Vrijdag 26 Januarij 1883. m 5153. f&Kmu AKEBSFOIMfflCWAIT. Uitgever Dit blad »er*chi)ot Maandag en Dondtrdagawand Abonnement per S sun den I.Frmneo pat Bureau A FT VAN R T. p R F P port/1.16. AdterUntiOn 1-8 regeU 80 CU alka ragt) «eer 10 Cta. groote letter. ui, MnnnUnr7VN a- VAW J? T plnaUraimtetoor noden eo nndere e.trn iongting geaehiedt hoogere prijibarakaaing Legnla BUUBHUI^EN te Amersfoort. officiefle eo onteigen Ad* per regel IK Cta. Reclame, per regel 25 CU Aft nnmmrri 10 Cta. llOOk Kortögracht Wijk B 60. wel le eerbiedigen. Men zal ongetwijfeld zeg den dal de upsieller van hel Dingsdag open baar gemaakte Manifest binnen de perken der wel beweerl gebleven le zijn. Dal zal de regter hebben le beoordeelen wij moeien beken nen dal wij zijne laak laslig vinden. Hel blijll steeds woelig en onrustig in llaliè. De revolutionaire beweging heell een grooie uit breiding zooals meer en meer blijkt. Te Florence brak muiterij uil onder de militie- soldiilen. Zij werden ontwapend en in hechtenis genomen. Zij inaakien evenwel een gat in 't dak en ontvlugtten. Slechts enkelen zijn weder ge snapt de meesien houden zich in de bergen. De treurige toestand der arbeidersbevolking noop' velen hel scboone vaderland le vei laten en aan de overzijde van den oceaan hun heil te zoeken. Gewetenlooze landverhuizings-agenlen uitleiden drze menschen op allerlei wijze. De n-grring heeft strenge maatregelen genomen om hiel aan een einde le maken. De landverhuizing komt onder een streng polirietoezigl Kngelands handelingen in Egypte vinden bij voortduring insb-mming bij schier alle mogend heden zegt lord Uai lington. Frankrijk ziet de beieekenis der conlróle al le ernstig in en heefl een slei hl denkbeeld van Kng*-land> oogmerken. De lord geloolldat deze unpenning zal op houden. De raaddien Engeland den Khedive geeltheelt niet enkel len doel de bescherming der Kngelsrhe belangenmaar ook van die van Egvpte's regeling en volken zal ook voor de andere mogendheden nuttig zijn. Allerlei. Zes weken geleden ging zekere Parisol van Bar Ie-Due naar Parijs, otn 100.0UO fr. terug le halendie hij aan zijn zoon Krnesikoopman le Parijs had geleend (Ernesl was in November failliet verklaard). Sedert dien lijd verscheen Parisot niet meer in de stad zijner inwoning; z.jn vrouw schreef aan Ernesl en deze antwoordde dat hij den In December 'savonds zijn vader naar den trein had gebragL De justitie kreec vermoeden tegen den zoon die zeer ongeregeld leeldeschulden maakte en niet kon vertellen waar hij den avond en deo nacht van den In December doorbragt. Ernest ontkent, dal hij zijn vader vermoord heelt hij zegtdal zijn vader mei geweld de 100,000 fr. bad wegge nomen (terwijl hij Erneslniet thuis was), dal hij loen naar hel slation was gegaan en dal zij in onmin van elkander scheiddenomdat de vader het geld niet wilde teruggeven. Ernesl is voorlocpig in hechlenis genomen. In hel algemeene ziekenhuis te Weenen is een man van Ai jaren gestorven in wiens hersenen men een stuk van een ouden verroesten spijker van een centimeter lengie gevonden heelt. De man is aan eene longontsteking bezweken en gedurende zijn leven zijn geen»- ziekteverschijn selen, zijne hersenen beUeif ndewaarlcnemen geweest en ook zijne *eistandeli|ke vermogens lieten niets le wensrhen over Reed» van zijne jeugd af aioet de spijker in zijne hersenen ge- zet.-n hebben. Hoe die spijker daar echter do- micilium kreegis onbekend. Een jongmensrh een dokterszoon werd Vrij dag tegen middernacht op den Nicuwendijk te Amsterdam in zijn vlugl achtervolgd door eene schier omkleede vrouw witr hart hij even vlug stalals haar doosje met geld en koslbaai heden. Hij werd op 't geroep van «houdt den dief!" door een paar heeren gegrepen en aan de politie overgeleverd. In hel dorp Geesteren (gem. Borculn) bevindt zich eene jonge dochter van omstreeks 40 jaar, die monomaan is op 'l punt van hel huwelijk. Een der inwoners van genoemde gemeente ver volgt zij zonder ophouden mei haar aandrang om met hem in hel huwelijk le tredenzonder dal dezeeen oppassend man daartoe aanlei ding gaf Deze omstandigheid is le Geestcren en omstreken oorzaak van gedurige oploopjes. Omtrent den brand van deo circus le Ber- dilsrhefT verneemt men thans nog bijzon derheden. die de Russische regering heell ge poogd le onderdrukken. Zooals men weelhad de ramp plaats op den Russischen oudejaars avond (13 Jan.) De toeschouwers2000 in ge- lal waren meesl dronkenvoordat de voor- slelliog begon. Een open vat roei petroleum P'riilllevue De minister Devès gal in de Franseh" Kamer voorlezing van hel oniwerp, waarbij eenige wijzigingen in de di ukperswet worden gebragl, mei hel doel oin aanvallen op den republikein- sclien regeeringsvoiin le beteugelen, liet ont werp strekt oin de delicten van oproerige ina- nil'estatiën en verbreiding van oproerige zinne beelden naar de correclioneele politie le ver wijzen. De ministers vropgen de urgentie van dil ontwerp er. verzending naar eene commissie. De heer Ballue vroeg de verzending naar de commissie van bel oniwerp waarbij al de leden der laiiiilie-Of leans uil de kaders van liet leger geschrapt worden, omdat zij krachtens konink lijke verorderingen aangesteld zijn. Mei 407 legen 04 stemmen werd de urgpntie toegestaan. In de parlementaire kringen is echter het gerui lit in omloopdal de ministers van oorlog cn marine zouden verklaard hebben li zullen altreden indien hel voorslel-Uallue werd aangenomen Jolin Lemoinnede bekwame redacteur van hel Fransche Dagblad le Journal des Ré bats gispl heldal men zich door de Pretendenten angst laai aanjagen. In plaats van zich zoo verschrikt aan le stellen zegt hij om een geel of rood op hel eerste hel beste dagbladartikel gelijkend plakkaat in plaats van eene meikeverpoliliek te voeren en legen alle vensterruiten aan le vliegen alsof men niet wisthoe naar builen te komen en in plaats van in het wilde weg uitzonderingsmaatregelen voor te stellen welke de openbatc meening niel verlangt en niet zou goedkeuren zou men vrij wal heler doen roet bedaard le onderzoekenhoe hel op. dil Oogenhlik mei onze wetten staal, en haar, zoo noodigte verbeteren. Hel gevaldat daartoe aanleiding gaf, is voor de justitie gebragl. Misschien was dil niel noodig geweestvelen houden hel er voor dat de Regering eenvoudig had kunnen ha:i- delen als Thiers vroeger tegenover denzelfden persoon heell gedaan. Prinsendie zich be roepen op de reglen van gewoon burger, zijn gehouden om even als alle gewone burgers de F Kt: I LI.KTO V. FLORENCE EN VIOLETTE 8) of eindelijk een „tehuis" gevonden! Eensklaps naderde een bediende den graal en fluisterde hein eenige woorden loewaarop zijn meester zich tol Florence wendde mei het verzoek om hein eenige oogenblikken te veront schuldigen. Daarop verliet hij ijlings de zaal en spoedde zich naar eene kamer op de tweede verdieping. Bij zijn binnentreden kwam een jonge man gekleed in de unilorm eens officiers nero met uiigestiekle hand tegemoet. Nadai de eerste begroeiing voortiij waszeide de graal tot de jongeling: «Hoezeer, waarde Arinand, gelijkt gij op uwe moedermijne helaas zoo vroeg gestorven zuster l Gij zijl een flink inan geworden en hebt uhoop ik ook lot een degelijk inensch ontwik keld Met smart heb ik ook eenigen lijd geleden den dood van uwen vaderden graaf d'Aubigny vernomen en gaarne had ik lol u gekomen om alles tnrt u le regelendoch ik was toen bedenkelijk ziek Gij hebt u evenwel ook zonder mime hulp uil al deze moeilijkheden geivd. Doch nu hierover basta. Gij hebt zeker reeds gehooid dal ik lieden avond eene partij geef ter gelegen heid van mijne verloving?" «Van uwe verloving?" herhaalde de jonge man verwonderd. «Jahebt gij dan mijnen briei niel ontvangen Doch neengij waart reeds op reisvoordat deze kwiin. Echter, gij weel het nu en gij zuil mij veel genoegen doenals gij zoo spoedig mogelijk een weinig toilet maaktom mij naar de zaal te volgen daar ik u dan mijne bruid voorstellen wiL" «Nu, oom, ik ben binnen tien minuten ge reed, doch laat mij u allereerst feliciteeren terwijl ik hoop dal gij ia uw huwelijk al hel geluk zult smakendal gij zoo ruiroschools ver dient." «Dank, dank, beste jongen," mompelde de grarf ontroerd, «maar haast u een weinig." Weinige oogenblikken later verschenen beide heeren aan den ingang der zaal. Onderzoekend gleden hunne oogen door de rijen der gasten. «Volg mij inaar, Arinand zeide de graaf, «spoedig zuil gij tegenover uwe aanstaande tante staan." «Vergun mijeen oogenblik oom, ik zie eene vriendindie ik voor een paar jaar geleden gekend heb ik «Straks, mijne beste, moogt gij haar begroe ten doch eerst inoel gij kennis maken mei mijne aanslaande gemalin." Florence stond in eenen kring van jonge meisjes, die haar bewonderd aanblikten. Zij beiucikte de Mcrécourt niel, totdal deze zyne hand op huren schouder legde en lol haar zeide Florencelieveik heb de eer u voorte- stellen mijn neef, Graaf Armand d'Aubigny. Arinand, mijne bruid, gravin Florence de Gi- rardin." Florence was by deze woorden doodsbleek gewordenzij drukte hare hand krampachtig legen haar harlals gevoelde zij daar hevige pijn. Ook Armand was ontroerdzijdie hem twee jaren geleden trouw had gezw oren vond hij nu weder als de bruid van zijnen oom 0die trouweloozezijDoch de stem des gravendie hem aandachtig gadesloegdeed hem zijoe bedaardheid herwinnen. «Hoe, waarde neef, hebi gij mijne aanstaande gemalin geen enkel woord le zeggeu Armand streek met de hand over zijn voor hoofd en richtte zijne blikken sciurp op hel voor hem slaande meisjedal hem mei hare blaauwe oogen sroeekend aanzag. Hij zeide ver volgens op sarcasiischen toon lot haar «Wal kan ik de bruid mijns ooms anders wenschendan dal zij aan zijne zijde al hel geluk moge vindendat zij zelve verlangt en waarvoor zy voegde hij fluisterend daarbij, terwijl hij zich een weinig voorover boog oin eenen vluchligen kus op hare blanke hand le drukken, «haren eed schendt, waarvoor zij jeugd en schoonheid opoffert." Wat er in hel gemoed van het arme meisje omging bij hel vernemen dezer gezegden waar van zij al de ironie begreep, laai zich beter gevoelen dan beschrijven. Eene smartelijke uit drukking vertoonde zich op haar gelaat en als bitleren spot klonken haar de woorden des gra ven in de oorenlot-n deze hernam «Zielgij, Armand, ik dans niel, doch daarom wil ik aan mijne verloofde dal genoegen niet ontzeggen. Ik denk weldal zij u deo eersten dans zal toeslaan." Hoewel de jonge man in slilte de vriend*?

Amersfoortsche Courant | 1883 | | pagina 1