m 3159. D i n g s (1 a or 20 February 1883. Uitgever A. H. VAN OLEEFP te Amersfoort. Dit blid verichijnt Maandag en Donderdagavond. Abonnement ptr S aund.n ƒ1,— Tmbm f*t pott /l.15. Adrertenti»n 1--8 regel» 80 CU.ellce regel meer 10 Ct».groote letter» uw plaatsruimtetoor randen en andere extra inrigting geachiedt hoogere prijsberekening Legale officieele en onteigen. Ad* per regel 15 Cta. Reclame» per regel 25 Cu. Aft. nnmmrrt 10 CU. Bureau MUURHUIZEN hoek KortegrachtWijk B 60 Politieke Hevue Volgens de troonrede bij de parlcmenlsope- ning is de verhouding met de builenlandsche mogendheden vriendschappelijkde rust in Kgyple werd hersteld en alles zal gedaan wor den om dit land een zelfstandig bestuur te verschaffen. De Eng»-lsrhe troepen zullen terug- koerenzoodia de omstandigheden dit veroor loven. De Koningin vei (rouwt op de goedkeuring der mogendheden in hare politiek en verwacht een goeden uilslag van de Dnnau-conlerenlie. Volgens de troonrede is in Ierland verbete ring van den toestand le bespeuren doch het bestaan van geheime genootschappen vordert groole waakzaamheid. De voltrekking der straf aan de moorde naars van Tantah wordt voortgezet. Men heelt de hand gelegd op een lid van het nieuwe corps gendarmerie. Deze persoon werd herkend als een der Mustafezzindie bij hel oproer le Alexandria zich aan moord hehben schuldig gemaakt. Deze ontdekking doel hel vertrouwen in de gendarmerie zeer verminderen. Prins Napoleon zal waarschijnlijk te Brussel gaan wonen waar hij betrekkelijk veel gevaar lijker kan zijn dan te Parijs. De aistand lusschen de beide sleden is niet grootde Bonapartis- tische partij kan geregeld gemeenschap houden met den mandie nu eensklaps als haar hoold is opgetreden en erkend en uil de Belgische hoofdstad kunnen de pijlen worden afgeschoten op het Kransche gouvernement. De heer Grévy heelt eene deputatie uit den koopmansstand en de nijverheid ontvangen, die hem een petitie ter lund stelde, waarin zijn aandacht werd ingeroepen voor den hag- chelijken toestand aan den handel berokkend door de onvastheid van de ministeries en de veelvuldigheid der crises. De president ant woordde. dal hij meer dan iemand getioffen was door den moeijelijken toestand der zaken en dat hg met alle mogelijke middelen zou trachten de verheffing van den nalionalen handel en industrie behulpzaam te zijn. Het aantal onderteekenaren der petitie beantwoordt reeds aan een omvang van handelszakende 200 millioen le boven gaande en er worden nog meer ondeileekeningen verwacht. FEUILLETON. NUMMER 1EVEN. 3) «Naar den duivel met de heele historie," zeide de slem van den geheimzinnigen mensch zoo duidelijk tol zich zelf, dat de angstig luis terende buurman iedere syllabe verslaan kon «ik verlies den draad uit de hand de ltali- oansche liga met di roode Ambrosio wordt steeds uitgebreider en machtiger, terwijl ik toch hoofdzakelijk aan den Rijn en in West- falen het complot zou w illen dirigeeren. Waarom heb ik ook broeder Felix gevolgd en mij met de geheele Italiaansclie expeditie ingelaten 1 Dal is de vloek der booze daaddat zij voort durend kwaad doet ontslaanWaartoe dient die geheele erfstrijd 7 Als wij de gravin della Torro gelukkig bij de nachtelijke Rijnvaart bij de Lorelevrols voor altijd tol zwijgen gebracht haddenkon Ambrosio rustig naar zyn vader land lerugkeercn. Zonder twijfel zijn er nog twee kinderen van de gravin uit haar eerste huwelijk, die ons de erfenis kunnen betwisten! Bahzij moeien uit den weg'tzell'de is het op welke wijzeZonder genade. En dan hebben we de handen vrij. De middelen voor den Wcslfaalschen geheimen bond zijn dan ryk Hel complot moet tol zijn doel komen. liet is hoog tijd. De geheele verwikkelingdie met broeder Felix als een koekoeksei in 't nest gelegd is, verstrikt al mijn plannen! Waartoe dal alles 7 lleb ik geen flink»* kameradendie volkomen in staal zijn om den coup ten uil- De commissie der Fransche Kamer van Afge vaardigden belast met hel onderzoek van het wetsontwerp betreffende de pretendentenwas bijeen oin over liet onlwerp-Waddinglondal door den Senaat is aangenomen, te beraadslagen. Doch dit ontwerp leed hier eene groote neder laag met eenparige stemmen werd het ontwerp- Waddington verworpen en het voorstel-Floquet met 6 tegen 5 stemmen en 1 onthouding aan genomen. Daarna was de Kamer bijeengekomen om het rapport der commissie van onderzoek te ver nemen. De heer Marcou, die weder tot rap porteur der commissie was verkozen las het rapport der commissie voor, waarbij mede- deeling gedaan werddal hel oorspronkelijke ontwei p-Floquel was aangenomen. De minister van justitiede heer Devés verklaaide. dat de ministers, ofschoon zijhun ontslag hebben ingediendvoorloopig toch in functie zouden blijven, en zich dus ter beschik king der kamer steldenwaarop door de Kamer besloten werd tol de onmiddellijke discussie over te gaan Hierna tot eene stemming overgaande werd art. 1 van hel voorstel Barbey met 326 legen 188 stemmen aangenomen. Mgr. Freppel protesteerde, uit naam van Elzas-Loiharingentegen de uitdrijvingen der afstammelingen van Lodewijk XVI. (Dit protest lokte van de linkerzijde gelagch, van de rech terzijde toejuiching uit). Art. 2 werd met 314 tegen 145 en hel ont werp in zijn geheel met 342 tegen 182 stem men aangenomen. Allerlei. Bij Saint-Brieuxin het dep. der Noorder- kusten is in de waterleiding van een molen een zak gevonden met het verminkte lijk van een ongeveer 35jarig inan. De be» nen en de helft der arinen ontbraken; het hoofd en het gelaal waren deerlijk met bijlslagen gehavend. in hel dorp Pelrewka bij Odessa stierf een boer, Zygeloff, in den ouderdom van 147 jarentot op het laatst was hij volkomen ge zond. Hij laat een zoun van 113, een kleinzoon van 85 en een achterkleinzoon van 46 jaren na. voer te brengen Ik dacht Jat de gele Hans en Fréerk uit 't bosch de rechte mannen zou den zijn Echte Weslfaalsche kerelsmet vaste hand en ijzeien zenuwen. Waartoe zouden we op den graal Ambrosio wachten De nachte lijke samenkomsten in hel hol van het Teuto- burgerwoud hebben de samenzwering goed voorbereidwaartoe dus nog te wachten 7 Ik zal morgen omtrent de zaak een beslissend woord met broeder Felix spreken Ilahaha ik verheug mij reeds vooruit om die dolle nacht, waarin ten langen leste de storm zal losbrekenHoe wat zal dat een gedonder worden De oude generaal mag gerust zijne kanonnen laten op stellen Van alle bergen aan den Rijn moeten de roode vlainsignalen het teeken geven 1 In Keulen zal de strijd beginnen I" Kraulschneider lag van koud zweet overgoten roerloos neerde sigaar was aan zijne hand ontvallen. Zijn haren rezen van schrik le berge zijn adem werd hoorbaar. Een duivelsch lachen volgde de laatste woor den van den verschriktedaarna een geklingel van sleutels en een gedruisch alsof alle soorten van wapenen door elkaar gesmeten werden. Eindelijk werd de deur daarmede geopend en van builen heftig toegeworpenmen vernaai vaste slappen op den corridordie verder gin gen. Daarna diepe stille. 5lechls de klok in Krautschneiders kamer likte haar melancholisch tik-tak. Het hail van den armen Kyritxer sloeg alsof hel bersten wou. Het duurde lang voordat Kraulschneider weder in zooverre tol zich zelf kwamom bezonnen en klaar zyne gedachten le overwegen. De oudste der magnaten van Hongarije baron Podraaniczky is te Rogas Kereztur in de hoogen ouderdom van 103 jaren overleden. Te Hamme is in het gasthuis een vrouw ge storven die den ouderdom van 109 jaren heeft bereikt. Te Ancona zou onlangs de «Faust" worden gegeven. De schouwburg was stampvol. De te norzanger Roncooi nam plaats in zijn armstoel. Het publiek begroette hem met daverende toe juichingen. Hij trachtte op le slaan, maar vruch teloos. Met wijd opengesperde oogen bragt hij eenige onzaraenhangende woorden uit. Het orkest speelde door. Men begon le lagchen en le fluiten. Sommigen zeidendal Ronconi nog niet was aan gekomen en men een figurant had doen optre den anderen beweerden dat hij dronken was. Het publiek verloor het geduld er ontstond een groot rumoer. Daar daalde de gordijn het bleekdal Ronconidoor eene hersenberoerle getroffenden geest gegeven had. Te Hoogcarspel werd in de vorige week een concert gegeven door het mannenkoor «Con cordia waartoe iedereen boven de zestien jaren vrijen toegang had. Aan den ingang van hel locaal was echter een bus geplaatstwaarin men iets kon afzonderen voor de noodlijdenden le Muiden. Bij opening der bus bleek deze te bevallenf 15.80. Het geval herinnert aan den Amcrik »anschen predikantdie tijdens de preek zijn hoed liet rondgaan voor een liefdadig doeldoch zijn hoolddeksel geheel ledig terug kreeg. De man vouwde daarop de handen en zei plegtig «Heer ik dank udal ik uil zulke handen ten minste nog mijn hoed terug krijg." In de gemeente Haskerland vonden man en vrouw hun kindje van drie wekendal zij in bed tusschen zich in hadden gelegddes och tends dood. Uet kind was gestikt. De Amerikaansche spiritualislen hebben een boekwerk in het licht gegevenonder opzigt van zekere madame Ehrenborgw aarin de zon derlingste tafereelen van hel leven in de boven wereld voorkomen. In dit boek wordt onder Wat hij gehoord hadgolfde chaotisch door zijne anders niet levendige fantasie. Waartoe had hij tol dusverre ook fantasie noodig gehad f Bij de cichoreifabrikatie behoeft men hel niet en nog minder in qualileit van een rentenier en pantoffelhelddie zijne dagen in de aard appelvelden van Kyrilz doorbrengt. Daarbij kwa men de bekende treurige histories van den zo mer van 1878, welke toen ter tijde de harten van alle goede patriotten met vrees en schrik vervulden. Maar nog iets verschrikkelijkere werd hier voorbereid duidelijk en zeker had men hier de toebereidselen van eene der gevaarlijkste samenzweringendie binnen korten lijd reeds tot eene uitbarsting zoude komen Krautschneider had onwillekeurig de handen gevouwen. Sidderend en krampachtig lag hij daar. Wat te doen* De plichten van een goeden patriot waren de eersten die in de ziel van den beangsten man opkwamen. Op welke wijze echter het gevaarlijk sujet in veiligheid le brengen, vóórdat hij zijne af schuwelijke plannen kon ten uiivoer brengen 7 «Den waard roepen en hem alles vertellen was zijne eerste gedachte. Hij hief zich diep ade mend op van de sophaom dit le doen. Het sloeg juist elf uur. In 'l hotel was alles reedt doodstil. Ook builen in de stralenwaar boven met sneeuw bedekte daken de vreedzame mane schijn zich als een zilveren mantel uitbreidde vernam men geen enkele klank meer. Het wat even als in Kyritzzoo stilzoo vreedzaam I Achen onder deze schijnbare rust dit ver schrikkelijkehartverscheurende geheim» dtt

Amersfoortsche Courant | 1883 | | pagina 1