eijesmsden D i li a» s d a 2* 28 November 1882. m 5114. Uitgever A. H. VAN CLEEPP te Amersfoort. Dit blad renchijnt Maandag en Donderdagavond. Abonnement per 3 aundei f\.—. Trucs per port/1.16. AdrertentiCn 1 - 0 regel. 00 Cu elke regel meer 10 CU.groote letten sur plutaruimte»oor noden en andere eitra inrigting geechiedt hoogere prijsberekening, Legde n onteigen. Adt. per regel 15 Cu. Reclame* per regel 35 Cte. Aft. nummert 10 Cu. officinale e Bureau MUURHUIZEN hoek KortegrachtWyk B 00. AMERSFOORT27 November 1882. De Indische Begrooting is door de Tweede Kamer der Slatcn-Generaal mei 50 legen 19 sleminen aangenomen. Blijkens acht. odv. geeft de Meer Bascb heden Maandagavond eene voorstelling in Ainicitia zoodat 't publiek alsdan eenen aangen-imen avond wacht. Het programma'twclk reeds verspreid isbiedt eenc reeks van gevarieerde en aan trekkelijke producliën aan. Dei halve wordt op een zeer talrijk publiek gehooptterwijl de voorstelling zoodanig is ingerigl, dat ouders en voogden hunne kinderen en pupillen daarbij gerust kunnen medebrengenwaarbij niet on vermeld mag blijven, dat sedert langen lijd geene voorstelling van dien aard in Amersloorl werd gegeven. Onder de nog in leven zijnde verdedigers der citadel van Antwerpen, beneden den rang van officier, die destijds tot ridder der Milit. Willemsorde 4e kl. werden benoemd bevindt zich de toenmalige korporaal der artillerie G, Doesburg thans gep. rijksambtenaar te Amers foort. Overmorgen, Woensdagavond 29 Nov,, geeft de Rederijkerskamer «Door vriendschap tot kunst blijkens achterst, adv.in het lokaal «de Arend" eene tooneelvoorslelling ter viering van haar tien jarig beslaan 'twelk zeker eene goede gedachte waswant gedurende dat veeljarig bestaan heelt de Kamer hij al hare uitvoeringen niet alleen steeds groolen bijval genotenmaar ook de door haar opgevoerde stukken konden altijd glansrijk den toets van moraliteit doorstaan, werkelijk loffelijk in den legenwoordigen tijdwaarin dik wijls wat vele stukken in andere steden betreft op bet zingenot c. a. wordt gespeculeerd. Hel nu optevoeren looneelspel «Een Amster- damschen jongen" van den bekwamen tooneel- schrijver v. d. Stempelzal als tafereel uit liet volksleven gewis boeijen terwijl hel daaropvol gende blijspel met zang een aantal ingrediënten tot amusement van het auditorium bevat, 't Is dan ook te verwachten dat een talrijk publiek zal aanwezig zijn, om zich een genoegelijken avond te verschall'en en om hel bestuur en de werkende leden erkenning voor hunne looneellievende werkzaamheden te plengen. De voordragten 188288 van 't Dep. Amers foort der Maalsch. «Tol Nut van 't Alg." zijn bepaald als volgt 80 Nov. e. k. de Heer J. A. Böhringer van Amsterdamuitreiking eener zilveren medaille aan W. Hoogevest18 Jan. 1888, de Heer N. C. Balsem van Langezvvaag2e of 8e Donder dag in Febr.de Heer P. M. Keiler van Hoorn van Dordrecht. De beruchte Louise Michel is opgetreden voor eene volle zaal in 't Volkspaleis te Amster dam. Zij had een zeer gedislingueerd publiek, wat trouwens niet vreemd was omdat zijna tuurlijk, Fransch sprak en eene entree werd geheven. Zij hield eene redevoering over «les droits de la femme(de regten der vrouw.) Zij ver telde niets bijzondersmaar bepaalde zich lot gemeenplaatsenDe mannen beschouwen de vrouw als een artikel van weelde en niet als hun lotgenoot. Evenals de Fransche politiedia den stelregel volgt om in alle crimineele ge vallen den invloed der vrouwdie onderstelt wordt de hand in 'tspel gehad te hebben, te onderzoeken en die vrouw te vinden («cherchez la femme") zou men kunnen zeggen «cherchez l'homme" als er iets kwaads gebeurt, zoek den man. De man is bewerker van den val der vrouw. De voordragt werd soms door gefluit en gesis afgebrokenmaar de spreekster sommeerde te vergeefs de fluiters en sissersotn bg haar op de tribune le komen. Misschien waren zij be vreesd voor de nabuurschap! Louise Michel verklaarde voor 't overige dat zij ongevoelig is voor beleedigingen. Üe Ainst. Ct. zegt omtrent deze oratrice Wij hebben ons over niets zoozeer verbaasd als over bel feitdat die vrouw zooveel op schudding in Frankrijk kan teweeg brengen. Niels in haar slemin haar gebarenin haar uiterlijk, heelt het wegslepende, hel indrukwek kende hel bezielende dal men in volksrede naars en volksopw inders zoekt en eischt. 't Is ons onhegrijpelijk hoe zijzelve alle geestdrift missende anderen tot geestdrift kan opwekken. Zij zegt b. v. «société maudite" op denzelfden loon als zij «pomme de terre" zou zeggen. Nooit eenige verheffingnooit eenige uiting ook maar van hartstocht, en als die vrouw een vulkaan moet heelendie gloeijende revolution- naire lava spuwt, dan hebben wij haar gisteren avond bepaald niet in haar brakende kracht gezien. Zij maakte op ons veeleer den indruk van een praalzieke juffer te zijn eene van die soortvan wie men pleegt te zeggendat haar mond met een strootje te openen maar met geen koevoet wéér te sluiten is. Wat zij zeide was niet altijd kwaad nu en dan is zelfs iets zóó goed door haar gezegd dal de besten onder ons het zouden kunnen beamenmaar de weinige goede gedachten werden verdronken in een zee van herhalingen van utopistische beschouwingen, afbrekende theoriên, biltere galmen en onware, of tol in 't belagchelijke overdreven voorstellin gen allesgelijk wij zeidenrollende uit haar mond als uit een goot, en met niet meer afwisseling in den klank, dan waarraeè een gool- straal bij een zoetelijken regen pleegt te loopen. Te Rijssel stond een raeisie van 19 jaren, Mathilde Rogean, teregl voor net hof van assises, daar zij een werkmanmet wien zij een minne handel had gehad doch die haar had verlaten uil wraak een fleschje met vitriool naar het gelaat had geworpen. Mathilde verzekerde dat zij haren gewezen minnaar niet ernstig had willen deren en hem nog even vurig beminde als ooiL De werkmaninderdaad slechts ligt gekwetst en thans geheel genezen bad het hof Mathilde de vrijheid terugtegevenals wanneer hij haar zou trouwen. Het publiek was zeer aangedaan ook de gezworenen lieten ontroering blijken en spraken Mathilde vrij. Hel verzoen de paar verliet arm in ariu de geregtszaaL Te 3 uren 's nschts ontstond er brand in de mairie te Crozon en een uur later stond het geheele gebouw in laaijen gloed; een storm uit het noordwesten maakte de redding onmogelijk. De mairie te Crozonwaarin zich de gemeente school bevond en tevens lot woning diende voor den onderwijzer en zijn beide helpers was in 1855 gebouwd. De onderwijzer bewoonde de eerste verdiepingen elf pensionaires waren op de bovenverdieping onder dak gebragt. De buren werden gewekt door het angslgeroep der kin deren en bijna op hetzelfde oogenblik stond de bovenverdieping in brandde kinderen zag men in den vuurgloed zich verdringenvoor de vensters of te midden der vlammen op het dak staan en men hoorde hun akelig angstge- schrei. En wat vermogtmen tegen dien vuurgloed te doen spuiten zoowel als water ontbraken. De trap was verbrand. Tegen een venster van de eerste verdieping verdrongen zich de perso nen die op eene ladder wachtten. Het waren de onderwijzerzijne vrouwde dienstbode en twee zeer jonge kinderenin tijds werd de ladder aangebragteen oogenblik later en het ware te laat geweest. Dertien personen bevon den zich nog op de tweede verdiepingop het dak ol voor de vensters. De hulponderwijzer Jannou was op de binnenplaats gesprongen met een knaap van 12 jaren hij kwam met het hoofd vooruit op de steenen leregt. De knaap was ongedeerd. In weerwil van het gevaar droigen enkele personen naar binnen om den ongelnk- kigen onderwijzer en den twaalfjarigen knaap naar buiten te dragen. De hulponderwijzer echter had den geest gegeven. Toen de noodige ladders geplaatst waren, bleek het te laai te zijn. De slaapplaats der kinderen geleek een oven door de vlammen heen kon men nog twee ver koolde kinderlijkjes voor een venster zien. Een tweede hulponderwijzer, die reeds de vreese- lijksle brandwonden bekomen had gleed langs de ladderdie een oogenblik le voren hein hel leven had kunnen redden naar beneden en was een lijk. De lijken der twee hulponderwijzers en van 10 kinderen zijn onder groote deelne ming der bevolking ter aarde besteld. In een kolenmijn le Gilly in Henegouwen is een gedeelte van de gangen plotseling over stroomd. Er waren daar op dat oogenblik slechts vier personen. Een daarvaneen 19 -jarij» meisje kon niet spoedig genoeg vlugtenen verdronk. De schade moet vrij groot zijn. De medeschuldigen aan den moord van het gezin Joyce, Michel Casey, Patrick JoyceJohn CaseyMartin Joycezijn nu allen schuldig bevonden en veroordeeld tot den strop, uil te voeren te Gal way op 15 December a. s. In het geheel zijn er acntdie aldus worden gehangen. Naar het oordeel van den procureur generaal zijn de liefdesbetrekkingen lusschen Armand Peltzer en de wed. Bernavs de eenige aanleiding tol den vreeselijken moordwaartoe Léon Peltzer zich geleend heelt. Het huiselijk leven van Bernavs en zijne vrouw wordt in de acte van bescnuldiging met de zwartste kleuren geschilderdde onderlinge verhouding der echtgenootendie slechts Ier wille van het kind envan de zijde van Bernays, uit vrees voor benadeeling zijner positie als advocaatonder hetzelfde dak waonden en voor hel uiterlijk als echtgenooten leefden, steunde op een geschreven contractwaarbij de weder- zijdsche betrekkingen en pligten geregeld waren. Onder die omstandigheden kwam Armand Peltzer als vriend in huisen üe wed. Bernays heeft in de instructie volmondig bekenddat zij op hem verliefd wasmaar er bij gevoegd dat zij zich over die erkentenisin verband met de verhouding tot haren echtgenootniet behoefde le schamendaar zij in geene laak bare verhouding lot Armand had gestaan. Deze laatste is omtrent dit punt zeer achterhoudend en heeft slechts gesproken van "vriendschap «eerbied", «achting", «dankbaarheid", enz., maar ontkent elke andere betrekking tol de echtgenoole van Bernays. Intusschen zijn er ge tuigen, die hieromtrent sndere en zeer bezwa rende verklaringen hebben afgelegd. Feuilleton 2e bldz.vervolg der berigten 4e bldz. ADV E~R T E N T I E N. Voorspoedig bevallen van een ZOON, fde echtgenoole v J. J. JACOBS. orspoedig I A. G. VAN DEN BRINK geliefde echtgenoole van Amersfoort 23 Nov. '8i De Notaris A. H. DRIJFHOUT ÊLrtf VAN HOOFF te Amersfoort, zal op Vrijdag 1 December 1882 des namiddags ten één uurpreoies, aan de MANÉGE aldaarin het openbaar VERKOOPEN 3 op reform gestelde van de 2e Afdeeling van het 1 e Regiment Veld- Arlilierie, in garnizoen le Amersfoort,

Amersfoortsche Courant | 1882 | | pagina 1