«5IS6 EXTRA sect NUMMER. Woensdag 11 April 1883. AlinOSIB CODW. Uitgever D'1 l>l»d rerxehljnt Manndtg ea Donderdof vend. Abonnement per 3 iiirmuaUnFranco per BUF6&U A. H. VAN CLEEPP port/L16 Aij"UaM* 1"a 80 Cu «Ik« c*imur. mttttwctttt 7 v plaatsruimte roor rnudeo en andere extra Inrigtiog geechiedt hoojere prijsberekening. Legale U 1 tl t H te Amer8IOOr.t. officietle en onteigen. Ad*, per regel 16 Cta. Reclame» per regel 36 Cte. Aft. nt—urnen lü Cu. hook KortegraohtWijk B 60. In een volgend nummer zal voorkomen het tweede meer uitvoerig en zeldzaam interessant gedeelte van onderst. 1® Tariefarlikel, 'twelk de zuivere waarheid behelst en hoogst leerrijk en nuttig zal blijken ie zijn voor binnen- en buiten- lamlsche Handelaren Industrieelen Makelaars, Financiers, enz. enz. In dit tweede gedeelte wordt moer speciaal behandeld wal in en builen het Amer. congres te dezer kwestie omtrent Tabak IJzer .Suiker enz. is omgegaan en lol dusver nog niet de vereischle publiciteit er langde. Het nieuwe Amerikaansche Tarief L Het Voorspel. Hel gordijn is eindelijk gevallen, de r.omedie is uit en de afgematte toeschouwers kunnen nu tol rust komen Walgelijker schouwspel dan in Amerika in den laatsten tijd verioond werd is wel niet licht denkbaar. Onder voor wendsel van behartiging der volksbelangen werd sedert ruim 12 maanden een soort schaak spel tussehen republikeinen en democraten ge speeld dal men eigenlijk geen schaakspel mag noemen want dal spel is te edel voor derge lijke verlooning Ik zal traihlen Uwe Ipzers iniewijden in den toestand waarin wij ten opzichte der handcls- poliiiek verkeeivneen toestanddie zeker geen vroohjk li- ht verspreidt over onze poli tieke ontwikkeling. Tengevolge \an de enorme opbrengst der inkomende rechten en vooral ook van den ac cijns op gedisteleerd tabak en sigaren (inter nal revenue) bevond zich tegen het einde van 18ö1 een zoo groot surplus in de schatkist, d«t de kreet van belastinghervorming en ver mindering hoe langer hoe levendiger werd. Republikeinen en democraten begrepen dal er iets uioest gedaan worden en heide partijen waren ijverig in de weer om middelen te be ramen teneinde ilal surplus te verminderen zonder de particuliere belangen hunner vrien den te benaiteelen. De republikeinendie voor een groot deel erkende protectionisten zijn wenschlen de «internal revenue" alteschaffen. Gelukte die toeleg dan zou hel surplus ver dwijnen dan zou er geen geld overblijven om hel larie! te reduceeren en de particuliere tschatkisijagers" zouden gered zijn. Toen dal plan bekend werd. ging er een kreet van verontwaardiging op. Hoe men wil tabak en spiritualiën vrij geven en de in komende rechten op volksbehuellen laten be staan neen dat nooit De democraten trokken van deze stemming partij; «geen vermindering van dearcijnsenop gedisteleerd of tabak zonder algeheele herzie ning van hel tarief' was nu de leus der demo craten en deze leus vond weerklank in het land. Onder den invloed van die stemming haalden de republikeinen bakzeil en maakten *ene front verandering. liet middel moest worden gevonden om schijnbaar eene tariefherziening tot stand te biengen, maar die herziening zoodanig inle- richten dat de bescherming er niet onder zoude lijden. Het iniddel werd gevonden. Tegen het einde der zitting 18811882 werd eene com missie benoemd met laak een onderzoek inle- stellen omtrent de eisch> n eener turiefherzi' ning en met op tracht de noodige voorstellen aan hel Congres te doen. De commissie werd door den President der Republiek benoemd en bestond voor het grootste deel uit zuivere Protectionisten en uit vrienden van invloedrijke fabrikanten en groote geïnteresseerden in belangrijke onder nemingen. D" commissie weid door domoeralisehe en repuhiikeinsche «freetraders" met wantrouwen j ontvangen en in de organen der democratische I party iot op hel hemd uitg-kleed Daardoor echter in 't minst niet vervaard ge maakt, ging de commissie dadelijk aan 't werk. Op kosten van den Staal reisde de commissie het gansche land rondliet zich vooral vooraf annonceerenalso! er een groote circus io aantocht was liet zich door geïnteresseerden in speciale lakken van nijverheid diners en feesten aanbieden en «intervieuwde" allerlei slag van menschen, waarvan de een al meer dan de ander aan de commissie het enorme belang onder het oog bracht zijn speciale tak van nijverheid meer te bescheimen, teneinde den slaat voor een wissen ondergang te behoeden De vertooningen op die wijze door de Tariel- coinmissie georganiseerdgaven in de pers aanleiding tot de scherpste kritiek. De demo cratische partij (hoewel omtrent de prolectie- kweslie even verdeeld als de republikeinsche) trachtte politieke munt te slaan uit de heer- schende ontevredenheid. De kans was schoon de strijd onder de republikeinen onderling, tussehen «Stalwarts" en «Halfbreed" (de eersten aanhangers van Grant en Conkling de tweeden aanhangers van Blaine en wijlen Garfield) kwam den democraten uitmuntend te stade. In het najaar van 1882 hadden in alle stalen partieele vei kiezingen plaats voor Congresleden en het resultaat was dat de republikeinen vreeselijk het onderspit dolven. Terwijl in het congrec dat nu uiteengegaan is de republikeinen eene flinke meerderheid haddenzulien de democraten in hel nieuwe Huis eene meerderheid van 56 stemmen bezitten. Deze verkiezingen hadden een groot gewicht met het oog op de Presidentsverkiezing in 1884. De republikeinen voelden dat zeer goed. Vol gens de Constitutie treden de nieuwgekozen leden eerst in functie in het nieuwe Congres. Van December 1882 tot 4 Maart 1883 zoude het oude Congres nog ziliing hebben en daérin hadden de republikeinen de meerderheid. Alles moest dus in het werk gesteld worden om in die ziliing wat tot stand te brengen moest toch de republikeinsche partij voor het land komen zonder de belastingen herzien en ver minderd'e hebbendan voelde ze, ze was ver loren I Goede raad was duuraan de eene kant de publieke opinie, aan de andere kant, hoofdleiders der partij protectionisten fabriekanten en allerlei industrieelendie de republikeinsche partij dreigden te verlaten indien hun persoonlijk belang werd prijs ge geven. Gelukkig voor de republikeinen was 't met de democraten niet veel beter gesteld indien ze door obstructie het totstandkomen van tarieiherziening trachtten te belettendan zouden de republikeinen dit krachtig wapen zeker bij de volgende verkiezingen ten meeslen nutte aanwenden; maar er was nog eene reden waarom de democraten het varken wel gewas- schen wilden hebben, vóór dat zij in 't Congres aan 't roer komen. De democraten zijn namelijk over «Protectie" en «Freetrade" even verdeeld als de republi keinen en terwijl ze luide kreten aanheffen over «vrije handel«larie! niet meer dan hoog noodig voor de inkomsten" enz. enz., zoo zijn er onder hen een zeer groot aantaldie even goed geïnteresseerd zijn bij en bukken voor particuliere belangen als de meerderheid der republikeinen. Gij hebt nu Mr. de Red., de raise en scène" voor de burlesque tragédie" welke in hel laatste congres is vertoond De twee partijen innerlijk verdeeld de groote meerderheid van beide par tijen vast besloten dat er iels lot stand zou komen en even vast besloten dal de «naam" wijziging de «daad" hel tegendeel zou zijn de rollen werdeeld de schermutselingen zouden hevig zijn maar hel einde van hel spiegel- ge vee lit moest zijn een tarief dat de bescher mende labriokheeren en industrieelen zou ge ruststellen een tarief dat. onder schijn van verminderingde protectionisten zou bevredigen en itneindo stemmen te winnen, zelfs aan oiuedclyktó eischen zou toegeven. Gij hebt nu 1 het «voorspel," en mijn volgende brief behelst «Het Stuk en het Naspel." New-York, 15 Maart 1883. Kennisgeving. De BURGEMEESTER en WETHOUDERS van AMERSFOORT Gezien art. 5 der wet van 28 Juni 1881 (Staatsblad n#. 97) Brengen ter openbare kennis dat een verzoek schrift om vergunning lot verkoop van sterken drank in het klein bij hen is ingekomen van A. van Beek B. 96. Amersfoort, den 9. April 1883. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester, De Secretaris VAN PERS1JN. W. L. SCHELTUS. AMERSFOORT, 11 April 1883. Z. M. heeft benoemd bij de dd. Schutterij te Amersfoort tot Majoor-commandant, de kapitein A. M. Tromp van Holst; tol kapitein, de le luit. W. H. M. Lagerweytot le luit. de 2e luit. W. G. F. Bakx en H. C. van Damtot 2e luit. M. G. van Frankenhuysen en G. J. Voortaan. Zitting van den Gemeenteraad van Amersfoort van Dingsdag 10 ApriL Voorz. de Burgemeester Mr. F. H. van Persijn. Tegenwoordig zijn 14 later 15 leden. De notulen der vorige vergadering worden □a lezing goedgekeurd. De Voorzitter vangt aan met de herinnering aan het ernstig voornemen zijne betrekking van burgemeester nederteleggen waaromtrent alleen de vraag gold op welk tijdstip. Geen enkel bezwaar vond de spreker erin dit nu le doen en deelde den gemeenteraad mede dat heden door hem eervol ontslag uit die betrekking aan Z. M. den Koning is aangevraagd. Aan de orde is het ontwei p-besluil tot het verleenen van concessie aan B. van den Berk hof c. s. voor de verlichting door raiddel van loopend gas uit steenkolen. Bij de overleg ging van dal ontwerp geven B. en W. te ken nen dal de tegenwoordige concessionnarissen na veelvuldige besprekingen zich vereenigd heb ben met de nevensgevoegde voorwaarden (vol gens welke het contract voorloopig tien jaren zal voortduren en de prijs van het gas wordt gesteld op hoogstens 10 cents per M3 en voor de publieke verlichting op 3/4 cent per uur en per lantaarn.) De Voorzitter stelt namens het dagelijksch bestuur voor, de stukken te stellen in handen der commissie van fabricage. De heeren v. d. Wall BakeCroockewit en Ger ritsen nemen deel aan de beraadslagingenwelk laatste lid. ondersteund door de hecren Huet en v. d. Wall Bake voorstelt het contract te doen drukken en binnen acht dagen daarna le behandelen. Dit voorstel van den heer Gerrilsea wordt met algemeene stemmen op ééne na (die van den heer Croockewit) aangenomen waarna de heer Gerritsen het dagelijksch bestuur lof toebrengt voor de zamenstelling van het ont- werp-con tract. Rapport van Burg. en Weth. ter zake van de leerlooijerijen en hooibergen, betreffende afstand van grond aan de eigenaien wordt z. h. o. aangehouden tot eene volgende vergadering. Hel kohier der hondenbelasting over 1883 wordt tot een bedrag van f 1048 vastgesteld. De ontwerp-besluiten tot alschryving van f784,62 op aanslagen inde pl. directe belasting over 1882, wegens vertrek, en van f22.50op het kohier der hondenbek wegens afschaffing worden achtereenvolgens z. h. o. aangenomen. Afwijzend advies van B. en W. omtrent het verzoek \an eenige ingezetenen om een of beide muren aan de Bioemcndalsche brugbij de oude Israëlitische begraafplaatstot op een meter le verlagen en een rasterwerk er op te plaatsen. Aangenomen inel algemeene stemmen.

Amersfoortsche Courant | 1883 | | pagina 1