Dingsdag 10 October 1882. m 5098. FEUILLETON. 9) Een Kasteel aan Zee. Uitgever A. H. VAN CLEEFP te Amersfoort. Ilil blad v.nrhijnt Maandag en bondtrdagaoond. Abonnement per 5 maanden ƒ1.—Franco per post l ,l& Ailvertentirti1—fl regel» #0 Cu. elke regel meer 10 Cte. groot* letten naar plaataruimtr voor randen en andere eitra inrigting geaeliiedt Itoogere prijaberekening. Legale officieflc en onteigen. Ad», per regel lft Cta. Herlamea per regel 25 Cta. Aft. uumnurt 10 Cta. Bureau MUURHUIZEN hoek KortegrachtWijk B 00. Politieke lloviie. De vrienden en geestverwanten van den ex- premier Gambetla achten het noodignu tiij zich tol spreken oi handelen voorbereidt, ook het woord te voeren. Zoo heeft Bouvier, die minister van koophandel in het kabinel-Gain- hella waste Marseille een toespraak gehouden waarin hij aan zijne kiezers in herinnering bragl de voornaamste punten van hel bij de laatste verkiezingen door hein aangenomen programma. Ilij schetste al de ontwerpen welke dil kabinet in gereedheid had gehragl en zou hebben in gediend, ware hel niet ontijdig omvergeworpen gewordenbij bel vraagstuk van de herai- mn; van een deel der grondwet. Met betrekking lol de builenlandsche politiek van het k.ihinel-Gam- betta verklaarde bij dal bij mede verantwoor delijk er voor is en blijft, want bij gelooft dat Frankrijk hoogslgewiplige belangen in Kgypte te beschermen bad. Ook over de scheiding van Kerk en Staal liet bij zich uit. Ilij betoogde aan zijn mandaat niet ontrouw te zijn geworden toen by zich bij zijne medeleden van het ka binet aansloot om bet concordaat stipt toe te passen want wat de scheiding van Kerk en Slaat betrelt bestond in de kamer geen meer derheid. Aangaande bet kabinct-Duclerc gal bij te kennen dal bet gesteund zal wordeninils het den weg der hervorming betrede. liet Journal des Débat* trekt openlijk in twijlel de liberale gevoelens van Gladstone. «Wij betreuren bet zeer," zegt het blad, «dat de liberale partijvergetende de aanvallen tot de conservatieve partij geriglna de bezetting van Cyprus nog denkt aan militaire raagt en verove ringszucht. Wij herinneren ons nog de schoone redewaarin Gladstone aan lord Beaconsfield verweet Frankrijk ernstig gekwetst te hebben door de band te leggen op een grondgebied waaraan voor Frankrijk wettige belangen en grootc herinneringen verbonden waren, en ver klaarde dat in zijne oogen de vriendschap van Frankrijk meer waard was dan bet beroemde eilandwaar Engeland zijn vlag geplant bad. De Portc kan er weinig tegen hebben dat zoolang het Egyptische leger nog niet georga niseerd is, eenc Engelsche bezetting voor het voortduren van rust en orde waakten weldra zal hel Engelsche expeditieleger tot eene zoo danige bezetting gereduceerd zijndaar bel Indische contingent zich naar Bombay inscheept en ook de Engelschen spoedig vertrekken. De gravin vervolgde«'t is zeer donker en de wegen zijn onbegaanbaar door den regen ge worden. Zie dus van uwe vervolging af. Ver langt uw keizer een offer voor zijne wraak zoo ben ik bereid om met u te gaan." De graaf had ontroerd naar baar geluisterd en zijne stem klonk welwillendtoen hij hernam «GravinGod verhoede zulk een offer verlangt niemand en het allerminst de keizer, mijn groote vorst. Mijne zending kan ik als af- geioopen beschouwen. Echter verzoek ik u een nachtverblijf voor mij en mijne officieren." «Men zal zorg dragen, dat alles bier vooru in gereedheid wordt gebracht. Dus u geelt alle verdere vervolging opheer graal «Neen, Mevrouw, zoodra de dag aanbreekt begeven wij ons weer op weg. Ik moet volgens eer en plicht bandelen." «Wanneer de herinnering aan het korte geluk van uwe jeugd nog niet geheel uitgewischt is wanneer de naam van Marion de Bom bamp u nog treftwanneer zij u zelve smeekt 01.1 bet leven van uw cn haar kind, zult gij dan nog doof voor de smeekingen van eenc moeder blijven T' Marion gij ik begrijp niet Wolscley toch hoopt den Mslen te Londen terug te kceren. Sir Archibald Alison moet geweigerd hebbenhel bevel over het achterblijvende be zettingsleger te aanvaarden. De Engelsche troepen houden ter eere van de processie van het «heilig tapijt," dat van Mekka wordt leruggebragl om bet in de citadel te leggen, een parade. De Khedive moet het vreemdsoortige plan te kennen hebben gegeven om van elk Engelsch regimentdapper of niet dapper, drie officier 0, feitelijk verdienstelijk of niette decorceren. Van de chefs der Engelsche expeditie in Egypte hebben velen ligchaainsgebreken welke ben in andere landen ongeschikt voor de dienst zouden gemaakt hebben. Sir Evelyn Wood bijv. is stokdoof, Alison heeft slechts één arm en Wolseley één oog. Overal wordt in Egvpte verteld dat Arabi op last van den Sultan de wapenen nedcrgelegd beeft en de Engelschen in Cairo beeft laten binnenrukken zelfs beweert men dat hij niet overwonnen isen in Cairo gaan vele steramen op die voorspellen dal de krijgsraad hem moet vrijspreken. liet Egyptische ministerie is zoo overtuigd van de mogelijkheid eener vrijspraak van Arabi of bespottelijke veroordeeling dat het zoo luidt een gerucht dal de ministers zeiven laten verspreidenzal aftredenindien de aan voerders van den opstand niet ten allerstrengste gestraft worden. Zij verlangen dat Arabi worde gefusilleerd. Een keizerlijk besluit is verschenenwaarbij aan de ter dood veroordeelde politieke misda digers Nagorny en Jewsejew gratie wordt ver leend. De doodstraf is veranderd in dwangarbeid voor onbepaalden tijd. Twee andere politieke misdadigers hebben vermindering van duur van den bun opgelegden dwangarbeid gekregen. Allerlei. Een ontzettend voorval had te Parijs plaats. Een zeer elegant gekleede dame stortte zich af van den toren der Nótre dame. Zij viel op het hekwerkzoodat haar ligchaam in het midden doorsneden werd. Slechts een deel van het lijk bleef aan het traliewerk hangen, het andere viel op de straalsteenen. In Petersburg werd eenige dagen geleden een «Ja ik ben Marion uwe wettige vrouw voor God cn menschen en de jonge mandie ik gered hebis ons kind I" De graaf opende zijne armen enzonder in het eerst een woord te kunnen uitenhielden man en vrouw elkander na jaren van sraai lelijke scheiding omarmd. Eindelijk maakte Marion zich los en zeide tot Lamarque«Ga nu mijn vrienduwe plichten roepen u. lieden avond als gij uwe oificieren ontslagen heb kom dan hier weder dan zal ik u alles mededcelen. Verontschuldig mij en Clara bij de hcerendaar wij niet aan den avond- disch zullen verschijnen." «Clarawie is Claravraag Lamarque be langstellend. «Zij is de dochter van den armen Henri Larochc. Aan haar danken wij de redding van onzen zoon. Doch ga nu mijn geliefde straks hopen wij langer ongestoord te kunnen praten." En na zijne vrouw nog eens aan zijn hart ge drukt te hebbenverliet Lamarque de kamer tgn prooi aan de zoetste gewaarwordingen. Som her vervuld van wraakgierige gedachten had hij het kasteel betreden en nu had hij cr niet alleen ccnc lang doodgewaande echlgenoote gevonden maar tevens ook eenen zoonwiens bestaan htm tot heden toe onbekend was. Hoe zulks kwam zullen wij den lezer straks mededeelen. Nu verzoeken wij hem om met ons de kamer van Marion binnen te treden. Oeze lag in eenen houlkoopcr begravendie een bijna onmetelijk vermogen naliet. De heer J. J. Gromowzoo heette hijwas 63 jaren oud geworden en zoowel om zijn rijkdom als om zijn mildheid algemeen geacht. Ilij was bezitter van ti-n rid derorden en achter zijn lijk volgden driehondeid rijtuigen en een paar duizend menschen. De dienft op het kerkhof werd waargenomen door een priester en dertig helpers, terwijl vier koren de plegligheid verhoogden. De begrafeniskosten worden op vijftig duizend rochels geschat en buitendien had er ter nagedachtenis aan den ontslapene een diner plaatswaaraan achthon derd personen dt-dnainen en waar elk couvert 81 roebel kostte. In Husland bestaat nog de ongelukkige gewoontedal iedere begrafenis eindigt in een bachanaaL Te Turnhout heeft eene poging tot moord en eindelijk een zelfmoord plaats gehad. De gen darme Perceval is gegaan naar het huis van zijne vioegere beminde en heeft een pistoolschol np haar gelosL In den waan veikeerende dal hij haar zwaar gewond haddoodde hij zich met hetzelfde wapen, 't Meisje is slechts ligt gekwetst. In het laatst van September zijn een aantal verpleegden uit de bedelaarsgeslichlen te Uni- merschans ontslagen om dienst te nemen bij hel Fransche leger in Algerie. Van die personen werden eenigen te Rijssel afgewezen, die daarop door Belgie en een gedeelte der Rijnprovincie ronddwaalden om werk te zoekenin welke poging zij evenwel niet siaagden. Eindelijk rigt- ten zij hunne schreden weder naar hel vaderland en trokken door Nijmegen verder landwaarts. Uit hunne houding en gesprekken kon men op maken, dat zij onverschillig omtrent hun ellendig beslaan waren geworden. Deze lieden in zulke troepjes bijeenaan wie alle middelen van be staan ontbreken, zouden wel eens gevaarlijk kunnen worden voor de maatschappij. Ten gevolge van een te Parijs ter beur/e voorgevallen incident hebben de heeren Mever directeur van den Gaulois en Gaston Dreyfus bankiergeduelleerd. Eerstgenoemde ontving een degenstoot in de wang. Aanleiding lot hel twee gevecht was gegeven door een handtastelijke beleedigingwelke Meyer onderging van Drey fus die verbolgen was over een in den Gaulois voorkomend artikel betreffende een lid zijner familie. leuningstoelterwijl zij liefkozend de zachte lokken van Clara streeldedie voor haar ge knield lag. Het meisje vertelde haar met tranen in du schoonedonkere oogenhoe Charles en zij door de modder gewaad haddenhoe zij wan hoopten 0111 het hutje te bereiken. Eindelijk zagen zij het huisje op weinige schreden afstand van uit het dichte woud oprijzennog eenige stappen en zij waren aan het doel van hun moei lijken tocht De oude houthakker verklaarde zich bereid om den jongeling verder behulpzaam te zijn bij zijne vlucht en zoo eindigde het meisje haar verhaal«ik zal het maar aan het ongewone der omstandigheden toeschrijvendat hij mij zoo onstuimig aan zijn hart drukte. Ook verzocht hij mijn nevens zijn harteiijken dank dezen kus over te brengenen bet lieve kind omhelsde Marion innig. «Gij hebt u recht dapper beloond mijne lieve en beter dan ik zulks vermag zal Charles u voor zijne redding danken en beloonen. Mis schien ziel gij hem spoediger weder dan gij denkt. Ja, zie mij maar niet zoo veiwonderd aan lief meisje er is veel veranderd in weinige uren doch gelukkig ten goede. Gij zult niet langer in de eenzaamheid uwe jeugd behoeven te begraven en wie weet hoe spoedig neemt gij deel aan de feestendie gij nu alleen nog slechts uit de wel ecnigszins overdreven ge schetste verhalen van Charles kent. Doch nu

Amersfoortsche Courant | 1882 | | pagina 1