JiS o084. iSffiPSftl Din g- s d a g 22 gpj§ Augustus 1882. Uitgever A. H. VAN CLEEFP te Amersfoort Dit blad verachijnt .1laandag en Donderdagavond. Abonncnentapriia per 8 maanden f\—Franco per poat <1,15. Prij. der Adrertentién 1-8 regel. 80 CU.elke regel meerlOCta; legale, officinale en onteigen. Adr. per regel 1& cte. Reclames per regel 25 ete. Afzonderlijke nummert 10 cte. Bureau MUURflüIZEN hook Kortegracht. Wijk B 60. l'olilicko Revue. Sir Garnet Wolseley ojipcrbevelhebher der Engclsche troepen in Egyptete Alexandria aangekomen heeft inel sir BeuuchainpSeymour opperbevelhebber der Brilsche vlooteene con ferentie gehadwelke door al de te Alexandrië aanwezige generaals werd bijgewoond. Daarna bezocht hij den Khedive. Ook heeft hij een pro clamatie uitgevaardigd, waai in hij verklaart: «dal het eenige doel der Engelschen is den Khedive in zijn gezag te herstellen; dat hij, admiraalde bevolking vredelievend behandelen en zoowel eigendom als godsdienst eerbiedigen zalen dal alles wal de Engelschen noodig hebben betaald zal worden. Hij noodigt de in woners uil proviand tc brengen en verwacht van de hoofden, die den Khedive trouw zijn gebleven, medewerking bij het dempen van den opstand." De toestand wordt veeleer meer verwikkeld dan klaarzoolang de conventie lusschcn En geland en Turkije niet onderleekend is. De Bril sche land- en zeeinagl bevindt zich in Egypte om den Khedive te handhaven. Turkije zal daartoe medewerken, maar alvorens die medewerking verleend wordtheeft de I'orte eene houding aangenomenwelke grond geeft tot de veron derstelling dat de bereidverklaring niet opregt geineend is. De vermoedens betreffende geheime overeenkomsten 'usscben den Sultan en Arabi verzwakken volstrekt nieten gaat de Porte niet weldra over lot bet inwilligen van Kngelands eischen, dan is hel vreemde schouwspel op han den dat Engeland oorlog zal voeren in Egypte èn tegen Arabi èn tegen den Sultan van Turkije. Yolgens te Londen ontvangen beriglcn uit Egypte gelijken Arabi's verschansingen op een tweede Plewnaslechts met dit onderscheid dat zij met grooter talent zijn opgeworpen. Zij behecrschenzooals men weetden eenigen toegang van Alexandrië tol het binnenland en vormen een aaneengesloten verdedigingslinie welke, over den spoorweg cn door het Mah- moudih-kanaal loopend den weg van het Mare- olis-oieer naar Rainleh doorsnijdt. Redoutcn met breede glacis, en voor een deel met nieuwe Krupp-kanonncn voorzienbeheerschen hel ge- heele aanvalslerrein en speciaal de wegen, van de hoogste en gewigligste punten. De herstelling van Cetcwayo op den troon van Zoeloeland schijnt als een fait accompli be schouwd te kunnen worden. De onder-staats secretaris van koloniën heeft in hel Lagerhuis medegedeeld, dat beslist was geworden in zekere voorwaardenwelke aan Cetcwayo tijdens zijn onderhandelingen met lord Cumberlcy waren gesteld. Deze voorwaarden bepalen o. a. dal het leger niet op den voet mag gebragl worden waarop het zich bevond bij den laatsten oorlog en waarborgen de onafhankelijkheid der stammen die verklaard hebben niet onder de regering van Cetcwayo Ie willen slaan. Engeland zal overigens aan den Koning afstand doen van al hel grond gebied dal het onder zijn bescherming heeft genomendoch zich in Zoelo land doen ver tegenwoordigen door een minister-residentdie zal waken voor de handhaving der goede be trekkingen iusscben Cetcwayo niet alleen met de Brilsche koloniënmaar ook met de keer kringslanden en voornamelijk met den Transvaal. Een Tijgorgovecht. Een ware tegenhanger tegen llofdijk's gloed- rijkc beschrijving van een tijgergevecht in Indic (zieIn 'l harte van Java) is het volgend verhaal van een onlangs te Djokjokarta gehouden ge vecht van dien aard. De «gandetws" (ongeveer twintig in getal) d. z. ollicieele lijgerhoeders van Z. II. den sultan treden vooruit en maken hun sembah voor Z. II. Up een gegeven treken begint de gamalan op langzame maal een krijgshaftig air te spelen drie gandeans treden uit «Ie gelederen cn naderen de kooi. Twee daarvan dragen een brandenden fakkel waarmede zij het slroo aanstekenterwijl de derde op bel hok klimt en onder allerhande grimassen bet opentvervolgens wandelen zij langzaam op de maat der muziek met reus achtige passennaar hunne plaats terug. In middels is het stroo in brand gevlogende tijger, verschrikt door de vonkenregen die op hem nedcrvalttracht te ontkomen hij durft echter het hok niet uit en de bamboezen kappen met de kahouwenhoolden moeten te hulp komen om bel bok oinlewerpen en het dier te noodzaken er uit te gaan; en toch gebeurde bel verscheidene malen dal bel gekwelde beest er weder inkroop bet klaarblijkelijk daar binnenboe ongezellig ook no-r veiliger achtende dan onder bet hem opwachtende publiek. Eindelijk springt hij in de open ruimte en weet niet waarbeen zich te wenden. Hij staal stil, doet eenige slappen; aarzelt: bij is in angstige spanning naar welke zijde bij zich keeren zal. Hij bolt rond en zoekt of hij een uitweg kan vindentotdat bij tracht met een wanhopigen sprong over den mensrhelijken muur die hem omsloten houdt been te komen dan wel daaronder door te kruipeninaar hij stort neder doorboord door vele lansen die hem opvangen. Hij stoot een woesten kreet uitdie overstemd wordt door de toejuichingen en het geschreeuw dt?r menigte. In zijn stommen angst slaat bij met do machtige klaauwen woedende om zich heende schachten der lansen breken dikwerf als glas en den ongelukkigedie een slag met dien klaauw krijgen raogtkan dit zells het leven kosten. Hij wordt verder met gratie algemaakt. Dit schouwspel nu had ongeveer op dezelfde wijzedertien malen achtereen plaats en was te 2 uren des namiddags het feest afgeloopen. Ongelukken vielen er slechts eenige voor een militair moet door jen lanssteek, bij on geluk opgeloopen bij het bestrijden van een tijgervrij ernstig aan het been gewond zijn terwijl een inlander een beet kreeg toen een der tijgers door het carré heenbrak en daar bui ten werd afgemaakt wat een groole opschud ding onder de toeschouwers te weeg bragt. Iets grootsch of woest verhevenswaarbij alle zenuwen trillenhebben wij in bel schouw spel niet kunnen vinden. Afschuwelijk was de bevalling eener groote tijgerin, die plaats vond terwijl ze gemoord werd. Allerlei. Een testamentdat op de Brilsche eilanden zeer de aandacht trekt oin zijn groote zonder lingheid is dat van Miss Ann Üurdellhetwelk thans voor den vice-kanselier Bacon behandeld wordt. Miss Burdelt bepaalt daarin dal terstond na haar dood hare erfgenamen de deuren en vensters moeten laten diglmetselen van hel huis waarin zij haar leven heeft doorgebragt en den laatsten snik heelt gegeven. Al haar meubilair moet onaangeroerd blijven en als in een gral besloten. De binnendeuren van al de kamers moeten even hermetisch digi gespijkerd worden als de buitenvensters en deuren. Na 20 jaren echter zal het den erfgenamen vrijstaan de woning weder le openen en in gebruik te nemen. Een gehuwd paar zal als huisbewaarders zorgen dat niemand pogingen doeom de blokkade te verbreken. In Juny j.l. vervoegde zich iemand bij een handelshuis te Bataviamet verzoek daar in betrekking te komen. De man schreef een goede hand cn deed zich zeer goed voorten gevolge waarvan hij werd aangenomen op een vooral bepaald traclement. De goede wil van den nieuwen employé scheen echter beter tc wezen dan zijn ligchaamsgestelwant reeds na de eerste week van zijn indiensttreding was hij eenige dagen herhaaldelijk ziek. Men sloeg aan die ziekte echter gaarne geloof, maar dezer dagen vervoegde zich hij den chef van bedoeld handelshuis een ambtenaar van de algemeene secretariewelke omtrent den employé eenige inlormatiën gaf. Toen bleek, dal deze was een klerk van dal bureaudie zijn tijd verdeelde tusschen de secretarie en het handelshuis in de stad. Was hij ziek als handelsbediendedan fungeerde hij voor klerk bij de algemeene secre tarie en omgekeerd. Een vernuftig middel oin zijne inkomsten le vermeerderen Voor eenige weken vertrok van Havre het stoomschip Labrador voorzien van een grooten accumulator met opgehoopte eleciiiciteil De boot ging naar Nieuw-Vork en brandde gedu rende de geheele reis acht groote electris<he lampen. Bij aankomst was nog geen tiende deel van de eleclritilcil verbruikt. lit Trov CS. Amerika) telcgraphcert men dat Maandag II. vier olifanten uil Barnuins circus aldaar na de voorstelling zijn ontsnapt en groote opschudding in hel zuidelijk gedeelte der stad hebben verwekt. Zekere Ryan werd door een der dieren onder den voet gefoopen en zal er waar schijnlijk niet van opkomen. Zijne vrouw onder ging bijna hetzelfde lol. Verscheidene andere personen werden gekwetst. Een van de grootste der olifanten drong eene ijzerpletterij binnen verdreef al de werklieden, wierp een hoop gloeijende platen omverbrandde zich en snelde naar de livier. Ten slotte werd men drie der vlugtelingen meester, maar de kwaadaardigste was bij het afzenden van het berict nog op vrije voeten. De zestienjarige zoon van den hotelhouder Boggia te Nijmegen, die dezer dagen pas van school met vacantie was thuis gekomen, was bij de heerschende drukte in het hotel even be hulpzaam om eenige schotels si te dragen. In der haast nam hij in den gang een stukje vleesch in den mond en toen dat door een der huis- gennoten werd opgemerkt w ilde hij het terstond inslikken doch het vlcesch bleef hem in de keel ol' luchtpijp steken. Niettegenstaande de spoedige hulp van de geneesheeren dr. Daarnes en Kolflf, mocht het niet gelukken het vlecsch van de gevaarlijke plaats le verwijderenco is de veelbelovende jongeling onder een verschrik kelijk lijden daardoor gestiktwaarbij het bloed hem uil neus en mond sprong. Ingezonden. (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie.) De benoeming van den heer Ravenhoolon derwijzer met hoofdacla, lol hoofd der school te Westervoortgeeft mij aanleiding lot deze vragen Hoe komt 't toch dat in den laatsten tijd zoo veel onderwijzers met hoofdacte onze gemeente verlaten? Dal zulks zeer ten nadeeie der ge meente komtligt voor de hand 'l zyn toch uit den aard der zaak volgt ditde beste onder wijzers en wij hebben zebij den nog lang niet gunstigen toestand van ons lager onderwijs, zeker hard noodig. Krijgen genoemde onderwijzers 't in andere genieenten zooveel beter, dan geef ik hun gelijk dal zij vertrekken. In onze gemeente is Imn salaris dan ook zeker te geringten minste voor gehuwden. Immers f (150 a f 700 per jaar is voor menschen die zich in de maatschappij gehuwd zijnde eenigszins llink moeten kunnen bewegengeen verdiensteelk zal dit toe stemmen. Ons lager onderwijs eischt, dat er op de scholen degelijke onderwijzers zijn; niet maar inenschendie hun acte bezitten zijn altijd goed. Ondervinding, tact enz. zijn in elk goed onder wijzer onontbeerlijkbovenal ook lust cn opge wektheid om zijn waarlijk niet gemakkelijke taak te vervullen. Daarvoor is noodig dat zij geen zware zorg hebben om in de eerste behoeften van hun gezin te voorzien. Bij f 050 f 700 per jaar moeten wij maar niet in de keukenkast

Amersfoortsche Courant | 1882 | | pagina 1