EXTRA-NUMMER. Zaturdag- 18 November 1882. M 51II. Uitgever A. H. VAN CLEEFP te Amersfoort. Dit blad Tcrarhijot Maandaj en Dnuderiiajatond. Abonnement per 5 maanden ƒ1.—Franco per post/1.15. AdrertratiPn1 tl resell CO Cm.; elke reicel meer JO Cu groote lettere naar plaatsruimte nxir randen en andere ei tra inrigting geschiedt hiaigere pnjaberekening. Legale officiële en onteigen Ad» per regel 15 CU. Reclame, per regel 25 Cu A/t. uawrr 1U CU. hOOk KortOgraCht Wijk B 60. Bureau MUURHUIZEN Wegens plaatsgebrek in hel gisteren ver schenen No. ril 10 van Vrijdag 17 November, worth dil Extra-Nummer uitgegeven. AMERSFOORT, 17 November 1882. Hel is nu bijna een jaar geledendal bier ler slede eene inrichting van onderwijs werd in bel leven geroependie in hooge male de aandacht verdient van iederwien de volks welvaart ler harle gaal. Wij bedoelen de school voor bel onderwijs in handenarbeid, anders gezegd «de huisvlijt- school." Zoodra de gelegenheid werd opengesteld lot het inschrijven van Ie» rlingen leg- n een niet noemenswaardig schoolgeldbleek de toevloed van belanghebbenden zóó grooldal de school terstond kon geopend worden met vier voltallige klassen ieder van 15 leerlingen en dal meerdere jongens en meisjes op plaatsing moesten blijven wachten. Ilclialve de afdeeling voor minvermogende kinderenheelt de schooi ook eene al'deeling voor meergegoeden met een daaraan geëven- redigd schoolgeldwelke echteral ware zij eveneens voltallig, de kosten van het onderwijs der eerst genoemden voor wie de school eigen lijk bestemd isop verre na niet kan dekken. Trouwens zoo is de toesiand overal, waar huis vlijt scholen zijn heizij dal er, zooals in Üordl in hel geheel geen schoolgeld wordt geheven of, zooals hier, eene vergoedingdie voor de minst gefortuneerde ouders geen onoverkomelijk bezwaar oplevert. Allezonder onderst beidbestrijden voor een deel hare kosten uil de vaste bijdragen van in stellingen als «hel Nul" en «Volksonderwijs" en van belangstellende partii ulieren. Ook hier hebbende afdeeling van «het Nul" en van «Volksonderwijs" in ruime male hei hare gedaan om ue oprichting der iluisvlijtschool mogelijk te maken zij zullen hare zorgen zeker nog verder willen uitstrekken. Ter gelegenheid van eene tentoonstelling van proeven van han denarbeid waarmede onze school geopend werdhebben ook enkele belangstellende bezoe kers gillen geschonken. Maar zou de commissie voor de school ook op eene meer algemeene deelneming van de gegoede ingezetenen mogen rekenen, wanneer zij hun eene inschrijvingslijsl aanbood voor vaste bijdragenzooals haar voor nemen is Wie mocht twijfelen aan hel recht van be staan dezer schoolga daarheen en overluige zichhoevele kinderendie anders hun vrijen tijd in luiheid of in ongebondenheid op straal zouden doorbrengendaar vroolijk en ordelijk bijeen zijn in een ruimgoed verlicht en ver warmd locaalhoe uit die kleinevaardige banden voorwerpen komenwelke op de ten toonstelling in December te houdengeen slecht figuur zullen maken. Hij verneme van de onderwijzers dat ieder door arbeid of ziekte verzuimd schooluur gretig wordt ingehaald en dal het «een avond thuis blijven" als eene straf wordt aangemerkt. Als zulke uitkomsten verkregen worden door een degelijk onderwijs van slechts weinige maan den zal hel wel aan geen redelijken twijfel onderhevig zijn of de huisvhjlschool strekt ten zegen aan eene talrijke klasse onzer medebur gers. Zij voedt hunne kinderen op tol ordelijke, praktisch ontwikkelde inenschcn. Naar wij vernemengeeft de Rederijkers kamer «Ontwikkeling" morgen, Zalurdagavond 18 Nov., eene uitvoering. Met het oog op 't zeer attractie! programma durven wij den leden een genot vollen avond vol afwisselingen en verras singen voorspellen. Nederlandscho Maatschappij ter bevordering van Nijverheid. Museum van Kunstnijverheid te Haarlem. Uilloving van preiniën 1882—1883. Overeenkomstig hel besluit van den Haad van bestuur worden de volgende premiën uitgeloofd A. Aan Zilversmeden Meesters ol Gezellen in Nederland gevestigd. Vooreen VOORWERP IN ZILVER, tot huiselijk gebruik bestemd, ler waarde van hoogstens I 1UÜ.b. v. een kandelaar, een lepel en vork, mes-helt, trekpot, suikervaas, melkkan, suikerstrooierzoutvatpeperbus enz.iniis de bewerking beantwoorde aan de eischen van zuiveren stijl en in hel algemeen het kenmerk dt age van een streven naar veredeling van onze vadei landsclte Kunstnijverheid. B. Noor Meubelmakers. Meesters of Gezellen in Nederland gevestigd HOUTSNIJWERK. Een deurpaneel in renaissance-stijl. van noten- ol eikenhoutmet profileering eu ornementale versiering. Ingeval het paneel slechts een gedeelte van de deur uitmaaktmoet de leekening van hel geheel er bijgevoegd worden. G. Uitsluitend voor Nedcrlaudsche Dames. BORDUURWERK. Een geborduurde stoelbekleeding (rug en zit ting). eigen ontwerp uitmuntende door sierlijk heid van leekening en harmonie van kleuren. bepalingen. De premiën zullen beslaan in Zilveren en Rronztn Medaiü-s. De ingezonden stukken blijven ook bij be krooning eigendom van de inzenders. De beoordeeling is opgedragen aan de Com missie van hel Museum. Van de ingezonden voorwerpen zal eene ten toonstelling worden gehouden in een der lokalen van hel Museum tijdens de jaarlijksche alge- tneene vergadering van den Raad van bestuur, in de ntaand Mei 1883. Inzending met besloten naambriefjes vóór 1 Mei 1883, aan het Museutn van Kunstnijverheid op hel Paviljoen te Haarlem. Uit den boezem der onderwijzers zelf gaat thans in de N. R. C. een stem op tegen de resultaten van hel onderwijs volgens de nieuwe wet, en onverholen zegt men: «Het loopt ver keerd Jongens van 12 tot 16 of 17 jaar, na 5 a 6 uren op school te hebben doorgebraglkrijgen nog voor 3 a uren werk mee naar huis enz. Om op dil punt eenige geruststelling aanle- brengen, voegt men er bijdal diezelfde jongens nog lijd vinden om te ftaneeren, bier te drin ken en te biljartenom niet te spreken van hun ontspanning op velocipèdeen in de gymnastiek-? of scherntzaal. Och neen, aan overdreven leerzaamheid de jeugd niet mank. Uitzonderingen daargei kan men vrij gerust de jongens voor zichzelf laten zorgen. Geef hun nog zooveel huiswerk als zc geen geboren studenten zijnraajyafl^# toch maar wat van. De hoofdzaak is welke zijn en welke kunnen zijn de resultaten van het veelvakkig onderwijs Daarop antwoordt men onvoorwaardelijk«treu rig!" Men spreekt van een compromis tusschen onderwijzers en ouders. Sterker kan de toestand wel niet afgekeurd worden. Het middel komt evenwel vrij rcvolutionnair uit en tot uilvoering onvatbaar voorals elke vader zegtin hoeveel tijd hij zijn jongen «klaar" wil hebben, dan verviel het klassikaal onderwijs geheel. Men dringe daarentegen op herziening van het pro- gunuua aan. De administratie van een bijzonderen tak van Rijksdienst neemt lüjarige knapen als klerken aan, en vraagt alleen: vlug, duidelijk schrift, behoorlijke k--nnis van Nederlandsch en Franselt en bedrevenheid in de beginselen van 'i cijferen. Jongensdie een goede school bezo« hlenheb ben ook voldoende kennis van de andere talen en vakken die noodig zijn om in bedoelde admi nistratie (de telegraphie) vooruit te komen. Door zich verder te bekwamen besled.-n zij een deel van hun vrijen lijd nuttigen het vooruitzigt van vooruit te kunnen komen door hei afleggen van verdere examens, is een heilzame prikkel De zaak is een vingerwijzing voor alle admini- stratiën. De beste ambtenaren en kantoorbedien den zijn zijdie wat ze wetengoed welen en zich schrander van aard betoonen. Dispensatie van Staatsexamens voor jongelui inel hel radicaal der II. B. S. komt velen ongerijmd onbillijk ongeoorloofd voor; dal althans kan dadelijk af geschaft worden. Ingezonden Stukken. (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie.) ZEGELWET. Bij het naderen van het tijdstip (1 Januari 1883) waarop de wel van II Juli 1882 (Staats blad No. 93) tot wijziging der wet op het recht van zegel in werking treedt, is hel zeker niet van belang ontbloot hare voornaamste bepalingen meer onder de aandacht van het publiek en voornamelijk van den handelsstand te brengen In art. 1 bepaalt zij dat aan een vast zegel recht van vijf centen zijn onderworpen alle zonder lusschenkomst van eenig openbaar ambte naar opgemaakte niet uitdrukkelijk vrijgestelde kwitanliën en andere eenzijdige acten of ge schriften bevattende de erkenning door of na mens den schuldeischer van hel geheel of gedeel telijk tenietgaan eener geldschuld onverschillig in welken vorm die stukken overigens zijn op gemaakt, ook al ware het in dien van berichten of brieven, zoodat alle kwitanliën, voorzoover zij een bedrag boven f 10 betreffen, in plaats van aan 21 cent zooals vroeger, thans aan een bedrag van 5 cent zegelrecht zijn onderworpen. Dal zegelrecht komt ten laste van den sc/uil- denaar. Het is dus den leveranciers aantebevelen aan hunne afnemersen particulieren onderling geene kwitanliën voor bedragen boven f 10 ongezegeld allegeventemeer daar zij het recht hebben van hem die betalen moet de 5 centen voor zegelrecht te vorderen. De voldoening van dat recht moet geschieden, voor hiertelande opgemaakte stukken, door daar voor te gebruiken het van Rijkswege uitgegeven I gezegeld papier of het op verzoek van belang- gestempelde papier of perkament °f door opplakking van een plakzegel vóór W onderleekening. Is mt voorschrift niet nageleefddan wordt eene^oete van f 25 door den schuldmtAer palingen zijn niet toepasselijk op de kvfWBBJn"voor betaalde Rijks-, provinciale of plaatselijke belastingenpolder-, dijk-, molen- of sluisgelden en andere waterschapslasten, waaromtrent de bestaande bepalingen blijven gelden. Art. 5 bepaalt dat alle wissels, assignatièn, bank- en ander papier aan toonder en ander handelspapierbinnen het Rijk betaalbaarals mede de duplicaten ol kopyen van al deze stukken behoudens eenigevoor hel publiek van minder belang zijnde uitzonderingenon derhevig zijn aan een recht van vijf cents van

Amersfoortsche Courant | 1882 | | pagina 1