burgeres** Louise Michel zou spiekeu maar xtj kwam niel, wal haar in 'l geheel niet mooi staal en men moest zich behelpen met eene kleinere burgeres, juffrouw Rouzade. Een burgers was met den ruil niet tevreden en w~.~ toen de deur uitgeschopt. Men sloeg hem bont en blaauw en scheurde hem de kleeren van Igf; als hy nu nog niet tevreden is zal hg wel nooit worden. AMERSFOORT5 Maart 1883. De Gaakwestie te Amersfoort Morgen, Dingsdag, behandelt de Gemeenteraad van Amersfoort de gasaangelegenheid. De zaak enkel beoordeelende in opzigt van 't belang der gemeenteingezetenen enz. komt ons veortzelting der concessie naar de inge diende voorwaarden, of openbare aanbesteding volgens de meetingmotieniet wenschelijk voor, evenmin als oprigiing eener gemeentelijke gas fabriek zooals sommigen verlangen want o. i is er veel kans dat vóór 1885 ol welligt iets later een beter en goedkooper overal aanwend baar licht het gaslicbi zal vervangen waarloe Edison en andere eminente zaakkundigen met al hunne denkkracht werkzaam zijn en blijven. Edison voorzag in het laatst van December reeds 225 huizen in New-York van electrisch licht uil zijn centraal-inrigiing. Er waren in die huizen 5053 lampen, waarvan 3000 dagelijks ge bruikt worden. Hel is echter nog niet het regie. Edison is zeer onvoldaan over zijn inrigling en werkt voortdurend ora haar te verbeteren. De stoommachines werken niet gelijkmatig genoeg wat een nadeeligen invloed heelt op de hoeveel heid van den opgewekten sloom en de koolpilten in de lampen verteert Hij wil die machines door andere vervangen. Edison heelt reeds te New-York 154 «afzonder lijke geleidingen" met 29,192 lampen aangelegd voornamelijk in fabrieken en hólels. Neemt derhalve morgen de Gemeenteraad voorn, voorwaarden aanof beslist hij ten gunste van openbare aanbesteding, dan kan men in Amersfoort in eene lange jarenreeks geen beter en goedkooper licht dan gas verkrijgen. Men werpe niel tegen dat laatstelijk in groole en kleine steden gasconcessiën zijn vernieuwd en gaslabrieken opgerigl, want daar schuilen denkelijk vele bijzondere drijiveerengemak zucht of gemis aan verreikend doorzigt achter. Dat in Amersfoort met bogiige straten en tallooze stegen het electrisch lichtsysteem tfians niet is loetepassenwillen wij niet besiryden maar het is best mogelijk, dat in 1883 ol 1884 dit licht meer geperleclionneerdof een doel matiger licht uilgevonden is en ook voor Amers foort aanwendbaar wordt. Wij hebben ons tot een zaakkundige in Amerika gewend en gevraagd«of hel voor Amersfoort en ingezetenen raadzaam is om voor minstens 10 jaren de gasconcessie te vernieuwen, ol tot eene openbare aanbesteding van gascon cessie overlegaanmet het oog op voormelde pogingen van Edison en andere deskundigen Op zijn vroegst kunnen wij daarop 20 Maart denkelijk niel eerder dan 25 Maart antwoord ontvangen. De tegenwoordige concessie is 17 Aug. 1884, dus over een jaar en 5 maandenverstreken terwijl men daarna niet zonder gaslicht behoeft te zijowant de gemeente heelt dan het regl de gasfabriek legen taxatie overteneinen en deze voorttezetten, eventueel den tegenwoordigen Heer Directeur en verder personeeldes gewenscht, in functie latende. Waarom dan nu zoo'n baast met eene beslissing Indien in andere sleden omtrent de oplossing der gaskwesliën verkeerd is gehandeldmoet men dan in Amers foort dat verkeerde nadoen? Ook het terrein der gasfabriek is eigendom «Jer gemeente Amersfoort. Hel zou derhalve wenschelijk zijn 1. de beslissing te verdagen tot einde Maart dit is dan nog 1 jaar cn ruim 4 maanden vóór de expiratie der coacessie. Dit klein uitstel kan welligt groot voordeel aan gemeente en ingezetenen inbrengen en intusschen kunnen ook andere sladgenooten fnJichtingen inwinnen omtrent 'l electrisch of ander nieuw licht 2. den tegenwoordigen concessionnaris uilte- noodigen, behalve zijne nog aanlehouden voor waarden spoedigst voorwaarden inledienen waarop hij ook nè 17 Aug '83 genegen is met regt van opzegging van gemeentewege van jaar tot jaar, hel gas te leveren, zooals het thans nog is, maar tot, door hem te vermelden, F06l minder prijs dan thans «n met ver- pligiing tot aanleg van gas ook builen de kom de gemeente in /abrieken en woningenwaar zulks in billijkheid wordt verlangd Het is wel denkbaar dat hij aannemelijke voorwaarden in dient, gedachtig dal een hall ei beter is dan een ledigen dopterwijl hemzoodra er een beier en goedkooper licht in zwang komtook lUürvoor gaefne de ««cessie *°rds0 "r" Viel is waar, de ingezetenen zullen den mis schien i jaren lanper helielfde gas (doch «veel goedkooper") branden, maar daardoor erlangen «ij het gegrond voorullztgl reeds vóót of in 1880 veel beter en enorm goedkooper licht dan gas te zdllen genieten. Wordt de Araersf. gaskweslie ingevolge voren staande 2 punten opgelostdan worden daar door in concilianlen geest de belangen van de gemeente de ingezetenen den concessionnaris en den Directeur der gasfabriek, in viervou- digen aardop voor allen voordeelige wgze bevorderd. Met niemand hielden wij ruggespraak omtrent het bovenst, en ongaarne Isoleerden wij ons van onze meetingvriendenterwijl wij eveneens tot ons leedwezen ons niet konden scharen bij de geachte Heeren Concessionnaris en Directeur der gasfabriekwant de pligt onzer roeping gebood streng, om opregl en onpartijdig ons gevoelen thans blootteleggen ter gewigtige zake die onze geëerde Autoriteiten, sladgenooten en ons zoo warm ter harte gaat Beseheidenlijk wordt voor hei bovenst, aller genegene lecture onpartijdige overweging en weiwillenden steun ingeroepen. Red. Amers/. Cl. Het adres, behelzende de motie, aangenomen ter gaskweslie-meetingis aan den Gemeente raad van Amersfoort gezonden. In hel proces der Ned. Centraalspoorweg- maatsch. tegen den Heer Burgemeester van Amersfoort, als vertegenwoordiger der gemeente betrekkelijk hel onderhoud van liet Stationsplein aldaar, heelt hel Geregtshof te Amsterdam bij arrest van 2 Maart jl.zich niel vereenigd met de conclusie van het Op. Ministeriedoch hel vonnis der Regtbank te Utrecht bevestigd met veroordeeling van de gemeente in de pro ceskosten. Met ingang 1 April e. k. is de Heer W. Gieseke kommies bij 's Rijks belastingen te Amersloorl benoemd tol kommies-verificateur te Tubbergen. Het concertMaandagavond jL in Amicitia te Amersfoort gegevenheelt aan de goede verwachting der talrijke aanwezigen in hooge male beantwoord zoodal de heerendie deze uitmuntende zoirée organiseerden, eer en dank daarvoor hebben ingeoogst. Van bijna alleswat het gehoor streelen kan mag aan eene welluidende liefelijke vrouwen stem de voorkeur, den voorrang worden toe gekend en mevr. Winter-Piccardt bewees Maan dagavond niet alleen dat zij welluidendliefelijk en zuiver zingtmaarwal vooral aan vocale voordragten geest en attractie schenkt, ook ge voelvol de door haar voorgedragen liederen wist te vertolken. Het lied van RafT zong zij ingevolge den algemeenen wenschnogmaals hoogst charmant. Zij heeft op het auditorium zeer gunstigen indiuk le weeg gebragt. In het instrumentaal programma-gedeelte wer den de speciale, goede eigenschappen der instru- roenlenlrits door de drie heeren concerlgevers volkomen lot haar regl gebragtniel enkel in hunne obligaatstukkenmaar ook in hel har monisch ensemble van hel aanvang- en finale- nuincner van het welgekozen concertprogramma. Van alle muziekinstrumentendie hel hand en vingermouveinent-vereischenleent de viool zich hel volmaaktst voor ineensmelting der lonen en dit bleek dan ook weder door hel zuiver en uitstekend spel van den heer Hes onbe rispelijk in talrijke moeijelijke overgangen die ook de melodieënhoofdattractie voor een con cert-auditorium eminent produceerde. De piano is in tegenstelling der viooleerder de vertegenwoordigster van het tonenisolemeut en daardoor een minder flatleus concertinatr»- ment. De heer Winter heeft door zijn goed en schoon spel voldingende blijken gegeven dat hij een door en door bekwaam pianist is. Wie nimmer solo op de violoncel heeft ge hoord zou raeencn dal het onmogelijk is behalve krachtuil eene zoodanige constructie de raclodieuse passages ten gehoore te brengen waarmede de heer Bosmans zijn auditorium ver rukte. Menigwerf herinnerde zijn spel aan dat van den bijna onovertroffenin der tijd wereld- beroemden cellist Servais. Deze welgeslaagde vocale en instrumentale soireegekenmerkt door voortdurende bijvals betuigingen der aanwezigenheelt groot genot verschaft Op verzoek van den stationschef van den Rijnspoorweg le Amster dam is een man naar het politiebureau gebragt, die de reis van Rotterdam daarheen met een ongeldig plaatskaartje had medegemaakt. Meer en moer bevestigen zich de treurig® berigten omtrent hot plotseling verdwijnen van d«n burgemeester van Loosduinen. Hel schynt dal hij velendie hunne effecten ol geld aan hem toevertrouwden op sluwe listige wijze bedrogen en hen door Iraaije voorspiegelingen misleid heelt. Verscheidene burgeis van Loos- duinen, die wat gesoaard hadden, zijn de slagloffers van zijne slechte praclijken geworden. Men vreest zeer. dat er ook uit de gemeentekas gelden verdwenen zyn. Een vijf-en-zeventigjarige vrouw te Wassenaar heelt veil. weekeen nieuwen land gekregen. Hel 0. M. bij de Regtbank te Middelburg heelt 15 dagen celstraf geëischtwegen belee- diging van een magistraatspersoonlegen den 76-jarigen P. d 'L te Tei neuzen die op straat had geroepen: «De Burgemeester is een muiter; hij steekt de gemeente in schulden om mooye stralen en riolen te laten leggen I" De minister van justitie in België heeft aan de procureurs g< neraal eene ciu ulaire gerigt, waarin hij h«n uiinoodigi de hand te houden aan het ie keer gaan der loterijen ook der vermomdezooals hel verkoopen van pakket ten waarin bons ol voorwerpen van waarde kunnen gevonden wordenenz. De minister brengt de verschillende strafbepalingen in dezen texluee! in herinnering. Wanneer men een Engelsch blad mag ge- loovenzal de stenographic weldra een ge vaarlijken mededinger krijgen in den zoogc- naamden glossograaL Het werktuig bestaat uit een soort van kast, waarin zes helboomen zijn aangebragl, die met evenveel pollooden in verbinding staan. Wan neer men nu den mond brengt voor de opening van hel kastje en begint te sprekenkomen terstond de helboomen door den invloed van hel spreken in beweging, zoodat ook de pol looden bun taak kunnen vervullen en alles op hel papier brengenwal er is gesproken. Zoodoende behoeft een verslaggever slechts de woorden van den redenaar le herhalen om gemakkelijk en snel zelfs de langste redevoe ringen te kunnen weèrgeven. liet zou niel onaardig zijn op eenige groole meetings een tien of twintigtal verslaggevers te zien en. hooien machinaal-spreken Dezer dagen had er te Roermond bij den slager B. een eigenaardige brand plaats. Een 80-lal hammen zijn namelijk verbrand, waardoor de slaglery geheel onderliep van vel. Ue brand werd door de huren onidektuooli te laai want de voorraad hammen was reeds verbrand. Zekere Pattenierverwer le Breda, heeft in zijne snipperuren een j.iglboolje vervaardigd anderhalve meter lang en luigagie naar even redigheid voorzien van eene machinale be weging, waaidoor hel. te water gelaten zich 8 uren kan voortbewegen, welke beweging hel op het land 12 uren kan blijven volhouden. Pattenier heelt zijn klein kunstwerk den Koning aangeboden die hel welwillend heelt in ont vangst genomen. Hij was op aansporing daartoe in persoon naar 's Hage gegaan. Ter viering van den 100slen verjaardag der uilvinding van den luchiüallon wordt te Mar seille druk gewerkt aan 't in gereedheid bren gen van een luchtbolwaarmede men den logt over de Middellandsche zee zal afleggen. In den loop der maand Junij e. k hoopt men dit plan te verwezenlijken. Een groot aantal bedevaartgangers zal in Maart uit genoemde haven per stoomschip naar Palestina vertrekken om de heilige plaatsen te Jerusalem te gaan bezoeken. Ook ten vorigen wre is een aantal bedevaartgangers uil deze haven derwaarts gegaan. De heer A. Hylkemale II Disier heidereed mei stjne tilbury vso Heerenveen iu,r de Joure toen hem een losse locomotief ran den tram achterop reedzonder dal hij hel rerrooedde. Het paard echter trok sneller aan«oodal hij opmerkzaam werder uitsprong en nog even bijtijds de vrouw kon redden, wier rokkenen bovenkleederen gedeeltelijk door het stoomtuig werden verscheurd. Tegen den machinist is eene aanklagt ingediendomdat hij geen waar schuwend sein had gegeven. Gebruik Hop Biltcr wsnnecr uwe hersens ver moeid uwe zenuwen verzwakt en uwe spieren s ap zijn, lie slappe zenuwkoorts, dal gebrek aan slaap en algemeene verzwakking vraagt naar llop- Bttler. Hel Hop Bitter geneest gemakkelijk rure hooiden adem' SleC'"e sP'Ji,el le,inh en

Amersfoortsche Courant | 1883 | | pagina 2