser. 17 Aug. Gerritje, d. van Bart de Vries en Geertje Teu- nissen. Ardad. van Jan Rijnders en Barbara van Seijl. Ilendrikus Franciscusz. van Marlen Frankes ten Hoor en Johanna Ilendrica Alijda Pan hu ijzen. ONDERTROUYVD17 Aug. Johannes llarlog en Sophia Johanna Kilian. GE11UWD10 Aug. Johannes Cornelis Thonus en Anna Margarelha Bcins. 16 Aug. Marinus Kraaikamp en YVillemijnlje van Veenendaal. Alberlus van Empclen en Catharina van Wande len. Arnoldus Stahli en llendrika van den Broek. OVERLEDEN 10 Aug. YVillemijnlje van Gel der, 9 in. 11 Aug. Bernardina Engelina den Ouden2 m. Meinouwtje Ter Beek32 j. ongeh. 14 Aug. Johanna Vonk, 9 m. 15 Aug. Frederik Mekkelhout30 j. ong. 16 Aug. Anna Geerlruida van der Neut, 26 j. ong. ADVERTENTIE N. Ondertrouwd Ju. IIARTOG en S. J. KILIAN. Amersfoort Voorspoedig bevallen van een welge schapen DOCHTER, J. VAN DER PUT— geb. Van Nimwegen. Amersfoort, 16 Augustus '82. Eenige Kennisgeving. Heden overleed na eene langdurige ziekte en na hel ontvangen der II. Sacramenten mijn geliefde Zoon FREDRIKUS JOHANNES MEKKEL HOUT in den jeugdigen leeftijd van 29 jaren. Amersfoort, 15 Aug. 1882. De Wed. P. A. NISTERS Meijer.

Amersfoortsche Courant | 1882 | | pagina 2