FEUILLETON. FLORENCE EN VIOLETTE £361» D i 111>'s d a ir 9 éË-JsT Januarij 1883. Uitgever A. H. VAN CLEEPP te Amersfoort. Uit Mad verschijnt Maandag rn Dnndrrdagawond. Atonnpin.nl per 3 maanden f 1.Franc* pec post/l.15. Adrerleulirn I fl reif.ls 00 C'U elke regel meer 10 Ct». groote letters naar plaatsruimte coor randen en andere eitra inriiftin# geschiedt hoogrre prijsberekening Lejraie ollieieAle en onteigen Adv per regel l.'i CU. Herlame. |.er regel 25 C'U A/s. nnmm'rt 10 Cto. Bureau MUURHUIZEN hoek KortegrachtWijk B 60. l'olilieke Revue De Times verneemtdal Lord Granville in een nota aan de mogendheden heeft voorge steld de vrije vaart door hel Suez kanaal in beginsel aan te nemen Lie zaïnenstelling der Egyptische gendarmen» is thans geheel gereed en zal heden in den ministerraad bekrachtigd worden. De Khedive heelt zijn voornemen le kennen gegeven om ridderorden le verleenen aan onderscheiden olfi- cieren. Hel officieele orgaan beval een besluit waarbij negen ulema's van de universiteit KI. Azhar, zes-en-vijllig Egyptische beambten wor den gedegredeerd en aan de hoofd-olficieren die niet onmiddellijk in den opstand betrokken zijn geweest, amnestie wordt verleend. De ministerraad heelt besloten aan de mo gendheden de eenjarige verlenging der interna tionale gereglshoven voor te stellen in plaats van de vijfjarige, zooals aanvankelijk 'l plan was. Dc correspondent der Standard le Syra tele- grapheerl de volgende bijzonderheden omtrent de arrestatie van een groot aantal Armeniërs. Vier Armeniërs werden le Erzerocm door de Turksche politie gevangen genomen, omdtlzij schandaal maakten voor hel huis van een Ar- tnenisch geestelijke. Hun verhoor gaf aanleiding tot een huiszoeking in hunne woningen. Daar werden o. a de namen ontdekt van de leden eener verecniging die zich hadden verbonden hun bloed veil te hebben voor de zaak van liet Armenische volk. De bekentenissen, die den gevangenen werden afgeperstgaven nadere inlichtingen en 350 personen werden gevangen genomen. Men zegtdat hel plan bestond revolutionaire benden te vormen en als roovers het den Tui ken lastig te maken, totdat zij sterk genoeg zouden zijn om hun land van het Turksche juk le verlossen. Eenige duizenden hadden zich reeds daartoe verbonden en de aanvoerders zijn nog in vrijheid. Zij zouden uit Rusland zijn aangemoedigd en ondersteund. De Tuiksche auloi'tcilen wilden de Armenische school doorzoekenwelker directeur een Ar meniër onder Russische bescherming ismaar S) of eindelijk een „tekuis" gevonden Ongelukkig was dus de verhouding te noe men waarin Florence tot hare familie stond en het zal niemand verwonderendal zij dik wijls zooals nu ook terugdacht aan den lijd toen zij slechts met haren vader en Armand verkeerde. «Deze schijnt mij ook geheel vergeten te heb ben mompelde zij. «Op mijnen briefdien ik hem eenige weken na den dood mijns vaders schreef, en waarin ik hem mijne veranderde leefwijze mededeeldeheb ik nooit eenig ant woord ontvangen en hel is nu reeds meer dan twee jaren dal mijn goede vader in liet stille graf rust. Ohoe gaarne zou ik naast hem sluimeren! Niemand toch zou mijn heengaan betreuren en als Armand het toevallig vernam dan zou hij misschien hoogstens hij zich zeiven denken: arm kind, zij is toch vroeg gestorven, zonder iets van hel leven genoten te hebben. O, Armand, waarom hebt gij mij vergeten! Ik kon niet vermoedendat gij zoo lichtzinnig roet mijne liefde spelen zoudtEn ik beminde u zoo innigik gelooideEen zacht kloppen aan de deur onderbrak hare alleenspraak. Snel stond zij op en scheen hare aandacht geheel te wijden aan het verschikken van het een en ander aan haar toilet voor den spiegel, toen op haar «binneneen bediende haar de boodschap de Russische consul wist dat te verhinderen. Krzeroem is in staal van beleg verklaard. De oorzaak van het complot wordt genoemd de wanhoop van hel Armenische volk, nu het zieldal hel aan zijn lot wordt overgelaten door de mogendhedendie hel op het congres van Berlijn een tusschenkoinsl ten zijnen gunste hadden voorgespiegeld. De minister Tolstoi heeft een groot plan. Overwegende dal de toestand van Rusland niet zoo is als hij behoort te zijnoverwegende verder, dat de nihilisten aan de eene en de panslavislen aan de andere zijde veel uieer drukte maken dan bevordeilijk is voor de gemoedsrust van Ruslandoverwegende ten slottedat er iets groots moet geschiedenorn aan den verdorven en v» rderlëlijken toestand een einde te makenis Tolstoi op hel denk beeld gekomenom aan alle ambtenaren zonder onderscheid het schrijven in dagbladen voor goed te verbieden. Het herinnert een weinig aan het groote poë tische vooi threngsel van een der vele onbekende Nedei landsehe dichtersde Reuzenstrijd. De reuzen hestonnen den hemel der oude goden stapelen bergen op elkander en doen alles wal men van welgeconditionneerde reuzen kan ver wachten. De goden houden raad en niemand weet raad tol dat eindelijk een hunner op het schitterende denkbeeld komtdat men zal ver bieden «buiten de poort te loopen.spelen." De ministerraad zal nu eens beraadslagen over 'l voorstel van collega Tulsloimaar hel schijnt niettegenstaande zijne sterke aanbeveling weinig kans van slagen te hebben. De invloed van Rusland in Oost Rumelie heeft een grooten schok gekregen. Het scheen den gouverneur van Rumelie Aleko pacha toedal de Russische consul le Philippoli, de heer Kleber, zich wat td veel in de zaken des lands mengde. De gouverneur drong herhaaldelijk, doch zonder succes, op zijn vervanging aan, totdat hij einde lijk alle betrekkingen met hem afbrak. Omtrent de begrafenis van Gambella verw ijzen wij naar de 2e bladzijde hierachter. var. hare tante bracht, dat alle gasten zich reeds in de zaal bevonden en dal men met verwondering hare tegenwoordigheid miste. «Mevrouw de gravin verzoekt u daarom drin gend aldus besloot hij«om u zoo spoedig mogelijk bij hel gezelschap le voegen." Kalin antwoordde Florence dat zij hem dadelijk vol gen zoude en na hare betraande oogen met eenige druppels welriekend water van Violettes rijkvoorziene toileltalel bevochtigd le hebben verliet zij het vertrek en eenige oogenblikken later trad zij de schitterend verlichte zaal binnen waar haar reeds dadelijk verscheidene dames en heeren met allerlei schijnbaar belangstellende vragen omringdendie zij echter zoo kort mo gelijk beantwoordde. Eenige jongelieden nader den haar weldra en vraagden haar ten dans. T Duurde niet lang ol hel bal begon en daar Florence eene hartstochtelijke liefhebster van den dans was zoo gaf zij zich geheel over aan dal genot. Na eene vermoeiende wals trok zij zich in eene diepe vensternis terug en de breede slaalsiegordijnen dichtschuivendewaande zij zich onopgemerkt voor een ieders oog. Doch Violette had al hare bewegingen onafgebroken gadegeslagen en nadat zij haren cavalier be duid haddal zijne tegenwoordigheid haar hinderlijk w as, waarop de jongeling zich dan ook verwijderd had begaf zij zich naar dc plaats waar Florence stond en rukte de gordijnen open. «Ha, zoo, mejuffrouw," voegde zij op ge- dempten doch scherpen toon het meisje toe «waartoe verbergt gij u hier? Is het soms weer eene uwer coquette grillen die dienen moet otn dezen of genen heer tot u te brengen Ik moet zeggen gij verstaat de kunst om de algemeene opmerkzaamheid op u te richten zeer goed." De Rotterdamsche Handelsvereeniging. Met verwijzing naar vorige stukken in dit bl*d omtrent de Rulterdamsche Handelsvereni ging en hare aandeelenvalt nu het weinig be moedigend feil te conslateeren der verwisseling van tien aandeelen Rot'erd. Handelsver. legen een aandeel Maatschappij lot Verkoop en be bouwing van gronden op Fijenoord. De laatste dag voor de verwisseling was be paald op 21 December en zells de Red. van de «Nieuwe Financier en Kapitalist" schreef dat na dien datum de aandeelen «waardeloos" zouden zijn. Dit blijkt echter onwaarwant ook nu nog kunnen ze te Rotterdam worden verwisseld. Door den tegenwoordigen verschrikkelijk lagen beursstand der verwisselde aandeelen moeten de bezitters zich echter niet laten ontmoedigen want met «geduld," dat is: nu het opvolgend goed met den Rotlerdaraschen waterweg zal gaan zullen deze aandeelen allengs enorm meer beurswaarde verkrijgendan de geringe beurs- waarde die zij thans hebben. Ook het mouvement op Fijenoord neemt allengs toevooral omdat het Gemeentebestuur van Rotterdam sedert den laatsten lijd al het mogelijke in tal van opzigten heelt aangewend en nog met activiteit aanwendt om den bloei van Fijenoord in verband met de Rotterdamsche belangen te bevordéren. Moet hel aan de Directie worden geweten dal er sedert de catastrophe van medio Mei 1879 niet meer voor de aandeelhouders le redden viel Denkelijk nietdoch met «ééne kapitale uitzonderingDe grief legen deze Directie is de ontijdige verkoop harer 2427 aandeelen «Nieuwe Alrikaansche Handelsvennootschap," een verkoop, die aan de aandeelhouders der Rolt. Handelsver. «eenige tonnen gouds" kost Deze aandeelen N. Afrik. Hv. zijn juist kort vóór de rijzing dier aandeelen door de Directie der Rott. Hand. Ver. op de markt gesmeten en lot 147±°o verkocht, toen zeer kort daarna de waaide daarvan 60 70°/0 meer was en zij zelfs eenigen tijd later tot 270 °/0 rezen In wiens zakken is dal koersverschil van En voordat de verblufte Florence eenig antwoord kon gevenwas de boosaardige jonge dame verdwenen. Florence echter drukte haar ge laat legen de glasruiten en weende van toorn en smart over deze nieuwe beleediging. Ten tweede male werd het gordijn geopendzij bemerkte zulks niet en schrikte hevig toen zij hare lokken zachlkens voelde beroeren terwijl eene welluidende mannenstem zeide «Hé, Cousine, hoezeer dank ik het toeval, dat mij vergunt u eens onbemerkt te kunnen naderen, of neen, laat mij liever gelooven dat gij eindelijk aan mijne wenken gehoor hebt gegeven om mij eens alleen rpreken." Minachtend klonk de toon en nog verachte lijker was haar bliktoen zij antwoordde «Edwald, ik verzoek u om geene beleedi- gende gedachten van mij le koeslerennog minder om die onder woorden te brengen. Ik geloof niet, dat mijn gedrag u ooit aanleiding gegeven heeft om uwe uitdrukkingen te recht vaardigen." «Maar, Cousine, ik herhaal u, misschien reeds voor den twinligsten keer dal ik u aan bid dat ik zonder u «Mijnheer," viel zij hem met waardigheid in de rede«gij zijt verloofd. Dank het echter aan onze bloedverwantschap dat ik uwe bruid niet roet uw voor haar zeer kwetsend gedrag bekend maak. En nu, denk ik wel. Mijnheer, dat gij mij van uwe tegenwoordigheid bevrijden zultdie voor mij even beleedigend als onaan genaam is." Stem en houding waren zoo gebiedenddat Edwald niet anders doen kon, dan het bevel van zijne nicht te gehoorzamen. Wordi vtrvelgd.

Amersfoortsche Courant | 1883 | | pagina 1