~Vv ij d a g 1 gjïg September 1882. m 5087. FEUILLETON. 1MFU1M cow. K0V0P Dit blad verschijnt Maandag en Donderdagavond. AbonnemenUpriji per S maanden BUMft 3 H. VAN C L E E F F fl—- Franco per poet /1.16. Prij» der Advertentihn 1—6 regel» 60 Cte. j elke M U Li HflüIZEN t0 Amersfoort. rt8#' meer 10 Ct,; le,fale' en onteigen. Adv. per regel 16 cte. Reclamoe per 85 cu. Afzonderlijke nummer, 10 cte. hOük Kortegr&CÏltWljkB 60. Hulpbank te Amersfoort. Tot het geven van gkldkn tub lbkn zal eene Commissie uit het bestuur op MAANDAG, den 4. SEPTEMBER aanstaande 's namiddags van halftwee lot halpdhie, zitting houden in een der localen van hel Raadhuis alwaar de belanghebbenden zich kunnen aanmelden ook voor het teruggeven van gelden. J. a LEINWEBER, Secretaris. Politieke Revue. In Perzië zijn geheel onverwachts ernstige rustverstoringen uitgebarsten. Hel hoold van den slara der Dahtiarenonderworpen aan het gezag der overheid van Ispahan had onlangs aanleiding gegeven tol het vermoeden der Per zische regering dat hij naar zijne onafhankelijk heid streefde. Hij en zijne slamgenooten hadden het naburig grondgebied, bijna tol de poorten van Ispahangeplunderd en verwoest. Voorts had de stam geweigerd de schatting te betalen welke hij aan de Perzische regering schuldig is hoewel een zoon van hel opperhoofd zich als gijzelaar in de magl van dm gouverneur van Ispahan bevond. Deze liet den nomaden-aan voerder ter dood brengenzond daarna afge vaardigden tot de Uahtiaren om hun mede te deelen dat geregtigheid geoefend zal worden en hen te vermanen zich rustig te gedragen en den cijns Ie betalen. De zendelingen werden gedood en dientengevolge gelastte de gouver neur een zoon van den shah dat ook de als gijzelaar bij hem vertoevende zoon van het stamhoofd zou worden ter dood gebragf. Toen de Bahliaren dit vernomen haddentrokken zij naar Ispahan op, en de gouverneur heeft troepen laten uitrukken, om hun den togt voorwaarts le beletten. De mogendheden beraadslagen zeer druk over de gezamenlijke bewaking van het kanaal van Suezovereenkomsiig de besluiten der conferen tie le Constanlinopel. Engeland moet zelf het ver langen hebben te kennen gegevendat deze quaestie zoo spoedig mogelijk geregeld werd. Ook admiraal Seymour moet uit Londen instructies hebben ontvangen om met kapitein Manfredi commandant van hel Italiaansche pantserschip de Affondatore en de commandanten der schepen van de overige mogendheden onderhandelingen te openen over de regeling van de eenparige be waking van het kanaal. Deze kapitein moet reeds DE GIFDRANK. in. In een der paleizen van de voornaamste straat van New-Vorkwoonde sir Jarvis Scolt, een be jaard rijkrustend handelaardie door leve ranties in den tijd van den burgeroorlog milli- oenen had verdiend. Hij was weduwnaar en kinderloos. Maar bij hem tehuis woonde zijn neef en erfgenaam Lionel Wilson een vijfentwintigjarig verkwister, die liever millioenen doorbracht dan verdiende. De oude, knorrige, ziekelijke oom was in 't geheel niet ingenomen met deze spilzucht van zijnen neef. Hij hoopte, dal de jonge man zich verbe teren zou als hij getrouwd was en had eene verre verwante van zijne overledene vrouw in huis genomen cn tot echtgenoot van den licht- zinnigen erfgenaam zijner schatten bestemd. Harriet Lindsay zoo heette zij was eene schoonheid van den eersten rang. Zij was bang voor Lionel, wicn zij alscenslecbi mensch be schouwde en zij doorzag hem heter dan zijn oom. Ook verzette zij zich zooveel mogelijk tegen het x huwelijksplan, maar Lionel gaf ei niet omdaar hij zich zeker waande van zijne prooi. Zij echter droeg stil cn geduldig het leeddat noodzakelijk uit zulk eene verhouding moest voortvloeien. zijne instructies ten behoeve dezer onderhande lingen ontvangen hebben doch zij zijn niet be kend geworden. In ieder geval blijkt uit dit alles dal het Engeland ernst is niet te handelen in strijd met de besluiten der conferentie. Of de medewerking der Oltomanische met de Engelsche troepen in Egypte van veel be- teekenis zal zijnblijft te betwijfelen. Wordt aan het verlangen van Nelidoff, Ruslandsgezant, voldaan, dan zal de Engelsch-Turksche militaire overeenkomst aan de conferentie ter bekrachti ging voorgelegd worden. Dezelfde gezant wil ook van Engeland do vormelijke verklaring dat hel niet uitsluitend een Britsch belang in Egypte in hel oog heelt en de definitieve regeling van den toestand aldaar aan Europa zal overlaten. Do Mensch en de Boom. «Mensch"... boom"... hoe kan men deze twee woorden in éénen adem noemen 't Is waar, de eerste zoowel als de laatste behoeft voedsel en lucht om te kunnen leven de mensch zoowel als de boom sterftmaar toch beslaat er, «oppervlakkig" beschouwd, geene nadere overeenkomst lusschen den mensch en den boom. Doch bij eenigszins dieper nadenkenkomt langzamerhand de gedachte bij ons op, dat zulks echter wel degelijk het geval is. Beginnen wij oin den mensch en den boom te beschouwen als zij jong zijn. Aan een kind wordt veel zorg besteedaan een boompje echter niet minderDe zorg voor 't lichaam van het kind valt hierbij niet zoozeer in het oogals v;el die om hel zijne gebreken en ver keerde gewoonten af te leeren. «Men moet hel boompje buigen, zoolang het jongis," zegt het spreekwoord«ouder ge worden gaat zulks met zeer vele moeiten ge paard." Dit gezegde is zoowel van toepassing op den mensch als op den boom. Immers als men een «kind" niet opmerkzaam maakt op zijne verkeerdheden en hel die dan nog kleine gebreken niet tracht na le latendan zal hel «kind," «mensch" geworden, deze slechts met vele moeitenof dikwijls in het geheel niet meester kunnen wordenwant met de jaren zijn zij dieper ingeworteld. Een boomdie jong zijnde niet goed geleid iszal niet fraai op groeien, want ouder geworden, gaat het moeilijk hem te buigen. Men heeft verschillende soorten van menschen Mr. Scott was zooals gezegd is een knorrig ziekelijk man. Hij leed aan eene hypochondrie die hem met alle mogelijke denkbeeldige ziekten kwelde. Nooit was hij met zijne dokters tevreden en steeds verdiepte hij zich in geneeskundige werken van twijlelschtige waardehet domste wal men in zijnen toestand kan doen. Dan ver scheen deze dan die dokter in zijn huis; zij kwamen gaarne om de twintig dollardslukken van den millionnair te ontvangen maar zagen weldra de een na den ander indal met zulk een pa tient niets viel aan te vangen. Thans had de oude heer het beproefd met een Franschen dokter, of liever kwakzalverzekeren Bonnelwien Lionel in een speelhuis had leeren kennen en bij zijnen oom had aanbevolen. Bonnet wist niets van de geneeskunde; hij had eenen Parijschen charlatanwiens handlanger hij ge weest wasecnige kunsten afgezienmaar hij bezat de noodige driestheid en handigheid gelijk de meeste avonturiers van zijn slagdie de arge- looze menschen allyd weer opnieuw bedriegen. Door zijne vleiende praatjes wist hij de gunst van den ouden man te winnendie het bijzonder aangenaam vond dal de Franschman geheel in stemde met alles wal hij zeiven omtrent zijn in gebeeld of werkelijk lijden dacht en phantaseerde. Andere artsen hadden steeds ongcloovig 't hoold geschud; deze echter stemde steeds toe met een ernstig Hippokralesgelaat Ongeveer om negen uur op een somberen Ocloberaag verliet mr. $cott zijn bed en sleepte en ook verschillende soorten van boomen. Een menschdie weinig vreugde en veel ver driet in zijn leven ondervonden heeftlaat hel hoofd hangenof liever gezegd men kan zulks uit zijn geheel voorkomen opmaken. Zou uien dezen inensch niet kunnen vergelijken met eenen treurwilgdie zijne takken zoo moedeloos (als men het zoo noemen mag) naar beneden laat hangenals ware die last te zwaar voor den stam om le dragenevenals bet den hierboven aar.geduiden mensch te zwaar viel om den last des levens, die voor «hem" slechts uil verdriet bestond le torschen Zie welk een hoogmoedig uitziend heer wan delt daar door de straat! Hij draagt hel hoold trolsch opgericht, een minachtend glimlachje speelt om zijne lippende blik zijner oogen is koud cn schijnt evenals zijn geheel persoon lo kennen te geven Ik ben graaf.ik kan terug zien op eene lange rij van voorvaderenwier eer even onbesmetals onze aloude naam ge ëerd is; ik ben rijk; heb ik dan geene reden om mijn hoold opgericht le dragen Allen moeten plaats voor «in ij" wn'ren tik" echter, ik behoef voor niemand .u den weg te gaan." Zou men ook dezen inensch niet kunnen ver gelijken bij den Irotschen eik wiens kruin zich hemelhoog verheft, die zich voor niets buigt en door den storm vernield wordt. Hij wil zich evenals genoemde mensch niet «buigen" en het einde van zijne hoogmoedige droomen is lang zamerhand aan den weg le vergaanten prooi aan allen invloed van weer en wind. En de mensch Ook hij buigt zich nietook hij biedt met een trolsch gemoed weerstand aan vele stormen des levenstotdat ook hij zich eindelijk «buigen" moet voor den wil van God evenals de eik voor den storm voor de woorden van den Heerdie alles een langen tijd lijdelijk had aangezien, doch eensklaps zeide: «Tot hiertoe en niet verder." Gebukt en gebogen is nu niet alleen zijne gestalte maar gebroken is zijn hoogmoed doch tevens is hij gelouterd in de school des lijdens en heelt hij leeren inzien dat hier op aarde alles slechts geleend is. Even zacht en weldadig als het ruischen der boomen ons aandoetals spreken zij van eene blijde toekomst, even zoel en welluidend klinkt de bekentenis eener reine liefde van een edel man een jong meisje in de ooren en evenals liet klimop zich om' den eik slingertcvenzoo be schouwt zij den beminden man als haren steun zich steunend naar een fauteuildie met kussens was bedekt. Daar liet hij zich op neervallenter wijl de zachtmoedige Harriet hem ondersteunde. «Is dokter Bonnet er al geweestmijn kind?" vroeg hij na eene pauze. «En wat dunkt u zal ik eerst mijn glas warme melk drinken of mijne medicijnen nemen «Het komt inij voor oom, dat gij wel eerst uw melk drinken kunt. Oprecht gesproken, ik vertrouw dien dokter en zijne medicijnen niet recht." «De medicijnen zijn zonder twijfel goed want Bonnet is een bekwaam dokter, die mijnen toe stand beter kent dan een ander. Ik gevoel mij echter heden morgen minder goed dan gisteren. Dat zal wel daarvan komendat ik maar een lepeltje vol ingenomen heb. lederen morgen en iederen avond een theelepeltje dat is te weinig dunkt mij. Hel is een zeer duur geneesmiddel dat ieder apotheker niet eens bereiden kanheeft Bonnet gezegd. In de Pelikaanapoiheek heeft men het recept en zij hebben een dag noodig gehad om den orank gereed te maken. Ik wilde toch weldat Bonnet spoedig mocht komen want ik moet hem naar verschillende nieuwe verschijnselen van mijne kwaal vragen. «Hij zcide immers gisteren dat hy eerst he denmiddag om vijf uur komen 20Uomdat hij op grooten afstand een patient had." «Ja ja dat is ook waar. Die Fransche dokter heeft ook zooveel te doenNu wat men hem betaalt is althans geen weggeworpen geld. Is

Amersfoortsche Courant | 1882 | | pagina 1