At 3160. Dingsdag* 24 April 1883. Uitgever A. H. VAN CLEEPP te Amersfoort. Dit blad Tenehijnt Mtandtf en Donderdof avond. Abennement per 3 maanden f\.—Fmneo per poet ƒ1.16. Adrertenlién18 regel» 80 Ct».elka regel meer 10 Cta. groote letters naar plaatsruimtevoor randen en andere extra inrigting geschiedt hoogere prljaberekening. Legale officinale en onteigen. Adr. per regel 15 Ct». Reclame» per regel 25 Ct». Aft. nummert 10 Ct». Bureau MUUBHUIZEN hoek KortegrachtWijk B CO. Kennisgeving. De BURGEMEESTER en WETHOUDERS van AMERSFOORT. Gezien art. 5 der wel van 28 Juni 1881 (Staatsblad n°. 97) Brengen ter openbare kennis dat verzoek schriften om vergunning lot verkoop van sterken drank in hel klein bij ben zijn ingekomen van G. Schuurentinghwijk A, No. 108 en G. Was sinkwijk C, No. 115. Amersfoort, den 20. April 1883. Burgemeester en Wethouders voornoemd De Burgemeester De Secretaris, VAN PERSIJN. W. L. SCHELTUS. AMERSFOORT, 23 April 1883. Z. M. de Koningwiens ongesteldheid is gewekenheeft den Heer,Mr. J. Heemskerk Azn. bij zich ontvangen en behelst thans de Staats courant de zamenslelling van een nieuw Ministe rie 'twelk hoogstwaarschijnlijk een transitoir kabinet zal blijken le zijnnadat het met de Tweede Kamer in contact komt. Hel beslaat uit de Heeren Mr. J. Heemskerk Az. Binnenl. Zaken. Jhr. Mr. P. J. A. M. van der Does de Wille- boisBuilenl. Zaken. Mr. M. VV. baron Du Tour van Bellinchave, Justitie. F. L. Geerlinggep. vice-admiraalMarine. W. J. L. Grobbéeoud-hooldinspecteur bij 't dep. van FinanciënFinanciën. A. W. P. Weitzel, gep. gen.-majoor, Oorlog. J. G. van den Berghhoofdingenieur bij de Staatsspoorwegen WaterstaatHandel en Nij verheid. F. G. van Bloemen Waanders, eud-dir. binn. best, in Ned. IndiëKoloniën. Men tneidt uit 's Gravenhage Hoe is het met de berigten omtrent de kabi netsformatie van den heer Heemskerk gegaan Toen er hot eerst sprake van wasin de liberale krantenwerd het betwist door de conservatieve bladenlater op nieuw toen de ministerieele lijstjes de ronde begonnen ledoen, spraken de bevriende organen van gefingeerde ministeries en van belagchelijke combinatiën. En toch is op dit oogenblik de heer Heemskerk gereed toch wordt hij Zondag door Z. M den koning in audiëntie ontvangen om zijn kabinetsformatie mee le deeluntoch zal Maandag avond iiel derde kabinet-Heemskerk vermoedelijk in de Staats Courant verschijnen. De oplossing van bet raadsel is eenvoudig ditde conservatieve en andere (bevriende" organen zijn niet op de hoogte gehoudende heer Heemskerk wilde niet te voren reeds een beoordeeling uitlokken van zijn kabinet. Hel meel eene verrassing wezen en al hebben nu de liberale bladen hel geheim ook groolendeels (niet geheel) verklapt als het ministerie bekend wordtzal de indruk toch deze zijn datnaauwclijks is de koning weder in het land of de crisis is opgelost. Of de tweede kamer dan bijeengeroepen zal worden is nog onbeslist. Naar mij is meegedeeld zou de voorzitter der kamer wél 'tplan daartoe hebbenofschoon er van afdoening van zaken voor de Junij-verkiezingen wel niets zal kunnen komen. De heer van Kees zal echter met het ministerie in spe de zaak hesprekenalvorens de centrale sectie te raadplegen. Nu de heer Heemskerk zal wel niet zoo vurig naar een wederzien van de kamer verlangen. Hij zal zijn lust wel tol na de verkiezingen kunnen be dwingen. De commissie voor het afnemen van de eind examens der H. B. Scholen in de prov. Utrecht, welke dit jaar weder te Utrecht gehouden wordenbeslaat uit de Heeren Dr. C. A. Kngel- bregtdr. J. Campertdr. J. L. Hoorweg dr. J. W. Doijer, P. van Mourik, J. C. F. PrikkenA. GroenierP, H. van Moerkerken B. Dingemansen W- N. Coenen. Men schrijft uit Arnhem Het «verdwijnen" schijnt hier aan de orde van den dag te komen verdween onlangs de directeur der dienstvereeniging W. Kraan op weinig kranige wijzenaar men zegt omdat hij tegen de schoonmaakdrukte opzag, zoo werd diens voorbeeld nu weder gevolgd door den ook ten uwent en in deze omgeving wel bekenden Oscar Meunier-cidevanl Müllerex dansmeester. De oorzaken van beider uitvaart schijnen evenwel te verschillen. Ongetwijfeld zag laatst genoemde juist op tegen den «slappen tijd;" de zon toch krijgt te veel krachlom de voet-, been- en verder® gymnastiek op het danslerrein le betrachten en zocht hij andere oorden op waar zulks met beter gevolg kan beoefend wor den. Men vermoedt dan ook dat hij met de Willem Barends naar de IJszee zal vertrekken ter voortzetting zijner zaken op Nova-Zerobla waar tevens de noorderzon haar vriendelijk schijnsel over hem zal laten lichten. Verschil lende zijner crediteuren alhier zullen zijner blijven gedenken. Aan een hunner zond hij het volgende briefje «Fressen sie sich an dieser Schuldforderung die Ewige Ruhe anSie Hungerleider." Schrift in verhouding van stijlzoodal de jeugdige Noordpoolbewoners zich gelukkig mogen reke nen dal het onderste gedeelte van hun toekom- sligen docent beter in orde is dan het bovenste. De Amsterdamsche kermis is al lang afge schaft maar de Amsterdamsche voorjaarsrnarkt is thans een echte kermis geworden, 't Verschil bestaat alleen daarin dat men thans in April in plaats van in September hostdoch dan ook drie weken in plaats van veertien dagen. In Parijs schuilt op dit oogenblik een leger van zakkenrollers en ander dievengoed. Telkens doet de politie nieuwe vangsten. Zoo werd in 't Bois de Boulogne eene bende van 45 personen gesnaptdie eene jonge elegant gekleede daine als hoofd herkenden. Deze vrouwelijke kapitein bleek bij nader onderzoek een verkleed man te zijn. De bekende luchtreiziger Pierre Crommelin zal in Junij te 's Gravenhage opstijgen in den tuin van het gebouw voor kunsten en weten schappen. De belgische Bankier 't Kindt van Roodenbeeke zal in de gevangenis van Leuven waar hijin strijd met zijn verleden, zich als boekhouder en financieele raadgever zèer verdienstelijk en schier onmisbaar heeft gemaakt, weldra zijn straf ondergaan hebben. In de weinige jaren, die hij gevangen zalis de nog betrekkelijke jeugdige man onkenbaar oud geworden.Zoo de plaats van boekhouder vacant wordtzal Armand Peltzer vermoedelijk een der kandi daten zijn. Te Berlijn is een muur omgevallen van den onlangs afgebranden schouwburg welken men bezig was te sloopen. Zeven werklieden kwamen onder den steenhoop. Met moeite werd een hunner te voorschijn gehaald hij was reeds dood met de anderen zal dit ook wel het geval zijn. Men klaagt in Nederland over de kostbaar heid der gevangenissen. Te Napels niet in Italië maar in Idahoheeft men eene bouw orde aangenomendie zeker wel de minst kostbare ismaar die toch niet onvoorwaarde lijk is aan te bevelen. Daar wordt een kuii in den grond gegraven en de gevangenen worden daarin gebraglmet de mededeelingdal op het eerste Aoofdhetwelk zich boven den rand vertoont, ae geweren zullen worden gelost. Te Amsterdam zalnaar wij vernemen ver moedelijk weder eene slrafregterlijke vervolging ingeeleld worden legen G. A. P. Hofmans aldaar wonende in de Spuistraat No. 90wegens hei onbevoegd uitoefenen van de geneeskunst. Eenige zijner patiëntenmeestal lijders aan asthma of rheumatiekmoeten reeds door de politie ondervraagd zijn. Ongehoord hooge prij zen werden door hen betaald zoowel voor de visites bij Hofman»die zich bij advertentiën in de dagbladen noemt «bevoegd deskundige" en reeds herhaaldelijk wegens overtreding van de wetten, regelende hel geneeskundig slaats- toezigtveroordeeld werdals voor zijn sterk naar terpentijn riekende zoogenaamde Hofmans smeersel. Een aantal Üeschjes met dit smeersel zijnlot het doen van een scheikundig onder zoek, door de politie in beslag genomen. Een drama ia de tooneelwereld wordt te Brussel druk besproken. Een Fransche tooneel- speelster, mej. Blanche Miroir had te St. Ptlers- burg kennis gemaakt met een Russischen ion- geling en onderhield die betrekking tot haar vertrek. Te Brussel evenwel ontving zij een depêche uit Parijs, waarin de Rus haar zijn aankomst te Brussel mededeelde. In hare woning gekomen ontstond een woordenwisseling en de Rus loste een pistoolschot op de actrice waarna hij zich zelf doodde. Ook de toestand der actrice is gevaarlijk. Niet ieder is zoo gelukkig in het terugbekome* van zakendie door onachtzaamheid vergeten of verloren zijnals de Parijsche dame, die 2000 francs liet liggen onder de kussens van een vigelante. De politie, van het feit onderricht, deed nasporing bij verscheiden huurkoetsiers, doch te vergeefstotdat men eindelijk bij den regten kwam. Tot aller verbazing lagen de bankbiljetten nog onaangeroerd onder 't kussen een bewijsdat de man het zich niet al le druk maakte met het schoonhouden van zijn rijtuig. Feuilleton 2e bladz. Vervolg der ber. 4e bladz. ADVERTENTIE N. Voorspoedig bevallen van eene DOCH TER Mevrw. HEYLIGERS— Reinhardt. Amersfoort, 20 April 1883. Heden overleed lot onze diepe droefheid ons jongste Dochtertje ANNA ELISABETH, in den leeftijd van bijna 4 maanden. Amersfoort B. D1ETERINK. i'S 'i E. S. DIETERINK 23 April 11183. FoltTO[| Voor de vele bewijzen van belang stelling bij zijne ziekte ondervondenbetuigt de ondergeteekende zijnen hartelijken dank. S. VAN ROSENTHAL Voor de vele blijken van deelneming ondervonden bij het overlijden van onzen ge liefden Vader en Behuwdvader JAN LOVER beluigen wij onzen hartelijken dank. Amersfoort, 20 Maart 1883. Uil aller naam H. LOVER. Ondergeteekende berigt zijne geachte Stadgenooten dat hij 40 jaar behulpzaam is geweest aan de Spuit bij brand. Daar hij nu bij den laatsten brand door de Heeren VAN RUIJVEN en VAN ZWEEDEN zoo knap behandeld isneemt hij zijn ontslag. Mogt hij gcplaalsl worden onder Burgemeester en Wethouders en onder het commando zijner Spuitdan wil hij niet liefde nog 10 jaren vrijwillig brand helpen blusschen. H. VAN WANDELEN.

Amersfoortsche Courant | 1883 | | pagina 1