met het plan, vooral omdat zoo'n galerij tus- schen eenen en vieren door de dames kan -worden bezochtop welken tijd aij niet in de Kalverslraal durven wandelenomdat aldaar op dien tijd de promenade en de bezigtiging der winkeluitstallingen geschiedt door andere genres der schoone seksein prachtige toilettenals wanneer ook raassa's heeren aldaar naar de beurs gaan en daarvandaan komen. De Arast. dames hopen dus op elk uur van den dag vrijelijk de galerij te kunnen bezoeken zonder gevaar zich aan Kalverstraatsche horreurs blooitesteilen. In elk geval zullen zij er geen last hebben van wagens rijtuigen of karren van straatven ters en draaiorgelswant voor dezen is de galerij streng verboden. Aan eiken ingang staal dit op groot aanplakbiljet le lezenwelks redactie niet gélukkig is geschied want men vraagtof er dan geen velooipèdes mogen doorrijden f Ook staat daarin dal straatventers niet in de galerij geoorloofd zijn. Doch hier zal «rondventen" zijn bedoeld, want aan straatventers, die niet tevens rondventenzal evenzeer toegang dienen le worden verleend als aan ieder ander persoon. Allerlei. De oorzaak van de paniekdie deze week op de groote brug tusschen New-York en Brook lyn ontstond, was dat een aantal personen bleven 'staanom een man uil le lagchen wiens -hoed was afgewaaid. Door het gedrang vielen een aantal vrouwen flaauw en een menigte raenschen stroomden naar de plaats van de ophooping. Groote massa's raenschen werden de trappen afgeduwd. Twaalf personen, waar onder verscheidene vrouwenzijn hierbij ge dood en zes-en-twintig gekwetst. Een boerenarbeider kwam bij een doeter en gaf de volgende beschrijving van zijn toestand «lk weik als een ezel, eet als een wolf, ben 's avonds zoo moe als een bond en slaap als een os." De docter antwoordde: «Zoudt ge dan maar niet liever naar een veearts gaan Te Luik werd Dingsdag een zonderling na tuurverschijnsel waargenomen. Terwijl hel vol komen kalm weer was met een heldere lucht ontstond eensklaps in 't pafk d'Avroy een ge weldige wervelwind, die alles opnam, wat hij op zijn weg ontmoette. Hij volgde den loop der rivier en bedekte de voorbijgangers met stof. Hel aantal hoedendat door de lucht vloog en in 't water te land kwamwas legio. Twee personen, die stonden te praten op een der boulevards, werden door den orkaan in miniatuur omvergeworpen. De climax van de feestelijkheden ter eere van de kroning van den Keizer van Rusland le Moskou werd bereikt door de gala-voorstelling in hel keizerlijk operagebouw een schouwburg, die, wat afmetingen en pracht betreft, voor schier geen enkel in Europa onderdoet. Te 8 uren arriveerden HIL MM., en hun verschijning mocht- zij niet te uitenzij viel bewusteloos achterover; zij had te veel van bare krachten geêiscliL d'Eprano boog zich verschrikt over haar heen legde haar vervolgens als ware zij een kind op de sopha neder en besprenkelde haar gelaat met water. Met blikken die nog van innige liefde getuigdenbespiedde hij haar of niets het terugkeerend bewustzijn aanduidde. «0Beatriceniettegenstaande alles wat er gebeurd isbemin ik u evenwel niet minder uislerde hij ontroerd. «Als gij maar st.zij •beweegt zich." Snel drukte hij nog een laatsten 'kus op haar voorhoofdwaarna hij ijlings het «vertrek verliet. Langzamerhand was Beatrice in staat om zich op te richten. Verwonderd staarde zij in hei rondna eenige oogenblikken herinnerde ai) zich het gebeurde. Wankelende begaf zij zich naar een hoek der kamerwaar 't portret hareT gestorven moeder hing en daarvoor nederkaio- leode mompelde zij afgebroken moederwaart gijmaar bij mij oa» mij te troosten. Moederbid voof uw on&a^ lukkigkindEene nieuwe bezwijm» belette haar voort te gaan. In dien toeitfM vond Lioa haar bij hare tehuiskomst. De gtfngpf ontboden geneesheer verklaarde dat hij vreesde voor ecne hersenontsteking en beval de meest mogelijke rust aan. Den volgenden dag vertelde men in Venctie dat de beroemde looneeispeeUter Signora Blangi ernstig ziek was. En dat 'l gerucht waarheid bevattekonden de huren waarnemendaar zij den dokter meermalen daags met een som ber gelaat Beatrice's appartementen zagen ver- laten. Mot volgt. werd begroet met eèn onbeschrijfelijk enlhusi- asmealle aanwezigen een auditorium zoe schitterend als ooit werd bijeengezien stonden op en zongen uit volle borst net volkslied. De keizer droeg de scharlakenroode gala uniform der garde van de cavalerieen de keizerin was als omgeven door een lichtglans uitgaande van de edelgesteenten om hals en armen. De voorstelling bestond uil een bedryf van een stuk, dat lot titel draagt: «Het leven voor den czaaren een nieuw balletwaarbij alle stammenvolken en rassen waren verte genwoordigd waarover de czaar regeertelke groep voerde een nalionalen dans uit. Het ballet eindigde met eene prachtige toepasselijke apot heose. Tusschen deze twee deelen van het pro gram werd eene pauze gehouden van een uur waarin het auditorium zich kon terugtrekken in de foyers, om zich te goed te doen aan de rijk voorziene buffettenwaar het bediend werd door de keizerlijke lakeijen. Een Weener blad verbaalt omtrent Brady een der Iersche «Invincible6die onlangs te Dublin de doodstraf onderginghet volgende Brady die onderbaas was in eene fabriek be minde een pachtersdochterdie hij «ou huwen. Het meisjedat buitengewoon schoon was werd opgemerkt door den toon van een land lordwien bet gelukte, haar ontrouw te maken. Door den edelman na eenigen tijd verlaten, wierp zij zich uit wanhoop in de rivier. Haar lijk werd gevonden. Brady was hierbij tegen woordig en deed toen een eeddat hij zich op de Engelsche landlords zou wreken. Hy begaf zich lol de zamenzweerdersen aten weethoe bij woord gehouden heeft. Een ongelukdat ernstige gevolgen had kunnen hebbenhad Donderdagmiddag in hel Hotel Continental te Parijs plaats. In de groote zaal werd van wege eene weldadigheidsgenoot schap eene matinée musicale et arlistique ge geven. Juist toen rolle. Massonnier, die door hel publiek teruggeroepen werdweder ver scheen, viel eene groote glasruit van boven een der deurenrakelings langs de artiste voor hare voeten. Zonder de tegenwoordigheid van geest van een der toeschouwersdie haar terugtrokzou de zware ruit juist op haar hoofd en dal van den heer Jouberl, die haar zijn arm geboden hadteregt gekomen zijn. Eene der damesdie ook aan de uitvoering deelnamis nog door een stuk glas aan haar voet gewondzoodat zij per rijtuig naar haar woning moest vervoerd worden. In Julij denkt men den spoorweg ep den Drachenfels te openen. De baan gaat langs de oostelijke helling van den berg, deels regtuil, deels in zig-zag. Men heelt een vasten spoor- wegdijk moeten makenbenevens een paar viaducten. De bovenbouw beslaat uit ijzeren dwarsbalken, waaraan de tanden bevestigd zijn, waarin het rad van de wagens moet grijpen. De wagens van den trein worden niet aan elkaar verbonden bij hel rijdenzoodat elke wagen op zich zelf tot staan kan gebragt worden indien er een ongeluk gebeurt. De machines, verticale stoomwerktuigenevenals bij den Rigi-spoorwegworden achter den trein ge plaatst, zoodat deze opgestuwd wordt. Drie RotterdammersJohan Wilsonvellen- koopmanJohan Doorenboschsehaehlenfabri- kanlen Nic. Exterkoopmanzijn te Sneek in hechtenis genomen wegens uilgille van valsche bankbiljetten. Alle drie blijven hunne schuld ontkennen. Wel geven zij toe de papieren uit gegeven te hebbenmaar in de vaste overtui ging dat het eehte waren. Bet drietal is gepho- tografeerdmet het doel om zich van hunne identiteit te overtuigen. Een der drie, Johan Wftsoa* heeft zijn waren naam, S. Vlietstra, MWrêFOORT4 Junij 1883. QfelMÊito. den 5. Junn 1883des namid- zal de Raad der gemeente pH|0Snèmé vergadering houden waarin twmUm ym Mandeling zijn 1 ?mnd aan Burg. en Welk ten aanzien t. fWfjyyÉNrty-eontract voor d« gasverlichting. 1 (JÉtoifp-Besluiten tol regeling van het •Mf m rit jnarwedden der leeraren aan het Gymnasium en de Hoogere burgerschool. 3. Kohier van den hoofdeL omslag, dienst 1883. 4 Staten van oninbare posten in zake den hoofdelijken omslag en de hondenbelasting, dienst 1881. 5. Ootwerp-besluit tot af- en «verschrijving op dc gcmeente-bcgrooling voor 1882. 6. Advies van Burg. en Weth. op het rekest van den heer D. Gerritsen ten aanzien van de huur van een gedeelte van bet terrein «de Zandhoopen." 7. Voorslel van Burg. en Well», om mach tiging lol oproeping van sollicitanten voor dc beirekking van hoofd der gesubsidieerde Meis jesschool. Ooor Heeren Burgemeester en Wethouders van Amersfoort is heden aanbesteed 1. het maken van een bijbouw en liet uit voeren van eenige werken lot wijziging en herstelling van het gebouw der hoogere bur gerschool; inschrijvers, de heeren J. C. van der Geest voor 6900.—; J. C. van Eijbergen voor f 5800.W. van de Kooij voor ƒ5460.— allen te Amersfoort. 2. het uitvoeren van verf- en behangerswei k aan hel Telegraafkantoor; inschrijvers, de heeren A. van Daal voor f184; J. Kok voor 1122; Ph. Smit voor f107; allen te Amersfoort. 3. het uitdiepen van de haven en binnen grachten; eenige inschrijver de heer T. W. Bonte, te Amersfoort, voor f2825. Deze werken zijn aan de minste inschrijvers gegund. Door een twaalftal onderofficieren en korpo raals le Amersfoort werd Vrijdag jl. naar prijs en premie geschoten geschonken door den heer Mqjoor-Komraandant Troinp van Holst, als be wijs van tevredenheid aan hendie gedurende de winleroefeningen getrouw zijn opgekomen. De prijs, beslaande uil een prachtige regulateur, werd inet 9 punten door den sergeant P. Kok en de premie, zijnde eene berlinerzilver thee pot met dito komfoor, door den sergeant-majoor J. A. Hoksbergen met 7 punten gewonnen. Üe Majoor gaf in eene beknoptedoch krachtige toespraak te kennenhoe noodig hel was zich le oefenen in alles wat tot de dienst betrekking had en hoopte op eene flinke opkomst bij de wekeiijksche schietoefeningen. In de Vrijdag jL gehouden vergadering van het Kiescollege bij de Hervormde gemeente le Amersfoort zijn de aflredende ouderlingen de Heeren A. i. BosG. L. Fruitier de Talma Mr. S. J. T. H. Nedermeijer Ridder van Rosen thal als zoodanig herkozen terwijl in de plaats van den Heer N. van de Roemer Gzn.die ver zocht had voor eene herbenoeming niet in aan merking te komennog tol ouderling werd benoemd de Heer H. W. Nieuwhoer. De aftr. diaken de Heer W. van Esveld Re. werd weder lot die betrekking vei kozen en ter vervulling van de vacature ontslaan door het overlijden van den diaken den Heer J. van Gelder J.IIz. de Heer G. T. van Eekdie echter later voor deze benoeming heeft bedankt. Ingevolge de 1 Junij jl. ingetreden zomer- dienslregeling op den Cenlraalspoorwegver trekt de eerste ochtendtrein niet vroeger dan te 9 uren 36 min. van Amersfoort op Utrecht; doch, Baar wij met genoegen vernemenwordt ook een trein georganiseerd die reeds te 8 uren 38 min. (dus één uur tijdiger) van Amersfoort op Utrecht vertrektzoodal men déérdoor be langrijk vroeger per le Utrecht correspondee- rende treinen Rotterdam en een aantal andere plaatsen kan hereiken. Voor het eindexamen der hoogere burger scholen in de provincie Utrecht, hetwelk den 16. Julij e. k. en volgende dagen le Utrecht zal gehouden wordenhebben zich aangemeld 23 candidatenwaarvan 19 van de Rijks hoogere burgerschool le Utrecht en 4 van de hoogere burgerschool le Amersfoort. In eene op 2 Junij gehouden vergadering van de Aroersfoorlsche hoofdkiesdistricts-vereeni- ging zijn tot (eden van hel bestuur gekozen de heeren G. J. baron van Hardenbroek van Ara- merstolH. W. A. van den Wall BakeJbr. A. D. J. Calkoen, E. L. H. van Lanschot Hubrecht en Mr. A. A. de Vriesnadat door de heeren Mr. J. van der Leeuw, Dr. D. Burger en Dr. M. C. VerLoren van Themaat, van Hoogland, die in hel voorloopig bestuur zitting hadden verklaard was dat zij om verschillende rede nen daartoe niet in aanmerking wenschten te komen. De Kiesvereeniging Amersfoort zal heden Maandagavond te acht uren in Amicilia ver gadering houden tol verkiezing van een Candi- daat voor het lidmaatschap van de Tweede Kamer en het afdoen van huishoudelijke zaken. In eene Donderdag jl. door leden der «Amersf. hoofdkiesvereeniging" der Kiesvereeniging «Ve- luwe" le Apeldoorn en der Kiesvereeniging «Overveluwe' te Harderwijk in Amicilia talrijk bezochte vergadering is lot candidaat dezer kiesverenigingen voor hel lidmaatschap der Tweede Kamer gesteld de Heer K. W. van Gorkorn, oud-hooldiospecteur bij de cultures ia Nedeit iodicwonende te Baan».

Amersfoortsche Courant | 1883 | | pagina 2